PROIECT DIDACTIC
DATE GENERALE:
LT Lăpușna
Data: 22,01,2020
Clasa: a-VIII-a
Prof. Propunător: Petrov Nina
Disciplina: Limba Romana
Subiectul lecției: Vorbirea directă și vorbirea indirectă
Competențe generale: Utilizarea corectă și adecvată a limbii romîne în producerea
de mesaje orale și scrise în diferite situații de comunicare.
Competențe specifice: - Sesizarea corectitudinii și valorii expresive a unor texte
- Respectarea normelor de ortografie și punctuație în diferite texte
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi cpabili:
Cognitive: 01: să realizeze diferența dintre vorbirea directă și vorbirea indirectă.
02: să identifice trăsăturile caracteristice vorbirii directe și vorbirii indirecte.
03: să evidențieze mijloace de realizare a vorbirii directe și vorbirii indirecte.
04: să identifice schimbările care au loc în timpul transformării vorbirii directe în vorbire indirectă.
SCENARIUL DIDACTIC:
Nr. Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Meteriale Forma de Forma de
Crt. lecției propunător didactice didactice organizare evaluare
Moment - Voi saluta, - salută,
1. organizatoric - Voi nota absenții dacă este - spun absenții dacă este Conversația Catalogul Activitate
(1 min.) cazul, cazul frontală
- voi pregăti atmosfera pt. - își pregătesc cele
începerea lecției necesare pt. inceperea
lecției
2. Verficarea - Voi verifica tema de casă:voi - 2-3 elevi citesc tema de
cunoștințelor solicita 1-2 elevi să citească casă
anterioare compunerea dată ca temă - 2-3 elevi vor răspunde Conversația
(5min.) - voi pune întrebări referitoare întrebărilor puse, Discuția Activitate Aprecieri
la lecția anterioară: - ce este exemplificînd cu textul Explicația frontală verbale
romanul; - Voi interveni cu operei date:
aprecieri verbale
3. Captarea Captarea atenției se realizează Elevii răspund: Conversația Activitate Aprecieri
atenției (2 printr-o discuție liberă: - prin realizarea Brainstorming frontală verbale
min.) reproducerea vorbelor unor povestirii a celor
personaje dintr-o povestire se exprimate de personaje
poate realiza în două moduri; - redând exact vorbele
care sunt acestea? personajelor cu ajutorul
liniei de dialog
Astăzi vom discuta despre - ascultă cu atenție. Explicația Tabla
aceste moduri de expunere: Creta Activitate
Anunțarea Dialogul ce reprezintă Manualul frontală
4. temei noi și a Vorbirea directă Narațiunea ce
obiectivelor reprezintă Vorbirea indirectă.
propuse La sfârșitul lecției veți fi
(2min.) capabili:
- să realizați diferența dintre
vorbirea directă și vorbirea
indirectă
- să identificați trăsăturile
caracteristice vorbirii directe și
vorbirii indirecte.
- să evidențiați mijloace de
realizare a vorbirii directe și
vorbirii indirecte.
- să identificați schimbările
care au loc în timpul
transformării vorbirii directe în
vorbire indirectă.
- să recunoașteți verbe de
declarație în diferite texte
- să realizați transformarea
vorbirii directe în vorbire
indirectă
- Notez titlul lecției noi pe
tablă, și-l prezint pe Notează titlul lecției noi Tabla
videoproiector. Vorbirea în caiete Creta
directă și vorbirea indirectă Caietele
elevilor
5. Dirijarea - Voi prezenta la
predării și videoproiector caracteristicile Elevii sunt atenți și
învățării (20 vorbirii directe si vorbirii notează în caiete noile Expunerea Videoproiector Activitate
min.) indirecte: informații, intervenind Tabla frontală
Vorbirea directă: cu întrebări în cazul în Explicația Creta
1. Vorbirea directă presupune care nu înțeleg ceva.
transpunerea întocmai a cuvintelor
celui care vorbeşte,
Conversația
2. În vorbirea directă ne folosim de
verbe de declaraţie: a zice, a spune,
a ţipa, a murmura, a striga.
3. După verbele de declaraţie se
utilizează două puncte [:]
4. Înaintea textului reprodus se
utilizează linia de dialog [ –– ]
5. În alte situaţii, verbele de
declaraţie lipsesc, acest procedeu
dinamizând acţiunea.
6. În comunicare, verbele şi
pronumele sunt folosite la toate
persoanele.
„– Mamă, nu e aşa că o să mă fac
bine? Nu e aşa c-o să merg şi eu să-
mi arăţi cetăţi mari şi râuri şi
marea?
– Da, mamă, răspundea prepeliţa,
silindu-se să nu plângă.”
(Ioan [Link]ătescu-Voineşti)
Vorbirea indirectă:
1. Vorbirea indirectă presupune
reproducerea sub forma povestirii a
celor exprimate de cineva.
2. În vorbirea indirectă nu există
posibilitatea dialogului şi a citării.
3. Se folosește doar persoana a III-
a.
4. Nu sunt admise propoziţiile după
care utilizăm semnul întrebării şi
nici verbele care arată o poruncă.
5. Şi în vorbirea indirectă apar
verbele de declaraţie urmate, de
obicei, de cuvintele că, să şi o
propoziţie secundară.
6. Sunt folosite doar propoziţii
enunţiative (la sfârşitul cărora se
pune punctul).
7. Există posibilitatea utilizării
tuturor modurilor verbului.
„Şi a pus părintele pravilă şi a zis că
în toată sâmbăta să se procitească
băieţii şi fetele, adică să asculte
dascălul pe fiecare de tot ce-a
învăţat peste săptămână.”
(Ion Creangă)
6. Asigurarea - Voi da ca sarcină de lucru Elevii rezolvă cerința
retenției și a elevilor să transforme din dată: Activitate Aprecieri
transferului vorbire directă în vorbire Vocea de dincolo individuală verbale
(12 min.) indirectă un text la prima (servitoarea) o strigă Munca în
insistent pe doamna,
vedere; voi cere elevilor să adaugand că Ionel vrea să-i
echipă
lucreze în echipe, câte doi: răstoarne maşina, apoi îi
Transformați din vorbire spune lui Ionel să se
directă în vorbire indirectă astâmpere, pentru că se va
următorul text: arde.
Ex.: ”Dar vocea de dincolo Madam Popescu îl
adaogă: cheamă pe Ionel să vină la
- Coniţă! Uite Ionel! Vrea să-mi ea.
răstoarne maşina!… Astâmpără- Si mai ingrijorata, Caietele Aprecieri
te, că te arzi! slujnica o roagă pe stapana elevilor verbale
- Ionel! Strigă iar madam să îi sară în ajutor, fiindcă
Popescu; Ionel vin’ la mama! Ionel varsă spirtul şi se
- Sări, coniţă! Varsă spirtul ! s- poate aprinde ceva.
aprinde! Mama îl strigă iar pe
- Ionel! Strigă iar mama, şi se Ionel şi se ridica repede să
scoală repede să meargă după el. meargă după el.
Vizită –de [Link])
(Anexa 1) - eliminarea liniei de
dialog. Conversația Activitate
- transformarea verbelor Videoproiector frontală
- Voi solicita elevii să spună ce si pronumelor de la pers. Învățarea prin
modificări au avut loc. I și a-II-a, în pers. a-III-a descoperire Aprecieri
- semnalarea replicilor verbale
prin verbe de
declarație(a striga, a
spune, a ruga, etc.)care
sunt urmate de cuvintele:
că, să, dacă,etc
- reproducerea cât mai
exactă a cuvintelor
vorbitorului cu ajutorul
povestirii.
Reflecție, destinderea Răspund la întrebarea Activitate Aprecieri
atmosferei:(3 min.) pusă în limita spatiului frontală verbale
Ce sfaturi i-ați da lui Ionel de timp.
( din schiţa „ Vizită” de I.L. Problematizarea
Caragiale) dacă v-aţi juca cu
el? Cum v-ați comporta voi în
locul lui?
7.
Asigurarea Se realizează pe parcursul Rezolvă exercițiile de pe Conversația Activitate Aprecieri
feed-back- întregii ore, prin aprecieri fișa de lucru Explicația Fișe de lucru frontală și verbale
ului (6 min.) verbale si prin realizarea individuală
exercițiilor de pe fișa de lucru
a elevilor. (Anexa 2)
8.
Tema de casă Realizați o compunere narativă Notează tema în caiete, Explicația Tabla,
de aprox. 2 pag. cu titlul:Viața fiind atenți la explicațiile Creta.
de elev, în care să îmbinați primite
vorbirea directă cu vorbirea
indirectă.