Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: MUNTEANU ALEXANDRA-SORINA


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ,,NI COLAE TITULESCU’’
CLASA: a VI–a C
DATA: 31.05.2024
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Transformarea vorbirii directe în vorbire indirectă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: CĂLĂTORII DE TOT FELUL
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare-evaluare
DURATA: 50 MINUTE

COMPETENŢE GENERALE:
1.Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral ;
2.Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3.Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comuncării orale şi scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Rezumarea, pe baza, informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narrative, monologate şi dialogate ;
1.2. Adecvarea comunicării nonverbale şi paraverbale la o situaţie dată, evidenţiind ideile şi atitudinile, în situaţii de comunicare faţă în faţă sau mediată ;
1.3. Participarea la interacţiuni verbale similare cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise şi primite ;

2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare şi nonliterare, continue, discontinue şi multimodale;
2.3.Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse ;
3.1.Redactarea unui rezumat, a unui text,pe un subiect la alegere, având în vedere etapele procesului de scriere şi stucturile specifice,, pentru a comunica idei
şi informaţii sau pentru a relata experienţele trăite sau imaginate ;
3.3.Adecvarea textului scris la situaţia şi scopul de comunicare ;
1
4.5.Redactarea unor texte, valorificând gândirea logică şi competenţa lingvistică, în procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
Cognitive:
01: să realizeze diferența dintre vorbirea direct și vorbirea indirectă;
02: să identifice trăsăturile caracteristice vorbirii directe și vorbirii indirecte;
03: să evidențieze mijloace de realizare a vorbirii directe și vorbirii indirecte;
04: să identifice schimbările care au loc în timpul transformării vorbirii directe învorbire indirectă;
05: să recunoască verbe de declarație în diferite texte;
06: să realizeze transformarea vorbirii directe în vorbire indirectă.
Afective:
01: să dovedească receptivitate și interes pentru lecția nouă;
02: să fie dispuși să-și integreze noile cunoștințe în sistemul propriu de valori;
03: să-și dezvolte gândirea creatoare și gustul pentru Limba Română.
Psiho-motorii: să respecte ritmul cerut de desfășurarea activității.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode și procedee precum: conversația, conversaţia euristică, observaţia sistematică,
învăţarea prin descoperire, problematizarea, ciorchinele, j oc de rol.

b) Mijloace de învăţământ: caietele elevilor, fişe de lucru, tabla, manualul.

c) Forme de evaluare: observarea sistematică a activităţii elevilor, aprecieri orale şi scrise.

2
d) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

1. Sânmihăian Florentina, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca-Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VI-a,
Editura Art KLETT, 2023.
2. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literaturaromână, Ministerul Educaţiei şi Cercetării şi Consiliul Naţional pentru Cirriculum.
3. Goia, Vistian Didactica limbii si literaturii române pentru gimnaziu si liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
4. Pamfil, Alina, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2006.
5. Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii şi literaturii române, Ghid pentru susţinerea examenelor de definitivare şi de acordare a gradelor
didactice, Bucureşti, Editura Corint, 2010.
6. Programa şcolară revizuită „ Limba şi literatura română claselea V-a – a VIII-a, Aprobată prin ordinul ministrului, nr. 3393/ 28.02.2017.
7. Sânmihăian, Florentina,Dobra, Sofia, Şerban, Marilena,Limba şi literatura română pentru clasa a VI-a, Metoda ŞTIU-DESCOPĂR-APLIC,Grup
Editorial Art, Bucureşti, 2017.

SCENARIU DIDACTIC

ERR Momentele lecției Conținutinformaționalșidemersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare


Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
E 1.Moment Are loc organizarea clasei şi Elevii se pregătesc Conversaţia Catalogul Activitate
V organizatoric(2 minute) asigurarea climatului necesar pentru lecţie. frontală
O bunei desfăşurări a lecţiei;
C
A
R
E
3
2.Actualizarea Tabla Aprecieri
cunoștințelor însușite Se va face prin intermediul Conversația Caietele Activitate verbale
anterior(5 minute) unui ciorchine. Profesorul scrie Elevii ascultă sarcina euristică elevilor frontală și
în mijlocul tablei sintagma și o rezolvă. Problematizare individuală
moduri de expunere, iar elevii a
vor completa ciorchinele cu Ciorchinele
noțiuni legate între ele, astfel
încât să se actualizeze teoria cu
privire la modurile de expunere
învățate.

3.Captarea atenţiei(10 Tabla Aprecieri


minute) Pentru a intra în atmosfera Elevii ascultă sarcina Caietele Activitate verbale
lecţiei, profesorul pleacă de la și o rezolvă. Conversaţia elevilor frontală și
un joc didactic. Profesorul le Un alt elev relatează Problematizare individuală
solicită elevilor să-și imagineze cele spuse. a
o conversație dintre doi Învățarea prin
prieteni. Profesorul va iniţia descoperire
jocul pornind de la afirmaţia:
,,-Mihai,te-am văzut în urmă
cu două zile, pe lângă Palatul
Copiilor. Cu cine stăteai de
vorbă?’’

4
Apoi, profesorul îi cere unui
alt elev să relateze cele spuse.

Profesorul îi întreabă pe elevi Elevii răspund care


R care dintre cele două forme este dintre cele două forme
E o adresare directă. este o adresare
A directă.
L
I
Z
A
R
E
A 4.Anunțarea subiectului
și a obiectivelor Profesorul comunică elevilor Elevii notează titlul în
(3 minute) titlul lecției, îl scrie pe tablă și caiete și sunt atenți. Tabla
S apoi enumeră obiectivele Caietele
E acestei lecții. eleviilor
N Conversaţia
S
U 5.Dirijarea învățării Pe baza conversației
L (15 minute) anterioare, profesorul ajutat de
U către elevi, va defini noţiunile
I de vorbire directă şi vorbire
indirectă.
Ce mod de expunere găsim în
primul text?
Ce mod de expunere găsim în
cel de ai doilea text?
Vorbirea directă este un text
dialogat, reproducând
cuvintele unei persoane sau a

5
unui personaj.
Vorbirea indirectă este o
povestire a celor exprimate de
către cineva.

Profesorul împarte elevilor o


fișă (Anexa 1) ce conține două Elevii notează în caiet Activitate Aprecieri
texte care vizează atât vorbirea definițiile și apoi Tabla frontală și verbale
directă, cat și vorbirea analizează cele dous Caietele individuală
indirectă,pe baza cărora vor texte date de elevilor
stabili deosebirile existente. profesor, observând Observaţia
Vorbirea directă schimbările care apar. sistematică
,,-Goe!maică!Acoloești? Problematizare
-Da! a
-Aide!zicemam’mare,
ieșiodată!Ne-aisperiat.
-Nu pot!zbiarăGoedinăuntru’’

Vorbirea indirectă
Bunica îl întreabă pe Goe dacă
este în acel loc.Băiatul
răspunde afirmativ.Bunica îi
cere să iasă odată, fiindcă le-a
speriat. Din interior, Goe
striga ca nu poate.

Transformări apărute în urma


trecerii de la vorbirea directă la
cea indirectă:
 Textul dialogat se

6
transformă în povestire
(text narativ);
 Pronumele de persoana
I şi a II-a devin
pronume de persoana a
III-a;
 Verbele la persoana I şi
a II-a singular şi plural
devin verbe la persoana
a III-a;
 Substantivele din
vocativ se transformă în
substantive în cazul
acuzativ şi dativ;
 Propoziţiile interogative
şi exclamative se
transformă în propoziţii
enunţiative.

6. Asigurarea retenţiei
şi a transferului Pentru asigurarea retenţiei şi
(10 minute) a transferului,profesorul
R propune o activitate pe grupe.
E Împărţiţi în grupe de câte patru, Elevii extrag bileţele Problematizare Caietele Activitate Aprecieri
F elevii vor trage la sorţi câte o şi rezolvă cerinţele. a elevilor pe grupe verbale
L temă pentru a alcătui un dialog
E format din nu mai mult de cinci
C replici. ANEXA 2
Ț  Imaginaţi-vă un dialog
I între doi elevi cu
E privire la ultima carte
citită.

7
 Redactaţi un dialog
între doi copii în sala
de lectură a unei
biblioteci.
 Imaginaţi-vă un dialog
între un trecător şi un
altul care cere ajutor.
 Redactaţi un dialog
între o mamă şi copilul
ei abia întors de la
şcoală.

Dialogul va trebui trecut la


vorbirea indirectă, iar elevii
vor trebui să specifice trei
modificări apărute în urma
trecerii de la vorbire directă la
cea indirectă. Fiecare grupă îşi
va desemna un lider care va
prezenta cele lucrate.
7. Tema pentru acasă Profesorul dă ca temă Elevii notează tema şi
(5 minute) exerciţiile aferentei fişei de ascultă indicaţiile.
lucru. Se dau explicațiile
necesare.

8
Anexa 2

 Imaginaţi-vă un dialog între doi elevi cu privire la ultima carte citită.

 Redactaţi un dialog între doi copii în sala de lectură a unei biblioteci.

 Imaginaţi-vă un dialog între un trecător şi un altul care cere ajutor.

 Redactaţi un dialog între o mamă şi copilul ei abia întors de la şcoală.

9
SCHEMA LECȚIEI

VORBIREA DIRECTA VORBIREA INDIRECTA

1. Vorbirea directă presupune transpunerea întocmai a spuselor unei persoane 1. Vorbirea indirectă presupune reproducerea sub forma povestirii a spuselor
sau ale unui personaj; unei persoane sau ale unui personaj;
2. Înaintea textului reprodus se utilizează linia de dialog (-) ; 2. În vorbirea indirectă dispare linia de dialog;
3.Folosim, în scris, linia de dialog, ghilimelele, doua puncte, semnul întrebării 3.Nu folosim semnele de punctuație specifice vorbirii directe, ci doar punctul
și semnul exclamării ; la sfârșitul propozițiilor;
4. În vorbirea directă sunt utilizateverbe de declarație: a zice, a spune, a țipa, a 4. Și în vorbirea indirectă apar verbele de declarație urmate, de obicei, de
striga etc. După verbele de declarație se utilizează două puncte (:) ; cuvintele de legatura precum:că, să, ca să, dacă, unde etc;
5.Predomina propozițiile interogative și exclamative ; 5.Se folosesc numai propoziții enunțiative;
6.Se folosesc verbe la modul imperativ ; 6.Verbele la modul imperativ trec la modul conjunctiv;
7.Se utilizează substantive în cazul vocativ ; 7.Substantivele în cazul vocativ trec în cazul acuzativ sau în cazul dativ;
8.Verbele si pronumele sunt , în general, la persoana I si a II-a. 8.Verbele si pronumele trec de la persoana I si a II-a la persoana a III-a.
Exemplu:
Exemplu: „Şi a pus părintele pravilă şi a zis că în toată sâmbăta să se procitească băieţii
” — Mai auzit-ai dumneata, cumnată, una ca asta, să fure Ion pupăza, şi fetele, adică să asculte dascălul pe fiecare de tot ce-a învăţat peste
care, zicea mătuşa cu jale, ne trezeşte săptămână.”
dis-dimineaţă la lucru de atâţia ani? (Ion Creangă)
— Ce spui, cumnată?! Da' că l-aş ucide în bătaie, când aş afla că el a prins
pupăza, s-o chinuiască. De-amu bine că
mi-ai spus, las' pe mine, că ţi-l iau eu la depănat!”
(Ion Creangă)

TRANSFORMĂRI:

-eliminarea liniei de dialog;


-transformarea persoanei I și a II-a a verbelor și a pronumelor în persoana a III-a;
-semnalarea replicilor prin verbe care exprimă acțiunea de ,,a spune”;
-plasarea după aceste verbe, a unor cuvinte precum: că, să, ca să, dacă, unde, când, care, etc.;
-reproducerea cât mai exactă a cuvintelor vorbitorului;
-transformarea modului imperativ în conjunctiv;
-transformarea cazului Vocativ în Acuzativ sau Dativ.
10
11

S-ar putea să vă placă și