Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a V-a

ÎNVĂŢĂTOARE: Hîncu Eugenia

ARIA CURRICULARĂ: LIMBA ŞI COMUNICARE

TEMA LECŢIEI: "VIZITĂ" - I. L. CARAGIALE Momentele subiectului.


Personajele operei literare. Trăsături fizice și morale ale personajului.

TIPUL LECŢIEI: consolidare

OBIECTIVE: ~ să citească fluent, corect şi cu intonaţie potrivită textul;

~ să citească pe roluri textul;

~ să precizeze care sunt personajele lecţiei;

• Să specifice care sunt momentele subiectului.

~ să-l caracterizeze pe Ionel, Madam Popescu și Musafirul;

~ să participe cu interes la lecţie;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, lectura, problematizarea, brainstor-

mingul, reţeaua personajului, munca independentă

fişa de ieşire;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, carte de lecturi suplimentare, fişe de

muncă independentă-reţeaua personajului, fişe ce

conţin cuvintele necunoscute şi explicarea lor, date

despre dramaturg

BIBLIOGRAFIE: Colegiul Universitar Pedagogic - Îndrumări metodice, Editura

Multimedia, Arad, 1999


Ministerul Educaţiei şi Cercetării - Proiect pentru învăţământul

rural, Bucureşti, 2005

Daniela Beşliu, Daniela Stoicescu – Limba şi litaratura română,

Manual pentru clasa a IV-a, Editura Corint, 2006

1. Captarea atenţiei:

Vor avea de rezolvat un rebus( anexa 1).


explicaţia, munca
independentă 5 min.

2. Anunţarea titlului şi a obiectivelor:

Se prezintă titlul lecţiei, autorul şi se menţionează faptul că se va caracteriza personajul


principal.

explicaţia 1 min.
3. Dirijarea învăţării:

Vor primi fişa în care sunt explicate cuvintele necunoscute care apar în text şi explicarea
ortogramelor dar şi câteva cuvinte despre autor( anexa 2).
conversaţia
2 min.

Se va citi textul "Vizită" de I.L.Caragiale în întregime pentru a afla tot ce face Ionel
atuncicând are musafiri.
explicatia
1min.

Copiii citesc textul în întregime - folosesc lectura în ştafetă, în lanţ. După terminarea
primei lecturi, se va citi textul pe roluri. Se stabilesc rolurile.
lectura
20 min.

După citirea pe roluri vom stabili care sunt personajele textului - Ionel, Maria Popescu,
slujnica, musafirul.
conversatia
2 min.

Urmează caracterizarea lui Ionel Popescu aşa cum reiese din descrierea făcută de
autor.Pentru
început voi denumi metoda folosită- brainstorming , şi voi face menţiunea ca ei au voie
să-mi spună tot ce doresc despre personajul Ionel. Le voi spune că nici unul nu are voie
să critice părerea celorlalţi - nici eu nu voi face nici un comentariu. Scriu titlul pe tablă
iar copiii în caiete.
Pe tablă într-un cerc voi scrie "Ionel" iar în jurul acestuia se vor nota toate ideile
copiilor până când le vor epuiza.
După aceea vor primi fise iar în cercul roşu vor scrie numelele personajului. În cercurile
albastre
vom selecta de pe tablă patru trăsături definitorii ale copilului apoi vom grupa de pe
tablă alte trăsături care se potrivesc celor patru, trăsături ce vor fi scrise de copii în
cercurile verzi( anexa 3).

conversatia, explicatia, brainstormingul, reteaua personajului


10 min
Se va caracteriza Madam Popescu după rolul pe care îl îndeplinește în text

Doamna Popescu , din Schița "Vizita" de Ion Luca Caragiale era o persoană  care se
mândrea cu copilul sau , dar în același timp , nu îi acordă prea multă atenție fiului său .. 
Se credea o mama preocupată de educația fiului ei, de aceea nici nu mai ieșea la
petreceri .. Însa , atunci când avea musafiri , comportamentul lui Ionel o dădea de gol .. In
acele momente , Ionel se comportă ca un copil obraznic și needucat . Madam Popescu a
dat exemplu de o mama nepăsătoare nu doar din lipsa de educatie a fiului sau , ci si din
cauza că îl lasa pe Ionel să fumeze la doar 8 anișori . 
- Caracterizarea Musafirului

Musafirul din-Vizita de I.l.Caragiale era o persoana cu bunele maniere ,politicos,nu a


indraznit sa vina cu miina goala in vizita prietnii sale ,dar i-a adus o minge mare de
cauciuc fiului ei...
. Obţinerea performanţei:

Ajutându-se de fişă copiii îmi vor spune care sunt trăsăturile lui Ionel, apoi vom trage
concluziile
despre felul cum îl vedem noi şi cum credea mama lui că este.

Se mai poate da ca sarcină întocmirea unui text despre Ionel în care copiii să folosească
trăsăturile scrise sau se pot împărţi copiii pe grupe şi cu ajutorul metodei “explozia
stelară” să fie puşi să formuleze cât mai multe întrebări despre textul citit, ajutându-se de
întrebările “Cine?”, “Ce?”, “Unde?”, “Când?”, “Cum?” (anexa 4). Răspunsurile la
întrebări vor fi date de o echipă concurentă.
conversaţia, problematizarea
4 min
5. Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului:

Copiii vor avea de completat o fişă de ieşire ( anexa 5) care va cuprinde următoarele
întrebări:
Care parte a activităţii ţi s-a părut mai interesantă?
Ce nu ai înţeles din lecţia de astăzi?
Despre ce ai dori să discutăm ora viitoare?
munca independentă
4 min.
Aprecieri asupra modului cum au participat la activitate.
conversaţia 1 min.

Anexa 3.Reţeaua personajului

IONEL
Anexa 4. Metoda “explozia stelară”

Cine?

Ce? Când?

Unde? Cum?
Cine este personajul principal? Ce cadouri primeşte?

Cine vine în vizită? Ce face în vestibule?

Cine este Maria Popescu? Ce jucării alege?

Cine este Ionel? Ce sărbătoare este?

Unde se petrece acţiunea? Când se petrece acţiunea?

Unde pune dulceaţa? Cum îşi împacă mama?

Când se linişteşte? Cum e îmbrăcat?

……………………………………….......... ………………………………………………

Anexa 5.

Care parte a activităţii ţi s-a părut mai interesantă?

Ce nu ai înţeles din lecţia de astăzi?

Despre ce ai dori să discutăm ora viitoare?

S-ar putea să vă placă și