Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Învățătoare: Lazar Viorica


Clasa: a III-a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Vocabularul textului. Cuvinte noi din text. Categorii semantice ale limbajului textual: sinonime, antonime. Textul Salcâmi în floare, după
Ion Agârbiceanu
Tipul lecției: de formare a capacităților dobândire a cunoștințelor
Unități de competențe: Limba și literatura română
3.1. Utilizarea adecvată a tehnicilor de lectură corectă,conștientă și fluidă;
3.2.Distingerea informațiilor esențiale și de detaliu dintr-un text citit;
3.5. Exprimarea gândurilor, emoțiilor și a sentimentelor față de mesajul unui text citit sau a unor secvențe textuale.
Obiectivele lecției:
O1- Să citească fluent, conștient, corect și expresiv textul Salcâmi în floare, după Ion Agârbiceanu ;
O2- Să formuleze întrebări și răspunsuri, utilizând conținutul de idei al textului, demonstrând receptarea mesajului ;
O3- Să îndeplinească sarcini în baza textului completând fișele de lucru ;
O4- Să fie capabil să-și exprime opiniile personale și să ia decizii ;
O5- Să coopereze activ și cu plăcere pe tot parcursul lecției, atât cu învățătorul, cât și cu colegii.
Strategii didactice:
Forme de organizare a clasei: frontal, în grup, individual;
Metode și procedee didactice: conversația euristică, descoperirea, lectura ghidată, observarea, reflecții personale, metoda cadranelor, explozia
stelară;
Mijloace de învățământ: tablă, manual, fișe, ecran, laptop, videoproiector.
Strategii de evaluare:
 tipul de evaluare : formativă interactivă, formativă punctuală, autoevaluare
 Resurse: 15 elevi

Produsul 16 Criterii de succes


1. Citesc cursiv, fluent și conștient textul.
Textul citit la prima vedere 2. Articulez corect toate cuvintele.
3. Respect intonația impusă de conținut și de semnele de punctuație.

Bibliografie:
1. Curriculum național. Învățământ primar, aprobat prin Ordinul MECC nr. 1124 din
20.07.2018.https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_site.pdf
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: ©MECC; Lyceum,
2018.https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_curriculum_primare_rom_5.pdf
3. Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, aprobată prin Ordinul MECC nr. 1468 din
13.11.2019.https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf
4. Limba și literatura română, manual pentru clasa a 3-a, Maria Buruiană, Știința, 2020

Demersul didactic
O ELEMENTE DE CONȚINUT t’ STRATEGII DIDACTICE Strategii de
Activitatea învățătorului Activitatea elevului Forme Metode Mijloace ECD
1. Organizarea clasei
Stabilirea disciplinei necesare începerii Pregătesc cele necesare pentru 1 Frontal Reflecții
lecției. lecție. min personale
2. Verificarea temei pentru acasă. Reactualizarea cunoștințelor și a capacităților
Etapa pregătitoare ( trezirea interesului 5
elevilor) min

Verific tema pentru acasă. Elevii realizează sarcina propusă. Individual Conversația
Voi face aprecieri asupra modului de
rezolvare a exercițiilor pe care le-au E
avut ca temă.
EFI
 Dragii mei, eu îmi doresc o zi
minunată alături de voi. Să videoproiector
Descoperirea
purcedem la drum! Frontal
 Pentru început vă propun un Eelevii descoperă cuvântul
joc, Găsiți intrusul sau salcâm.
Cuvântul rătăcit. ( Anexa 1) Are flori able în formă de
 Ce cunoașteți despre acest strugure, miroase frumos, din flori Conversația
copac? putem face dulceață. Frontal

Explicația
 Așa este. Salcâmul este un
arbore cu tulpina înaltă, cu
coroana rară, constând din EFI
ramuri spinoase, cu frunze Manualul
compuse și flori able sau p.172
galbene plăcut mirositoare, În imagine se observă salcâmii
înfloriți. Frontal
grupate în ciorchine. Converația
Personajele sunt o fetiță și un
 Deschideți manualul la pagina euristică
băiețel.
172
Copiii admiră salcâmul.
 Ce vedeți în imagine? Observarea
 Cine sunt personajele?
 Ce fac copiii?
Anunțarea titlului textului și autorul
 Astăzi la lecție vom lectura
textul Salcâmi în floare, după
Ion Agârbiceanu
 Anunț obiectivele lecției.

3. Predarea-învățarea materiei noi


 În continuare vă voi prezenta 20
scurte date biografice despre min
Ion Agârbiceanu. Elevii ascultă informația
 Ion Agârbiceanu (12.IX.1882, prezentată. Frontal Expunerea PPT
 Cenade, Alba – 28.V.1963,
 Cluj), prozator. Este al doilea
 dintre cei opt copii născuţi
 în familia lui Nicolae şi a
 Anei Agârbiceanu.
  În 1889, Agârbiceanu
începe şcoala în satul natal. Din
1892 urmează la Blaj gimnaziul EFI
şi apoi liceul, bacalaureatul Explicația
trecându-l în 1900. Către
sfârşitul liceului se încearcă în
literatură şi trimite „Unirii” din
Blaj, în 1899, mai întâi o
poezie, apoi schiţe şi poezii,
semnate Alfius.
 Pentru lectură vă propun câteva
titluri de cărți scrise de Ion
Agârbiceanu: File din cartea Anexa 2
naturii, Pagini alese, Fofoloaga Păstăi-aici: fructele individual Lucru cu
și alte povestiri. salcâmului în care se dezvoltă dicționarul dicționarul
semințele,fructele fasolei
Explicația cuvintelor necunoscute Laviță-bancă din scândură
 În continuare vă rog să fixată afară
deschideți dicționarele pentru a Ciorchine-grupare a florilor de
găsi explicația cuvintelor salcâm,strugure
Candelabru-suport cu mai EFP
necunoscute.
multe brațe pentru lumnări și
becuri,plafon,lustră,policandr
u

 Lectura textului de către elevi.


 Mai departe veți citi textul în Elevii citesc textul în gând.
gând. În timp ce citiți, subliniați
cu creionul simplu cuvintele
necunoscute de voi. La final .
explic cuvintele necunoscute de
către elevi.
 Fiți atenți! După citire veți da
răspuns la următoarea întrebare:
Ce au observat copiii într-o
dimineață? Textul ne-a plăcut mult. Ne-a
 Pauza de meditație trezit emoții de admirație față de
 V-a plăcut textul? Ce emoții v-a salcâm. Conversația
trezit textul? euristică
În text se vorbește despre Ancuța
și Petrișor.
 Întrebări Frontal
Acțiunea din text are loc
 Despre cine se vorbește în text? EFI
primăvara în grădină.
 Când și unde are loc acțiunea Copiii au observant că numai Lucru cu
din text? salcâmii nu au înflorit. manualul
 Și întrebarea la care trebuia să
O1 răspundeți: Ce au observat Lectura
Elevul citește , ceilalți urmăresc,
copiii într-o dimineață? apoi citesc în ștafetă. ghidată
Citirea model, citirea în ștafetă.
 În continuare unul dintre voi va
citi textul, iar ceilalți vor
urmări, apoi vom citi textul în Individual
ștafetă. Fiți atenți să citiți Lectura
corect, cursiv și expresiv, Manualul EFI
selective
respectând semnele de
punctuație.
Citirea pe fragmente logice de către Toţi copacii din grădină se
elevi și analiza lor. împodobeau cu flori albe sau
trandafirii. Numai salcâmii înălţau
 Găsim și citim introducerea braţele negre în văzduh şi îşi
textului. scuturau păstăile uscate care nu
căzuseră peste iarnă.
Autoaprecier
Mireasma florilor albe nu mai
e
încăpea în coroana salcâmilor, de
aceea se revărsa şi umplea lumea
 Citiți enunțul în care este întreagă Individual
încheierea textului. Într-o dimineaţă însorită, Petrişor
şi Ancuţa nu se mai auzeau unul
O2 pe altul de zumzetul albinelor. EFI
 Citiți propoziția din ce cauză Explozia
Petrișor și Ancuța nu se auzeau Frontal stelară Planșa
unul pe altul. Ce au aflat copiii de la bunica? individual
 Acum vă veți autoaprecia cum Ce au observat ei într-o
ați citit după criteriile de succes. dimineaţă?
 Iar acum veți formula întrebări Unde are loc acțiunea din text?
petru conținutul textului. Și va Cum arată salcâmii?
trebui să răspundeți la ele. Cum reacţionau copiii la vederea
întâilor muguri şi întâielor
frunzuliţe ale salcâmilor?
De ce erau îngrijoraţi Petrişor şi
Ancuţa?
De ce se simţeau ameţiţi cei doi
copii?
Cine sunt personajele textului?

Utilizarea cuvintelor și expresiilor noi Copacul de salcâm are anul acesta


în structuri noi. multe păstăi.
 Haideți să alcătuim propoziții Băiatul s-a așezat pe o laviță în
cu cuvintele noi din text. parc.
Am găsit un ciorchine lângă casa
mea.
Preotul a aprins candelabrul în
biserică.
4. Consolidarea materiei și formarea capacităților: la nivel de reproducere
Exerciții lexicale 6
 În continuare veți lucra în grup. min
Veți forma 4 grupe. Fiecare În grup Anexa 3
grup va avea cite o sarcină de
realizat. Elevii realizează sarcina propusă. Metoda
Flori albe cadranelor
 Primul grup va găsi în text
adjective pentru substantivele Veste mare
O3
date. Băutură amețitoare
Braţe negre
Struguri albi
Candelabre uriașe
Păstăi uscate
Aromă dulce
Fiinţe aeriene EFP

 Al doilea grup va găsi în text umede - uscate


antonime pentru cuvintele date.
a-şi aminti- a uita
a se depărta – a se apropia
acolo - aici
ultimii - întâii
pitice-uriașe
 Al treilea grup va descoperi copac-pom-arbore
sinonimele din coloanele de mai veste-noutate-știre
jos. aroma-parfum-mireasmă
neliniștiți-preocupați-îngrijorați
străjuiesc-veghează-apără
 Ultimul grup va scrie o
Regele are o coroană de aur pe
propoziție în care cuvântul
cap.
coroană să aibă alt sens decât în
text și va găsi cuvintele care nu Înmiresmat, înmărmurit
aparțin familiei de cuvinte a
cuvantului mugur.
 Fiți atenți: Cuvântul coroană
poate avea mai multe sensuri: Anexa 4
 Totalitatea crengilor unui copac
 Podoabă de metal prețios
 Unitate monetară
 Înveliș ce acoperă dinții
deteriorați

5. Evaluarea curentă, instructivă, pentru materia nouă


 Alcătuirea planului de idei al 1. Dintre toți copacii, numai 7 Frontal - Conversația Manualul EFI
textului. salcâmii nu înfloreau. min individual
Deschideți manualul la pagina 2. Bunica le-a explicat că
O4 173, exercițiul 3. salcâmii înfloresc mai Caietul
Observaţi imaginile. Continuaţi
târziu. fișe
ideile principale ale textului.
Transcrieţi-le în ordinea 3. Copiii ședeau pe o laviță
desfăşurării întâmplărilor. și străjuiau salcâmii.
4. Salcâmii înfloriți păreau
ca niște candelabre uriașe.

6. Bilanțul lecției. Concluzii.


Continuați gândul…  Textul mă face să vizitez 4 Frontal Reflecții PPT EFI
Îndemn elevii să își exprime părerea pădurea de salcâmi pentru a-i
min Individual pesonale
O5 despre text, continuând gândurile: vedea.
 Textul mă face să …  Sunt încântat(ă) de mirosul
 Sunt încântat(ă) de … salcâmilor
 M-a pus pe gânduri …  M-a pus pe gânduri
 Cel mai mult mi-a plăcut … momentul când am
observant că salcâmii nu
înfloresc.
 Cel mai mult mi-a plăcut
încântarea copiilor la
vederea salcâmilor înfloriți.

7. Anunțarea temei pentru acasă


Anunțarea temei pentru acasă. 2 Frontal
Pentru acasă elevii vor trebui să Elevii ascultă tema pentru acasă mi
citească textul ,,Salcâmi în floare” și o notează în caiet. n
pentru a-l putea povesti în baza
planului de idei scris în caiete.
Pe cei mai curioși îi provoc să citească
cartea File din cartea naturii în întregime
dacă vor să afle mai multe povestiri
interesante de Ion Agârbiceanu.

Anexa 1

Găsiți intrusul: cais, gutui, măr, salcâm, vișin, prun, piersic, cireș, nuc.
Anexa 2

Păstăi-aici: fructele salcâmului în care se dezvoltă semințele,fructele fasolei


Laviță-bancă din scândură fixată afară
Ciorchine-grupare a florilor de salcâm,strugure
Candelabru-suport cu mai multe brațe pentru lumnări și
becuri,plafon,lustră,policandru
Anexa 4 Coroană

Totalitatea crengilor unui copac unitate monetară


Anexa 3 Metoda cadranelor
Gr.I GR.II
Găsiţi în text adjective pentru substantivele: Găsiţi în text antonime pentru următoarele cuvinte:
Flori__________ ; umede _____________ ;
Veste__________; a-şi aminti __________ ;
Băutură________ ; a se depărta _________ ;
Braţe__________ ; acolo ____________;
Struguri________ ; ultimii ___________ ;
Candelabre______ ; pitice ____________ .
Păstăi__________ ;
Aromă__________ ;
Fiinţe___________ .

Gr.III Gr.IV
Descoperiţi sinonimele din coloanele de mai jos  Scrieţi o propoziţie în care cuvântul „coroana” să
copac parfum arbore aibă alt sens decât în text.
veste preocupaţi apără
aromă veghează ştire  Găsiţi cuvintele care nu aparțin familiei de mai jos:
mugurel, a înmuguri, înmiresmat, înmugurit,
neliniştiţi pom mireasmă
muguraş, înmugu rire, mu gur, înmărmurit.
străjuiesc noutate îngrijoraţi
Anexa 4

 Textul mă face să …
 Sunt încântat(ă) de …
 M-a pus pe gânduri …
 Cel mai mult mi-a
plăcut …
Produsul 16 Criterii de succes
1. Citesc cursiv, fluent și conștient textul.
Textul citit la prima vedere
2. Articulez corect toate cuvintele.
3. Respect intonația impusă de conținut și
de semnele de punctuație.

Cu corectitudine cu mici ezitări cu mai multe ezitări

S-ar putea să vă placă și