Sunteți pe pagina 1din 5

ATELIER DE SCRIERE.

DESCRIEREA UNUI ANOTIMP



Proiect didactic la limba i literatura romn

COJOCARI Olga, nvtoare, Gimnaziul Zahoreni, Orhei

Clasa: a III-a
Numrul leciei n modul: 18/34
Numrul leciei conform orarului: 3
Durata leciei: 45 minute
Modulul: Salutare, primvar,
Timp frumos, bine-ai venit!

Subiectul leciei: Redactarea compunerii cu subiectul Primvara ( A doua lecie de compunere)

Sub-competenele curriculare:

2.11. Utilizarea n exprimarea oral i scris a vocabularului din textul citit ( cuvinte, expresii)
3.1. Utilizarea eficient a scrisului lizibil cu pstrarea nclinaiei i aranjarea estetic pe pagina caietului;
3.2. Redactarea textelor proprii, cu i fr repere, aplicnd tehnicile de redactare nvate.

Obiectivele leciei. La finele leciei elevii vor fi capabili:
O1 : S exprime n cuvinte proprii elementele descriptive caracteristice anotimpului primvar;
O2 :S deduc independent anumite idei n baza celor propuse;
O3 :S aranjeze corect n pagin textul scris, respectnd structura specific acestuia, coerena, punctuaia,
alineatele;
O4: S scrie lizibil cu pstrarea nclinaiei uniforme i a aspectului ngrijit;
O5: S manifeste interes pentru redactarea textelor proprii.
Tipul leciei: Lecie mixt. Atelier de scriere.
Tehnologii didactice:
) forme: individual; n perechi
) metode: Mesajul introductiv; Tehnica PUZZLE; Exerciiul creativ;
) materiale didactice: Plane: Csua Compunerii; ndrumri pentru redactarea unei compuneri ; Fie cu
textul decupat; Planul de idei
1. Curriculum colar, clasele I -IV, Chiinu, 2010.
2. Buruian M. , Ermicioi A. , Cotelea S. Limba romn. Manual pentru clasa a III-a. Chiinu: . E. P.
tiina, 2012, p. 154
Referine bibliografice:
1. Currriculum colar, clasele I-IV. Chiinu, 2010
2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primar de nvmnt. Chiinu,
2011
3. Buruian M. , Ermicioi A. , Cotelea S. Limba romn. Manual pentru clasa a III-a. Chiinu: . E. P.
tiina, 2012
4. Buruian M. , Cubreacov N. , Ermicioi A. Cum scriem o compunere? Manual ndrumtor, clasele 2-4.
Prut Internaional, 2005
5. Pene Marcela Bucuria de a scrie compuneri, clasele III-IV. Aramis, Bucureti, 1998




SCENARIUL LECIEI
Secvenele leciei Ob. Activitatea nvtorului i a elevilor Strategia
didactic
I.Evocare






II.Realizarea
sensului

















III.Reflecie




IV.Extindere







O2












O1
O2
O5

O3
O4

O2
*Ghiocelul nu-i o floare,
Ci un fulg de nea pe care
Soarele l-a tot vrjit
Pn fulgul a-nflorit !
( Soarele vrjitor , Emilia Plugaru)
*Soarele magnific ne-a trimis i nou o mic i ginga raz pentru a
ne lumina cugetul i a ne preface n adevrai scriitori.
*Tehnica PUZZLE
Coninutul textului este decupat. Se propune elevilor s restabileasc
logic coninutul dezordonat, orientndu-se dup *Planul de idei:
1. Primvara cea frumoas.
2. Semnele primverii:
revenirea psrilor;
dezmorirea pomilor;
mireasma florilor;
zumzetul albinelor;
susurul izvoarelor
3. Haina de srbtoare a naturii.
( a se vedea Anexa 1)
*Elaborarea lucrrii scris n ciorn, sub ndrumarea
nvtorului. Elevii au ca suport: Planul de idei; Compunerea
Primvara ; Csua Compunerii ; ndrumri pentru redactarea
unei compuneri .
*Copierea compunerii cu acuratee pe curat .
*Jocul didactic Mi-i drag cuvntul
Li se propune elevilor s-i aleag cte un cuvnt din compunerea sa
i s motiveze alegerea printr-un enun.
Exemplu: Mi-i drag cuvntul Soare , pentru c el i mpletete
razele printre noi, fcndu-ne s tremurm de fericirea unei asemenea
atingeri.
*Tem pentru acas:
S copieze compunerea, dac nu s-a reuit n clas;
S descrie o floare de primvar n 4-5 enunuri.

Mesajul
introductiv





Tehnica
PUZZLE
(lucru n
perechi)









Activitate
independent





Jocul didactic
















Anexa 1

PRIMVARA

Ca o zn din poveti, luminat de razele dttoare de via ale soarelui, a sosit la noi n ar
dulcea i frumoasa Primvar.
..
Odat cu ea au venit i psrile care ne ncnt cu recitalurile lor.
..
Berzele veneau plutind prin vzduh, cu aripile aproape nemicate.

Rndunelele strpungeau cerul ca sgeile.
..
Privighetoarea cu trilul ei vrjit, mierla cu fluieratul ei voios, ciocrlia, cucul s-au ntors la
pomii care i-au desfcut mugurii gingai.

Pomii dezmorii le-a ntmpinat cu bucurie i le-a oferit loc, unde s-i construiasc sau s-i
refac cuiburile.n aceste csue vor fi clocite oule i vor iei puii.
..
Nerbdtori, ghioceii, aidoma unor clopoei ce rsun n btaia vntului primvratic, i-au
scos cpuorul printre frunzele uscate.
.
Au nflorit viorelele de un albastru nchis, s-au ridicat brebnaii albi, toporaii cu mirosul lor
mbttor.

Parfumul florilor umple vzduhul, invitnd albinuele n hinue smluite s nceap dulcele
zumzit n cutarea nectarului.

Printre florile proaspete se aude susurul uor al izvorului cristalin, care ne optete vorbe
dulci i armonioase.

Stpnul lumii, soarele, s-a urcat pe drumul su ceresc pn sus i s-a nfipt n cretetul
cerului. De acolo, dezmiard haina de srbtoare a naturii.

Ce minunat e natura primvara!









Anexa 2
Planul de idei:

1.Primvara cea frumoas.
2.Semnele primverii:
revenirea psrilor;
dezmorirea pomilor;
mireasma florilor;
zumzetul albinelor;
susurul izvoarelor
3.Haina de srbtoare a
naturii.

Anexa 3

ndrumri pentru redactarea unei compuneri

1. Fiecare compunere are un titlu.
2. Nu te rtci! Alctuirea planului de idei te
va ajuta s nu te rtceti prin alte subiecte, te
va ajuta s-i ordonezi gndurile.
3. Nu uita de prile compunerii:
Introducerea, Cuprinsul, ncheierea.
4. Folosete un limbaj clar i corect, dar bogat
(prin folosirea unor expresii poetice).
5. Fii atent cum scrii! Titlul se scrie ncepnd
cu liter mare i fr punct la sfrit.
6. Las un rnd liber dup titlu.
7. ncepe prima propoziie cu alineat.
8. Respect alineatul cnd treci la o alt parte
de compunere sau la o idee nou.
9. Fii atent la corectitudinea, claritatea i
frumuseea scrisului.

S-ar putea să vă placă și