Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic la Biologie

Data:

Clasa:VII”A”

Obiectul:Biologie

Modulul:Bioritmuri

Subiectul:Viaţa activă şi hibernare

Obiectivul general:Familiarizarea elevilor cu animalele care duc viaţă activă şi care


hibernează.

Obiective operaţionale
O1- Să definească noţiunea de viaţă activă şi hibernare în baza informaţiei din manual.
O2-să enumere cel puţin trei caracteristici ale variaţiilor ritmice.
O3- Să clasifice animale ce duc o viaţă activă sau care hibernează,cele amorţire,
O4- Să diferenţieze particularităţi fiziologice ale animalelor în perioadei active şi de
hibernare

O5-Să caracterizeze starea unui animal în perioada rece şi caldă a anotimpului.

Competenţe:

- Definirea noţiunilor de viaţă activă şi hibernare în baza informaţiei din ma

- Enumerarea cel puţin trei caracteristici ale variaţiilor ritmice.

- Clasificarea animale ce duc o viaţă activă sau care hibernează,cele amorţire,

- Diferenţierea particularităţilor fiziologice ale animalelor în perioada active şi de


hibernare

- Caracterizarea starii unui animal în perioada rece şi caldă a anotimpului.

Forme de organizare:

-Lecţie mixtă

Strategii didactice
Metode şi procedee:Conversaţia,explicaţia,jocul didactic,lucrul cu manualul,lucrul in grup,exercitiul,expunerea.
Materiale didactice:manual,fişe,imagini,o minge,creta colorată.
Desfăşurarea lecţiei
Nr
O Etapele Activitatea Activitatea Metode
de
b
Or
lecţiei profesorului elevilor procede
. e
1. Momentul -Buna ziua! Buna ziua!
organizatori Ocupaţi-vă locurile în cea mai Îşi ocupă locurile în
c
mare linişte!!! linişte.

Pentru început foi face apelul


pentru a ne cunoaşte mai bine.

Acum vă propun să ne Jocul


jucăm ,jocul”cubul ciudat”,Cîte Elevii ascultă cu didactic
2. un elev va veni şi va rostogoli atenţie
Captarea
atenţiei cubul şi va vedea ce cifră este
pa latura din faţă.va extrage
fişa cu întrebare ce corespunde
numărului.

1.Cum au fost clasificate


plantele după ciclul de
dezvoltare? Plante perene,

Anuale,bienale. Conversatia
2.Ce este caracteristic pentru
plantele anuale? Se dezvoltă pe
parcursde un sezon.
3.Da-ţi exemple de plante
bienale? Ceapa,varza,morcovu
l
3. 4.Cum sunt clasificate plantele
Evocarea
perene?
Lemnoase,ierboase.
5.Cine fac parte din plantele
perene lemnoase?

6.da-ţi exemple de plante Arbori,arbuşti,lianele


perene ierboase? Crinul,laleaua,brîndu

Apoi se ascultă povestirea


temei de către 1,2 elevi. sa,bujorul Povestirea

Fi-ţi foarte atenţi...

Mă trezeşte ciasu-n zori


elevii asculta atent
Cine le-a trezit pe flori,
Descoperire
Cine pe acest bondar, a
La trimis la strîns nectar?

Despre toate vei afla

Studiind azi lecţia...

Deci tema de astăzi se


4. numeşte”Viaţa activă şi
hibernarea”Un elev citeşte
Realizarea obiectivele scrise pe tablă.
sensului
Spuneţi-mi cum înţelegeţi voi
Braistorming
această temă?

O1 Tot acum se explică noţiunile:

Viaţă activă

Hibernare. Timpul cînd animalul

se alimentează,se
Profesorul povesteşte
înmulţeşte. Lucrul cu
introducerea.Citiţi primul manualul
aliniat şi extrageţi variaţile
ritmice.

După care se propune elevilor


să elaboreze o tabelă în care
se va scrie variaţiile ritmice a
Elevii citesc şi
anotimpurilor,Vara şi iarna.
selectează variaţiile
O2 Vara Iarna ritmice.

Temperatur temperatur
i ridicate. i scăzute,
Graficul T
ziua mai Ziua mai
lunga, scurtă,

hrană din Lipsă de


abundenţă, hrană.
Deci aceste modificări ale
condiţiilor de mediu
influenţează şi
comportamentele de adaptare
ale animalelor.Conform
perioada recea anului unele
animale duc o viaţă
activă,altele hibernează,însă
unele cad în stare de
amorţială.Deci vă fixaţi în caiet
asa o schemă.Pe care o veţi
completa.
Comportamente
de adaptare
O3

Paianjenul
hibernare Stare de amorţire
Completeaza schema
Şoarecii, liliac, broaştele,
Viaţă
Şobolanii,
activă marmotă, şopîrlele,

Veveriţe, Arici, şerpii,

Iepurii, Urs, broasca-ţestoasă,

Vulpele. Hîrciog. Insectele.

Spuneţi-mi cum sau adaptat


aceste animale la aceste
condiţii ?
Desi au temperatura corpului
constanta, aceste anmale au unele
adaptari la conditiile de mediu din Caracterizeaza
timpul iernii: un penej sau o blana fiecare adaptare in
O4 Conversatia
deasa, un strat de grasime de pus parte.
sub piele.

Aceste animale au temperatura


corpului variabila, de aceea nu
suporta frigul iernii. In lipsa
frigului, aceste animale nu
amortesc.

In timpul hibernarii, functiile


vitale ale acestor vietuitoare
(respiratia,circulatia) se reduc,
economisind astfel energia
corpului.

Pe tablă se fixează imaginea unui


arici,elevii trebuie se spună
adaprarile acestui animal la
5. condiţiile climatice ale mediului
Elevii lucreaza in
iarna şi vara.În perechi.
grup si apoi expun in
fata clasei.
Retenţia şi
transferul

Lucrul in
Hiberneaza
perechi

Vara Iarna
O5
? ?

In stare de amorteala

Lucrul cu
Vara Iarna
manualul
? ?
Viata activa.

Vara Iarna Exercitiul

? ?

Exerciţiul 2 pag.118 Oral conversatia


6.
Exerciţiul 3 pag.119 Efectueaza exercitiile
propuse.
Extensiune De studiat tema”Viata active si
hibernarea”

Exercitiul 1,4 pag,118-119.

Se apreciaza elevii.
1.Cum au fost clasificate plantele după ciclul de dezvoltare?

2.Ce este caracteristic pentru plantele anuale?

3.Da-ţi exemple de plante bienale?

4.Cum sunt clasificate plantele perene?

5.Cine fac parte din plantele perene lemnoase?

6.da-ţi exemple de plante perene ierboase?


”Viaţa activă
şi
hibernarea”
Vara
Iarna
Noţiuni:
Viaţa activă
hibernare
Comportamente
de adaptare

Viaţă activă

Hibernare
Stare de
amorţială

Vara Iarna
Vara Iarna
Vara Iarna

S-ar putea să vă placă și