Sunteți pe pagina 1din 13

Colegiul de Medicină Cahul

PROIECTE
DIDACTICE
Profesor
Grad didactic

Anul de studii 2018 – 2019

Colegiul de Medicină Cahul


PROIECT DIDACTIC

( PRACTICA)

Tema: Aprecierea pulsului și


măsurarea tensiunii
arteriale

Profesor: C. Savițchi

Cahul 2019
Proiect didactic
Data: 13:02:2019
Disciplina: Tehnici generale de îngrijire a bolnavului
Durata lecţiei: 180 min
Grupa: AM 23
Subiectul lecţiei: Aprecierea pulsului și măsurarea tensiunii arteriale

Competenţele curriculare: Utilizarea tehnicilor actuale de asistare a pacientului. Monitorizarea indicilor vitali.
Obiectivele operaţionale :

O1. Definirea noțiunilor de puls și tensiune arterială.

O2.Caracterizarea pulsului după proprietăți.

O3.Notarea grafică a pulsului și tensiunii arteriale în foaia de temperatură.

O4.Interpretarea parametrilor pulsului și tensiunii arteriale în dependență de vârstă, sex și activitate fizică.

O5.Determinarea pulsului.

O6.Măsurarea tensiunii arteriale.

O7.Elaborarea algoritmului de intervenții în hiper- și hipotensiune arterială.

Tipul lecţiei: De formare a competențelor și abilităților specifice.

Tehnologii didactice de predare – învăţare – evaluare:

a) forme: activitate frontală în perechi


individual
independent în grup mic (gm 3 – 5 persoane)

b) metode, procedee, tehnici: explicația, conversația, demonstrarea, jocul de rol, fișe de lucru, studiu de caz,
diagrama Wenn, metoda- Știu/Vreau să știu/Am învățat

c) materiale didactice: curriculum la disciplină, plan tematic, proiect didactic, TV, suport cu foi flip-chart,
planșe, video.

Referinţe bibliografice:
1. Mozes C. Tehnica îngrijirii bolnavului, Ediția medicală, București 1999;
2. Titirică L. Ghid de nursing, Viața Medicală Românească, București 2006;
3. Standarte/Protocoale a deprinderilor practice, Chișinău 2010;
4. Standarte de îngrijiri nursing pentru asistente medicale și moașe, Ediția a II-a, Chișinău 2010

Scenariul lecţiei
Secven Timp Activitatea profesorului şi a elevilor Strategia Evaluarea
ţele ul didactică
lecţiei
1min Organizarea clasei Frontal Oral
5min Se propune elevilor să comenteze citatul: ,, Sănătatea este o comoară Prezentare Se apreciază
EVOCARE

pe care puţini ştiu să o preţuiască, deşi aproape toţi se nasc cu ea.” TV răspunsurile
Hipocrate referitor
citată

3min Se anunță titlul temei noi și obiectivele lecției. Un elev citește Prezentare Observarea
obiectivele de pe ecran. TV
Se propune elevilor să relateze informația cunoscută prin metoda Frontal Oral
Știu/Vreau să știu/Am învățat.( Anexa 1) Flip-chart
O1. Se propune elevilor să definească noțiunea de puls. Frontal Oral
10min O2. Se propune elevilor să completeze păianjenul indicând în spațiul Individual Scris
propus proprietățile pulsului apoi să le interpreteze.( Anexa 2).
10min Se propune elevilor să completeze Anexa cu locurile de determinare a Individual Se apreciază
pulsului.( Anexa 3). activitatea
5min elevilor
Profesorul demonstrează tehnica de apreciere a pulsului.
O5. Elevii se grupează în perechi și își determină Ps unul altuia timp Lucrul în indicând
de un minut. perechi arterele de
3min Individual palpare a
O3. Elevii notează fiecare în foaia sa de temperatură, grafic, valorile
pulsului său. pulsului
10min Individual
REALIZAREA SENSULUI

O3. Fiecărui elev i se oferă câte o fișă de lucru cu diferiți indici ai Oral
10min pulsului.(Anexa 4)
O1-O4. Se propune elevilor să definească noțiunea de tensiune Frontal Oral
arterială și care sunt parametrii acesteia în dependență de vârstă, sex,
5min activitate fizică.
Observarea
10min Profesorul demonstrează tehnica de măsurare a tensiunii arteriale. Joc de rol Oral
O6.Doi elevi sunt invitați pentru măsurarea tensiunii arteriale
15min (pregătirea pacientului, tehnica). Lucrul în Oral
O6. Elevii sunt grupați în perechi pentru a-și determina tensiunea perechi
10min arterială. Individual
O3. Elevii notează fiecare în foaia sa de temperatură, grafic, indicii
10min tensiunii arteriale. Lucrul Scris
O3. Elevii primesc fișe de lucru cu valori ale tensiunii arteriale și le individual
15min notează grafic fiecare în foaia sa de temperatură.(Anexa 5) Oral
Diagrama
Elevilor li se propune să găsească deosebirile și asemănările dintre Wenn
15min hiper- și hipotensiune arterială.( Anexa 6) Oral
Studiu de
O7. Se propune elevilor fișe de lucru- studiu de caz, să determine caz
problemele de sănătate, semnele și intervențiile în caz de hiper- și
hipotensiune arterială. (Aneza7) Frontal Oral
Elevii definesc noțiunea de hiper- și hipotensiune, valorile, cauzele.
15min Fiecărui elev i se propune câte o sarcină de lucru. ( Anexa 8) Individual Oral
10min Elevii completează pe flip-chart ce au învățat astăzi la lecție. Frontal Oral
EFLECŢIE

15min Se propune elevilor completarea ghidului practic. Individual Scris

Se revizuiește obiectivele propuse la început de lecție.

5min Se notează elevii. Frontal Oral


Temă pe acasă- să găsească pe internet ce măsuri se pot lua pentru a
EXTENSIE

nu ajunge la hipertensiune arterială.

Anexa 1
Știu Vreau să știu Am învățat

Anexa 2.
proa

pproc

Proprietățile pulsului

pproprie
ppp

Anexa 3
Pulsul Anexa 4

I zi seara 80, II zi dimineața 88, II zi seara 84, III zi dimineața 80, III zi seara 78, IV zi dimineața 74,
IV zi seara 70, V zi dimineața 76, V zi seara 80

I zi seara 84, II zi dimineața 88, II zi seara 80, III zi dimineața 76, III zi seara 78, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 90, V zi dimineața 84, V zi seara 80

I zi seara 84, II zi dimineața 80, II zi seara 76, III zi dimineața 70, III zi seara 78, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 88, V zi dimineața 84, V zi seara 78

I zi seara 74, II zi dimineața 78, II zi seara 76, III zi dimineața 84, III zi seara 88, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 92, V zi dimineața 84, V zi seara 80

I zi seara 66, II zi dimineața 70, II zi seara 76, III zi dimineața 74, III zi seara 80, IV zi dimineața 84,
IV zi seara 78, V zi dimineața 80, V zi seara 82

I zi seara 66, II zi dimineața 70, II zi seara 74, III zi dimineața 76, III zi seara 78, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 74, V zi dimineața 70, V zi seara 72

I zi seara 68, II zi dimineața 70, II zi seara 76, III zi dimineața 72, III zi seara 78, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 88, V zi dimineața 84, V zi seara 80

I zi seara 70, II zi dimineața 76, II zi seara 78, III zi dimineața 82, III zi seara 88, IV zi dimineața 80,
IV zi seara 78, V zi dimineața 74, V zi seara 76

I zi seara 64, II zi dimineața 66, II zi seara 70, III zi dimineața 76, III zi seara 78, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 78, V zi dimineața 84, V zi seara 80

I zi seara 72, II zi dimineața 76, II zi seara 80, III zi dimineața 76, III zi seara 78, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 88, V zi dimineața 84, V zi seara 86

I zi seara 68, II zi dimineața 72, II zi seara 78, III zi dimineața 76, III zi seara 80, IV zi dimineața 82,
IV zi seara 86, V zi dimineața 84, V zi seara 78
Anexa 5
Tensiunea arterială
I zi seara 120/80mmHg, IIzi dimineața 115/70mmHg, IIzi seara 110/65mmHg, IIIzi dimineața
90/60mmHg, IIzi seara 100/70mmHg

I zi seara 130/85mmHg, IIzi dimineața 135 /90mmHg, IIzi seara 125/80mmHg, IIIzi dimineața
120/80mmHg, IIzi seara 125/70mmHg

I zi seara 140/950mmHg, IIzi dimineața 145/100mmHg, IIzi seara 140/85mmHg, IIIzi dimineața
150/105mmHg, IIzi seara 130/85mmHg

I zi seara 120/80mmHg, IIzi dimineața 135/85mmHg, IIzi seara 140/95mmHg, IIIzi dimineața
130/900mmHg, IIzi seara 125/85mmHg

I zi seara 115/70mmHg, IIzi dimineața 120/75mmHg, IIzi seara 110/65mmHg, IIIzi dimineața
100/60mmHg, IIzi seara 105/70mmHg

I zi seara 90/60mmHg, IIzi dimineața 95/75mmHg, IIzi seara 85/55mmHg, IIIzi dimineața
80/50mmHg, IIzi seara 90/60mmHg

I zi seara 120/80mmHg, IIzi dimineața 115/70mmHg, IIzi seara 125/80mmHg, IIIzi dimineața
120/85mmHg, IIzi seara 125/90mmHg

I zi seara 120/80mmHg, IIzi dimineața 135/90mmHg, IIzi seara 140/95mmHg, IIIzi dimineața
150/100mmHg, IIzi seara 130/90mmHg

I zi seara 130/80mmHg, IIzi dimineața 120/75mmHg, IIzi seara 120/80mmHg, IIIzi dimineața
125/750mmHg, IIzi seara 120/80mmHg

I zi seara 110/70mmHg, IIzi dimineața 115/75mmHg, IIzi seara 100/65mmHg, IIIzi dimineața
95/60mmHg, IIzi seara 100/70mmHg

I zi seara 120/80mmHg, IIzi dimineața 125/85mmHg, IIzi seara 130/90mmHg, IIIzi dimineața
135/95mmHg, IIzi seara 130/85mmHg

Anexa 6
Diagrama Wenn
Hiper- și hipotensiune arterială

Asemănări Asemănări
Deosebiri

Anexa7
Studiu de caz

Pacienta X în vîrstă de 58 ani, s-a prezentat la medic cu acuze- cefalee cu caracter opresiv și pulsatil
în regiunea occipitală, greață, slăbiciuni, tulburare în coordonarea mișcărilor. Obiectiv se determină
hiperemia tegumentelor, la determinarea TA valori de 180/120mmHg.

1. Determinați problema de sănătate.


2. Denumiți cauza.
3. Care vor fi intervențiile asistentului medical.

Studiu de caz
Pacienta Y în vârstă de 28 de ani, s-a prezentat la medic cu următoarele acuze: cefalee, slăbiciuni
generale, vertij, greață. Obiectiv se determină paloarea tegumentelor, valorile TA 80/45mmHg

1. Determinați problema de sănătate.


2. Denumiți cauza.
3. Care vor fi intervențiile asistentului medical.

Sarcini de lucru Anexa 8


Explicați care este necesarul pentru determinarea pulsului.

Relatați care sunt cele mai frecvente locuri pentru aprecierea pulsului.

Explicați notarea indicilor pulsului și tensiunii arteriale cifric și grafic.

Numiți cauzele hipertensiunii arteriale.

Enumerați cauzele hipotensiunii arteriale.

Relatați din ce este alcătuit tonometru (tensiometru).

Descrieți regimul alimentar în hipertensiune.

Ce înțelegeți prin tensiune sistolică și diastolică.

Care sunt limitele normale ale pulsului și tensiunii arteriale la adult.

Cum are loc măsurarea tensiunii arteriale cu tensiuometru electronic.

Dați noțiunea de puls filiform.

S-ar putea să vă placă și