Sunteți pe pagina 1din 6

Scoala Postliceala Carol Davila, Tecuci

An scolar: 2012-2013
Anul II
Asistent medical generalist
Cadru medical: Violeta Lupu
Proiect de lectie
Data : 6.03.2013
Obiectul de studiu: Cardiologie . Angina pectorala
Tipul de lectie: lectie de predare-invatare(transmitere si insusire de noi
cunostinte)
Durata lectiei : 2 ore
Competente generale : -identificarea problemelor de dependenta
si tabilirea diagnosticelor de ingrijire la pacientii cu
afectiuni cardiovasculare
-eleborarea planului de ingrijire
-evaluarea rezultztelor obtinute
Competente specifice: -analizeaza semnele si simptomele specifice
afectiunilor cardiovassculare
-identifica problemele de dependenta si stabileste
dignosticele de ingrijire (nursing)la pacientii ci
afectiuni cardiovasculare
-elaborarea planului de ingrijire (nuring)

Obiective operationale: Pe parcurul orelor elevii vor fi capabili sa :


Cunoasca simptomatologia bolilor cardio-vasculare;
Identifice semnele ce conduc la bolile de inima;
Prevenirea si

combaterea

aparitiei

bolilor

cardio-

vasculare;
Cunoasca principalele elemente de educatie a pacientilor
in ceea ce priveste boala de inima;
Enumere bolile congenitale ale inimii;
Defineasca bolile miocardului;
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: expunerea , conversatia,
problematizarea, demonstratia.
2. Mijloace- reprezentari vizuale : retroproiectari ,
scheme, imagini, planes, ghiduri si pliante.
3. Moduri de activitate cu elevii : frontal , individual
si pe grupe.
Bibliografie :
Titirca, Lucretia, Tehnici de ingrijire a pacientului, Bucuresti, Editura Viata
medicala, 1998
Titirca, Lucretia , Urgente medicale, Bucuresti, Editura Medicala, 1996
Borundel, Corneliu, Manual de medicina interna pentru cadre medii, editura
ALL, Bucuresti, 1995

Desfasurarea lectiei

Momentul organizatoric : notarea absentelor


- pregatirea materialului didactic
Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor: Angina pectorala.
Pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte, prin conversatie
se introduc cunostinte necesare notiunilor care vor fi predate elevilor :
definirea, simptomatologie si anatomia patologica a anginei pectorale.
Profesorul explica elevilor : examinarea fizica a pacientului, evolutia bolii,
analizele de laborator necesare, prognosticul si tratamentul.
Predarea noilor notiuni se va face cu ajutorul fiselor de lucru, de observatie ,
planese , filme PPT.
Asigurarea retentiei si a transferului: se face frontal si individual.
Evaluarea : se va face prin teste grila.

1.Comunicarea subiectului si a obiectivelor lectiei


Cardiologie . Angina pectorala
Cunoasca simptomatologia bolilor cardio-vasculare;
Identifice semnele ce conduc la bolile de inima;
Prevenirea si

combaterea

aparitiei

bolilor

cardio-

vasculare;
Cunoasca principalele elemente de educatie a pacientilor
in ceea ce priveste boala de inima;
Enumere bolile congenitale ale inimii;
Defineasca bolile miocardului;

2.Prezentarea materialului stimul si dirijarea invatarii


Planul temei se prezinta elevilor de la inceput pentru a avea o orientare
asupra problemelor care vor fi urmarite pe parcursul lectiei.
-Definitia
-Etiopatogenie
-simptome
Definitie: angina pectorala de efort este o forma clinca a
cardiopatiei ischemice, caracterizata prin crize dureroase, paroxistice, cu
sediu retrosternal, care apar la efort sau la emotii, dureaza cteva minute si
4

dispar la ncetarea cauzelor sau la administrarea unor compusi nitrici


(Nitroglicerina, Nitrit de amil).
Etiopatogenie: principala cauza (90 - 95%) este ateroscleroza
coronariana, care se manifesta sub forma de stenozari sau obliterari
coronariene si zone de necroza si fibroza miocardica difuza. Valvulopatiile
aortice, anemia, tahicardiile paroxistice, hipertiroi-dismul etc. reprezinta
cauze mult mai rare. Fiziopatologie: angina pectorala este expresia unei
insuficiciente coronariene acute, datorita dezechilibrului brusc aparut la
efort ntre nevoile miocardului (mai ales n O 2) si posibilitatile arterelor
coronare. n mod normal, circulatia coronariana se adapteaza necesitatilor
miocardului, putnd creste la efort de 8 -10 ori. Angina pectorala apare pe
fondul unei insuficiente coronariene cronice datorita coronarelor
stenozate.
Conditiile declansatoare - efort, emotii etc. - impun miocardului un efort
suplimentar, deci necesitati suplimentare de O2, dar circulatia coronariana
cu leziuni de ateroscleroza este incapabila sa-si mareasca debitul. Apar
astfel o ischemie miocardica acuta, o insuficienta coronariana acuta, cu
acumularea unor produse de catabolism (acid lactiv, piruvic etc.) care
excita terminatiile nervoase locale si produc impulsul dureros (criza de
angina).
Simptome: simptomul principal este durerea, care are caracter
constrictiv, "ca o gheara, arsura sau sufocare", si este nsotita uneori de
anxietate (sentiment de teama, teama de moarte iminenta), este variabila de la jena sau disconfort la dureri atroce. Sediul este reprezentat de
regiunea retrosternala mijlocie si inferioara si de regiunea pre-cordiala, pe
care bolnavii o arata cu una sau ambele palme. Iradiaza n umarul si

membrul toracic stng, de-a lungul marginii interne, pna la ultimele doua
degete, uneori catre mna dreapta sau bilateral, spre gt, mandibule,
arcada dentara, omoplat. Iradierile nu sunt obligatorii. Importante sunt
iradierile n regiunea cervicala anterioara si mandibula sau n ambele
membre superioare, durata este de 1 - 3', rar 10 - 15', iar frecventa crizelor
este variabila. Durerea apare n anumite conditii: abuz de tutun, crize
tahicardice, efort fizic, de obicei la mers, emotii, mese copioase, frig sau
vnt etc. Cedeaza prompt la repaus si la administrarea de Nitroglicerina (1
- 2' rar 3', test de diferentiere).
Criza dureroasa este nsotita uneori de palpitatii, transpiratii, paloare,
lipotimie, lipsa de aer,

3.Asigurarea feedback-lui
Raspunsurile elevilor la aceste intrebari vor indica gradul de intelegere al
noilor cunostinte.In cazul in care vom constata anumite dificultati,erori vom
reveni cu explicatii suplimentare asupra problemelor respective din lectie.
4.Asigurarea retentie si transferului- se face pe baza de intrebari
adresate frontal.
5. Evaluare- test grila ( Anexa 1)

S-ar putea să vă placă și