Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SCOALA POSTLICEALA SANITARA “TARA DE SUS”


Profesor: Pardau Lacramioara
Modulul: Infectioase si nursing in infectioase
Anul II: Asistent medical generalist
Unitatea de invatare: Ingrijirea pacientilor cu boli infecto-contagioase
Titlul lectiei: Semne si simptome in bolile infectioase
Tipul lectiei: sistematizare-consolidare
Durata: 50 min.

Data:

SCOPUL LECTIEI:
 In plan cognitiv –dezvolatarea capacitatii de comunicare/intelegere si achizitionare a
informatiei
 In plan afectiv-dezvoltarea capacitatii de receptare
 In plan educativ-dezvoltarea capacitatii de comunicare

Competente generale:
1. Identificarea manifestarilor de dependenta in bolile infecto-contagioase

Competente specifice:
C1. Descrierea semnelor si simptomelor in bolile infectioase
C2. Stabilirea datelor de laborator in bolile infectioase
C3 .Identificarea factorilor epidemiologici principali
C4. Enumerarea reactiilor cutanate

Strategii didactice:
a) Mijloace de invatamant:
1. materiale: tabla,creta,planse,fise de lucru,coli de hartie,carioca (culori diferite),
proba de evaluare
2. umane: cursantii anului II.
b) Metode de invatamant:
 Exercitiu de spargere a ghetii,conversatia euristica,explicatia,problematizarea,
observarea dirijata,lucrul in echipa
c) Forme de activitate:
 Frontal: pentru exercitiul de spargere a ghetii,reactualizarea cunostintelor
 Pe grupe: rezolvarea fiselor de lucru,sustinerea prezentarii
 Individual: rezolvarea testului de evaluare
d) Metode de evaluare:
 Observarea sistematica a cursantilor
 Test de evaluare

Surse informationale:
 Editura viata medicala romaneasca “Manual pentru colegiile si scolile postliceale
sanitare” ,”Ingrijiri speciale acordate pacientilor de catre asistentii medicali”, sub
redactia Lucretia Titirca
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Secventele Continutul instruirii Metode Mijloace Tipuri de Evaluare


crt. lectiei activitati
1. Momentul Profesorul verifica Conversatia Catalog Activitate
organizatoric prezenta si mijloacele frontala
didactice
2. Captarea atentiei Exercitiu de spargere a Activitate
elevilor, ghetii,respectiv,profesorul Conversatia frontala
enuntarea cere cursantilor urmatorul
competentelor joc de cunoastere:
specifice
 fiecare cursant va
trebui sa spuna o
calitate care il
caracterizeaza si
care incepe cu
prima litera a
prenumelui sau;

 exemplu:
Lacramioara-
luptatoare,linistita
3. Reactulaizarea Cu ajutorul unei fise de Explicatia Fisa de Activitate Aprecieri
cunostintelor documantatie elevii vor documentatie frontala verbale
identifica si observa Conversatia
semnele si simptomele in
bolile infectioase
4. Dirijarea Se impart elevii in patru Lucrul in Coli albe Activitate Evaluarea
invatarii grupe. echipa pe grupe orala a
Fiecare elev primeste o Markere grupelor
fisa de
lucru,corespunzatoare Banda de
sarcinii care trebuie lipit
indeplinita de grupa din
care face parte. Fise de lucru

Grupa 1.Descrierea
factorilor epidemiologici
principali Profesorul va
dirija
Grupa 2. Descrierea activitatea,
formelor de manifestare prin intrebari
ale proceselor
epidemiologice

Grupa 3.Descrierea
sindromului febril Se pun
intrebari,se
Grupa 4. Descrierea fac aprecieri
sindromului infectios si pentru fiecare
meningian echipa

Fiecare grupa indeplineste


sarcinile de lucru
completand pe coala de
hartie.

La sfarsitul timpului alocat


indeplinirii sarcinii de
lucru,colile de hartie se
expun pe table.

Fiecare grupa isi alege un


reprezentant care va
expune cele scrise pe coala
de hartie.
5. Conexiunea Se realizeaza prin Conversatia Activitate
inversa formularea concluziilor de frontala
catre elevi.
6. Evaluare Elevii primesc proba de Problematiz Proba de Activitate Evaluare
evaluare si rezolva testul. area evaluare individuala scrisa

10 min.
7. Asigurarea fedd- Discutii pe baza testului Conversatia Tema pentru
back-ului euristica acasa

S-ar putea să vă placă și