Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
FINALITATI
EVALUAR CONTINUTU
E RI
Domenii de continut si
produsul/lucrare competente specifice continuturi (programa
a (programa) – (programa) +manual)
• întocmirea tabelului cu planificarea
calendaristică (model vechi).
• Şcoala:
• Profesor:
• Clasa:
• 1 oră/săptămână
• An şcolar: 2005‑2006
PROIECT DE LECŢIE
• Date de identificare:
– Data
– Clasa
– Şcoala
– Cadrul didactic/studentul
• Construcţia:
– Disciplina de învăţământ
– Tema/Unitatea de invatare
– Tipul lecţiei
– Obiective operaţionale (derivate din competentele specifice)
– Strategii didactice
– Bibliografie
• Tabel de specificare a corespondenţelor
Eşalonarea în Obiecti Activitatea Strategia didactică
timp a ve cadrului elevil Resurse Forma Evalu Indici
situaţiilor de operaţio didactic or proce mate tempo de org are de
învăţare -nale du riale rale perfor
rale manţă
Moment
organizatoric
Verificarea temei
de casă şi a
pregătirii elevilor
Captarea atenţiei
Anunţarea temei
şi a obiectivelor
Prezentarea
situaţiei de
învăţare.
Dirijarea învăţării
Asigurarea
feedback-ului
Realizarea
performanţei
Retenţie/tema de
casă
Competente
specifice
exemple de activităţi la clasă
Lucrul:
în grup Realizarea de expoziţii, colecţii
individual
frontal
Jocuri
Brainstorming
Bibliografie:
Ioan Cerghit, Metode de Invatamant,
Editura Polirom, 2006
Precizari conceptuale
• Gr: methodos
• odos: cale, drum
• Metha: catre, spre
2. scrisa 3. oral-vizuala
– Lectura – Instruirea prin radio
– Munca cu manualul – Instruirea prin
televiziune
– Instruirea cu ajutorul
filmelor
– Tehnicile video
4. Interioara
- Reflectia
- Experimentul mintal
Comunicarea orala
metode expozitive
• Mare flexibiliate (timp, continut, conditii
materiale, resurse umane)
• Limite: “se pot obtine lanturi verbale mai
degraba decat lanturi conceptuale”
• Centrate pe activitatea profesorului
• Favorizeaza pasivitatea elevului
• Elevul = obiect al inavatarii
Posibilitati de optimizare
• Variante expozitive:
– Expunerea cu oponent
– Prelegerea-discutie
– Conferinta-dezbatere
– Informarea
• Renuntarea la aspecte descriptive in favoarea
elementelor explicative
• Distribuirea cu anticipare a unor materialelor in
legatura cu subiectul
• Utilizarea tehnologiilor informationale si
comunicationale
!!! Luarea notitelor
• Tehnica luarii notitelor
• Poate distrage atentia (MSD)
• Poate influenta pozitiv invatarea ca si
desfasurarea ulterioara a studiului
independent
• Dictarea – solicita memoria mecanica,
reproductiva
• Notite integrale: definitii, denumiri, date,
formule, scheme, etc.
Explicatia
• Se bazeaza pe argumentatia deductiva a
unor date noi
1. Se enunta un concept, o definitie, o
regula, o sintagma, o situatie
2. Se analizeaza exemple, argumente:
premise, cauze, relatii, sensuri,
interpretari, aplicatii posibile etc.
Tipuri de explicatii
• Explicatia cauzala
• DE CE?
• Cu accent pe relevarea cauzelor care
justifica aparitia, existenta, manifestarea
unui fenomen, fapt etc.
• Explicatia normativa
• De analiza dupa criterii stabilite, a
caracteristicilor esentiale, a asemanarilor
si deosebirilor,
• Explicatia procedurala
• CUM? CARE?
• De evidentiere a operatiilor necesare
pentru producerea unui lucru
• Explicatia teleologica
• PENTRU CE?
• In vederea justificarii unei actiuni prin
referire la scop
• Explicatia consecutiva
• CARE?
• De prezentare in sens enumerativ a
evenimentelor, starilor, ce conduc la o
situatie finala
• Explicatia prin mecanism
• CUM?
• De prezentare a principiilor functionarii.
Metoda expunerii
• Se realizeaza cu ajutorul unor simboluri
care pot fi cuvinte, in forma verbala (orala
sau scrisa) ori a unor simboluri foarte
specializate (ca in domeniul matematicii,
fizicii, chimiei, etc)
• !!!! Utilizarea simbolurilor fara a analiza
semnificatia acestora
METODE INTERACTIVE
• Se bazeaza pe interschimbul de informatii
si idei, de experiente si reflectii, de
interpretari, si sugestii rezolutive, de opinii
si convingeri, de impresii si atitudini, pe
interactiunile sociale care se realizeaza in
interiorul clasei de elevi ori al
microgrupurilor sau intre perechi
• Invatarea prin cooperare – presupune
activitati impreuna, cu sarcini si scopuri
distribuite, cu functii si responsabilitati
individuale intre membrii grupului, fiecare
subordonandu-si eforturile rezultatului
comun in beneficiul tuturor
• Invatarea prin colaborare este intemeiata
pe lucrul impreuna in care fiecare etaleaza
roluri si functii diferite
• Se incurajeaza interschimbul liber de
cunostinte, de idei, de experiente,
confruntarea de opinii si argumente in
vederea ajungerii in comun la constructia
unor noi cunostinte, la noi clarificari si la
solutii la probleme.
Se stabilesc reguli de participare,
autoimpuse: