Sunteți pe pagina 1din 5

Îndrumător: Prof. Dr. Ing.

: Vizireanu Camelia
Candidat: Prof. Hărăbor Iuliana Larisa
PROIECT DIDACTIC

Domeniul: Resurse naturale si protectia mediului


Calificarea:Tehnician în industria alimentară
Clasa a XII-aB Seral
Disciplina:Industrie alimentară
Modulul: Tehnologii specifice de obținere a produselor de morărit și panificație
Data:02-03-2017
Îndrumător: Prof. Dr. Ing. : Vizireanu Camelia
Candidat: Prof. Hărăbor Iuliana Larisa
Tema Lecţiei: Coordonarea şi supravegherea realizării operaţiilor tehnologice
Unitatea de competenţa: 20. Tehnologii specifice de obținere a produselor de morărit și
panificație

Competenţa :20.2–Organizează secvenţe de procese tehnologice în morărit si panificație


Scopul lecţiei: Calcularea necesarului de materii prime si capacitati de productie ale
punctului de lucru
Tipul lecţiei: Evaluare
Resurse de timp:50min.
Locul de desfasurare: sala de clasă

 Competenţe vizate :
 C1-Să aprecieze efectul tehnologic al utilajelor şi instalaţiilor asupra materiilor prime,
semifabricatelor
şi produselor finite;
 C2-Să efectueze calcule tehnologice;
 C3-Să supravegheze realizarea operaţiilor din schemele tehnologice de fabricaţie a
produselor;
 C4-Să evalueze capacitatea de producţie a punctului de lucru pe produs;
 C5- Să calculeze necesarul de materii prime și materiale.

 Strategia didactica:
Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, problematizarea;
Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse:
materiale: fişa de evaluare;
temporale: 50’
umane: colectivul clasei a XII-a BS
 Metode de evaluare:
 verificare scrisă
- fise de evaluare cu:
Itemi obiectivi: a) cu alegere multiplă I.1
b) cu alegere duală I.2
Itemi semiobiectivi: a) de completare II.1,

Itemi subiectivi – tip rezolvare de probleme II.2, III.1


- tip cu raspuns construit elaborat/dezvoltat III.2

 Modul de lucru: individual


 Anexe:
Analiza itemilor;
Fişa de evaluare;
Barem de notare;
Interpretarea rezultatelor

 Bibliografie:

1. Banu, C., ş.a., 1999. Manualul inginerului de industrie alimentară, vol. II, Editura
Tehnică,

Bucureşti, Didactică şi Pedagogică.

2.C. Cucoș, ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice.


Ediția a III-a”,

Editura Polirom, Bucuresti, 2000.

3.Râpeanu, R., Stamate E., Utilajul şi tehnologia morăritului, manual pentru clasele
IX, X,

Editura Didactică şi Pedagogică , Bucureşti, R.A,1992.


SCENARIU DIDACTIC
Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare
Etapele
Nr
crt lectiei/ Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Materiale Forme de
Timp
Competente procedurale organizare
specifice
1. -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 1` conversaţia catalogul frontal aprecieri
dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
Moment
materialele necesare pe -semnalează absenţii
organizatoric
bancă. sau probleme de
organizare, dacă este
cazul.
2. - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la explica- 2` conversaţia frontal aprecieri
faptul că vor fi evaluate ţiile profesorului, cer verbale
Captarea cunoştinţele referitoare la eventuale lămuriri în
atenţiei coordonarea şi cadrul discuţiei.
supravegherea realizării
operaţiilor tehnologice în
industria morăritului și
panificației şi li se explică
obiectivele propuse.
3. C1 - împarte fişele de - rezolvă fişele de exerciţiul fişe de individual proba
Evaluarea C2 evaluare evaluare primite 45` evaluare scrisă
cunostințelo C3 - supraveghează elevii pe
r predate C4 parcursul rezolvării fişelor
anterior C5

4. - comunică elevilor tema - notează tema pentru 2` conversaţia caietele frontal aprecieri
Tema pentru acasă acasă verbale
pentru acasă
ANALIZA REZULTATELOR TESTULUI SUMATIV
Număr de elevi înscrişi: 28
Număr de elevi prezenţi: 26
Număr de elevi absenti: 2
Media clasei: 7,86

Note cuprinse intre:


1,00-1,99 2,00-2,99 3,00-3,99 4.00-4,99 5,00-5,99 6,00-6,99 7,00-7,99 8,00-8,99 9,00-9,99 10
- - - 2 2 2 7 4 8 1

Pentru a putea identifica şi îmbunătăţi capacităţile elevilor, am analizat gradul de


rezolvare al exerciţiilor propuse. Se poate observa astfel că la clasa a XII-a BS elevii au
cunoştinţe, le înţeleg şi le aplică, însă le analizează parţial corect. De asemenea, manifestă
dificultate în a selecta informaţiile, în a le descompune în concepte mai mici pentru ca apoi să le
sintetizeze şi să argumenteze opiniile personale, emiţând judecăţi de valoare.

100

80

60 Integral

Partial
40
deloc
20

0
I1 I2 I3 I4 I5 I6 I7 I8

Itemii ce operează cu înţelegerea şi aplicarea informaţiilor au un grad de acoperire relativ


mare. Aşadar itemii I.1,I.2,II.1 au fost rezolvaţi corect sau parţial corect de toţi elevii testaţi. II.2,
ce viza şi analiza informaţiei a fost realizat integral sau parţial de 83 % dintre elevi, însă 3 elevi
nu au reuşit să îl rezolve deloc. Problemele care vizau raspuns construit elaborat/dezvoltat II.2 au
fost realizate integral de 2 elevi, restul de 88% realizându-le parţial ..
Probleme au ridicat itemii care vizau rezolvarea de probleme III.1 care presupunea
calcularea consumului specific pentru painea neagra , intampinand dificultati la rezolvarea
calculelor matematice. Acest item a fost rezolvat parţial de 19 din 28 elevi.
Aspectul pozitiv al acestei evaluări este acela că elevii (cu 2 excepţii) au încercat rezolvări
pentru toţi itemii propuşi. Aplicând taxonomia lui Bloom, elevii se situează în partea mediană a
nivelului de performanţă.

S-ar putea să vă placă și