Sunteți pe pagina 1din 24

27 APRILIE 2012

PROGRAMUL
ZILEI

EDUCATOARE: CRENGANI
ELENA GABRIELA
GRDINIA CU P.N. NR.1
BUDA BLGETI
ORARUL ZILEI

730 - 800 PRIMIREA COPIILOR N GRDINI;


800 830 ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL;
(ntlnirea de diminea, salutul, prezena, calendarul naturii);
830 930 ACTIVITI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES;
ART Peisaj de primvar desen
Flori de primvar colorare
TIIN Florile din grdina casei mele
Ce tim i ce vrem s mai aflm despre flori
CONSTRUCII Ronduri pentru flori
Casa cu flori la ferestre
930 1000 RUTINE (la spltor, rugciunea nainte de mas, gustarea)
1000 1130 ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DS Activitate matematica-,,Tablou de primavara-joc didactic
DOS Flori de primavara-macheta
11,30-12,15- Activitati liber alese
Joc de micare tafeta cu obstacole
Dans Samba florilor
1215 1230 RUTINE (mbrcatul copiilor, plecarea acas)
1230 1330 DISCUII
- Prezentarea lucrrii cu tema:

JOCUL DIDACTIC MATEMATIC N NVMNTUL PRECOLAR


27 APRILIE
2012

Educatoare: CRENGANI
ELENA GABRIELA
GRDINIA CU P.N. NR.1
BUDA BLGETI
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

SERB
DATA: 27.04.2012

AREA
NIVELUL II GRUPA MARE
TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC ,,PRIMAVARA

FLORI
TEMA SAPTAMANII-MAGIA FLORILOR
TEMA ZILEI Serbarea Florilor

LOR
DURATA O zi
FORMA DE REALIZARE ADP + ALA 1 + ADE (DS + DOS) + ALA 2
TIPUL DE ACTIVITI: Consolidare de cunotine
Elementele componente ale activitii integrate.
ADP ntlnirea de diminea INFLORESC GRADINILE!
Salutul
Prezena
Calendarul naturii
ALA 1 Activitati liber alese
Arta Peisaj de primvar desen
Flori de primvar colorare
tiin Flori din grdina casei mele
Fi cu coninut matematic
Ce tim i ce vrem s mai aflm despre flori convorbire, prezentare
ppt
Construcii Ronduri pentru flori
Casa cu flori la ferestre
ADE (DS + DOS) Serbarea florilor
*Domeniul tiin
Tablou de primvar joc didactic
*Domeniul Om i societate
Flori de primavara lipire, mototolire-realizarea unei
machete
ALA 2 Joc de micare tafeta cu obstacole
Dans: Samba florilor
Tranziii Cntece: Hai copii s-nvm un joc, Albinua, cnd am fost noi la
pdure

SCOPUL ACTIVITII:
*Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor,,
la sfera reprezentri despre flori;
*Verificarea cunotinelor matematice privind nsuirea numratului n
concentrul 0 10; efectuarea unor operaii simple de calcul oral cu diferena de 1
2 uniti;
*Dezvoltarea imaginaiei i a creativitii prin activitatea practic.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
II ARTA:
- s coloreze florile de primvar, fr a iei din contur;
- s rezolve sarcinile, urmrind perceptiv i motric anumite etape;
- s mnuiasc cu grij materialele puse la dispoziie;
- sa deseneze un peisaj de primavara
Construcii :
- s mbine piesele de lego, obinnd lucrarea cerut;
- s construiasc individual sau colectiv, folosind operaiile de altuare,
mbinare, suprapunere;
- s pstreze poziia adecvat efecturii diferitelor activiti;
- s colaboreze n cadrul grupului verbaliznd aciunile ntreprinse;

tiin:
- s analizeze comparand florile, stabilind asemnri i deosebiri,
realiznd generaliti i abstractizri;
- s grupeze florile n funcie de criteriul dup care se aseamna;
- s scrie cifra corespunzatoare numarului de elemente;

III - ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENTIALE:


Domeniul tiin activitate matematic
- s identifice cifrele n limitele 1 10;
- s raporteze contient numrul la cantitate i invers;
- s formeze mulimi de obiecte;
- s numere cresctor i descresctor n limitele 1 10;
- s efecueze operaii de adunare i scdere oral cu 1 2 unit i n
concentrul
1 10;
Domeniul Om i Societate: activitate practic:
- s denumeasc materialele primite;
- s mnuiasc cu atenie materialele i ustensilele puse la dispoziie;
- s combine elementele primite pentru realizarea temei propuse;
- s adopte o poziie corect a corpului n timpul lucrului;
- s lucreze corect, ngrijit,

IV ACTIVITI LIBER ALESE:


- s se relaxeze bucurndu-se de victorie;
- s execute corect paii de dans sugerai de melodia audiat;
- s respecte regulile jocului de micare;
- s reacioneze prompt la comenzile date;
- s-i dezvolte spiritul de echip;
STRATEGIA DIDACTIC:
a) METODE I PROCEDEE: observaia, conversaia, explicaia, exerciiul,
jocul, surpriza, metoda Mna oarba, Turul galeriilor
b) RESURSE MATERIALE:
*ntlnirea de diminea:
Zna Florilor, coule cu flori;
ART:
- creioane colorate, fie de colorat cu flori de primvar, foi;
TIIN:
- fie cu coninut matematic, creioane colorate, aparatur audio i video,
CONSTRUCII:
- piese de lego, cuburi;
ACTIVITATE MATEMATIC:
Plic cu jetoane, flori, jetoane cu cifre;
ACTIVITATE PRACTIC:
Hrtie colorat de diferite culori, lipici, hrtie creponat;
Forme de organizare: n grupuri mici, individual, frontal;
EVALUARE: continu (prin aprecierea rspunsurilor, analiza produselor
activitii)
BIBLIOGRAFIE:
*Curriculum pentru nvmntul precolar D.P.M. Bucureti 2009
*Activitatea integrat din grdini
- ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar D.P.H. 2008.
*Revista nvmntul Precolar M.E.C. 1 2/2009

SCENARIUL ACTIVITII

Le reamintesc copiilor faptul c astzi poate Zna Florilor ne va face o vizit


i poate chiar va sta cu noi s vad cum lucrm la centrele de interes pregtite
precum i la celelalte activiti.
La centrul de Art am pregtit:
- creioane colorate cu ajutorul crora copiii vor colora florile de
primvar i vor realiza un desen de primvar;
La centrul tiin am pregtit:
- fie cu coninut matematic pe care copiii vor trebui s rezolve sarcinile
cerute, creioane colorate, calculatorul C.D.
La centrul Construcii am pregtit:
- piese lego, cuburi cu ajutorul crora copiii vor trebui s construiasc
ronduri pentru flori i o csu;
Sala este amenajat pe grupuri de mese (3 sectoare), scunele aezate n
semicerc.
Dup sosirea tuturor copiilor are loc ntlnirea de diminea Infloresc
gradinile !
Vom purta discuii despre primvara, flori, vom intona cntecul: Infloresc
gradinile! iar la sfritul interpretrii sub form de surpriz bate la u cineva care
ne aduce un buchet de flori n care este ascuns un plic i un coule cu materiale
desfurrii activitilor pe sectoare.
Deschid plicul care este de la Zna Florilor i care ne roag s lucrm cu
atenie la sectoarele pe care le vom alege c ea ne va face o vizit pe parcursul
acestei zile iar noi s ne bucurm de prezena ei aici.
Fiecare copil primete cte un medalion cu o floare de primvar, salutul
fiind astfel legat de tema zilei, salutndu-mi astfel legat de tema zilei, salutndu-ne
astfel: Bun dimineaa ghiocel!, Bun dimineaa lalea! Bine ai venit!
Dup salut, trecem la completarea calendarului naturii, folosindu-ne de
jetoane i imagini.
Ce zi este astzi?, Ce zi a fost ieri?, n ce lun suntem?, Cum este vremea?
i vom recita poezia: Primvara de V. Alecsandri.
Se realizeaz apoi prezena copiilor: Pe o plansa pe care este desenat un pom
voi aeza cte o floare pentru fiecare copil prezent, cte o floare in iarba pentru
fiecare copil absent.
Prin metoda mna oarb, copiii i aleg sectoarele de activitate:
Lucrul s-ncepem cu spor.
Spre sectoare ne-ndreptm
Cu bucurie lucrm
i pe zna-o ateptm!
Le explic apoi copiilor pe rnd sarcinile de lucru, vor intui materialele puse
la dispoziie i vor realiza cerinele cerute.
Dup finalizarea cerinelor de la centrele de interes, copiii se vor deplasa pe
la fiecare centru i vor analiza i aprecia activitatea lor i a colegilor prin metoda
turul galeriei.
Apoi lucrrile vor fi expuse la centrul tematic.
Dup activitile desfurate pe sectoare se cnt cntecelul: Hai copii s-
nvm un joc!
Urmeaz rutinile: La spltor
S ai minele curate
Bine-i pentru sntate
Dac pe mini m-am murdrit
La chiuvet am fugit!
Rugciunea pentru mas
Poft bun
Dup gustare, copiii se pregtesc pentru activitile pe domenii experientiale.
La un moment dat, la u bate cineva. n sal intr Zna Florilor care dore te s
rmn la activiti, spiriduul a informat-o ce frumos am lucrat copiii la sectoare,
ce frumos am rspuns la ntrebrile adresate de ctre educatoare i ea are multe
surprize pentru copiii care vor lucra i vor rspunde la activiti.
Zna le spune copiilor c ea a auzit de la Zna primvara i ajutoarele ei ce
bine se descurc ei la matematic i c ea ar vrea s vad care va fi echipa
ctigtoare i cine va realiza cea mai frumoas floare.
Trecerea la activitatea matematic se va face printr-o tranziie: Albinua
Dup desfurarea activitii matematice (jocul matematic); Zna felicit
echipa ctigtoare, mulumit de felul cum au rspuns copiii la activitate i le
propune s desfoare un joc de micare: tafeta cu obstacole i s danseze
Samba florilor.
DESFURAEA ACTIVITILOR LIBER-ALESE

Nr. EVENIMENTU CONINUTUL STRATEGIA EVALUARE


Crt. L TINIFIC DIDACTIC
DIDACTIC
1. Moment - Aerisirea slii de grup;
organizatoric - Aranjarea mobilierului
pe sectoare: Art, tiin,
Construcii
- Distribuirea materialului
necesar pe sectoare de
activitate.
2. Captarea Captarea ateniei se va Conversaia
ateniei face prin anunarea vestei
c Zna Florilor i va
vizita.
3. Anunarea Educatoarea va spune ce Explicaia Recunoatere
temei au de fcut la fiecare a materialelor
sector. Se formeaz trei de la sectoare
grupuri de copii i se trece
pe la fiecare sector pentru
a afla tema, a primi
indicaiile de realizare i
intuirea materialelor.
4. Desfurarea Fiecare grup de copii va Munca ndeplinirea
activitilor duce la ndeplinire individual sarcinilor
pe sectoare sarcinile primite primite la
respectnd indicaiile date. Munca fiecare sector
- La sectorul tiina copiii individual Prob practic
vor asculta i vor urmri
prezentare ppt i vor Munca pe Prob practic
rezolva fie. echipe
- La sectorul Arta, vor
colora i vor desena.
5 Evaluarea Se vor expune lucrrile Conversaia Turul galeriei
activitii copiilor i se va face turul
galeriei.
Se fac aprecieri Analiza
individuale i colective.
DESFURAEA ACTIVITILOR PE DOMENII EXPERIENTIALE
DS joc didactic
TABLOU DE PRIMVAR

Nr. EVENIMENTU CONINUTUL STRATEGIA EVALUARE


Crt. L TINIFIC DIDACTIC
DIDACTIC
1. Moment - asigurarea condiiilor Stimularea Aprecierea,ob
organizatoric optime desfurrii emotional- servarea
activitii; actionala conduitei
- aerisirea slii de grup; copiilor
- aranjarea mobilierului;
- aranjarea materialului
didactic;
2. Captarea - cer dezlegarea urmtoarei Conversaia Observarea
ateniei ghicitori: atentiei
Ziua se mrete copiilor si
Zpada se topete interesul
Florile au nflorit acestora
Ce anotimp a sosit? pentru
activitate
3. Anunarea Astzi vreau s-mi artai Conversatia Observarea
temei i a Dac tii s numrai comportament
obiectivelor Bine toi s v gndii ului
S ne spunei tot ce tii
Cifrele s recunoatei
Vecinii s i cunoatei
4. Explicaia Hai venii la masa mea
jocului jocul i grupai-v acum
de prob Alegnd cte o floare
Lalelele n stnga mea Conversatia Aprecieri
Narcisele n dreapta mea verbale
Hai concursul s-l pornim
i ateni mereu s fim
Iar la sfritul activitii
Un tablou voi vei creea
Rspuznd ns corect
Voi vei fi recompensai
Pe panou cu cte-o floare
Pentru fiecare
Astfel o echip nvingtoare Explicatia
va fi Observarea
Hai concursul s-l pornim curenta
Toi bine s ne simim!

Jocul de prob
Explic regulile jocului i Demonstrati
desfurarea lui, apoi se a Stimulente
execut jocul de prob.

Echipa 1
1) Numarati
cresctor de la 0 10!
Jocul dida
2) De la 10 0! ctic
Echipa care rspunde
corect primete cte o
Dirijarea floare.
activitii
(desfurarea Echipa 1
jocului) - Cine tie oare
Cte anotimpuri anul are?
Attea bti din palme!

Echipa 2 Evaluarea
Uit-te atent la soare raspunsurilor
Spune cte raze are? copiilor
Caut n coule
Cifra corespunztoare!

Echipa 1
Cnd vremea se nclzete
nfrunzete, nflorete
Caut i aranjeaz
3 pomi pe tablou aeaz!

Echipa 2
Cine dorete un pom Exercitiul- Aprecieri si
S-l npodobeasc joc recompense
Cu 7 floricele
C bine i-ar sta cu ele!

Echipa 1
Cifra 7 de-o gsete Dialogul
Floarea tu acu-o primeti!

Echipa 2
2 noriori gseti Observarea
n tablou s-i potriveti! corectitudinii
executarii
Echipa 1 sarcinii
Primvara e cuvnt
Primvara-i anotimp
Primvara-i mndr floare
Spune cte silabe are!

Echipa 2
Zambila e mandra floare
Spune cate silabe are !

Echipa 1
Vecinii lui 2 de-i tii
Floarea sigur a ta va fi!

Echipa 2
Pune iute pe tablou
3 narcise, 5 zambile!
Problematiza
Echipa 1 rea
Ia priviti aici la mine
Cte flori de primvar
Obinerea nfloresc la noi n ar?
performanei
Echipa 2
Vecinii lui 5 de-i spui
Floarea n pahar o pui!

Echipa 1
Zna are-n co
3 ghiocei artoi
Ilinca mai pune unu
Ci ghiocei are acum?

Echipa 2
Vai din cele 5 zambile
2 s-au uscat vezi bine
Cte oare au rmas Aprecierea
Pe tablou de aezat ? Exercitiul modului de
rezolvare a
Echipa 1 problemelor
Am cules azi n secret
8 lalele s fac un buchet
i-am mai pus una cu rou
n buchet sunt acum 9

Echipa 2
Ia privii aici la mine Recompense
Cte flori am eu n mn
Dac una eu o dau
Cte flori acum mai am?

Echipa 1
Vai din cele 7 zambile
2 s-au rupt vezi bine
Cte rmn oare
Pe tablou de aezat?

Echipa 2
n grdina lui Pandele
Au nflorit 8 lalele
Dac 2 s-au uscat
Cte flori pe tablou vom
aeza?

Echipa1
7 viorele am luat
ns 2 s-au uscat
Cte mai am de aezat? Conversatia
Echipa 2
7. Asigurarea Nou narcise am gsit
feed-back-ului 1 Sebi mi-a druit
Cte oare am acum
Repede s le adun!

- Pe tablou ai aranjat
Pomi, flori, nori, soare
De tii tu spune ndat
Nori i pomi ci sunt
laolalt?
8. Evaluarea
activitii Echipa 2
Spune cte or fi oare
Zambilele cu mndrul Conversatia
soare? finala

Va-i gndit, v-ai consultat


i rspunsuri bune-ai dat
Dar timpul s-a terminat
Cte flori ai ctigat? Aprecieri si
Hai s numrm n cor recompense
i s stabilim un scor Desemnarea
S rostim cu voce tare echipei
Echipa ctigtoare! castigatoare
La sfrit de activitate
Se vd roadele bogate
Fiindc-ai fost aa cumini
De zn vei fi rspltii!

Totul a fost verificat


Mulumim la fiecare
Pentru aceast participare!
DOMENIUL OM I SOCIETATE

,,FLORI DE PRIMVAR-LIPIRE ,MOTOTOLIRE.

NR. EVENIMENTUL CONINUTUL STRATEGIA EVALUARE


CRT. DIDAC DIDACTIC
1. Moment - aranjarea meselor i
organizatoric scunelelor astfel nct
copiii s desfoare
activitatea
- se pregtesc materialele
didactice necesare
desfurrii activitii.

2. Captarea ateniei - copii, s-i facem o Conversatia Observarea


surpriz znei o s-i -explicatia curenta
druim i noi flori
confecionate ca un
simbol al recunotinei.
-
3. Anunarea temei Vom realiza astzi Conversatia Observarea
zambile, pomi infloriti comportamentulu
lalele, i verbal si
Trebuie s respectm nonverbal
etapele de lucru, s
combinm elementele
primite n vederea
realizrii lucrrii: vom
lucra pe 3 echipe.
Voi explica fiecare
tehnic n parte, voi
demonstra i i voi
ateniona cu privire la ,explicatia
4. Dirijarea invatarii modul de lucru
(ordonat). Demonstrati Examinarea prin
Vom face exercii de a probe practice
nclzire a muchilor
minii.
Avem 10 degeele!
Ia privii ce fac cu ele
Degetele rsfirate
Le micm acum pe
toate
La pian acum cntm
Degetele rsfirm
Degetele fa-n fa
Le ntindem ca o a
Micm degetele Exercitiul
Batem palmele
Rsucim ncheietura
i dm mingea dura
dura! Observarea
curenta
Pe parcursul activitii
coipii sunt ndrumai n
5. Asigurarea realizarea sarcinilor de Evaluarea curenta
feed. Backului lucru, pstrarea poziiei
corecte a corpului,
pstrarea acurateei
lucrrii.

- Copiii i vor expune


lucrrile la un panou sub
form de floare pe care o
vor drui znei Florilor

- Voi face apecieri asupra


modului cum s-au Aprecieri
comportat dar i cum au verbale ,colective
6. Evaluarea lucrat i vor cnta: si individuale
,,Primavara a sosit!
DESFURAREA ACTIVITILOR LIBER ALESE N
TAFETA CU OBSTACOLE JOC DE MICARE
SAMBA FLORILOR DANS

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL CONINUTUL TIINIFIC EVALUARE
DIDACTIC Metode i Mijloace de Forma de
Procedee nvmnt organizare
- aerisirea slii de grup;
1. Organizarea - pregtirea materialului
grupei pentru didactic Observarea
activitate - intrarea copiilor n sala de curent
grup;
- stabilirea linitii necesare
bunei desfurri.
2. captarea Captarea ateniei se realizeaz
ateniei cu ajutorul obiectelor ce se
gsesc aezate n sala de grup:
- Astzi v-am pregtit o Conversaia
surpriz.
Am aezat jaloanele n aa fel
nct s ne putem juca.
3. Anunarea - Astzi ne vom juca tafeta cu Explicatia
subiectului obstacole, joc de micare i
Samba florilor-dans.
4. Desfurarea Copiii vor fi mprii n dou Jaloane
activitii echipe: echipa lalelelor i Conversaia Colectiv Observarea
echipa zambilelor dirijat curent
V mpart n dou echipe:
echipa lalelelor i echipa Obstacole
zambilelor. Fiecare echip are
cte o floare.
Li se explic regulile jocului: Explicaia
- Din fiecare echip voi alege
cte patru copii. Acetia vor flori Pe echipe
participa la prima curs.
Ceilali vor fi aezai pe
scunele i i vor susine
echipa. Demonstraia
- La start pornesc doi copii, Observarea
cte unul din fiecare echip. Pe echipe Curent
Acetia trebuie s depeasc
obstacolele, s se ntoarc la
locul de pornire i s dea tafeta Exerciiul fizic Observarea
colegului ce urmeaz, acesta va Curent
da la rndul su tafeta Pe echipe
colegului al treilea, apoi tafeta Demonstraia Jaloane
va ajunge la al patrulea
coechipier.
Echipa ctigtoare va primi
cte o floare pe panoul pe care Obstacole Observarea
se ine scorul. Conversaia Curent
Se efectueaz apoi un
joc de prob.
- Vine la mine cte un copil din
fiecare echip. (doi copii Baloane Pe echipe
efectueaz jocul de prob i Explicaia
demonstrez cum trebuie s se
desfoare cursa). Observarea
Se trece apoi la Curent
efectuarea jocului propiu zis.

- La fiecare curs particip 4


copii. Dup ce au participat la Demonstraia
curs toi cei 4 copii, se
afieaz pe panou bulina pentru Pe echipe
fiecare echip ctigtoare. Jaloane Evaluarea
Urmeaz apoi cursa a doua ,cu comportamentulu
ali patru copii din fiecare i
echip. Este desemnat
ctigtoare echipa care adun
cele mai multe puncte dup
participarea tuturor copiilor la
concurs.
Pentru revenirea organismului
la normal voi efectua cu copiii
dou jocuri de revenire a
organismului la normal. Exerciiul fizic
Colectiv dirijat
- Acum vom dansa Samba Demonstraia
florilor. Conversaia

Explicaia C.D.

5. Aprecieri
Finale
Se realizeaz aprecieri generale Conversaia
i individuale cu privire la
modul de participare al copiilor
la activitate.
Se numr punctele adunate de
fiecare echip pe panou. Este
felicitat echipa ctigtoare.

S-ar putea să vă placă și