Sunteți pe pagina 1din 54

Modulul IV.

Proiectarea didactic

Pretest:

scopul constituie evaluarea nivelului de pregtire a studenilor pentru elaborarea p roiectelor. Actualizai structura orei de diriginie proiectate n cadrul cursului ,,Teoria Educaie i''. Explicai conexiunea obiectiveconinuturi-tehnologii n cadrul procesului de nvmnt.

Obiective Studiind acest modul,vei putea: s argumentai tiinific necesitatea proiectrii

didactice; s v autoevaluai nivelul de pregtire pentru elaborarea fiei tehnologice a l eciei; s proiectai diverse tipuri de activiti didactice; s evaluai calitatea proiectr didactice; s v formai competene de analiz metodologic a leciei; s identificai strate didactice adecvate contextului instructiv; s definii i s aplicai n comunicare concept ele de lucru ale modulului.

didactic, proiectare curricular, planificare calendaristic, proectare secvenial, unit ate de nvare, secven de nvare, proiect didactic, evenimente instrucionale, scenariul i, design iinstrucional, evaluarea calitii proiectului leciei. Concepte cheie: proiectare

4.1. Definiii. Esena, necesitatea i rolul proiectrii didactice

Proiectarea pedagogic activitatea de structurare a aciunilor care asigur funcionalitatea sistemului i proce sului de nvmnt la nivel general, specific / intermediar i concret / operaional conform finalitilor elaborate n termeni de politic a educaiei. (S. Cristea)

Proiectarea pedagogic Activitatea de proiectare pedagogic valorific aciunile i operaiile de definire anticip ativ a obiectivelor, coninuturilor, strategiilor nvrii, probelor de evaluare i mai ale a relaiilor dintre acestea, n condiiile unui mod de organizare a procesului de nvmnt (Vlsceanu L.)

expresia pregtirii psihopedagogice i afirmrii creativitii didactice; cadrul la care s e poate raporta i evaluarea aciunii, a rezultatelor, n termeni de eficien i eficacitat e; echilibreaz dou tendine extreme constatate n practic: una care respinge proiectare a, afirmnd c intuiia este esenial i alta care cere o maxim rigoare, detaliere. Sau, un care se bazeaz pe redactarea de proiecte deosebite, dar realizate sub nivel n pra ctic i alta contrar ; privete ansamblul activitii didactice, nu numai transmiterea cu otinelor i aprecierea nsuirii.

Proiectarea aciunilor este necesar ca o condiie de baz a optimizrii, raionalizrii aces ora, deoarece constituie pentru cadrele didactice:

Proiectarea didactic este o activitate complex, un proces de anticipare a ceea ce dorete profesorul s realizeze mpreun cu elevii n cadrul unei lecii, sistem de lecii, t m pe parcursul ntergului an colar, pentru realizarea obiectivelor programei. (I. Ji nga)

Planificare Proiectare

- a proiecta sau a planifica? Relaia nu este de opoziie, ci una de la general la parti cular, de la global la secvenial, ealonat. Planificarea se adreseaz rezolvrii Proiectarea vizeaz specific activiti delimitate (p redareanvareaevaluarea scopurilor, obiectivelor generale i unui capitol, sistem de lec i, o lecie, o specifice, coninuturilor colare, secven de lecie); detalierea poate orga nizrii etapelor mari ale merge pn acolo, nct s fie prefigurai procesului de nvmnt aii, operaiile, aciunile delimitate ale sumative (trimestre, ani colari, profesorulu i i elevilor, conform cicluri de nvmnt) i are un obiectivelor operaionale sau caracte elative unitar, stabil, fiind i neoperaionale (prin metoda scenariului sau prin de sign instrucional R. M. o problem de decizie central, de Gagne). politic educaional, a Proiectarea este operaional, din perspectiva nvmntului. profesorului (identific ele te i Planificarea are n vedere globalitatea aciuni, analizeaz, evalueaz, prevederii, realizrii scopurilor organizeaz, coreleaz, stabilete strategii, instruirii. formulea z sarcini concrete, raporteaz la criterii, coordoneaz, elaboreaz) i a elevilor (aciuni, operaii conform obiectivelor, sarcinilor date, finalizate n comportamente cognitive).

plan de lecie sau proiect de lecie? Planul de lecie pune accent Proiectul de lecie evideniaz modul cum devin operaionale pe prevederea scopurilor coninuturile, cum se utilizeaz (informativ, formativ, met odele i mijloacele, cum educativ), coninutul de particip elevii, care snt transmis, structura, etapele aciunile de predare i nvare, i timpul necesar, cum se aplic variant le metodologia de predare, strategice, cum profesorul devine managerul aciunilor de conform unui model relativ nvare, n loc de transmitor fix de concepere, de unde i d minant, care snt efectele obligaia respectrii, evalurii continue; ndeplinirii lui. pro iect de activitate didactic? Nu, pentru c trebuie precizat nivelul la care se reali zeaz activitatea an colar, trimestru,capitol, lecie, secven, activitate extracolar d n anumit tip.

scenariu"? Este o metod de concepere i prezentare a desfurrii unei activiti delimitat cu prevederea detaliilor regizorale, n variante strategice, metodologice. Deci, ce l mult poate fi o parte a unui proiect desfurarea ; proiect sau schi, schem, inten ctivitate? Potrivit sensului comun schia de proiect desemneaz doar nserarea elementelo r principale ale conceperii respectivei activiti, aspect care este characteristic profesorului cu experien. Sensul etimologic conduce la raportarea la alt termen ut ilizat design al instruirii, dat de ctre psihologi, pornind de la analiza condiiilor nvrii eficiente, de la abordarea ei sistemic .

4.2. Dezvoltarea proiectrii: de la proiectarea tradiional la proiectarea curricular

Proiectarea tradiional de tip didacticist, reprezint un model centrat asupra coninuturilor, respectiv asu pra aciunii de predare subordonnd obiectivele, metodologia i evaluarea ntr-o logic pr oprie nvmntului informativ, care suprasoliciteaz transmiterea de cunotine, dirijare siv a instruirii, unilateralizarea procesului de formare a elevilor (S. Cristea,)

Structura acestui model de proiectare ntreine, pe de o parte, presiunea coninutului n raport cu obiectivele metodologia evaluarea, ceea ce confer sarcinii didactice / educative un sens nedifereniat, dependent (aproape) exclusiv de valorile implic ate n aciunea de predare.

Proiectarea curricular promovat la nivelul didacticii (post) moderne, este centrat asupra obiectivelor ac tivitii de instruire/ educaie, urmrind, cu prioritate, optimizarea raporturilor de c oresponden pedagogic ntre elementele componente ( obiective coninuturi metodologie ev luare ) , ntre aciunile de predare-nvare evaluare , subordonate finalitilor angajate nivel de sistem i de proces.

Structura acestui proiectare valorific rolul central acordat obiectivelor pedagogice, urmrind realizarea unui nvmnt care vize az formarea-dezvoltarea optim a elevului prin valorificarea tuturor resurselor de model de (auto)educaie/(auto)instruire. O asemenea structur presupune instituionalizarea unui anumit sistem de formare inii al i continu a educatorilor, care devine funcional n contextul oricrui proiect pedagog ic.

Concepiile generale de proiectare tradiional i proiectare curricular pot fi demonstra te grafic prin figura alturat: o C m o - obiective c - coninut m -metodologie e - evaluare c O m e e

4.3. Niveluri i etape ale proiectrii

n proiectarea activitii didactice semnificativ este conexiunea elementelor component e de baz: obiective, coninut, strategie, evaluare. Potrivit corelaiei acestor elemente, rezult nivelurile de proiectare i variante strategice cu un grad progresiv de detaliere: de la planificarea anual la proiectarea leciei (I. Jinga)

Calitatea proiectrii depinde de formarea, maturizarea, perfecionarea competenelor p rofesorului.

Astfel, proiectarea corespunde cutarii / gsirii rspunsurilor la ntrebri de baz: ce se urmrete? cu ce resurse? n ce condiii? ce se vehiculeaz? cum se realizeaz? cine p articip? n ct timp? cum se vor cunoate rezultatele? ce consecine rezult pentru amelior area i continuarea aciunii?

Etapele proiectrii didactice 1. Ce voi face? vizeaz obiectivele educaionale; 2. Cu ce voi face? trimite ctre res ursele educaionale; 3. Cum voi face? stabilete strategiile educaionale; 4. Cum voi msura ce am realizat din ce mi-am propus? conturarea metodologiei de evaluare a e ficienei activitii desfurate.

Proiectarea activitii didactice la o disciplin impune respectarea etapelor: 1. Lect ura Curriculumului disciplinar; 2. Elaborarea Proiectului calendaristic (anual) 3. Proiectarea secvenial (a unitilor de nvare, a secvenelor de nvare)

Lectura Curriculumului disciplinar Noile tipuri de programe analitice au fost reorganizate i ntroduse prin Curriculum ul Naional cu denumirea de Curriculum disciplinar. Acestea pornesc de la premisa c aspectul cel mai important al studierii unei discipline colare reprezint atingere a unor obiective educative complexe, legate de formarea unor competene de a reali za anumite activiti intelectuale sau motrice, specifice pentru un anumit domeniu, formarea unor atitudini i convingeri.

precizarea obiectivelor de atins de ctre elevi, prin studierea anumitor aspecte a le unui domeniu de reflexie activitate uman, Programele pun accentual pe coninuturi. i de numite

Curriculumului disciplinar urmeaz s se fac nu doar pentru a lua cunotin de informaiile pe care le vom preda i de ordinea lor, ci, n primul rnd, pentru a cunoate ce capaciti ale elevilor urmeaz s formm i s exersam n anul colar respectiv, prin studierea temelor a subtemelor recomandate. n concluzie, lectura prealabil a

problem a proiectrii didactice este aceea de a anticipa, n detalii, ntreg ansamblul de activiti de nvare despre care presupunem ca, dac vor fi desfurate de elevi ntr-o t ordine, vor avea drept rezultat, n final, dezvoltarea fiecreia dintre abilitile cer ute prin obiectivele de referin ale programei. Aceasta nseamn c principala

nu specific, i nici nu ar putea, modul de articulare a diverselor activiti de nvare re elevii vor trebui s le desfoare, pentru a-i forma abilitile vizate de obiectivele d e referin. Cel care trebuie s conceap ntregul demers didactic este ATENIE: Curculumul disciplinar profesorul, singurul care cunoate caracteristicile elevilor si.

Este recomandabil lecturarea ,,pe orizontal'' n urmtoarea succesiune: Obiective cadru Obiective de referin Coninuturi Activiti de nvare

Proiectul (plan calendaristic) anual

Timpul disponibil ntr-un an de studiu pentru realizarea cu elevii a obiectivelor de referin este limitat, prin numrul de ore prevzut n planul-cadru de nvmnt la disc de studiu respectiv. Profesorul are datoria s utilizeze aceast resurs a timpului cu maximum de eficien.

Un profesor va trebui s se gndeasc la ordinea n care va propune elevilor activitile necesare atingerii fiecrui obiectiv i timpul necesar formrii capacitilor vizate. de nvare

Se recomand ca n realizarea planificrilor calendaristice profesorii s parcurg urmtoare le etape: a. Realizarea asocierilor dintre obiectivele de referin i coninuturile Curriculumulu i disciplinar i manualului colar. b. mprirea n uniti de nvare (grupuri de lecii, ne). c. Stabilirea succesiunii de parcurgere a unitilor de nvare. d. Alocarea timpului considerat necesar, pentru fiecare unitate de nvare, n concordan cu obiectivele de re ferin i coninuturile vizate.

Structura Proiectului anual Obiectivele generale i specifice Rubricaia Module (teme, dup necesiti) Numrul de ore Tipuri de activiti de predarenvare-evaluar luri sumative / Teze trimestriale Trimestrul

Proiectul (plan) trimestrial i pe capitole (teme) Se elaboreaz conform solicitrilor instituiei de nvmnt cu scopul particularizrii comp elor Proiectului anual. n acest sens, vor fi adugate elemente de operaionalizare, n condiiile n care nu a fost menionate n Proiectul anual, reealonarea timpului dat, inc luderea evalurii continue, a metodelor de evaluare sumativ, bibliografia.

Proiectul unui sistem de lecii Se exprim la nivel de unitate didactic i se proiecteaz pentru a permite o mai buna r ealizare echilibrat a a nvrii cumulative n cadrul unui sistem de lecii prin care nel predarea coninuturilor din program (capitol, modul, tem) prin diferite tipuri i vari ante de lecii corelate logic. Obiectivele generale; Obiectivele specifice fiecrei lecii; Rubricaia

Tipurile i variantele de lecii Numrul de ore Elemente eseniale de coninut Metode i mijloace de nvmnt Exerciii i probleme Probe de evaluare Bibliografia.

4.4. Proiectul de lecie Proiectarea unei lecii, conceput ca o activitate mental de anticipare amnunit a ceea c e urmeaz s realizeze profesorul n clas, se materializeaz ntr-un document, cunoscut sub denumirea de proiect didactic. Scopul proiectultui didactic este de a pregti trecerea fr dificulti de la intenie (pro iect) la realizare (aciune).

Model al proiectului didactic pentru lecia mixt realizat n nvmntul tradiional Antetul proiectului: Disciplina / Subiectul leciei / Tipul leciei / Profesor/ Clas a Obiective operaionale Strategia didactic Resurse bibliografice

Scenariul activitii Etapele leciei Activitatea profesorului Noteaz absenele/ creeaz situaii motivaionale Solicit rspunsuri la ntrebri Activitatea elevului Se pregtete pentru lecie Tehnologii didactice Metode, tehnici, mijloace specifice etapei Metode, tehnici, mijloace specifice e tapei 1. Moment organzatoric 2. Evaluarea cunotinelor referitoare la tema de acas 3. Prezentarea temei noi Rspunde Propune coninuturi noi Solicit alte explicaii suplimentare Metode, tehnici, mijloace specifice etapei

4.Consolidarea i generalizarea cunotinelor Propune alte Rezolv exerciii exerciii i apreciaz modul asemntoare de rezolvare Metode, tehnici, mijloace specifice etapei 5. Evaluarea elevilor i recomandarea temei pentru acas Apreciaz elevii i recomand sarcini de lucru pentru acas Prezint Metode, tehnici, agendele pentru mijloace semnare i specifice etapei notea z sarcinile de lucru.

Antetul proiectului: Disciplina / Subiectul leciei / Tipul leciei / Profesor / Sco ala / Clasa Obiective operaionale Strategia didactic Resurse bibliografice Scenari ul activitii Tehnologii didactice Evenimente Instrucionale Obiective operaionale Model al proiectului didactic pentru lecia de predare-nvare n nvmntul modern Activititatea elevilor Activitatea profesorului Timp alocat Moduri de organizare Evaluare Principii didactice aplicate Mijloace Metode

Evenimentele instrucionale I. Captarea ateniei elevilor II. Comunicarea obiectivelor III. Reactualizarea cun otinelor nvate anterior IV. Prezentarea noului coninut i conducerea (dirijarea) nv nerea performanelor VI. Evaluarea (formativ sau sumativ) a performanelor VII. Expune rea sarcinilor de lucru individual (R. M. Gagne )

I. Jinga, E. Istrate propun elaborarea scenariului didactic pentru o lecie sub fo rma unor fie Scenariul didactic-fie Fia I: disciplina, clasa, subiectul leciei, tipul leciei, obi ectivele operaionale, modaliti de captare a ateniei elevilor. Fiele II, III, IV etc. vor cuprinde: obiectivul operaional urmrit, coninuturile eseniale necesare atingerii lui, moduri de organizare a elevilor, metode i mijloace de nvmnt, aplicaii, modalit realizare feed-back i evaluare. Ultima fi: sarcinile de nvare stabilite pentru munca i ndependent a elevilor n afara clasei, teme pentru acas, bibliografia la tema aborda t. Not: Acest model de proiect este recomandabil pentru profesorii cu un anumit stag iu didactic.

Memorai! Lecia eficient este aceea care ofer elevilor prilejul s formuleze ntrebri i problemei emit ipoteze, s imagineze rezolvri, soluii; s fac asociaii de idei, asociaii de exper proprii i experiene efectuate de cercettori; s elaboreze modele, planuri, fie, sinte ze, rezumate; s angajeze discuii pentru clarificarea unor noiuni; s formuleze conclu zii; s exerseze dialogul, munca n cabinet; s cultive forme pozitive de conduit etc. Miron Ionescu

4.5. Evaluarea calitii activitii didactice

mod curent, se realizeaz de ctre profesor i elevi dup criterii variabile. Evaluarea eficienei leciei n Reuita leciei trebuie judecat nu att prin raportare la proiectul elaborat, ci la mod ul concret, eficient de rezolvare a situaiilor create, care au favorizat nvarea de c alitate.

Criteriile de apreciere a reuitei leciei snt variate, pot fi abordate global sau de taliat, obiectiv sau subiectiv, aplicate la o lecie sau la mai multe pentru compa rare etc. Important este ns ca profesorul s le contientizeze, pentru a le aplica con tinuu: n pregtire, n timpul desfurrii, n evaluarea final a leciei.

const ntr-o mbinare a diversitii modelelor sau fielor de evaluare, cci, n esen fiec e n lumin situaii specifice de instruire. Este o posibilitate ce s-ar finaliza ntr-u n instrument adecvat de evaluare centrat pe abordarea situaional a leciei (a unei ac tiviti didactice) sau ntr-un set de instrumente de evaluare a calitii activitii didact ce. Soluia optim

Concluzii generale: 1. Proiectarea curricular presupune centrarea pe obiective. 2. Eficacitatea leciei depinde de capacitatea profesorului de a prevedea, a crea i a gndi n termeni de st rategii didactice aciunile sale n diverse situaii de instruire. 3. Evaluarea calitii proiectului didactic prsupune a decide n ce msur: snt precizate obiectivele operaiona le, se respect corespondena obiective-continut-metodologieevaluare; este adecvat c ontextului educaional; este suficient de flexibil; prevede condiiile de aplicare. 4. Eficiena comportamentului profesional al cadrului didactic depinde de gradul d e dezvoltare a competenelor sale psihipedagogice. 5. Pentru a decide asupra nivel ului de cultur profesional a cadrului didactic, trebuie s analizm activitatea acestu ia raportat la anumite criterii. 6.Analiza calitii activitii didactice i a conduitei profesionale a cadrului didactic permit evaluarea msurii n care profesorul i exercit rolurile sale.

Recomandri bibliografice: 1. 2. Achiri I., Cara A., Proiectarea didactic. Orientri metodologice, Chiinu, 2004. Albulescu, M. Albulescu, Proiectarea, organizarea i desfurarea leciei n Predarea i nv a disciplinelor socio-umane, I. Editura Polirom, Iai, 2000 (pag. 45-62). Cojocaru , M.,et.al.,Teoria instruirii.Suport de curs.UPSC,Chiinu,2006 Cojocaru, M.,et.al.T eoria instruirii.Ghid metod..UPSC,Chiinu,2006 Cojocariu,V.,Teoria i metodologia ins truirii,2008 Cristea, V., Teoria i metodologia instruirii, EDP,Bucureti,2008 Cergh it, Ioan, Modele de instruire alternative i complementare, Ed. Aramis, Bucureti, 2 002. 3. 4. 5. 6. 7.

8. 9. 10. 11. 12. 13. 14.

Fryer, M. Predarea i nvarea creativ. Chiinu, Editura Uniunii Scriitorilor, 2004, 148 p Jinga, I., Negre, Ioan, Design instrucional, Ed. Edits, Bucureti, 2002. Jinga I, I strate E., Proiectarea pedagogic n Manual de pedagogie, EdituraTechnics, Bucureti, 1999 (pag.395-398); Marinescu M., Tendine i orientri n didactica modern, Bucureti, EDP , 2007 Joia E., coord. A deveni profesor constructivist, EDP, Bucureti, 2008. Negr e, I.,-Dobridor,Reoria general a curriculumului educaional, Bucureti, Polirom, 2008 Radu, I., Ezichil L., Didactica. Teoria instruirii, Piteti: Paralela 45, 2005.

Nicola, I., Tratat de pedagogie colar, Editura Aramis, 2002. 16. Papuc L., Epistem ologia i praxiologia curriculumului universitar, Tipografia Central, Chiinu, 2005 17 . Pslaru Vl., Papuc L., Negur I., Morrescu M.,et.al., Construcie i dezvoltare curricu lar, Cadru teoretic, Chiinu, 2005. 18. Plrie,V.,Pedagogie. Chiinu, Univers Pedagogic, 007 19. Ptru Teodor, Didacticometrie. Esen, necesitate, proceduri. EDP, Bcureti, 2008, 216 p. 20. Radu, Ion, T., Evaluarea n procesului didactic, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2007. 21. Radu, I., Ezechil L., Didactica. Teoria instruirii, Piteti: P aralela 45, 2005. 22. Silistraru, N., Note de curs la pedagogie, Chiinu, UPSC, 200 0 23. Temple, Charles, Steele, Jeannie L. Kurtis, Meredith S. Aplicarea tehnicil or de dezvoltare a gndirii critice. Ghidul IV, Supliment al revistei Didactica Pro ..., nr. 8, 2003. 15.

S-ar putea să vă placă și