Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
didactică
Plan:
1. Definiri. Importanța şi
cerințele proiectării didactice.
.2. Dezvoltarea proiectării: de la
proiectarea tradiţională la
proiectarea curriculară.
3. Niveluri şi etape ale proiectării
didactice.
4. Proiectul de lecţie.
5. Evaluarea calităţii activităţii
didactice.
Obiective:
să argumentaţi ştiinţific cerinţele proiectării
didactice;
să autoevaluaţi nivelul de pregătire pentru
elaborarea fişei tehnologice a lecţiei;
să proiectaţi diverse tipuri de activităţi
didactice;
să evaluaţi calitatea proiectării didactice;
să analizaţi metodologic o lecţie;
să identificaţi strategiile didactice adecvate
contextului instructiv;
Concepte cheie:
- proiectare didactică,
- proiectare curriculară,
- planificare calendaristică,
- proiectare secvenţială,
- unitate de învăţare,
- secvenţă de învăţare,
- proiect didactic,
- evenimente instrucţionale,
- scenariul lecţiei,
- „design instructional”,
- evaluarea calităţii proiectului lecţiei.
1. Definiţii. Esenţa, necesitatea şi rolul
proiectării didactice
Proiectarea tradiţională,
o C
m c O m
e e
3. Niveluri şi etape ale proiectării
În proiectarea activităţii didactice semnificativă este
conexiunea elementelor componente de bază:
obiective, conţinut, strategie, evaluare.
Potrivit corelaţiei acestor elemente, rezultă
nivelurile de proiectare şi variante strategice cu un
grad progresiv de detaliere: de la planificarea
anuală la proiectarea lecţiei
(I. Jinga)
Obiective Obiective
cadru de referinţă
Conţinuturi
Activităţi de
învăţare
Proiectarea de perspectivă
(plan calendaristic, plan anual).
Timpul disponibil într-un an de studiu pentru
realizarea cu elevii a obiectivelor de referinţă este
limitat, prin numărul de ore prevăzut în planul-
cadru de învăţământ la disciplina de studiu
respectivă.
Profesorul are datoria să utilizeze această resursă a
timpului cu maximum de eficienţă.
Un profesor va trebui să se gîndească la ordinea în
care va propune elevilor activităţile de învăţare
necesare atingerii fiecărui obiectiv şi timpul
necesar formării capacităţilor vizate.
Se recomandă ca în realizarea proiectării de
perspectivă profesorii să parcurgă următoarele
etape:
a. Realizarea asocierilor dintre obiectivele de referinţă şi
conţinuturile Curriculumului disciplinar şi manualului
şcolar.
b. Împărţirea în unităţi de învăţare (grupuri de lecţii, lecţii,
secvenţe).
c. Stabilirea succesiunii de parcurgere a unităţilor de
învăţare.
d. Alocarea timpului considerat necesar, pentru fiecare
unitate de învăţare, în concordanţă cu obiectivele de
referinţă şi conţinuturile vizate.
Structura Proiectării de perspectivă
Antetul proiectului:
Disciplina / Subiectul lecţiei / Tipul
lecţiei / Profesor/ Clasa
Obiective operaţionale
Strategia didactică
Resurse bibliografice
„Evenimentele instrucţionale”
Strategii didactice
interactive
ortamentale învățate
le
re
i
„Evenimentele instrucţionale”
(curriculum modernizat)
1. Evocarea
Valorificareacunoştinţelor anterioare
Implicarea activă a elevilor
Motivarea, trezirea interesului
Crearea contextului pentru formularea scopurilor proprii
de învăţare
La această etapă elevul realizează sarcini de tipul:
*Implică-te!
„Evenimentele instrucţionale”
( curriculum modernizat )
II . Realizarea sensului
Stabilirea contactului cu informaţia nouă,
Prelucrarea informaţiei,
Monitorizarea propriei înţelegeri,
Menţinerea implicării şi a interesului.
Sarcini de tipul:
III. Reflecţia
Schimb de idei cu referinţă la cele studiate
Crearea contextului pentru manifestarea atitudinilor faţă
de cele învăţate
Aprecierea utilităţii temei noi
Asigurarea învăţării durabile
Evocare, motivarea pentru studiu independent
Tema pentru acasă
Elevilor li se propun sarcini de tipul: Comunică şi decide!
(în unele situaţii, în funcţie de sarcina didactică, acest pas
aplicaţi-l şi la etapa de realizare a sensului.
Apreciază!
„Evenimentele instrucţionale”
( curriculum modernizat )
IV. Extinderea
Elevii realizează un transfer de cunoaştere:
Aplică cele însuşite la ore în situaţii de integrare simulate.
Aplică cele însuşite în situaţii de integrare autentică.
Îşi
dezvoltă competenţe, care devin pe parcurs modele
comportamentale obişnuite, fireşti.
Elevilor li se propun sarcini de tipul:
Acţionează!
(simularea, exersarea competenţelor necesare la locul de
muncă, sarcini care îi pun în situaţia de a ieşi din cadrul
clasei, orei şcolii în comunitate, la o întreprindere, în
familie, cămin etc.)
I. Jinga, E. Istrate propun elaborarea scenariului
didactic pentru o lecţie sub forma unor fişe
Scenariul didactic-fişe
Fişa I: disciplina, clasa, subiectul lecţiei, tipul lecţiei, obiectivele
operaţionale, modalităţi de captare a atenţiei elevilor.
Fişele II, III, IV etc. vor cuprinde: obiectivul operaţional urmărit,
conţinuturile esenţiale necesare atingerii lui, moduri de
organizare a elevilor, metode şi mijloace de învăţămînt,
aplicaţii, modalităţi de realizare feed-back şi evaluare.
Ultima fişă: sarcinile de învăţare stabilite pentru munca
independentă a elevilor în afara clasei, teme pentru acasă,
bibliografia la tema abordată.
Notă: Acest model de proiect este recomandabil pentru profesorii
cu un anumit stagiu didactic.
Memoraţi!
“Lecţia eficientă este aceea care oferă elevilor prilejul
să formuleze întrebări şi probleme;
să emită ipoteze, să imagineze rezolvări, soluţii;
să facă asociaţii de idei, asociaţii de experienţe proprii şi
experienţe efectuate de cercetători;
să elaboreze modele, planuri, fişe, sinteze, rezumate;
să angajeze discuţii pentru clarificarea unor noţiuni;
să formuleze concluzii;
să exerseze dialogul, munca în cabinet;
să cultive forme pozitive de conduită etc.”
Miron Ionescu
5. Evaluarea calităţii activităţii didactice
Evaluarea eficienţei lecţiei
în mod curent, se realizează de către profesor şi elevi
după criterii variabile.
Reuşita lecţiei trebuie judecată nu atît prin raportare la
proiectul elaborat, ci la modul concret, eficient de
rezolvare a situaţiilor create, care au favorizat învăţarea de
calitate.
Criteriile de apreciere a reuşitei lecţiei sînt variate, pot fi
abordate global sau detaliat, obiectiv sau subiectiv, aplicate
la o lecţie sau la mai multe pentru comparare etc.
Important este însă ca profesorul să le conştientizeze,
pentru a le aplica continuu: în pregătire, în timpul
desfăşurării, în evaluarea finală a lecţiei.
Soluţia optimă constă într-o îmbinare a
diversităţii modelelor sau fişelor de evaluare,
căci, în esenţă fiecare pune în lumină situaţii
specifice de instruire.
Este o posibilitate ce s-ar finaliza într-un
instrument adecvat de evaluare centrată pe
abordarea situaţională a lecţiei (a unei activităţi
didactice) sau într-un set de instrumente de
evaluare a calităţii activităţii didactice.
Concluzii:
1. Proiectarea curriculară presupune centrarea pe obiective.
2. Eficacitatea lecţiei depinde de capacitatea profesorului de a
prevedea, a crea şi a gândi în termeni de strategii didactice
acţiunile sale în diverse situaţii de instruire.
3. Evaluarea calităţii proiectului didactic prsupune a decide în ce
măsură: sînt precizate obiectivele operaţionale, se respectă
corespondenţa obiective-continut-metodologie-evaluare; este
adecvat contextului educaţional; este suficient de flexibil;
prevede condiţiile de aplicare.
4. Eficienţa comportamentului profesional al cadrului didactic
depinde de gradul de dezvoltare a competenţelor sale
psihipedagogice.
6.Analiza calităţii activităţii didactice şi a conduitei profesionale a
cadrului didactic permit evaluarea măsurii în care profesorul îşi
exercită rolurile sale.
Recomandări bibliografice:
Achiri I., Cara A., Proiectarea didactică. Orientări metodologice,
Chişinău, 2004.
Albulescu, M. Albulescu, Proiectarea, organizarea şi
desfăşurarea lecţiei în Predarea şi învăţarea disciplinelor socio-
umane, I. Editura Polirom, Iaşi, 2000 (pag. 45-62).
Cojocariu,V.,Teoria şi metodologia instruirii,2008
Cristea, V., Teoria şi metodologia instruirii, EDP,Bucureşti,2008
Cerghit, Ioan, Modele de instruire alternative şi complementare,
Ed. Aramis, Bucureşti, 2002.
Fryer, M. Predarea şi învăţarea creativă. Chişinău, Editura
Uniunii Scriitorilor, 2004, 148 p.
Jinga, I., Negreţ, Ioan, Design instrucţional, Ed. Edits, Bucureşti,
2002.
Jinga I, Istrate E., Proiectarea pedagogică în Manual de
pedagogie, Editura Technics, Bucureşti, 1999 (pag.395-398);
Recomandări bibliografice:
Joiţa E., coord. A deveni profesor constructivist, EDP,
Bucureşti, 2008.
Papuc L.,Cojocaru M.,Sadovei L., Teoria instruirii. Didactica
generală. Suport de curs. UPSC, Chişinău, 2009.
Papuc L., Cojocaru M., Sadovei L., Cojocaru M., Teoria
instruirii. Didactica generală. Ghid metodologic. UPSC,
Chişinău, 2009
Papuc L., Epistemologia şi praxiologia curriculumului
universitar, Tipografia Centrală, Chişinău, 2005
Pâslaru Vl., Papuc L., Negură I., et.al., Construcţie şi
dezvoltare curriculară, Cadru teoretic, Chişinău, 2005.
Temple, Charles, Steele, Jeannie L. Kurtis, Meredith S.
Aplicarea tehnicilor de dezvoltare a gîndirii critice. Ghidul
IV, Supliment al revistei “Didactica Pro...”, nr. 8, 2003.