Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SEMESTRUL I
-SAH-
Prof. Paslariu Ionel
Data 22.11.2019 Temele lectiei:
Grupa:Avansati 1. Cazuri de Remiza
Efectiv:10 elevi
2.Jocuri practice
Locul desfasurarii:
Palatul Copiilor.
P. Neamt-sala de cerc Tipul lectiei:mixt(verificare+predare)

Materiale necesare: - Chessbase, 7 garnituri de sah


- carti de specialitate
Etapele lectiei:

a) Organizarea colectivului de elevi 5

b Realizarea temelor lecţiei 90

Jocul de şah permite finalizarea unei partide şi prin situaţia de egalitate numită
remiză, când fiecare jucător obţine câte o jumătate de punct. Cazurile de
remiză sunt următoarele:

1. Ambii jucători au rămas doar cu regele pe tablă.

2. Sah etern este situaţia în care una dintre părţi, aflată la mutare, poate ataca
regele advers repetând atacul fără să fie mat sau să poată fi împiedecat.
2.1 1...? =

Hilmer-Trkulja, 1996

Negrul are avantaj material decisiv dar albul se salvează cu şah etern:

1 Txg7 Rxg7 (1...Rh8 2 Df6 +-; 1...Rf8 2Df6 Te7 3 Txh7+-) 2 Df6 Rg8 3 Dg5
Rh8 4 Df6 Rg8 5 Dg5 Rf8 6 Dh6 = (dacă 6...Re7? 7 Dxd6 mat).

2.2 1...? =

Walbrodt-Mieses, 1894

3. Remiza este consemnată şi la repetarea de trei ori a aceleaşi poziţii


survenite la un moment dat în partidă. Remiza o cere cel care, aflându-se
la mutare demonstrează că prin mutarea ce urmează să o efectueze, poziţia
rezultată este identică cu cel puţin alte două secvenţe survenite anterior în
partidă.

4. Regula celor 50 de mutări: Dacă de la ultima mutare de pion sau schimb


de piese au fost efectuate câte 50 de mutări de fiecare parte şi deoarece
probabil nu există o posibilitate de câştig, în vederea limitării timpului de
desfăşurare a unei partide rezultatul se decide de către arbitru ca fiind
remiză.

5.Patul reprezintă acea posibilitate de remiză care survine în cazul în care


un jucător ce se află la mutare constată că nu are nici o posibilitate de a o
efectua. Jucătorii experimentaţi caută să intre in poziţii de pat pentru a
salva partide pierdute. Cei începători ajung deseori în astfel de poziţii
chiar dacă au avantaj material.

2.5 1.? =

Poziţia este pierdută de către negru datorită pionului liber depărtat h4.
totuşi negrul găseşte o resursă unică şi imparabilă de remiză.

Încheierea organizată a lecţiei 5

Aspecte metodice ale lectiei :problematizarea ,expunerea , observatia


dirijata, explicatia , exercitiul.
Evaluarea orala si practica

Organizarea didactica a lectiei:

a) Organizarea colectivului de elevi


Obiective instructiv-educative:
- Debutul organizat al lecţiei (elemente de organizare a clasei);
- Captarea atenţiei şi trezirea interesului elevilor pentru activitate;
- Formarea capacităţii de organizare şi autoorganizare;
- Obişnuirea elevilor cu activitatea disciplinată, ordonată;
- Ridicarea stării emoţionale a elevilor

b) Temele lectiei :

Este veriga fundamentală a lecţiei, conţinutul acesteia conferă personalitate lecţiei,


el fiind programat anticipat şi încadrat într-un sistem (sistemul de lecţii). În această
verigă se îndeplinesc obiectivele instructiv-educative şi se realizează scopurile
didactice ale lecţiei.

Procesul de predare-însuşire a cunoştinţelor, deprinderilor şi priceperilor se


diferenţiază corespunzător scopurilor didactice(invatare, consolidare
,perfectionare)

1. Tipologia situatiilor de remiza

2. Joc de antrenament cu respectarea principiilor din deschidere

Obs. Profesorul urmareste respectarea mutarilor deschiderii si corecteaza


eventualele greseli in joc.

c) Obiective instructiv-educative:

- educarea capacităţii de apreciere şi autoapreciere prin compararea realizărilor


proprii cu evaluarea făcută de către profesor şi cu realizările colegilor.
- Prezentarea bilanţului lecţiei din punct de vedere instructiv, al comportamentului
elevilor, al nivelului de îndeplinire a obiectivelor lecţiei, raportat la sistemul de
lecţii din care face parte.

Concluziile asupra lectiei desfasurate , recapitularea mutarilor clasice.

S-ar putea să vă placă și