Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea şcolară: Gimnaziul Scăieni
Clasa: a VII-a
Profesor: Verejan Elena
Disciplina: Matematică - Geometrie
Unitatea de învăţare: Paralelism și perpendicularitate
Titlul lecției: Mediatoarea segmentului
Tipul lecţiei: Lecţie de însușire de noi cunoștințe
Durata: 45 minute

Competenţe generale:
CG1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în
care au fost definite.
CG2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţuri matematice.
CG3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice, pentru caracterizarea locală sau
globală a unei situaţii concrete.
CG4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
CG6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoștințelor din diferite domenii.

Competenţe specifice:
CS1. Recunoașterea și descrierea unor elemente de geometrie plană în configurații
geometrice date.
CS2. Utilizarea instrumentelor geometrice pentru a desena figuri geometrice plane descrise
în contexte matematice date.
CS3. Transpunerea unei situații problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei
obținute și interpretarea rezultatului.

Obiectivele lecției
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil:
O1. Să definească mediatoarea unui segment;
O2. Să precizeze proprietatea referitoare la punctele situate pe mediatoarea unui segment;
O3. Să rezolve exerciții și probleme aplicînd proprietatea mediatoarei;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: Conversația, jocul, activitatea independentă,


expunerea
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Manualul de matematică cl VII, tabla, creta albă, creta
colorată, instrumentele geometrice.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual

1
Desfățurarea lecției

Activitatea profesorului Strategii


Etapele lecției O Activitatea elevului
didactice
Verifică dacă elevii au reușit să se acceseze link- Elevii se pregătesc cu cele necesare bunei Conversația
Moment ul de conectare la ora online. Notează absenţii, desfăşurări a lecţiei: caiete, culegere,
organizatoric creează condițiile optime necesare desfășurării dispozitive de accesare a linkului
(2 min) eficiente a lecției de matematică. întâlnirii.
Verificarea Verifică frontal temele scrise făcând eventuale Îşi verifică tema şi corectează Conversația
temei și captarea observaţii, iar dacă există probleme nefinalizate eventualele greşeli.
atenției (5min) le sugerează elevilor metoda de rezolvare.
Profesorul prezintă titlul lecției și obiectivele Elevii ascultă cu atenţie şi Conversația
Anunțarea temei lecției. conştientizează competențele.
și a obiectivelor Mediatoarea unui segment. Construcția
(5 min) mediatoarei unui segment.

Să ne reamintim: Conversația
Reactualizarea Ce se înțelege prin distanța de la un punct la o Elevii raspund la intrebarea examinatoare
cunoștințelor dreaptă ? profesorului
(5 min)

Prezentarea Definiție. D reapta care trece prin mijlocul unui Elevii ascultă cu atenţie și notează în Conversația
conținutului și segment și este penpendiculară pe acesta se caiete
dirijarea numește mediatoarea segmentului.
învățării
(15 min)

Constructia madiatoarei unui segment.


2
Se notează în caiete, concret, modul de
construcție
Se vor rezolva problemele de la pagina 143,
exercițiile 1, 2
Se vor rezolva problemele 3 a,b Conversația
Asigurarea
Problema 4 a,b Elevii notează în caiete exercițiile și
feedback-ului
Problema 5 a,b de la pagina 143 transmit rezultatele
(11 min)
Observația
Tema pentru Exercițiile 4c și 5d de la pagina 143 Își notează în caiete tema pentru Conversația
acasă (2 min) acasă.

S-ar putea să vă placă și