Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Verejan Elena

Disciplina: Matematica

Clasa: a IX-a

Subiect: Metode de rezolvare a sistemelor de ecuații. Rezolvarea sistemelor

Durata: 45 min

Tipul lecției: de formare a competențelor de aplicare a cunoștințelor

Subcompetențe specifice: 4.1 4.2 4.3 4.4 4.5 4.6 4.7

Obiectivele operaționale:

La finele lecției fiecare elev v-a fi capabil să:

 Să aplice la rezolvarea sistemelor de două ecuații cu două necunoscute metoda


substituției;
 Să aplice la rezolvarea sistemelor de două ecuații cu două necunoscute metoda grafică;
 Să aplice la rezolvarea sistemelor de două ecuații cu două necunoscute metoda reducerii;
 Să completeze taxele calchiate;

Strategia didactică:

Forme de lucru: Fontal, individual

Metode: Comunicarea, exercițiul, romanița, problema, rebusul.

Materiale: fișe de lucru( Romanițe), tăblița cu rebus, manualul.


Scenariul lecției

Etape O T Activitatea Activitatea Strategia didactică


profesorului elevului forme metode materiale

Evocarea O1 5m Organizarea clasei Elevii se Frontal Comunicarea Motto


pentru lecție pregătec
Verificarea temei pentru lecție.
de acasă Prezintă
Motto: Nu se poate tema de
de studiat acasă.
matematica numai Acualisează
privind cum o face informațiile
5m vecinul rezolvînd Frontal rebusul Fișe cu
Acualizarea rebusul. rebus
cunoștințelor cu
ajutorul
rebusului( Anexa1)
Realizarea O1 10 Propun cîte 5 Elevii ridică Individual Interogarea Fișe de
sensului m sisteme pe fișe dau mina și multiprocesuală lucru
la fiecare bancă: răspund
De ce credeți că
este un sistem?
Ce înseamnă a
rezolva un sistem?
Cum se alege
soluția la sisteme
O2 de ecuații?
Care v-a fi soluția
sistemului? Se așează în
Împart elevii în 3 echipe În echipe Romanița Petalele
echipe a cîte 3 romaniței
9m La fiecare echipă Primesc
dau cîte o romanițele și
romaniță, cu 5 rezolvă
sisteme de ecuații,
pe fiecare petală
este scris un
sistem. Fiecare
echipă primește o
culoare și un
număr, în
dependeță de
culoare el v-a
rezolva sistemul
cei corespunde individual Sistem din
culorii sale iar romaniță
numărul primit
trebuie să fie suma
soluțiilor obținute.
Daca nu primește
suma egală cu
numărul lui nu a
facut rezolvarea
corectă. Care
echipă termină
prima vor deschite
comoara unde v-a
fi romanița pe care
scrie BRAVO iar
pentru aceasta
elevii vor fi
premiați.

Refleția O3 3m Întreb: ce Comentează Individual


înțelegeți prin maxima
maxima
10 Matematica este
m nici mai mult nici
mai puțin decît Încep să
ceea ce gindim... rezolve Individual
Le propun să Anexa 4
rezolve Anexa 3 Cine a
cine primul rezolvă terminat
si face exercițiul primul trece
corect pe tablă la tablă individual
explicînd îl
premiez.
Extindere 3m
a
Anexa 1 ( Rebusul)

S u b s t i t u ț i e

g r a f I c ă
S o l u ț i e
e c h i v a l e n T e
r E d u c e r e
M U L Ț I M E a

1. Cum se metoda în care se exprimă dintr-o ecuație o necunoscută în funcție de


cealaltă?
2. Metodă de rezolvare a sistemului de ecuație?
3. Perechea ordonata de numere x0 și y0 este ?
4. Dacă au aceeași mulțime de soluții se numesc ?
5. Dacă + sau – ecuațiile primim un sistem cu o ecuație, avînd o sungură necunoscută,
am folosit metoda ?
6. După ce terminăm de rezolvat sistemul, scriem ... soluțiilor?

Anexa 2- Romanițe

Anexa 3 – Romanițe cu aceleași sisteme la fiecare cine primul află suma soluțiilor vor fi
învingatori.

S-ar putea să vă placă și