Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Profesor : Ciobanu Natalia


Data: 15.11. 2016
Clasa : a VI-a
Disciplina : Matematică
Unitatea de învațare: Numere naturale.
Subiectul lecţiei: Rezolvarea ecuațiilor în N.
Tipul lectiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor
Subcompetenţe : 1.2, 1.3, 1.4
1.2. Utilizarea algoritmilor pentru determinarea c.m.m.d.c, c.m.m.m.c a două numere naturale în diverse contexte.
1.3. Transpunerea în limbaj matematic a unei situaţii simple reale şi/sau modelate utilizînd relaţiile de divizibilitate
a numerelor naturale.
1.4. Rezolvarea unor probleme simple, inclusiv din cotidian, cu ajutorul ecuaţiilor de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0);
x:a=b (a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt numere naturale, determinînd componenta necunoscută a operaţiei
prezente în ecuaţie.
Obiectivele lecţiei: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili
O1: Să rezolve sau să compună unele probleme, a solutiilor unor ecuatii de tipul:
x± a = b; a± x = b; x ∙ a = b (a¿ 0, a divizor al lui b); x : a = b(a¿ 0); a : x = b (x¿ 0, b divizor al lui a),
unde a şi b sunt numere naturale;
O2: Să transpună unele situatii-problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obtinute (utilizand
ecuații) şi interpretarea rezultatului;
O3: Să aplice algoritmul de rezolvare a ecuațiilor la rezolvarea diversor ecuații;
O4: Să rezolve exerciţii simple aplicînd noţiunile teoretice învăţate.
Metode si procedee :
 Metode: învăţarea prin descoperire , conversaţia , metoda exerciţiului , observaţia sistematică , explicaţia,
metoda ”Cubului”
 Mijloace: tabla , caiete, fişe de lucru , manual.
 Forme de organizare: frontal , individual , în perechi.
Scenariul lecției:
Momentul lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Materiale, Evaluare
mijloace,
metode
Verifică prezența și crează condițiile optime necesare Elevii iși pregătesc
desfășurării eficiente a lecției de matematica carțile și caietele de
matematică
Verifică dacă elevii și-au efectuat tema pentru acasă Pregatesc caietele Conversația, Frontală și
explicatia individuală
Care sunt metodele aritmetice de rezolvare a
problemelor?
Evocare Ce este un divizor? Asculta cu atenție, Conversatia
Ce criterii de divizibilitate am invatat? raspund la întrebari
Cum se află c.m.m.d.c, c.m.m.m.c?
Propun problemele din fișa de lucru, elevilor spre Asculta și răspund la
rezolvare. De asemenea propun spre rezolvare un întrebări. Cîte un Conversația ,
rebus, din care în urma dezlegării lui vom obține titlul elev iese la tabla exercitiul Colectiva
noii lecții. pentru a contribui la
rezolvarea
exercitiului
Rezolvarea ecuațiilor în N. Elevii iși notează în
caiete

Realizarea
O ecuatie este o propozitie matematica in care Conversația,
sensului apare o singura data semnul „=”.
Ceea ce apare in stanga semnului „=” constituie
membrul stang al ecuatiei, iar ceea ce apare in
dreapta semnului „=” constituie membrul drept al
ecuatiei
A rezolva o ecuatie inseamna a determina
valoarea pe care o ia necunoscuta pentru ca Explicația,
egalitatea sa fie adevarata. Aceasta valoare este
numita solutia ecuatiei.
Doua ecuatii care au aceeasi solutie se numesc Învățarea
ecuatii echivalente. prin analogie
Putem folosi urmatoarele reguli care conduc la
ecuatii echivalente:
Se pot trece termeni dintr-un membru in celalalt
schimbandu-le semnul.
Se pot inmulti (imparti) ambii membrii ai
ecuatiei cu numere diferite de 0.

Metode de rezolvare a ecuatiilor:


1.Metoda incercarii si a erorii
Realizarea
Sa rezolvam dand necunoscutei valori numere
sensului naturale in ordinea succesiunii lor: Elevii își notează în
caiete
X+4=7 Conversația,
explicația,
X X+4 7 învățarea
0 0+4 < 7 prin analogie
1 1+4 < 7
2 2+4 < 7
3 3+4 = 7
4 4+4 > 7
Observam ca pentru orice numar natural x≠3,
egalitatea nu se verifica, deci singura valoare,
numar natural care verifica egalitatea este 3. Prin
urmare numarul natural 3 este solutia ecuatiei date.
Observatie: Metoda este dificila deoarece numarul
încercarilor poate fi foarte mare, in unele cazuri.

2. Metoda operatiei inverse


X+12=18
Pentru a afla termenul necunoscut al ecuatiei se
scade din suma 18 termenul cunoscut 12 si se
obtine x=18-12, deci x=6.
Solutia ecuatiei este numarul 6.
Verificare 6+12=18
3. Metoda figurativa
X+7=12
Realizarea
sensului

Avem x=12-7, deci x=5.


Solutia ecuatiei date este numarul natural 5.

4. Metoda balanței se bazeaza pe proprietatile


relatiei de egalitate.
X+5=18

X+5 = 18

Pentru a afla necunoscuta x scadem din ambii


membrii ai ecuatiei numarul 5:
X+5-5=18-5
Obtinem x+0=18-5, deci x=13. Solutia ecuatiei
este numarul natural 13.
Prezinta elevilor metoda „CUBULUI”-metoda Rezolva in caiete Conversatia
moderna de învățare prin cooperare. exercitiile propuse , Explicatia Frontala
Elevii extrag căte o fișă fiind inscriptionate cu timp in care un elev Rezolvarea
urmatoarele verbe active: rezolva si la tabla de exercitii,
 Verbul „Descrie” sub indrumarea Problematiza
Reflecții
 Verbul „Compară” profesorului rea
 Verbul „Analizează” Elevii rezolva Exercitiul,
 Verbul „Asociază” exercitiile propuse in Explicatia Autoevaluarea
 Verbul „Aplică” fisa de lucru Rezolvarea
Lucrul de pe fișe, lucrul în perechi elevii lucreză cu de exercitii,
fișele
Individual și la tablă: Ex. 5, pag. 30

Fac aprecieri asupra desfășurării lecției si asupra Iși notează tema Evaluarea
Extindere cunostintelor elevilor si notez elevii care s-au pentru acasă Conversația finală
evidentiat in timpul orei.
Se anunță tema pentru acasa.
Pentru a trece la subiectul nou, trebuie să dezleagăm urmatorul rebus, unde v-om afla subiectul lecției de azi:

Orizontal:
1). Rezultatul calculului 52−25 este…………………….

2). Propoziția matematică pe baza căreia se poate stabili dacă un numar natural se divide cu un alt număr natural se numește
……………...
3). Elementul neutru la înmulțire este…………….
4). Rezultatul calculului (5 ¿ ¿ 2−24 ): 3+ 20120 ¿ este……………………

5). Operația prin care se efectuează produsul a doi sau mai mulți factori se numește ……………...
6). 5 este un …………al lui 35.
7). 42 este un ……………al lui 7

Vertical ………………………………….
1.
z e r o

2.
c r i t e r i u

3. u n u

p a t r u
4.

i n m U l t i r e
5.
d I v i z o r
6.

m u L t i p l u
7.

Motto:,,Trebuie să dăm problemei o formă, care să facă întotdeauna posibilă rezolvarea ei” Abel
Nr.crt Nume si prenume
.
1.
2.

SARCINI DE LUCRU:

1. Care numere se numesc prime. Care numere sint compuse.


2. Calculați:
a) 33−x =12

b) x−25=36

c) 2 ∙ ( x + 4 )=36

AUTOEVALUARE: NOTA:
Nr.crt Nume si prenume
.
1.
2.

SARCINI DE LUCRU:

1. Care mulțime are cardinalul mai mare: finită sau vidă .

2. Comparați soluțiile ecuațiilor:

a) 3x+4+x=40 b) 2x+7=37
25,6= 25,6=

Sa Sb
AUTOEVALUARE: NOTA:
Nr.crt Nume si prenume
.
1.
2.

SARCINI DE LUCRU:

1. Descrie deosebirea dintre mulțimea divizorilor și mulțimea multiplilor unui număr natural.

2.Analizați și rezolvați problema prin ecuație: Un salon auto a vîndut într-un an 68 de automobile de marca BMW
și Ford. Automobilele de marca BMW au fost vîndute de 12 mai multe decît de marca Ford. Cite automobile de
marca BMW au fost vîndute?

AUTOEVALUARE: NOTA:
Nr.crt Nume si prenume
.
1.
2.

SARCINI DE LUCRU:

1. Ce înseamnă a rezolva o ecuație în mulțimea N?

1. Aplicînd algoritmul de rezolvare a ecuației, calculați:

a) 7+ x=506
b) 13⋅x=2691
c) 19-x=5

AUTOEVALUARE: NOTA:
Nr.crt Nume si prenume
.
1.
2.

SARCINI DE LUCRU:

1. Formulați o ecuație care nu are soluții în N.

2. Asociază fiecărei ecuații din coloana A, soluția corespunzătoare din coloana B .

A B
___x+12=21 a) 10
___2x-4=6 b) 13
___45-x=32 c) 9
d) 4

AUTOEVALUARE: NOTA:
Divizibilitate
1. Scrieţi numerele divizibile cu 2 din şirul de numere naturale, apoi pe cele divizibile cu 5: 1; 2;

5;10; 12;15; 20; 37;130;39; 45; 50; 2010.

2. Scrieţi toţi divizorii numerelor: 4; 12; 18; 24; 25.

3. Scrieţi numerele divizibile cu 2 cuprinse între 1 şi 15.

4. Scrieţi numerele divizibile cu 5 cuprinse între 1 şi 26.

5. Scrieţi numerele divizibile cu 10, cel puţin egale cu 1985 şi cel mult egale cu 2010.

6. Scrieţi multiplii lui 9 mai mici decât 100.

7. Aflaţi suma divizorilor numărului 18.

8. Aflaţi suma multiplilor numărului 5 cuprinşi între 10 şi 100.

9. Care este cel mai mare număr natural de 4 cifre distincte divizibil cu 2?

10. Care este cel mai mic număr natural de 3 cifre distincte divizibil cu 5?

S-ar putea să vă placă și