Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic. Specific unei clase cu nivel mediu.Subiectul orei precedente: Patrulatere.

Poligoane. Linia mijlocie a trapezului

Clasa : a-VIII-a

Obiectul: Matematica - Geometrie

Unitatea de Învățare: Prisma regulata dreapta

Subiectul lecției: prisma regulata deapta : triunghiulara , patrulatera , hexagonala ; cubul ,


paralelipipedul dreptunghic

Tipul lecției : de consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Scopul lecției: Formarea la elevi a abilităților de a recunoaște și definire a toate tipurile de


prismă regulată dreaptă, de a calcula pentru toate tipurile de prisme perimetru, volumul ți aria.

La sfarsitul lecției fiecare elev va fi capabil să:

O1- Să definească corect cu cartea închisă tipurile de prismă.

O2- Să scrie corect cu cartea închisă formulele pentru a se alfla aria volumul și perimetrul
prismelor

O3-Să calculeze aria laterală, aria totală și volumul corpurilor propuse de profesor, având în față
formulele de calcul respective. Din 5 sarcini propuse, cel puțin 4 vor fi calculate corect..

O4- Să realizeze reprezentarile spatiale ale prismei (triunghiulare regulate , patrulatere regulate
hexagonale regulate) , cubului , paralelipipedului dreptunghic.

O5-Să găsescă cel puțin 3 asemănări și deosebiri dintre tipurile de prisme.

Strategii didactice:

Metode si procedee:

metoda cubului ,conversatia, explicatia, exercitiul, turul galeriei

Mijloace de realizare manualul, instrumente geometrice, coli flipchart, markere, cub din
carton,coli

Forme de organizare: pe grupe, frontal


DESFASURAREA LECTIEI
Moment organizatoric si captarea atentiei (5-6 min):
Profesorul : Asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei. Verifica prezenta
elevilor.Prezinta elevilor metoda Cubul-metoda moderna de invatare prin cooperare. Se arata
elevilor un cub din carton avand fetele colorate diferit, fiind inscriptionate cu urmatoarele verbe
active :
Fața 1: Albastru verbul descrie Fața 2: Rosu verbul compară

Fața 3: Verde verbul asociază Fața 4::Galben verbul analizează

Fața 5: Portocaliu - verbul argumentează Fața 6: Alb - verbul aplică


Elevii sunt impartiti in 6 grupe

Fiecare grupa primeste o coala colorata in nuantele precizate mai sus.

Echipele aleg un lider de grup care va extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru
acea grupa ( descrie, compara, asociaza, analizeaza , aplica si argumenteaza)

Se anunta tema de discutat si timpul de lucru alocat fiecarei grupe.Se anunta obiectivele lectiei
de consolidare. Se impart fisele cu sarcinile de lucru in grup (anexe1-6).Timp de 20-25 minute
elevii lucreaza in echipa la sarcina de lucru primita.Profesorul supravegheaza activitatea elevilor
si da indicatii acolo unde este nevoie. Solutioneaza eventual si situatiile in care nu toti elevii se
implica in cadrul activitatii de grup sau atunci cand un elev monopolizeaza toate activitatile

Descrierea activitatii elevilor:


1. Elevii care primesc fisa cu verbul descrie vor avea
 de definit prisma regulata si prisma dreapta , cubul si paralelipipedul dreptunghic ,
 de enumerat prismele studiate,
 de realizat reprezentarea plana a corpurilor studiate si desfasurarile lor plane;
 de identificat elementele acestora;
2. Elevii care primesc fisa cu verbul compara vor stabili asemanari si deosebiri intre
prisma oblica si prisma dreapta , paralelipiped si paralelipiped drept , paralelipiped drept
si paralelipiped dreptunghic , paralelipiped dreptunghic si cub .
3. Elevii care vor avea fisa cu verbul asociaza vor asocia fiecarei prisme studiate formulele
de calcul pentru volum si arie ( laterala, totala), aria bazei , perimetrul bazei , apoi vor
identifica obiecte cunoscute care au forma obiectului respectiv.Elevii pot primi un obiect
practic/desen pe care sa-l "descompuna" in corpuri geometrice cunoscute.
4. Pentru grupa care va avea de analizat sarcina de lucru va cere ca elevii sa analizeze
diferite sectiuni in corpurile studiate.(diagonale, sectiuni cu un plan paralel cu baza).Se
vor realiza desene corespunzatoare in care se vor pune in evidenta toate planele de
sectiune si forma sectiunii rezultate,prin markere sau carioci colorate.
5. Elevii ce vor primi o fisa cu verbul argumenteaza vor avea de analizat si justificat in
scris valoarea de adevar a unor propozitii , ce vor contine si chestiuni "capcana".Li se
poate cere sa realizeze si scurte demonstratii sau sa descopere greseala dintr-o redactare a
unei rezolvari.
6. Elevii din grupa verbului "aplica" vor avea un set de intrebari grila in care vor aplica
formulele pentru calculul ariei sau volumului prismei regulate drepte in contexte variate.
Alegeti varianta corecta :
 Un paralelipiped dreptunghic are a=2cm, b=5cm, c=5cm. Aria laterala a sa este ?

a. 70 cm2 b. 35 cm2 c. 70 cm3

 prisma triunghiulara regulata dreapta are l = 4 cm si V = 20√3 cm3

Calculata aria totala a sa este de :

a. 100 cm2 b. 100 +8√3 cm2 c.50 + 4√3 cm2

Evaluare

Dupa expirarea timpului de lucru (20-25 min) se va aplica metoda " turul galeriei" .
Materialele realizate, posterele, vor fi expuse in clasă în 6 locuri vizibile.Elevii din fiecare grup
își vor prezenta mai întăi sarcina de lucru și modul de realizare a ei, apoi, la semnalul dat de
profesor, vor trece, pe rand pe la fiecare poster al colegilor de la altă gruăa și vor acorda acestora
o notă.Dupa ce fiecare grup a vizitat "galeria" și a notat corespunzator producțiile colegilor,se
vor discuta notele primite și obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri și se vor corecta
eventualele erori.

În finalul orei se realizează un moment de reflecție asupra metodelor noi folosite si


asupra modului de implicare a fiecarui elev in echipa sa.

Se anunță și tema pentru acasă .

S-ar putea să vă placă și