Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 25.10.2017
Profesor: Strungaru Ana-Maria
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Matematica
Unitatea de invatare: Calcul algebric
Titlul lectiei: Calcule cu numere reale reprezentate prin litere: adumarea si scaderea
Tipul lectiei: Lectie de dobandire de noi cunostinte
Durata lectiei: 50 min

Obiective operatinale:
sa identifice termenii asemeanea dintr-o suma algebrica;
sa adune si sa scada numere reale reprezentate prin litere;
sa rezolve exercitii in care intervin ordinea efectuarii operatiilor si folosirea
parantezelor;
sa aplice notiunile invatate in calcule numerice;

Metode si procedee didactice:


conversatia
explicatia
demonstratia
exercitiul
lucrul individual
invatarea prin descoperire

Mijloace de invatamant:
manual
fise de lucru
creta

Procedee de evaluare:
analiza raspunsurilor primite
analiza si compararea rezultatelor elevilor
aprecierea (verbala) corectitudinii rezolvarii exercitiilor
Desfasurarea lectiei:

1. Momentul organizatoric:
Activitatea profesorului:
- asigur o atmosfera adecvata de lucru pentru buna desfasurare a orei
- verific prezenta elevilor i notez absentele
Activitatea elevilor:
- raspund la strigarea prezentei
- au pe banci cartile si caietele deschise

2. Anuntarea temei si a obiectivelor:


Activitatea profesorului:
- ne propunem sa trecem la un nou capitol si anume: Calcul Algebric.
- vom invata cum se aduna,se scad se inmultesc,se impart sau se ridica la
putere doua numere reale reprezentate prin litere.
- anunt titlul lectiei: Adunarea si scaderea numerelor reale reprezentate prin
litere
- anunt obiectivele lectiei
Activitatea elevilor:
- noteaza in caietul de clasa data si titlul lectiei

3. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii:


Activitatea profesorului:
- Prezinta si explica continutul lectiei:
Asa cum am vazut la radicali 7 5 9 5 5 7 9 16 5 .
La fel procedam si daca inlocuim radicalul cu un numar oarecare x : 7x 9x 16x .
Definitie: Se numeste expresie algebrica o succesiune de numere si litere legate intre
ele prin operatii aritmetice (adunare, scadere, inmultire, impartire, ridicare la putere).
Definitie: Se numeste suma algebrica o succesiune de adunari si scaderi de numere
reale.
Definitie: Se numesc termeni asemenea doi termeni ai sumei care au aceeasi parte
literala si au acceeasi putere .
Exemplu: 2x si 4x sau 6x 4 y si 27x 4 y.
Definitie: Numerele (2 si 4 sau 6 si 27 ) care insotesc partea literala se numesc
coeficienti ai termenilor.
Adunarea si scaderea cu termeni asemenea se numeste operatia de reducere a
termenilor asemenea.
Operatia de reducere a termenilor asemenea este operatia prin care se obtine un
termen asemenea celor doi, iar coeficientul noului termen este obtinut prin efectuarea
operatiei indicate asupra celor doi termeni asemenea.
Forma canonica este expresia algebrica care nu contine termeni asemenea.
Intr-o suma algebrica se poate restrange doar suma a doi termeni asemenea prin
proprietatea de distributivitate a inmultirii fata de adunare
Exemplu: 4x 7x x4 7 11x
Reamintim ca la desfacerea unei paranteze semnul minus din fata schimba toate
semnele din paranteza
Definitie: Literele care apar intr-o expresie algebrica se numesc variabile.
- Supraveghez activitatea elevului de la tabla si a celor din banci
- Intervin daca este necesar

Activitatea elevilor:
- ies pe rand la tabla si rezolva cate un exercitiu
- ceilalti rezolva individual in caiet si se verifica cu tabla

4. Asigurarea conexiunii inverse (feedback):


Activitatea profesorului:
- asigur retentia noilor informatii pe tot parcursul lectiei
- printr-un set de intrebari finale recapitulez notiunile cheie( suma/expresie
algebrica, coeficienti, termeni ai experesiei algebrice, variabile) introduse
in lecti curenta.
Activitatea elevilor:
- sunt atenti si raspund la intrebari

5. Observatii asupra lectiei. Evaluare:


Activitatea profesorului:
- apreciez verbal activitatea elevilor din timpul orei.
- anunt tema pentu ora viitoare
Activitatea elevilor:
- isi noteaza tema in caiet;

Fisa de exercitii

1. Dati exemple de 3 termeni asemenea


2. Calculati:
a. a3a
b. 5ab-2ab
c. 5(ab)-3(2a4b)
d. -(2x2y1)4x-y-1

S-ar putea să vă placă și