Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Clasa a VIII- a
Data: 06.02. 2024
Obiectul: Matematica. Geometria
Subiectul: Teorema lui Pitagora
Tipul lecției: Însuțirea cunoțtințelor noi
Obiectivele operaționale:
 Să aplice corect teorema catetei și teorema înălțimii.
 Să deducă teorema lui Pitagora prin diferite metode.
 Să aplice corect teorema lui Pitagora la rezolvarea problemelor.
 Să recunoscă numerele pitagorice.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: demonstrație, conversație,observație, discuție, lucrul cu
manualul.
b) Modalități de interogare: frontală ți individual.
Resurse educaționale: tabele, fițe de evaluare, literatură suplimentară.
Tipuri de evaluare: întrebări problematizate, întrebări orale, probleme de aplicare
în practică
Scenariul lecției
Etapele O Activitatea Activitatea Modalități de
lecției profesorului elevului evaluare
Captarea Pregatirea elevilor pentru Elevii ascultă profesorul
atenției activitate
Anunțarea obiectivelor
pentru lecție
Verificarea O1 Întrebări orale Un elev rezolvă la tablă Evaluarea orală
temei de acasă Formula-ți teorema I a problema: Apreciez
cu înălțimii Ipotenuza triunghiului ABC- capacitatea de
reactualizarea Teorema a II a înălțimii dreptunghiuc în A deducție
cunoștințelor Teorema catetei Pr A= D
Teorema reciprocă a teor. Segmntul AD perpendicular pe
II înățimii BC
Pentru care teoreme Concluzia:
1 1 1
teoremele reciproce nu 2
= 2
+ 2
sînt adevărate AD AB AC
Verificarea Propun elevilor să Notează: Evaluarea
cunoștințelor urmărească demonstrarea independentă
teoremei și să atragă
atenție la prima etapă a
problei
Să se completeze conform
chemei din tabel relațiile
ce exprimă I și II teoremă
a înălțimii, catetei
Rezultă:
2 2 2
A B + A C =B C ( 1 )
AB ⋅ AC
AD= ( tI )
BC
2 2
2 A B ∗A C
AD = 2
=¿
BC
2 2
2
AD = 2
AB ∙ AC
=¿ Apreciez
2
AB ∙ AC cunoștințele
1 1 1 căpătate anterior
2
= 2
+ 2
AD AC AB
Un elev completează
conform schemei relațiile
corespunzatoare

Predarea O2 Propun spre analiză Răspund la întrebări, Evaluarea orală


temei noi problema rezolvată la formulează teorema dată prin discuții
tablă
Ce concluzie puteți Un elev demonstrează la
evidenția din relația 1 tablă teorema dată.
Fac o observație că Th
dată se numește Th lui
Pitagora.
Se propune cea mai simplă
demonstrație a teoremei
Se formulează teorema lui Elevii demonstrează
Pitagora independent teorema
Se analizează datele unei Evaluarea la
probleme și se propune să tablă
demonstreze prin altă
metodă.
Completați trunghiul dat
pînă la un pătrat cu latura
a+b
Să se demonstreze că:
2 2 2
a + b =c
Le zic elevilor că în
prezent teorema lui
Pitagora are peste 100 de
demonstrații

O3 Relatați date biografice Elevii numeste diferite Evaluarea orală


O4 despre savantul matematic vatiante:
2 2 2
Pitagora. 3 + 4 =5
6 +8 =10 ,,,
2 2 2
Numiți trei numere suma
celor 2 mai mici să fie
egala cu patratul celui mai
mare.
Cum se numește triunghiul
cu latura de 2.4.5 cm Numerele 3k, 4k, 5k
Ce puteți spune despre reprezintă lungimea laturilor
numerele 3k, 4k, 5k unui triunghi dreptunghic
O3 Cum putem trasa pe 1 țăruș se pune în primul nod Învățare prin
pămînt un unghi de 90 de și în capătul liber al fringhie. creație
grade folosind o fringhie Apoi se formează un triunghi
pe care sunt prinse 12 cu laturile de 3,4,5. Unghiul
noduri așezate la distanțe de 90 de grade se va opune
egale și 3 țărușuri laturii de 5. Se
( problemă din antichitate) experimentează la tablă

Formulați teorema Răspund la întrebare


reciprocă a lui Pitagora
Obținerea O3 Se propune o lucrare În figura:
performanței practică, Această sarcină
se propune în baza
cercetării indepentende
după ce fiecrae primelte o Activități de
foaie cu acelați desen. cercetare

Ce constatați?
Demonstrarea teoremei
Triunghiul din interior este
pentru acasă
dreptunghic, în C
Decupînd pătratele
demonstrează că suma ariilor
pătratelor construite pe catete
este egală cu aria construită Expunerea cu
pe ipotenuză. cele notate în
conspect
O3 Calculați diagonala unui Rezolvă problema Evaluarea orală
dreptunghi cu laturile de 5
și 8 cm

Bilanțul lecției Realizarea obiectivelor la Concluzii:


lecție.

Lucrul pentru Problema 14,15 alte


acasă metode de demonstrașie a
teoremei lui Pitagora.

S-ar putea să vă placă și