Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.11.2020
Şcoala Gimnazială H.M. Berthelot, Poieșsti
Clasa a VI-a
Profesor: Oprea Ioana Alexandra
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Rapoarte si proporţii
Subiectul: Aflarea unui termen necunoscut al unei proporţii
Tipul lecţiei: de predare de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
2.2. Prelucrarea cantitativă a unor date utilizând rapoarte și proporţii pentru organizarea de date
Obiective operaţionale:
 Să definească raportul, proporția
 Să recunoască extremii sau mezii unei proporții date
 Să utilizeze proprietatea fundamentală a unei proporţii în aflarea unuia dintre mezi
 Să utilizeze proprietatea fundamentală a unei proporţii în aflarea unuia dintre extremi
Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog.
Metode de învăţământ: conversaţia, exerciţiul, expunerea.
Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete, culegere
Forme de organizare a clasei:frontală, individuală.
Timp: 40 minute.
Bibliografie: culegere Clubul Matematicienilor, ed Art, Marius Petrianu
Culegere Mate 2000+ ed. Paralela 45, Dan Branzei, Dan Zaharia, Maria Zaharia.
Desfăşurarea activităţii:
1. Moment organizatoric
Activitatea profesorului: Profesorul notează absenţii. Se verifică prezenţa caietelor,
manualelor.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia
Mijloace: catalogul

2. Verificarea conţinuturilor însuşite


Activitatea profesorului: Se realizează verificarea temei pentru acasă prin sondaj şi se
discută exerciţiile ce au ridicat dificultăţi elevilor.
Activitatea elevului: Elevii răspund întrebărilor profesorului şi pun întrebări din temă.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia, expunerea
3. Enunţarea titlului lecţie şi prezentarea obiectivelor lecţiei
Activitatea profesorului: Scrie pe tabla titlul lecţiei, anunţă obiectivele şi recapitulează
noţiunile necesare pentru noua lecţie.
Titlul lecţiei: Aflarea unui termen necunoscut al unei proporţii
Ca principale obiective:
 Recapitularea noţiunilor din lecţia precedenta: raport, proporţie, proprietatea
fundamentală a proporţiei
 Elevii vor şti să afle un termen necunoscut al unei proporţii folosind proprietatea
fundamentală a proporţiei

Se numeşte proporţie egalitatea a două rapoarte.

a c
= , b , d ≠0.
b d
a , b , c , d sunt termenii proporţiei

a şi d sunt extremii proporţiei , iar b si c sunt mezii.


Obs. Se obţin proporţii prin amplificarea şi simplificarea unui raport:

3 15
= , prin aplificare cu 5 .
4 20
10 1
= , prin simplificare cu 10 .
20 2
Proprietatea fundamentala a proporţiei: produsul mezilor este egal cu produsul extremilor.

a c
= , b , d ≠0. Atunci a∙ d=b ∙c
b d
2 6
Exemplu: = ⇒ 2 ∙15=5∙ 6
5 15
3 6
Obs: Din 3 ∙10=5 ∙6 ⇒ = .
5 10
Activitatea elevului: Elevii notează titlul lecţiei, ascultă obiectivele trasate de cadrul didactic
şi răspund la întrebări.

Evaluare: frontal.

Metode: conversaţia, expunerea şi explicaţia.

4. Comunicarea de noi cunoştinţe si aplicarea lor in exerciţii la tablă (35 min.)


Activitatea profesorului: Profesorul arată cum se poate afla termenul necunoscut al unei
proporţii, explica toate cazurile posibile. După prezentarea lecţiei, dă elevilor fişe de
lucru şi începe sa cheme elevi la tablă pentru a rezolva câteva exerciţii.
produsul mezilor produsul extremilor
un extrem= , iar un u n mez= .
celălalt extrem celălalt mez
Cazuri posibile:
x c b∙c a c a∙ d
= ⇒ x= = ⇒ x=
b d d x d c
a x a∙d a c b∙c
= ⇒ x= = ⇒ x=
b d b b x a

Aplicaţii:
Profesorul propune spre rezolvare fișa de lucru.
Se lucrează la tabla şi alte exerciţii de pe fişele de lucru.
Activitatea elevului: Elevii participă activ la oră.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia, exerciţiul şi explicaţia.
5. Asigurarea feed-back-ului şi tema pentru acasă. (2 min.)
Activitatea profesorului: Anunţa tema pentru acasă şi notează elevii care au ieşit la tablă
sau care s-au implicat activ din bănci.
Temă: restul exerciţiilor din fişa de lucru.
Activitatea elevului: Elevii notează tema pentru acasă.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia.
Fişă de lucru
Aflarea termenului necunoscut al unei proportii

1) Aflati x din proportiile :

22 x 10 5 45 60 x 3
a¿ = , b¿ = , c ¿ = ,d¿ =
5 10 x 6 3 x 8 4

2) Determinați termenul necunoscut și scrieți-l sub forma unei fracții zecimale:

x 3 0,2 1,75 x 3 ,( 4) 2 x +1 7 4 3 x +2 x+2 4


a¿ = ; b¿ = ;c ¿ = ; d¿ = ;e ¿ = ;f ¿ =
2 5 x 2 2 5 5 8 5 12,5 x +4 5

10
3) Un caiet costă 1,5 lei și raportul dintre prețul lui și cel al unui creion este . Cât
3
costă un creion?
2
4) Raportul dintre vitezele a două automobile este . Primul parcurge o distanță în 2h si
3
30 de minute. În cât timp parcurge aceeași distanță al doilea automobil?
5) Aflați x din proporțiile următoare :
x 19 3 x−1 24
a¿ = ,unde 8 a5 ⋮ 9 b ¿ = ,unde 18 a⋮ 5 ⋅
9 8a5 15 18 a

7) Aflaţi numărul x din proporţiile de mai jos şi asociaţi fiecărui număr din coloana A o
literă din coloana B.
A B
8 9
=
1. x 36 a. x = 32
5 25
=
2. 8 2 x b. x = 52
13 a x
= ,13 a⋮10
3. 5 2 c. x = 42
d. x = 20

S-ar putea să vă placă și