Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.10.2021
Clasa: a IX-a
Profesor: Cojocar Liubovi
Disciplina: Matematica-Algebra
Unitatea de invatare: Rapoarte algebrice.
Titlul lectiei: Amplificarea si simplificarea rapoartelor algebrice.
Tipul lectiei: De dobandire de noi cunostinte
Timp: 45 min.
Competente generale:
CG1: Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite;
CG5: Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii-problema;
CG6: Modelarea matematica a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite
domenii.
Competente specifice:
CS1.1. Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a formulelor de calcul prescuratat;
CS5.1. Deducerea si aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule;
CS6.1. Rezolvarea unor situatii-problema utilizand rapoarte de numere reale reprezentate prin litere; interpretarea
rezultatului.
Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, exerciţiul, munca individuala;
Bibliografie:
- Radu, D., Radu, E., Matematica-Manual pentru clasa a IX-a
- Savu, C., Caba, G., s.a., Matematica-Manual pentru clasa a IX-a, Editura Teora, Bucuresti, 2001
- Serdean, I., Negrila, A., Negrila, M., Algebra, Geometrie: clasa a IX-a, Editura Paralela 45, Pitesti, 2011
- Programa scolara aprobata prin Ordinul Ministrului Educatiei Cercetarii si Tineretului NR. .
5097/09.09.2009
Scenariu didactic

Secventele Activitatea profesorului Activitatea Metode Procedee de


lectiei elevilor evaluare
Moment Se stabileste ordinea, climatul necesar începerii Elevii se pregatesc pentru lectie. Conversatia
Organizatoric activităţii.
Se noteaza elevii absenti in catalog.
2min
Reactualizarea Profesorul solicita definirea notiunilor si enuntarea Acestia raspund la intrebarile Conversatia Chestionarea
cunostintelor proprietatilor invatate la lectia anterioara: raport de profesorului. Exercitiul orala
numere reale reprezentate prin litere, domeniul de
3min
definitie al unui raport de numere reale
reprezentate prin litere.
Se verifica tema prin sondaj, iar in cazul in care Elevii sunt atenti, pun intrebari
Captarea exista exercitii pe care nu le-au rezolvat mai multi legate de exercitiile pe care nu le-au Explicatia Observarea
elevi, se rezolva exercitiile respective la tabla, putut rezolva si isi corecteaza Conversatia sistematica
atentiei
profesorul explicand metoda de rezolvare. eventualele greseli din tema.
5min
Anuntarea Profesorul anunta titlul lectiei “Amplificarea si Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul
titlului si a simplificarea rapoartelor” si obiectivele lectiei: pe caiete. Conversatia
amplificarea unor rapoarte cu expresii algebrice si
obiectivelor
aplicarea metodelor de descompunere in factori
lectiei pentru a simplifica un raport
8min
Profesorul le cere elevilor sa explice ce inseamna a Un elev raspunde: A amplifica o
Dirijarea amplifica o fractie cu un numar. fractie cu un numar inseamna sa Conversatia
Face urmatoarea observatie: inmultim si numaratorul si numitorul
invatarii
fractiei cu acel numar.
20min Operatia de amplificare a unui raport de numere Elevii isi noteaza notiunea si Observarea
reale reprezentate prin litere consta in a inmulti exemplul pe maculatoare. sistematica
atat numaratorul, cat si numitorul cu o expresie
algebrica nenula.
Exemplu: Exercitiul
3 x ¿¿
x+2
Profesorul propune pentru rezolvare urmatorul
exercitiu: Elevii trec pe rand la tabla sa rezolve

{ }
Amplificati cu 2 x+3 , x ∈ R ∖
−3
2
, rapoartele:
exercitiile.
7
a¿ 2
¿¿

7 x
a¿ 2 ;
x ¿¿
x x
b¿ ; b¿
x+1 x+1
1− x
c¿ 2 ; 2
2 x +3 x
2
2 x +3 x
x +3 x+2 2
= 2
2 x−3 2 x +3 x+2 x +3 2 x +5 x +3
d¿ 2 ;
4 x + x +1
1− x ¿¿
c¿
x 2 +3 x+2
2
−2 x −x+ 3
2 x 3 +9 x 2+ 4 x +6

Profesorul le cere elevilor sa explice ce inseamna a Un elev raspunde: A simplifica o


amplifica o fractie cu un numar. fractie cu un numar inseamna sa
Apoi face urmatoarea observatie: impartim si numaratorul si numitorul
fractiei la acel numar.
Operatia de simplificare a unui raport de numere Elevii isi noteaza in caiete notiunea
reale reprezentate prin litere consta in a imparti si sunt atenti la simplificarea
atat numaratorul, cat si numitorul prin aceeasi efectuata de care profesor.
expresie algebrica nenula.
Exemplu:
2 ¿¿
16 x
3
56 x

Se cere amplificarea urmatoarelor rapoarte cu Pe rand , cate un elev rezolva la tabla


expresiile corespunzatoare: cate un exerciţiu.
a x2 a x 2 ¿¿
a ¿ 5 prin x 2 ; a¿ 5
2x 2x
( x+1 ) ( x +2)
b¿ 2 prin x +2 ; ( x+1 ) ( x +2) ¿ ¿
x (x +2) b¿ 2
x
2
x (x +2)
c¿ 3 prin x ;
x +3 x2 + x
2 x 2+ 2 x x2 ¿¿

d¿ prin x +1 . c¿ 3 2
3 x +3 x +3 x + x
Profesorul va ajuta elevii atunci cand acestia
intampina dificultati. x
¿ 2
x +3 x+ 1
2 ¿¿
2 x +2x
d¿
3 x +3
Obtinerea Profesorul le cere elevilor sa rezolve individual de Elevii rezolva aplicatia. Apoi, un Munca
performantei la exercitiul 1 din fisa de lucru. elev trece la tabla pentru a scrie individuala
rezolvarea corecta si completa a Explicatia
5min
exercitiului.
Tema pentru Profesorul noteaza tema pentru acasa la tabla: Elevii isi noteaza tema pe caiete si
Acasa exercitiile 2 si 3 din fisa de lucru. Profesorul da pun intrebari legate de problemele pe Explicatia
cateva indicatii de rezolvare a problemelor. care le au ca tema.
2min
Fisa de lucru

2
7 x−3 4 x−2 3−x x + 1 ¿
1. Fie sirul de rapoarte: 4 , 2 x , 2 , 3 , x ∈ R . Amplificati fiecare raport din sirurile de mai sus incat sa se obtina un sir
6x
de rapoarte cu acelasi numitor.

2. Simplificati urmatoarele rapoarte:


x3 −3 x 2 +2 x
a) ;
x 2−2 x
2
x −4 x +3
b) ;
x−3
2 3
a x −x
c) 2 2 ;
a −x
2
x −2 x +1
d) 2 ;
x −1
x 2−9
e) .
x2 +6 x +9

3. Fie A=x2 −2 x−15 ; B=x 2 +6 x +9 ; C=x 2−10 x+25 .


a) Demonstrati ca A2=BC ;
C+ A
b) Simplificati raportul .
C−A

S-ar putea să vă placă și