Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 25 octombrie 2012


Clasa: a VIII-a
Profesor: Belinschii Anatolii
Disciplina: Matematica
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată) : 32
Numărul lecţiei conform orarului : a III –a
Capitolul: Puteri şi radicali
Subiectul lectiei: Introducerea şi scoaterea factorului de sub radical.
Durata: 45 min.

Subcompetenţele curriculare: 1.1; 1.2; 1.4; 1.6; 2.1

Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

O1. Să definească noţiunea de rădăcină pătrată.


O2. Să exemplifice în diferite contexte radicalii.
O3. Să aplice proprietăţile radicalilor în diferite contexte.
O4. Să aprecieze valoarea de adevăr a propoziţiilor matematice.
O5. Să estimeze valorile aproximative ale unor radicali.
O6. Să efectueze operaţii de adunare, scădere, înmulţire, împărţire şi ridicare la putere
cu exponent natural ale numerelor.

Tipul lecţiei: De formare a capacităţilor şi deprinderilor.

Tehnologii didactice:

a) Forme de organizare: individuale, în grup.


b) Metode:
M1 – comunicare orală şi scrisă;
M2 – conversaţia euristică;
M3 – lucrul cu manualul;
M4 – jocul didactic.
c) Mijloace de învăţămînt: fişe, postere, manuale, calculatoare de buzunar.

Evaluarea:

a) Tipul evaluării: evaluare formativă.


b) Forme, metode, tehnici de evaluare:
- probe orale
- probe scrise (exerciţii în caiete şi la tablă)
- autoevaluare
- evaluare reciprocă.
Scenariu didactic

I. Cum înţelegeţi sensul mottoului?


II. Pe tablă:
4 =___ ; 16 =_____ ; 0 = ____ ; 121 =____ ;
10  ____ ; 18  ____ ; 115  ____ ; 450  ____ ;  25

2
Def. a =b Ce condiţii mai trebuiesc scrise? ( b  a ; a  0 ; b 0 )

(2)
2
Un elev spune = 4 deci 4 = -2. Ce greşeală comitem?
2
Dacă a b  b = a . E corect ?

III. Pe tablă sunt scrise proprietăţile rădăcinii pătrate:


1. a  b  a  b
a a
2. b

b
3. Dacă a > b  a > b

4.  a 2
=a
2
5. a =a
 Ce condiţii trebuie să îndeplinească valorile variabilelor a şi b în fiecare caz aparte.
(Demonstraţi prin contrargument. Se precizează a  0 ; b > 0 ; b  0 ; |a| etc.)

 Un item de la examenul de absolvire a gimnaziului :

 5 2  
2
+ 5 3 =
2
Putem susţine examenul?

IV. Ce semn se poate de pus > ; < sau = în casetă :

2 3 ____ 3 2 ; 7 2 ____ 100 ; 7 5 _____ 5 10


Pentru a da un răspuns corect şi rapid mai scriem două proprietăţi ale rădăcinii pătrate
(radicalilor).
2 2 2 2
a) a b  ab a > 0 Dem: a  b  a b  ab
Regula introducerii factorului sub radical. Exemplu: 8 5 ; -8 5
Interdiţie: Semnul “-” nu se introduce.
2
b) ab = |a|  b Demonstr. (un elev) vezi pr. 5.
Exemplu: 75  25  3  25  3  5 5
c) Rezolvarea ex. 15 (la tablă) Elevii dictează.
d) Rezolvarea ex. 17 (la tablă).

Lucrul în grup. Împart posterele de lucru ( cîte două la grup).


a) Elevii citesc însărcinarea;
b) Schiţează planul de lucru;
c) Găsesc rezultatul;
d) Fixează la tablă şi dau răspuns.

V. Ex. 18
Ex. 19
Ex. 20
Ex. 24
Profesorul rezolvă cîte un exerciţiu la tablă apoi elevii continuă.

VI. Care–i cel mai apropiat pătrat perfect de numerele 20000 şi 30000.(Lucrul cu
manualul) Ex.100 pag. 15
VII. Calculaţi :

1 2 3 9 9
2 2 2  ......  2  2
1 2 3 9 9 9
Dar 2  2  2  ......  2 Ce adaugă  2 2 ?

VIII. Totalizarea. Preţuirea. Lucrul pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și