Sunteți pe pagina 1din 1

Proiect didactic al orei de matematică nr.

8
Profesor: Cobzac Diana
Data: 14.09.2018
Clasa: a VIII-a
Durata lecţiei: 45 min
Capitolul: Numere reale. Recapitulare și completări.
Subiectul lecţiei: Probă de evaluare
Obiectivele evaluării:
O1: Să ordoneze crescător/descrescător numere reale date;
O2: Să compare două numere reale scrise în diferite forme;
O3: Să efectueze operații cu numere reale și cu intervale de numere reale utilizând axa numerică;
O4: Să aplice corect definiția modulului pentru a explicita modulul unor numere reale.

Scenariul lecţiei:
Nr. Secvenţel Timpul Activitatea Activitatea Evaluarea
crt. e Ob/tive profesorului elevilor
lecţiei
1. Moment 1 min Bună ziua, elevi! Bună ziua! Elevul de serviciu
organizat. Notez absenţele. împarte caietele de evaluări.
2. Instrucţiu 1 min Toate manualele şi caietele să fie Toţi elevii urmează instrucţiunile
ni privind în geantă. Pe masă rămâne pixul, amintite şi se pregătesc de
realizarea creionul, rigla, radiera, evaluare.
probei maculatorul şi caietul de evaluări.
3. Realizarea 40 min Pe tablă scriu variantele de Clasa e divizată în două variante.
probei de test:
evaluare Varianta I: Varianta II: Probă
O1 1. Ordonați descrescător numerele: 1. Ordonați crescător numerele: scrisă cu
1 1 aprecieri
-3,21; √ 11; 5 ; 0; −√ 26; 5,(1) -2,5; √ 13; 3 ; -3; −√ 5; 3,(2)
O4 2 5 cu note
2. Explicitați modulul: 2. Explicitați modulul:
O3 a) |√ 3−2 √ 7|; b) |2 √ 11−5| a) |√ 2−3 √ 3|; b) |2 √ 7−3|
3. Efectuați utilizând axa numerelor: 3. Efectuați utilizând axa numerelor:
a) (−∞;−2 √3 ) ∪ [ −√ 7 ;50 ] a) (−∞ ; 2 ) ∪¿
O2 b) ( 0 ; 2,8 ) ∩¿ b) ¿ ∩ [ −√ 2 ;75 ]
4. Comparați, fără a extrage 4. Comparați, fără a extrage
radicalul: radicalul:
O3 a) 8 cu √ 80; b) 9,9 cu √ 99 a) 11 cu √ 110; b) 10,1 cu √ 101
5. Calculați: 5. Calculați:
33 +
5
12
[ √ 2∙ √ 18−( 5 √ 6 ) 2 ]−100 [ 25− ( 4 √3 )2 ] ∙ 74 ∙ ( √ 6 ∙ √24−2 )
4. Bilanţul 2 min Timpul a expirat. Elevii transmit caietele.
lecţiei Transmiteţi caietele.
5. Tema pt 1 min Deschideţi agendele şi notaţi De repetat capitolul: I (pag. 4 -
acasă tema pentru acasă 20)

Barem de apreciere:
Item I II III IV V
4 (câte 2 6 (câte 3 pt 4 (câte 2 pt 8 (câte 1 pt fiecare operație
Punctaj 2
pt fiecare) fiecare) fiecare) + 1 pt răspuns corect)

Barem de notare:
Nota 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
% 100-95% 94-87% 86-76% 75-61% 60-45% 44-31% 30-20% 19-11% 10-5 % 4-0 %
Puncte 24 – 23 22 – 21 20 – 18 17 – 15 14 – 12 11 – 8 7–6 5–4 3–2 1–0

S-ar putea să vă placă și