Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.03.2020

Școala: Colegiul Național ”Calistrat Hogaș” ,Piatra Neamț


Clasa: a XII-a A
Obiectul: Matematică M2
Profesor: HUMA IRINA
Unitatea de învăţare: Subiecte propuse pentru bacalaureat – 2009
Tema lecţiei: Varianta de bacalaureat (subiectele I şi II)
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
OC1: să aplice elementele de combinatorică în exerciţii şi probleme;
OC2: să rezolve ecuaţii din tipurile studiate în clasele anterioare;
OC3: să rezolve exerciţii care implică funcţia de gradul al II-lea;
OC4: să rezolve un triunghi oarecare;
OC5: să aplice proprietăţile matricelor şi determinanţilor în exerciţii şi probleme;
OC6: să aplice proprietăţile legilor de compoziţie în exerciţii şi probleme.
B: Psiho-motorii:
OP1: Să manifeste interes pentru lecţie.
OP2: Să rezolve exercițiile şi să dea răspunsul corect calculatorului.

Metode şi procedee didactice: Metoda exerciţiului (M1 ), transferarea cunoştinţelor (M2) ,


problematizarea (M3), lucrul cu calculatorul (M4 ).

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele Obiective Strategii didactice


lecţiei de Conţinutul lecţiei Metode şi Procedee de
referinţă procedee evaluare
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru conversaţia în grup
organizatoric desfăşurarea lecţiei.

2. Captarea OC1 Elevii vor recapitula cu ajutorul conversaţia în grup


atenţiei şi OC2 fişierului RECAPITULARE euristică
verificarea OC3 următoarele noţiuni: exemplul
cunoştinţelor OC4 - combinări;
OC5 - logaritmi, ecuaţii logaritmice;
OC6 - funcţia de gradul al II-lea;
- formule pentru calculul ariei unui
triunghi oarecare;
- matrice şi determinanţi;
- lege de compoziţie (proprietăţi),
element neutru. (10 min)
3. Dirijarea OC1 Elevii se așează la calculatoare şi metoda individual
învăţării OC2 vor deschide fişierul Test (vezi exerciţiului
OC3 Anexa 1) problematizarea
OC4 Elevii vor rezolva problemele conversaţia
OC5 aplicând regulile, formulele şi euristică
OC6 teoremele (potrivite fiecărui exerciţiu
sau fiecărei probleme), studiate în
anii precedenţi apoi vor încercui
răspunsul corect. (vezi Anexa 2).
5. Tema OC1 OC2 Subiectul III - verificare tip testare
pentru acasă OC3 OC4 cu calculatorul şi variantele 14 şi 15,
OC5 OC6 subiectele I şi II.

2
Anexa 1

VARIANTĂ DE BACALAUREAT

SUBIECTUL I
(1p)1.Să se calculeze suma primilor 8 termeni ai șirului 5,10,15,... .
A. S8 = 200
B. S8 = 190
C. S8 = 100
D. S8 = 180 *
(0,5p)2.Să se determine m , știind că parabola asociată funcției
f (x) = x2 − mx + m −1este tangentă axei Ox.
A. m = 3
B. m =2 *
C. m = 1
D. m = 0
(0,5p)3. Să se determine soluțiile reale ale ecuației log3(x − 4x + 4) = 2 .
2

A. x −1, −5
B. x 1, −5

C. x −1,5 *
D. x 1,5
(0,5p)4. Să se rezolve ecuaţia C n2 = 28 .
A. n = 4
B. n = 6
C. n = 7
D. n = 8 *

(0,5p)5. Să se calculeze (3tg 45 − 2ctg 45 )


2013
.
A. 1
B. 0 *
C. -1
D. 2

3
(0,5p)6. Se consideră punctele A(-1,1) și B(3,-2). Să se calculeze aria triunghiului
echilateral ABC.
A. 25 3 *
4
B. 27 3
4
C. 2 4 3
D. 5 4 3

SUBIECTUL al II-lea
 x 2
1. Fie matricea M (x) =  , x  R . Se cere:
 − 2 x 

(0,5p)a) Să se calculeze M (1) M (−1).


A.5I2
B. -5I2 *
C. I2
D. 2I2

(0,5p)b) Să se calculeze determinantul matricei M (3) .


A. 11
B. 13 *
C. 12
D. 9
(0,5p)c) Să se rezolve ecuaţia det M (x) = 8 .

A. x −3,3
B. x −2, 0
C. x −1,1
D. x −2, 2 *

2. Pe se consideră legea de compoziție x y = xy − 3x − 3y +12 .

(0,5p)a) Să se rezolve ecuația x x=4.


A. x 2, 4 *
B. x −2, 4
C. x 2, −4

D. x −2, −4
4
(0,5p)b) Să se găsească elementul neutru al legii.
A.e =4 *

5
B. e =2
C. e =0
D.e =3
(1p)c) Să se calculeze 1 2 3 ... 2013.
A. -3
B. 0
C. 3 *
D. 2013

6
Anexa 2

Rezolvarea testului
5 +15
1) Observăm că 10 = ceea ce ne arată că cei trei termeni provin dintr-o
2

( a1 + a8 ) 8
progresie aritmetică, r =10 − 5 = 5 iar S8 = .
2

Calculăm a8 = a1 + 7r = 5 + 35 = 40 .

(5 + 40)8 = 45 4 = 180


Obţinem in final S8= .
2

2) Parabola este tangentă la axa Ox dacă vârful ei se găsește pe axă, deci dacă yV =0
−
 = 0  = 0.
4a

 = b2 − 4ac = m2 − 4(m −1) = m2 − 4m + 4 = (m − 2)2 = 0


 (m − 2)2 = 0  m = 2 .

3) Condiţii de existenţă: x − 4x + 4 > 0 dar x − 4x + 4 = ( x − 4 ) > 0 , x 


2 2 2
deci

nu mai este necesară nici o condiţie.


x2 − 4x + 4 = 32  x2 − 4x − 5 = 0
4 6
 =16 + 20 = 36, x1,2 =  x −1,5 .
2

4) Condiţiile de existenţă: n  2, n  .

7
n! 
(n − 2)!(n −1) n = 28  n ( n −1) = 56 .
C =
2

n
( n − 2)! 2! (n − 2)!2
Cum n și (n-1) sunt numere naturale consecutive iar 56 = 7 8 obţinem că n =8.
5) ctg45 = tg45 = 1 vom obţine 0.

8
= = 25 = 5
6) AB = (X −X + Y −Y

A= = .
4 4
Subiectul II
1 2 1 2
1)a) M(1) = 2 1 ; M(-1) = 2 1 ;

M (1) M (−1) = 2 =

=
M (3) = 33 − 2 ( −2 ) = 13.
M (1)  M (−1) = −5I2 .

b)Se înlocuiește x cu 3 și prin calcul direct obţinem

c) M (x) = x −(−2)2  x + 4 = 8  x2 = 4  x = 2
2 2

2)a) x x = x − 3x − 3x +12 = 4  x − 6x + 8 = 0 ;
2 2
b2 4ac
62
x =  x 2, 4 .
1,2
2
b) Mai întâi vom demonstra că legea este comutativă:
x y = y x  xy − 3x − 3y +12 = yx − 3y − 3x +12 A!
Revenind la elementul neutru : x
x xe − 3x − 3e +12 = x
 e(x − 3) = 4x −12  e(x − 3) = 4(x − 3)  e = 4 .

c)Scriind legea de compoziţie sub forma x y = x( y − 3) − 3( y − 3) + 3


 x y = ( x − 3 ) ( y − 3) + 3 .

Calculăm: x 3 = ( x − 3)(3 − 3) + 3 = 3 şi 3 y = (3 − 3 ) ( y − 3) + 3 = 3 .
9
TEMA PENTRU ACASĂ

SUBIECTUL al III-lea
x2
1. Se consideră funcţia f : R − 1→ R, f (x) = .Se cere:
x −1

a) Să se calculeze f '(x).

x2 − 2x
A. f (x) =
( x − 3)
2

 x2 − 4x
B. f (x) =
( x −1)
2

 x2 − x
C. f (x) =
( x −1)
2

x2 − 2x
D. f (x) =
( x −1)
2

b) Să se determine ecuația asimptotei oblice spre +  .


A. y = x+1
B. y = 2x+1
C. y = x
D. y = 2x+2

c) Să se determine intervalele de monotonie ale funcției f .


A. f x (−, 0 2, +) şi f x (0, 2) −1
B. f x (−, 23, +) şi f x ( 2,3 ) −1
C. f x (−,12, +) şi f x (1, 2) −1
D. f x (−, 0 2, +) şi f x (1, 2) −1
2. Se consideră funcţia f : R → R, f (x) = (x 2 − x)  ex . Se cere:
a) Să se calculeze  f (x)  e −x dx
x3 x2
− + 10
A. C
3 2

11
2x3 x2
B. − +C
3 2
x3 3x2
C. − +C
33 22
x 3x
− +
D. C
3 4
b) Să se găsească primitiva F : → lui f pentru care F(0)=9.
A. F(x) = e (x − 3x + 3) + 6
x 2

B. F(x) = e (x − x + 3) + 6
x 2

C. F(x) = e (x − 3x + 3) + 3
x 2

D. F(x) = e (x − 3x + 6) + 3
x 2

3 x
e
d) Să se calculeze 2 f (x) dx .
2
A. ln
3
4
B. ln
3
1
C. ln
3
D. 0.

12

S-ar putea să vă placă și