Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic la matematică

Profesor:
Clasa: a VI-a
Data:
Numărul lecției în sistemul de lecții:
Durata lecției: 45 min.
Capitolul: Numere întregi. Operații cu numere întregi.
Subiectul lecției: Adunarea și scăderea numerelor întregi. Aplicații.
Subcompetențe curriculare: 2.2; 2.4; 2.5.
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1: Să expună în cuvinte algoritmul de adunare/scădere a două numere întregi;
O2: Să enumere proprietățile adunării numerelor întregi;
O3: Să efectueze operații de adunare și scădere cu numere întregi, utilizând proprietățile studiate;
O4: Să aplice operațiile de adunare și scădere cu numere întregi la rezolvarea problemelor;
O5: Să utilizeze numere întregi în situații reale și/sau modelate.
Tipul lecţiei: lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Tehnologii didactice:
a) Forme: expunere orală; frontal; lucru individual; lucru în perechi.
b) Metode: conversația euristică; lucrul cu manualul; expunerea problematizată; explicația; analiza;
sinteza; tehnica GPP.
c) Mijloace: fișe individuale; planșe; Manual, clasa a VI-a, I. Achiri; postere; cretă colorată;
Evaluarea: formativă; întrebări orale; exerciții orale și în scris; lucru independent cu aprecieri cu note.

Scenariul lecției:
Etapele Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
lecției Ob/tive
Salută elevii. Pe tablă este Salută profesorul. Elevul de serviciu
indicată data, tema lecției. Pe numește absenții.
un poster este afișat moto-ul
lecției:
„Cea mai bună școală este Meditează asupra maximei propuse.
aceea în care, mai întâi de
toate, înveți a învăța”
Nicolae Iorga.
Anunță obiectivele lecției.
Numește câțiva elevi să Elevii numiți rezolvă la tablă exercițiile Verificare
rezolve la tablă exercițiile de la 2 (pag.57), 8, 9(a, b, c) (pag. 58). (vezi a temei
tema pentru acasă. (vezi Anexa) pentru
Anexa). Ceilalți răspund la întrebări: acasă cu
În același timp face 1. Pentru a aduna două numere întregi aprecieri
10 min
reactualizarea cunoștințelor cu același semn se adună modulele lor cu note
prin întrebări și exerciții orale: iar la rezultat se pune semnul comun.
Evocarea O1
1. Cum se adună două numere 2. Pentru a aduna două numere întregi Întrebări
O2
întregi cu același semn? de semne diferite procedăm astfel: din orale
O3
2. Cum se adună două numere modulul mai mare scădem modulul mai
întregi cu semne diferite? mic, iar la rezultat punem semnul
3. Enumerați proprietățile numărului cu modul mai mare. Exerciții
adunării numerelor întregi. 3. 1. Adunarea este comutativă; orale
4. Ce înseamnă a scădea două 2. Adunarea este asociativă;
numere întregi? 3. 0este element neutru la adunare;
5. Calculați oral: 4. Orice număr întreg are un opus.
a)-12+(-7); b)+4+(+13); 4. A scădea două numere întregi
c)-8+20; d)15+(-25); înseamnă a aduna descăzutul cu opusul
e)-6-(-10); f)12-(-5); scăzătorului.
g) -14-20; h) -24+24. 5. a) -19; b) +17; c) 12; d) -10; e) 4;
f) 17; g) -34; h) 0.
Verifică exercițiile de la tema Se verifică cu clasa corectitudinea
de acasă rezolvate la tablă. rezolvărilor exercițiilor de la tablă.
Propune spre rezolvare frontală Câte un elev la tablă rezolvă:
Exerciții
la tablă ex.1 (de pe fișă). (ex. 2 Ex. 1: a)-9+26-11+4 = (se discută oral
în scris
cu rezervă) (vezi Anexa). pașii de rezolvare, se subliniază cu cretă
colorată termenii care se vor grupa) = (-
25 min 9-11)+(26+4)=-20+30=10.
Pentru lucru în perechi b)-33+201+33+19= (-33+33)+(201+19)
propune prob. 3 (de pe fișă). = 0+220=220.
(vezi Anexa). (prob. 4 cu c)11+(-12)+(-13)-(-14)+(-15)= (11+ (-
Exerciții
rezervă) 12)) + (-13+14) + (-15) = -1+1+ (-15) =
Reflecția în scris
O1 Se verifică rezolvarea -15.
problemei 3, se rezolvă frontal d)-23+14-37+40+26= (-23 - 37)+
O2 la tablă (perechea care a (14+26)+40 = -60+40+40=20.
rezolvat prima prezintă la În perechi lucrează la ex. 3 de pe fișă,
Lucru
O3 tablă). apoi prezintă la tablă.
indepen-
Prob. 3: Răspuns: 6oC; 2oC; -3oC.
dent cu
O4 În caietele cu tema de acasă se
aprecieri
O5 propune lucru independent Elevii rezolvă exercițiile de pe fișe, apoi
cu note
(vezi anexa). transmit caietele la masa profesorului.
Propune ex. 20, pag. 54, ex.14, Ex. 20: … = 100;
10 min pag. 59 (Manual). Ex. 14: Da. De exemplu: -6 – (-10)=4,
O3 Întreabă ce s-a realizat la iar -6+(-10)= -16.(scăzătorul trebuie să Exerciții
Extindere
O4 lecție, dacă au fost atinse fie număr negativ). în scris
O5 obiectivele propuse. Notează Enumeră cele realizate la lecție,
elevii care au lucrat la tablă. obiectivele care s-au atins.
Tema pt Notați în agende: De repetat §3, §4 (pag. 50-52, 55-56).
acasă Vă mulțumesc pentru lecție! De rezolvat ex.16, pag.54, ex.10, pag.59

Anexă
Tema pentru acasă:
Ex. 2 (pag.57) a) -19; b) -12; c) 0; d) -25; e) -14; f) 39; g) 13; h) -22; i) 46.
Ex. 8 (pag.58) a) -13; b) -10; c) -10; d) -43; e) 0; f) -5.
Ex. 9 (pag.58) a) 8; b) -5; c) -18.

FIȘA DE LUCRU-ADUNAREA ȘI SCĂDEREA NUMERELOR ÎNTREGI


1.Folosind proprietățile de asociativitate și comutativitate, efectuați cât mai rapid;
a)-9+26-11+4 = b)-33+201+33+19= c)11+(-12)+(-13)-(-14)+(-15)= d) -23+14-37+40+26=
2.Efectuați:
a) – 24 – =
c) (1+2+3+...+100)+(-1-2-3-...-100)=
b) 5 +
=
3. Elevii au fixat zilnic temperatura aerului în perioada 1 – 15 noiembrie. Ce temperatură s-a înregistrat pe data
de 1, 5 și 10 noiembrie, dacă se știe că pe 15 noiembrie s-a înregistrat - 8oC, și temperatura scădea zilnic cu
1oC?
4. Problema 7 (pag. 58) din Manual.
Lucru independent
1.Efectuați calculele:
a) (-9)+(-25)= b)120-(+48)= c)+45-(-25) =
d)5+(-4)+(-6)+9= e)-72-(+9)-(-19)= f)(-50)-(-10)+(-20)=
2. Desfaceți parantezele și efectuați:
a) (-3+6)+(2-9); b) (7-3+2)-(-4+5); c) -(-2)+(-7+3-6)-(4-8);
-12+(- -6-(-
7) 10)
+4+ 12-(-
(+13) 5)
-8+20 -14-
15+(- 20
25)
-24+2
4
„Cea mai bună
școală este aceea în
care, mai întâi de
toate, înveţi a
învăța” (N. Iorga)
O1: Să expună în cuvinte
algoritmul de adunare/
scădere a două numere
întregi;
O2: Să enumere
proprietățile adunării
numerelor întregi;
O3: Să efectueze operații
de adunare și scădere cu
numere întregi, utilizând
proprietățile studiate;

O4: Să aplice operațiile


de adunare și scădere cu
numere întregi la
rezolvarea problemelor;

O5: Să utilizeze numere


întregi în situații reale
și/sau modelate.

S-ar putea să vă placă și