Sunteți pe pagina 1din 7

Plan de lecție

Data:
Clasa: a VI-a
Obiectul: Matematică
Profesor:
Unitatea de învățământ:
Unitatea de învățare: Mulțimi
Titlul lecției: Test de evaluare. Mulțimi
Tipul lecției: lecție de evaluare
Durata: 50 minute

Competențe generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite
domenii

Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor noțiuni specifice mulțimilor și relației de divizibilitate în ℕ
2.1. Evidenţierea în exemple a relaţiilor de apartenenţă, de incluziune, de egalitate și a
criteriilor de divizibilitate cu 2, 5, 10n, 3 și 9 în ℕ
3.1. Utilizarea unor modalități adecvate de reprezentare a mulțimilor și de determinare a
c.m.m.d.c. și a c.m.m.m.c.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete care se pot descrie utilizând
mulţimile și divizibilitatea în ℕ
5.1. Analizarea unor situații date în contextul mulțimilor și al divizibilității în ℕ
6.1. Transpunerea, în limbaj matematic, a unor situaţii date utilizând mulţimi, operaţii cu
mulţimi și divizibilitatea în ℕ
Obiective operaționale:
• Cognitive
OC1. să reprezinte o mulțime numerică/nenumerică enumerându-i elementele între
acolade și cu ajutorul diagramei Venn-Euler
OC2. să reprezinte o mulțime cu ajutorul unei proprietăți
OC3. să identifice apartenența sau neapartenența unui element la o mulțime
OC4. să stabilească relația de incluziune dintre două mulțimi
OC5. să identifice trei sau mai multe submulțimi ale unei mulțimi date
OC6. să identifice cardinalul unei mulțimi finite
OC7. să calculeze reuniunea și intersecția a două sau mai multe mulțimi
OC8. să calculeze diferența a două mulțimi
• Afective
OA1- sǎ dovedeascǎ interes în rezolvarea probei de evaluare;
OA2- dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare
OA3- stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA4- să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
• Psiho-motorii
OP1- să păstreze ordinea și disciplina pentru buna desfăşurare a probei de evaluare;
OP2- să scrie corect, frumos şi îngrijit rezolvările problemelor propuse
Strategii didactice:
 Mijloace de învățământ: Fișă de evaluare
 Metode și procedee didactice: Conversația, Explicația
 Forme de organizare: Frontal, Individual
 Modalități de evaluare: Probă de evaluare
ETAPELE CONŢINUTUL LECTIEI STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI
METODE SI PROCEDEE DE FORME DE
PROCEDEE EVALUARE ORGANIZARE

1.MOMENT -Profesorul asigură condițiile optime desfășurării probei de -conversaţia Frontal


ORGANIZATORIC evaluare, împarte fișele de evaluare, verifică dacă toți levii
au toate materialele necesare testului și se notează absenții,
1 min dacă este cazul

Se reamintește elevilor că vor fi evaluate cunoștințele -conversaţia Frontal


referitoare la MULȚIMI și li se explică obiectivele propuse.
2.CAPTAREA -explicaţia
Profesorul clarifică eventualele nelămuriri referitoare la
ATENŢIEI
desfășurarea probei sau la subiectul de evaluare.
-fișă de evaluare
3 min

3.EVALUAREA Profesorul supraveghează elevii pe parcursul rezolvării -explicația Probă de evaluare Frontal
CUNOȘTINȚELOR fișelor și răspunde la eventualele neclarități ale elevilor care
PREDATE vor fi apărut în timpul rezolvării subiectelor. -fișă de evaluare
ANTERIOR

45 min

4.FORMULAREA -profesorul recuperează fișele de evaluare de la elevi și -conversaţia


APRECIERILOR formulează observaţii şi recomandări
ŞI TEMA PENTRU -fișă de evaluare
ACASĂ

1 min
Nume……………………………
Data……………………………..
Test de evaluare
Oficiu 30 puncte

(10 p) 1. Scrieți mulțimile literelor care formează următoarele cuvinte:


a) matematică
b) algebra
c) România
d) divizibilitate

(10 p) 2. Stabiliți valoarea de adevăr a propozițiilor folosind A (adevărat) sau F (fals):


a) 5⋲{0,1,2,3,4,6,7,8,5,9}
b)0⋲ℕ*
c){1,3,5,7,9}⊂{0,1,2,3,4,5,6,7,8,9}
d) {1,3,5,7,9}⊃{0,1,2,3,4,5,6,7,8,9}

(10 p) 3. Enumerați elementele mulțimilor:


a) A={ x⋲ℕ | 2≤ x <10, x – număr par}
b) B={ x⋲ℕ | x – multiplul lui 4, x<10}

(20 p) 4. Pentru mulțimile A={0,1,2,3,4,5} , B={0,2,4,6,8} , C={6,7,8,9,10} calculați:


a) A ꓴ B =
b) B ꓴ C =
c) A ꓵ B =
d) B ꓵ C =
e) A ꓴ B ꓴ C =
f) A ꓵ B ꓵ C =
g) (A ꓴ B) – C =
h) [(A ꓴ B) – C] ꓵ C =

(20 p) 5. Stabiliți numărul de submulțimi care se pot forma plecând de la mulțimea A = {1,3,5} și
scrieți-le pe toate.
Baremul de corectare
Item Rezolvare Puncta
j
1. {m,a,t,e,i,c,ă} 2.5
a)
1. {a,l,g,e,b,r} 2.5
b)
1. c) {r,o,m,â,n,i,a} 2.5
1. {d,i,v,z,b,l,t,a,e} 2.5
d)
2. A 2.5
a)
2. F 2.5
b)
2. c) A 2.5
2. F 2.5
d)
3. A={2, 4, 6, 8} 5
a)
3. B= {0, 4, 8} 5
b)
4. {0,1,2,3,4,5,6,8} 2.5
a)
4. {0,2,4,6,7,8,9,10} 2.5
b)
4. c) {0,2,4} 2.5
4. {6,8} 2.5
d)
4. e) {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10} 2.5
4. f) Ø 2.5
4. {0,1,2,3,4,5,}=A 2.5
g)
4. Ø 2.5
h)
5. 𝒫(A)={A, Ø, {1}, {3}, {5}, {1,3}, {1,5}, {3,5}} 10
card 𝒫(A) = 8 10
OFICIU 30
TOTAL 100

Nota finală se calculează prin însumarea tuturor punctelor obținute cu 30 puncte din oficiu și
împărțirea la 10 a rezultatului.
Matricea de specificații
Competențe specifice vizate/ C1 C2 C3 C4 C5 C6 TOTAL
Conținuturi
Mulţimi: descriere, notații,
reprezentări; mulțimi numerice / I1 I2
15p
nenumerice; relaţia dintre un 10p 5p
element și o mulțime
Relaţii între mulţimi I2
5p
5p
Mulțimi finite, cardinalul unei I3
I5
mulțimi finite; mulțimi infinite, ℕ 10 20p
10p
p
Operații cu mulțimi: reuniune, I4 I5
30p
intersecție diferență 20p 10p
TOTAL 10
10 10p 20p 10p 10p 70p
p

Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor noțiuni specifice mulțimilor și relației de divizibilitate în ℕ
2.1. Evidenţierea în exemple a relaţiilor de apartenenţă , de incluziune, de egalitate și a
criteriilor de divizibilitate cu 2, 5, 10n, 3 și 9 în ℕ
3.1. Utilizarea unor modalită ți adecvate de reprezentare a mulțimilor și de determinare a
c.m.m.d.c. și a c.m.m.m.c.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete care se pot descrie utilizâ nd
mulţimile și divizibilitatea în ℕ
5.1. Analizarea unor situații date în contextul mulțimilor și al divizibilită ții în ℕ
6.1. Transpunerea, în limbaj matematic, a unor situaţii date utilizâ nd mulţimi, operaţii cu
mulţimi și divizibilitatea în ℕ

S-ar putea să vă placă și