Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA:
PROFESOR:
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: Test de evaluare. Descrierea de tip portret - adjectivul
TIPUL LECŢIEI: Evaluare
TIMP: 50 min.

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind
adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVELE EVALUĂRII

O1. să recunoască trăsăturile fizice/morale ale unui personaj;


O2. să precizeze valorile morfologice şi funcţiile sintactice ale adjectivului;
O3. să realizeze compuneri pe o temă dată.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

A. Metode si procedee:
conversaţia, explicaţia.

B. Forme de organizare:
individual

C. Resurse:
materiale: fişa de evaluare;
temporale: 50’
umane: colectivul clasei a V-a B

MODALITĂȚI DE EVALUARE:
proba scrisă.

BIBLIOGRAFIE:
1. Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Piteşti, ed. Paralela 45, 2006;
2. Popescu Olga, Teste de evaluare pentru clasele IV-VIII, ed. Corint, Bucureşti, 2003;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Elev/ă:……………………….

Evaluare
- Adjectivul și portretul -
Citește cu atenție textul de mai jos:

O văz limpede, așa cum era. Naltă, uscățivă, cu părul alb și creț, cu ochii căprui, cu
gura strânsă și cu buza de sus crestată în dinți de pieptene, de la nas în jos. (....). Ea-mi da
părul în sus și mă săruta pe frunte. Ne duceam la umbra dudului din fundul grădinii. Ea își
înfigea furca cu caierul de in în brâu și începea să să tragă și să răsucească un fir lung și
subțire. Eu mă culcam pe spate și lăsam alene capul în poala ei. (...). Avea o poală
fermecată, și un glas, și un fus cari mă furau pe nesimțite si adormeam fericit sub privirile și
zâmbetul ei.
(Barbu Ștefănescu Delavrancea, Bunica)

Partea I (70 de puncte)


Cerințe:
10p) 1. Extrage din text 5 adjective arătând substantivul pe care-l determină.

10p) 2. Stabileşte valoarea de adevăr a următoarelor enunţuri:

a) Adjectivul lung are 2 forme flexionare.


b) Adjectivul uscățivă s-a format prin derivare cu sufix.
c) Adjectivul fermecată din enunţul : Avea o poală fermecată... determină substantivul
„poală”- gen masculin, număr plural, caz Nominativ.
d) Adjectivul alb este invariabil.
e) Adjectivul din structura un fir lung este propriu-zis.

10p) 3. Alcătuiește două enunțuri în care adjectivul fericit să îndeplinească, pe rând, funcția
sintactică de nume predicativ, respectiv de atribut adjectival.

10p) 4. Identifică din listă adjectivele provenite din verbe la participiu: rupt, deștept, zemos,
ars, ridicat, gustos, ciudat, sfâșiat, scris.

10p) 5. Transcrie două trăsături care definesc portretul fizic al personajului Bunica.

10p) 6. Menționează o trăsătură morală a personajului și modalitatea de caracterizare.

10p) 7. Bunica face unele gesturi care nepotului îi sunt foarte dragi. Alege o secvență care
conține un astfel de gest și scrie două - trei rânduri despre semnificația lui.

Partea a II-a (20 de puncte)


Nepotul a descris-o din amintire pe bunica lui. Inversează rolurile si realizează, în 8-10
rânduri, un portret al nepotului făcut de către bunică.

În compunerea ta, trebuie:


Să folosești trei adjective invariabile pe care le vei sublinia.
Să folosești descrierea ca mod de expunere dominant.
Sa-i dai textului un titlu potrivit.
Să respecți tematica compunerii.

Se acordă 10 puncte din oficiu!


BAREM DE EVALUARE ȘI DE NOTARE
-Adjectivul și compunerea descriptivă-

Se punctează oricare alte formulări/ modalități de rezolvare corectă a cerințelor.


Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem.
Nu se acordă fracțiuni de punct.
Se acordă 10 puncte din oficiu. Nota finală se calculează prin împărțirea la 10 a punctajului
total.

Partea I (70 de puncte)

1. Se punctează orice adjectiv extras corect și precizarea substantivului determinat


( exemplu- ,, înăbușitoare”-adjectiv care determină substantivul ,,zi”.)
5x2p=10p
2. Stabilirea corectă a valorii de adevăr/fals a enunțurilor date: a) F, b) A, c) F, d) F, e) A.
5x2p=10p
3. Câte cinci puncte pentru fiecare exemplu corect.
2x5p=10p
4. Câte două puncte pentru fiecare adjectiv subliniat corect.
5x2p=10p
5. Câte cinci puncte pentru fiecare trăsătură fizică menționată.
2x5p=10p
6. Câte cinci puncte pentru menționarea trăsăturii morale/modalității de caracterizare.
2x5p=10p
7. Câte cinci puncte pentru alegerea secvenței potrivite/explicarea semnificației ei.
2x5p=10p

Partea a II-a (20 de puncte)

Redactarea unei compuneri, de 8 -10 rânduri, în care să fie descrisă imaginea nepotului,
văzut prin ochii bunicii.
câte 1 punct pentru utilizarea fiecărui adjectiv invariabil - 3p
3x1p=3p
alegerea unui titlu sugestiv - 2p
1x2p=2p
utilizarea descrierii ca mod de expunere - 3p
1x2p=3p
conținut ideatic adecvat cerinței – 5p/ tratare ezitantă, superficială a cerinței -2p ;
1x5p=5p
coerență si echilibru al compoziției - 2p
1x2p=2p

Redactarea întregii lucrări:


respectarea limitelor de spațiu indicate - 1 punct
respectarea normelor de exprimare și de ortografie - 3 puncte
(0-1 greseli – 3p; 2-3 greseli – 2p; 4-5 greseli – 1p; peste 6 greseli – 0p)
respectarea normelor de punctuație - 1 punct
(0-3 greseli – 1p; 4-5 greseli – 0p)

Pentru realizarea testului, am folosit:


Itemi obiectivi cu alegere duală, A/F;
Itemi semiobiectivi cu răspuns scurt;
Itemi semiobiectivi cu întrebări structurate;
Itemi subiectivi de tipul eseu liber.
-Adjectivul și compunerea descriptivă-

Analiza testului. Concluziile testului. Plan de măsuri şi activităţi

Clasa a V -a B
Înscriși Prezenți

Graficul Media
1-2 2-3 3-4 4-5 5-6 6-7 7-8 8-9 9-10
notelor clasei
Notele
obţinute

S-ar putea să vă placă și