Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: DEM MARIANA NICOLETA


Şcoala cu clasele I-VIII Pomezeu – structură Cîmpani de Pomezeu
Data: 05. 11. 2008
Clasa a V-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Tema lecţiei: Criteriul de divizibilitate cu 2. Exerciţii
Tipul lecţiei: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor
Obiectiv general: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind exerciţiile în care se aplică
criteriul de divizibilitate cu 2
Obiective de referinţă: la sfârşitul activităţii elevul va fi capabil:
- să folosească corect notaţiile relaţiei de divizibilitate
- să identifice numerele divizibile cu 2 dintr-un şir de numere naturale
- să utilizeze criteriul de divizibilitate pentru numerele scrise în baza 10 care au în
componenţa lor litere în loc de cifre
- să utilizeze criteriul de divizibilitate cu 2 pentru numere scrise ca puteri de numere
naturale
Metode şi procedee didactice: - cubul
- explicaţia
- conversaţia
- exerciţiul
- învăţarea prin descoperire
- munca independentă
Bibliografie şi material didactic:
- manual de matematică – clasa a V-a
- Viorica Pleşa – MATEMATICA pentru toti elevii – clasa a V-a
- Coord. Florica Banu – MATEMATICĂ culegere pentru clasa a V-a
- planşă
- fişă de lucru
- fişă de evaluare
Scenariul didactic
Etapele lecţiei Activităţi ale lecţiei Metode Evaluare
Moment Verificarea prezenţei elevilor şi a condiţiilor optime Conversaţia
organizatoric necesare desfăşurării lecţiei
( 2’)
Captarea Verificarea frontală a temei, calitativ şi cantitativ Conversaţia orală
atenţiei (prin sondaj) Explicaţia frontală
( 5’)
Anunţarea În această oră ne propunem următoarea temă: Conversaţia
temei şi a Criteriul de divizibilitate cu 2. Exerciţii
obiectivelor
( 3’)
Reactualizarea Se aplică metoda cubului: se împart elevii în patru Conversaţia orală
şi fixarea grupe (trei grupe de câte patru elevi şi una de trei Explicaţia frontală
cunoştinţelor elevi). Patru dintre feţele cubului sunt numerotate de
( 5’) la 1 la 4, fiecărui număr îi corespunde o sarcină de
lucru.
1. Definiţi divizibilitatea.
Un număr natural a este divizibil cu un număr
natural b dacă există un număr natural c astfel încât
a  b  c.
2. Scrieţi notaţiile matematice ale divizibilităţii.
„ a  b ” – „a este dibizibil cu b”
„ b | a ” – „b divide pe a”
3. Enunţaţi criteriul de divizibilitate cu 2.
Un număr natural este divizibil cu 2 dacă şi numai
dacă ultima sa cifră este pară.
4. Care este scrierea matematică a criteriului de
divizibilitate cu 2?
a  2  u ( a )  { 0 , 2 , 4 , 6 , 8}

Consolidarea Se împart fişele de lucru şi se trece la rezolvarea Rezolvarea de orală


cunoştinţelor şi exerciţiilor. exerciţii frontală
asigurarea Învăţarea prin
feedback-ului descoperire
( 15’) Explicaţia

Evaluarea Se împart fişele de evaluare Rezolvarea de evaluare


( 10’) exerciţii scrisă
Explicaţia
Concluzii şi Se formulează aprecieri şi concluzii referitoare la Conversaţia
enunţarea lecţie. Explicaţia
temei pentru Tema pentru acasă.
acasă
( 5’)
Fişă de lucru
1. Fie numerele naturale: 11; 73; 82; 213; 342; 540; 86; 94; 85; 97; 136; 217; 348; 549.
Alegeţi toate numerele divizibile cu 2.

2. Scrieţi toate numerele de trei cifre diferite care să conţină cifrele: 3; 6; 8 şi care să fie
divizibile cu 2.

3. Permutaţi cifrele următoarelor numere naturale astfel încât să se obţină numere divizibile
cu 2.
a) 123
b) 527
c) 5427
d) 2385
4. Aflaţi toate numerele divizibile cu 2 care au forma următoare:
a) 38 x

b) 9 yy

c) x6 x

d) 3 xy

e) x7 y

5. Să se arate că numărul A  2n  3n 1  5  2n 1  3n  7  2n  3n este divizibil cu 2.


Numele şi prenumele elevului
………………………….

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Dacă afirmaţia următoare este adevărată, încercuiţi litera A, în


caz contrar litera F:
„Dacă ultima cifră a unui număr natural ia valorile 0, 2, 4, 6, 8, atunci
numărul este divizibil cu 2.” A F
2. Completaţi spaţiile libere:
Dintre numerele 112, 35, 70, 89,250 divizibile cu 2 sunt ………
…………............
3. Alegeţi răspunsul corect:
Numerele de forma 78a divizibile cu 2 sunt:
a) {780, 785}; b) {780, 782, 784, 786, 788}; c) {780}.
4. Scrieţi asocierile corecte dintre cele două coloane:
a) 5 xx 1)  500
b) a9a 2)  292, 494, 696, 898
c) 3ab 3)  500, 522, 544, 566, 588
4) {300, 302, 304, 306, 308,
310, 312, 314, 316, 318,
320, 322, 324, 326, 328,
330, 332, 334, 336, 338,
340, 342, 344, 346, 348,
350, 352, 354, 356, 358,
360, 362, 364, 366, 368,
370, 372, 374, 376, 378,
380, 382, 384, 386, 388,
390, 392, 394, 396, 398}
5. Să se arate că A  2  2 este divizibil cu 2 pentru orice număr
n  2 n 1

natural n.
Barem de notare

Se acordă 4p din oficiu.


1. A -1p
2. 112, 70, 250 – 1p
3. b) – 1p
4. a) – 3) – 0,5p
b) – 2) – 0,5p
c) – 4) – 0,5p
5. A  2n  2 2  2n  21 - 0,25p
A  2n   22  21  - 0,25p
A  2n   4  2  - 0,25p
A  2n  6 - 0,25p
6 2  A 2 - 0,5p

S-ar putea să vă placă și