ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 28 Prof. înv.
primar PAULESCU
GEORGE CĂTĂLIN
CLASA: I B
DATA: 10.05.2024
PROIECT DE LECŢIE
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL: Boneta cu meserii
TIPUL LECȚIEI: formare și dezvoltarea de competențe
DOMENII INTEGRATE: : Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice
Muzică și mișcare
Competenţe specifice:
Arte vizuale și abilități practice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
Comunicare în limba română
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
Dezvoltare personală
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi activităţilor preferate;
Muzică şi mişcare:
2.1 Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text.
Obiective operaționale:
O1: Să identifice cel puțin două diferențe ale meseriilor prezentate, bazându-se pe cunoștințele învățate
anterior. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii identifică cel puțin o diferență.
O2 : Să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării, respectând ordinea acestora. Obiectivul se
consideră realizat dacă toți elevii reușesc să descrie cel putin o etapă.
O3: Să aplice tehnicile cunoscute de trasare după contur, tăiere, lipire, respectând ordinea operaţiilor.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reusesc sa aplice cel putin o tehnică.
O4: Să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente, respectând modelul.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii realizează corect boneta.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, observația, demonstrația, turul galeriei.
Mijloace de învăţământ: șabon cu bonete, imagini, foarfecă, lipici, creioane colorate, carioci, laptop,
tablă inteligentă.
Forme de organizare: frontal, individual
FORME DE EVALUARE: Observarea sistematică a comportamentului verbal și nonverbal al elevilor,
aprecieri verbale, autoevaluare.
RESURSE:
Umane: 25 de elevi
Spațiale: sala de clasă
Temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a. Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Secvențele Ob. Conținutul învăţării STRATEGII DIDACTICE Evaluare
lecției Op. Metode si Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Pregătirea materialului didactic, aerisirea Conversația Frontal
organizatoric sălii de clasă.
Asigurarea unui climat propice pentru buna desfăşurare a
activităţii.
2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei prezentări Conversația Prezentare Frontal Aprecieri
Power-Point despre meserii. Scopul Power-Point verbale
atenției Explicația
principal al acestei prezentări este de a
observa ce bonetă poartă fiecare om în Observația
funcție de meseria pe care o are.
3. Anunțarea Cadrul didactic anunță elevii că astăzi vor Conversația Frontal
temei și a realiza o bonetă cu meserii.
obiectivelor Se prezintă obiectivele într-o manieră
O1
accesibilă elevilor:
-vom colora cu carioci sau creioane
colorate;
-vom decupa după contur,
-vom lipi boneta;
- vom evalua celelalte lucrări. Explicația
4. Dirijarea Pe o masă sunt expuse mai multe șabloane Conversația Frontal Aprecieri
învățării O1 cu bonete, în funcție de meseria preferată, verbale
elevii vin și își aleg șablonul cu bonetă.
Șablon cu
Se intuiesc materialele necesare începerii
bonetă
orei: șabloane, foarfece, lipici, cariocă,
O2 creioane colorate.
Voi explica şi demonstra etapele de Imagini Observarea
Individual
realizare a lucrării: sistematică
● luăm șablonul cu boneta și îl colorăm cu Foarfecă
O3
creioane sau carioci, pentru a ne fi mai
ușor vom avea și o imagine cu boneta
colorată; Lipici
O4 ● după ce terminăm de colorat, o decupăm; Explicația Creioane Individual
colorate
● se întinde lipici pe capete; Apecieri
verbale
O5 ● se lipesc capetele și se așează pe cap;
Carioci
Elevii vor fi atenționați cu privirea la Demonstrația
mânuirea adecvată a instrumentelor de
lucru.
Se va interveni atunci când elevii au
nevoie de ajutor. Observația
Se lucrează pe fond muzical.
5. Asigurarea Elevii vor veni în fața clasei și își vor Conversația Frontal
retenției și a prezenta produsul final.
transferului
Se va acorda o mare atenție respectării
etapelor de lucru și corectitudinii executării
acestora, manipulării corecte a materialelor
și a instrumentelor de lucru. Explicația Autoevalua
Se analizază lucrările realizate. Vor fi
apreciate calități precum: Lucrările Individual re
elevilor
- corectitudinea executării; Observația
- acurateţea lucrării;
Turul galeriei
- finisarea lucrării
- aspectul îngrijit
-creativitatea copiilor
6. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale Conversația Frontal Aprecieri
lecției asupra modului de desfășurare a lecției. verbale
DETECTIV