PROIECT DE LECȚIE
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Costea Marinoiu, Ocnele Mari
Clasa: a-II-a
Data: 14 aprilie 2025
Prof. Inv. primar: Chițoiu Elena Carmen (Tăcutu)
Aria curriculară: Arte si Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale si abilități practice
Unitatea de învățare: Primăvara veselă!
Subiectul lecției: - „Ceasul cu rutine”- colaj
Tipul lecției: formarea de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: - formarea deprinderii de a reproduce o lucrare dupa model;
- dezvoltarea motricitații fine;
- Exersarea deprinderii de a decupa,îndoi și de a lipi forme decupate, a spiritului de observatie, a
gustului estetic.
Competențe specifice:
AVAP - 1.1. Sesizarea semnificatiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictura/ modelaj/ colaj/ film/
desen animat, care reflecta un context familiar;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.4. Transformarea unui material prin texnici simple;
2.3. Realizarea de produse utile si/sau estetice combinand materiale usor de prelucrat si tehnici
accesibile.
CLR - 1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
MM - 2.1. Cântarea in colectiv, asociind miscarea sugerată de text
Obiective operaționale:
O1 - să aplice tehnicile cunoscute de tăiere după contur, lipire, asamblare; ;
O2 - să enumere cuvintele si expresiile care le vin in minte la auzirea cuvantului “ceas” ;
O3 - să enumere materialele folosite in realizarea colajului;
O4 - să execute mișcări potrivite pentru a decupa, colora si lipi;
O5 - să mențină o poziție corectă în timpul realizarii lucrarii;
O6 - să aplice corect tehnica de decupare si asamblare pentru realizarea modelului propus;
O7 - să formuleze răspunsuri orale la întrebări legate de tema și mesajul lectiei; (CLR)
Strategii didactice:
• Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic
• Mijloace de învățământ: laptop, tablă interactivă, videoproiector, lucrarea model, farfurii de carton, lipici,
foarfeca, carioci/culori.
• Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
• Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare formativă
• Resurse temporale: 45 minute; activități de tip recreativ – 5 minute
• Resurse umane: 16 elevi
• Resurse spațiale: sala de clasă
Bibliografie:
• Programa şcolară pentru clasele CP, I şi a II-a, OMECTS nr. 5003/2.12.2014
• Motora Ionescu Ana - Îndrumător pentru predarea abilităților practice la clasele I – IV, Editura Didactică
şi Pedagogică, Bucureşti, 1978
• Rizea Cristina, Stoicescu, Daniela, Stoicescu Ioana – Arte vizuale și abilităţi practice, Editura Carminis,
Piteşti, 2004.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele lecției / Ob. Elemente de conținut informațional și demers Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Timp (min.) op. didactic procedee didactice organizare
Moment Pregătirea clasei de elevi și a resurselor materiale Tabla
organizatoric necesare desfășurării lecției. interactiva
Este verificată conexiunea la internet și funcționarea
1 min.
optimă a tuturor dispozitivelor.
Propun elevilor sa citeasca pe rand cate un alineat explicația frontală observarea
Captarea atenției din povestea lui Tică Timpicel. conversatia Fisa cu focalizării
5 min O1 Dupa citirea povestii, adresez elevilor o serie de povestea şi menţinerii
atenţiei
intrebari pentru a fixa intelegerea povestii.
Tabla
Anexa 1 interactiva
Anunt elevii ca la ora de abilitati practice, vor conversația frontală
Anunțarea temei și realiza un ceas ajutator in a-si planifica mai bine
enunțarea timpul cand sunt acasa, pentru a nu avea probleme
obiectivelor
asa cum a avut Tică Timpicel.
1 min.
a) Prezentarea şi intuirea materialului observarea
focalizării
- le arat elevilor urmatoarele materiale: farfurie de Explicația şi menţinerii
carton, carioci, lipici, sablon pentru ceas, plastilina Conversatia atenţiei
si pioneza, foarfeca; Farfurie de Frontal
carton,
-lI intreb daca intuiesc ce am putea realiza pornid de carioci, lipici,
la materialele prezentate; Problematizarea sablon ceas,
- purtam disputii legate de modul in care se folosesc plastilina,
anumite obiecte. pioneze,
foarfeca
b)Explicaţia şi demonstraţia modului de lucru Individual
Dirijarea învățării O3
30 min -Le voi explica modul de lucru în timp ce le arat Explicatia
lucrarea model, pe care o afisez si pe videoproiector:
⚫ Fiecare copil decupeaza cadranul ceasului si
acele de ceas pentru minute si secunde;
⚫ Perforeaza partea centrala a ceasului folosind un Individual observarea
O4 perforator sau o foarfeca; focalizării
şi menţinerii
⚫ Decupeaza cadranul ceasului, pe care il lipesc in
Explicatia atenţiei
interiorul farfuriei de carton;
⚫ Decupeaza imaginile circulare cu activitatile de
rutina;
⚫ Lipesc cate o bulina in fiecare cerc de pe
05 cadranul ceasului in ordinea cronologica a
desfasurarii activitatilor;
⚫ Prin acele de ceas cu ajutorul unei pioneze pe
spatele careia vor lipi plastilina pentru a nu se
O6 intepa;
⚫ Folosin carioci/culori pot decora suplimentar
ceasul dupa cum doresc.
C) Executarea lucrarii de catre elevi
După explicarea și demonstrarea modului de lucru,
se execută câteva exerciții de încălzire a mușchilor
mici ai mâinii,apoi se începe realizarea lucrării de
către elevi. Materialele de Frontal
Exercitiul lucru Colectiv
1. Bate palmele usor/ Bate palmele de zor,/ Unu,
doi, trei,/ Unu, doi, trei.
observarea
2. Eu strang pumnii si-i desfac,/ Degetelor fac pe focalizării
plac, /Unu-doi, unu-doi/ Toti suntem acum vioi! şi menţinerii
atenţiei
3. La pian acum cantam,/ Liniste, sa ascultam:/ Plic-
plac, plic-plac/ Melodiile imi plac./
4. Ploua usor, sa auzim/ Cu varful degetelor, banca
lovim/ Ploua mai tare, ploaia tot vine/ Lovim cu
degetele bine.
5. Tuna departe, tuna acum/ Batem cu pumnii, Bum-
bum, bum-bum/ Vreme frumoasa s-a facut/ Un exercitiul observarea
curcubeu a aparut/ Noi bratele usor rotim si Norii in focalizării
gonim. individual şi menţinerii
atenţiei
Efectuarea lucrarii se face pe fon muzical.
[Link]
Se urmăreşte activitatea elevilor, se îndrumă şi li
se atrage atenţia asupra timpului de execuţie.
Anexa 2
Fiecare elev va prezenta lucrarea in fata clasei. atipilduri
Obținerea Voi lipi lucrarile pe tabla, urman ca elevii sa faca conversatia frontala observarea
performanței și O7 Turul Galeriei. focalizării
realizarea feed-back- şi menţinerii
Sub fiecare lucrare, pe rand, elevii vor pune cate un
ului atenţiei
3 min. atipild, lucrarii pe care o apreciaza cel mai mult.
Aprecieri și O6 Se exprimă păreri obiective, critice și autocritice explicația laptop frontală
recomandări referitoare la obiectul realizat. videoproiector
O7 Evaluarea se face în mod obiectiv, de către elevi, tablă
5 min urmărindu-se criteriile de evaluare: interactivă
• corectitudinea execuţiei;
• gradul de finalitate;
• originalitate.
Anexa 1