Sunteți pe pagina 1din 4

Gradinita de copii

Spectrum Ploiesti
PROIECT DIDACTIC
Educatoare: Laura Labescu
Grupa: mare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate - Activitate practica
SUBIECTUL : "Barcute"- asamblare materiale obtinute prin prelucrare
TIPUL LECTIEI : de formare de priceperi si deprinderi
COMPETENTE SPECIFICE :
Formarea deprinderii de a identifica materialele necesare realizarii unui
produs , precum si etapele de lucru
Formarea capacitatii de a asambla materialele in scopul realizarii produsului finit
Obiective de referinte:
- sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus;
- sa creeze produse utile in viata de zi cu zi, dupa un plan stabilit, combinand tehnicile
invatate;
- sa-si asume anumite roluri in proiectarea, executarea si evaluarea unui produs.
Obiective operationale :
a. Cognitive
(nivel minimal)
sa enumere cu sprijin unele mijloace de transport;
sa aranjeze cu sprijin figurile obtinute dupa modelul dat;
sa asambleze cu sprijin si sa lipeasca partile componente ale barcutei;
sa imbogateasca lucrarea cu un numar minim de elemente pentru a crea
un peisaj adecvat temei;
(nivel mediu)
sa enumere un numar minim de mijloace de transport;;
sa aranjeze figurile obtinute dupa modelul dat;
sa asambleze corect si sa lipeasca partile componente ale barcutei;
sa imbogateasca lucrarea cu un numar mediu de elemente pentru a crea
un peisaj adecvat temei;
(nivel maximal de performanta) Sa enumere un numar mare de mijloace de transport;
Sa aranjeze figurile obtinute dupa modelul dat;
Sa asambleze corect si sa lipeasca partile componente ale barcutei;
Sa imbogateasca lucrarea cu un numar mare de elemente pentru a crea
un peisaj frumos , interesant , adecvat temei;
b. Afective
sa manifeste initiativa , placere si o atitudine degajata in comunicarea
orala ; curajul de a solicita intervenirea in actul comunicarii;
sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog , curiozitate
pentru mesajul ascultat;
sa manifeste independenta in situatiile de lucru;
sa-si respecte colegii si munca acestora;
sa participe cu interes si placere la lectie;
sa manifeste interes si placere pentru realizarea corecta si ingrijita a
lucrarilor;

c. psihomotorii
sa adopte o pozitie corecta si comoda pentru lucru;
sa-si intareasca muschii mici ai mainii;
BIBLIOGRAFIE :

RESURSE :
a) pedagogice

- metode i procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia,


activitatea independent, problematizarea
b) materiale : scartietoare, hartie glacee, hartie autocolanta, betisoare de
lemn, autocolant de parchet,stegulete.

c) bibliografice

- specifice disciplinei:
Abilitati practice - Ghid metodic" autori : Violeta Faliboga , Virginia Ghergu Editura
Axa 2001
Carte de construit pentru copii - vol.2" autori : Ursula Barff , Inge Burkhardteditura :
vox - 1997
- metodice:
Metodica activitatilor practice" autori : Ion Serdean , Florin Dituleasca editura :
Didactica si Pedagogica - Bucuresti - 1977
Indrumator pentru lectiile de abilitati practice"autor : Diaconu ,Meditura Petrion,
Bucuresti - 2000
- temporale: 35min.

Organizarea activitatii: Frontal, individual.

SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE
LECTIEI

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment
organizatori
c

Se vor asigura conditiile optime


pentru desfasurarea activitatii de
Educatie tehnologica:
- aerisirea slii.
- aranjarea mobilierului din sala de
grup.
- pregatirea materialului didactic.
Voi citi cateva ghicitori si voi
solicita elevii sa raspunda .

Copiii primesc in cosulete: hartie


glacee , foarfece , lipici , coalasuport .

Captarea
atentiei
Discutie
pregatitoare

Realizarea
(executia)
lucrarii

"Care sunt mijloacele de transport


pe care le cunoasteti?"
"Dati exemple de mijloace de
transport terestre."
"Dati exemple de mijloace de
transport aeriene."
"Dati exemple de mijloace de
transport pe apa."
Se anunta tema cat si obiectivele
activitatii: "Barca" .
- asamblarea corecta , lipirea conform
modelului prezenta t;
- imbogatirea lucrarii cu alte
elemente conform modelului.
Va fi prezentata o plansa-model cu
o barca , unde va fi identificata cele
sapte figuri ce o compun .
Se explica tehnica de lucru a
Barcutei
Veti asambla mai intai figurile
fara a le lipi , astfel incat sa
obtineti barca din modelul de la
tabla . Apoi veti incepe sa le lipiti ,
fara a le deranja pe cele ramase.
Suportul pe care realizam lucrarea
are culoarea apei , albastra."
Copiii vor fi supravegheati in timpul
lucrului . Acolo unde va fi nevoie
voi suplimenta cu explicatii .

Realizarea
(executia)
lucrarii

Dupa ce vor termina lucrarile vor fi


expuse la tabla pentru a la analiza
si evalua.

Anuntarea
temei si a
obiectivelor

Prezentarea
si intuirea
modelului
Explicarea
tehnicii de
lucru

Vor fi atenti si vor raspunde la


ghicitorile prezentate de cadrul
didactic .
"terestre , aeriene , pe apa"
"masina , autobuzul , tramvaiul ,
trenul
"avionul , elicopterul"
"vaporul , barca"

Copiii vor asculta cu atentie


tema si obiectivele ce trebuie
realizate pe parcursul activitatii.

Vor privi modelul prezentat si


vor fi atenti la explicatii.
Copiii urmaresc cu atentie
explicatiile si etapele realizarii
lucrarii .

Copiii vor lua patratele Tangram


si le vor asambla pe liniile trasate.
Dupa obtinerea figurilor
geometrice, acestea vor fi
asamblate dupa modelul dat.
Copiii vor expune lucrarile langa
modelul de la tabla.
Vor completa lucrarea dupa
imaginatia si dorinta fiecaruia

Evaluarea
lucrarii

Aprecieri si
concluzii

Voi dirija analiza si aprecierea


lucrarilor .
Voi reaminti elevilor care sunt
criteriile de apreciere si notare
pentru a obtine efectele estetice
dorite.
- asamblarea corecta
- aspectul ingrijit al lucrarii
- completarea , dupa imaginatie , cu
alte elemente adecvate temei
Voi face aprecieri colective si
individuale asupra modului de lucru
si participarii la activitate in general.
Voi acorda calificative in functie de
rezultatele muncii fiecaruia.

Vor privi lucrarile expuse si le


vor evalua sau autoevalua
tinand cont de criteriile de
apreciere .
Cele mai bune lucrari le vor
afisa la panoul clasei .

INTA DE PROGRES PROFESIONAL: Deprinderea unor abiliti i tehnici de


predare tehnologica performanta, raportate la obiectivele propuse iniial.

S-ar putea să vă placă și