Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 01.03.2016
ŞCOALA: Scoala Gimnazialǎ Specialǎ Paşcani
PROPUNǍTOR: Vermeșan Adriana Iuliana
CLASA: a I-a B
ARIA CURRICULARĂ: Matematică Şi Ştiinte Ale Naturii
DISCIPLINA: Elemente De Matematică Aplicată
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Simboluri matematice elementare
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Linia Şerpuită, Ovalul, Semiovalul
TIPUL LECŢIEI: mixtă
SCOPUL LECŢIEI:
- Scrierea semnelor pregrafice: linia şerpuită, ovalul, semiovalul

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. cognitive:
O1 – Să recunoască corect cel puțin unul dintre obiectele de pe planșă/fișa de lucru
O2 – Să diferențieze linia șerpuită de oval și/sau semioval de pe fișa de lucru/planșă
O3 – Să aplice noțiunile învățate anterior pentru realizarea semnelor pregrafice
O4 – Să repete pronunțarea denumirii de linie, oval și/sau semioval sau a diferitelor imagini de pe fișa de lucru
O5 – Să asocieze cel puțin unul dintre cuvintele auzite cu imaginea arătată

B. psiho-motorii

O6 – Să bată din palme în ritmul melodiei


O7 – Să indice cu degetul cel puțin o imagine de pe fișa de lucru
O8- Să unească cu o linie punctele de pe fișa de lucru sub forma liniei șerpuite, a ovalului sau a semiovalului
O9 - Să utilizeze corect instrumentele şi materialele de lucru
O10 - Să deseneze cel puțin o imagine ce indică un oval sau semioval (pește, lămâie, baloane, înghețată, ouă) de pe fișa de lucru
O11- Să lipească greierașul, linia șerpuită, ovale și semiovale pe planșa de pe tablă și/sau pe coroana primită

Obiective afective:
1
O12 –Manifestarea interesului pentru lecție prin participare activă
O13- Controlarea mișcărilor și gesturilor în conformitate cu cerințele disciplinei școlare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, munca independentă, aprecierea verbală, Metoda activ-participativă;
 Mijloace de învățământ: imagini, fişe de lucru, coroane, planșă, stickere tip autocolant-greier, culori, marker, stilou/creion,
scoci, cutie, creioane colorate;
 Modalităţi de evaluare: observarea sistematică a comportamentului, evaluarea orală a modului de lucru şi a răspunsurilor
date ;
 Forme de organizare: frontală, individuală ;
 Resurse :
o umane: 9 elevi (2 fete, 7 băieţi) – nivel DMS
o temporale: 45 minute
o bibliografice:

 Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu- Matematică și explorarea mediului, Manual pentru clasa I, partea întâi, ED. CD PRESS
 Alice Nichita, Nicoleta Din- Elemente grafice, Editura Aramis Print, 2004, București
 Radu Gavrilescu, Șerban Andreescu- Cifrele, carte de colorat, exerciții grafice, Editura Euronookinds,2010
 Marcela Peneș, Celina Iordache- Caiet Special Matematică, Clasa I, Editura MEGAPress, 2007
 Niculina Obrocea, Elena Nicolau- Matematică, Manual pentru clasa I scoli speciale-ajutătoare, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 1997
 Elemente de matematică aplicată, Programă şcolară clasele I- a - X-a, Curriculum deficienţe mintale severe, profunde şi/ sau
asociate

2
Strategia didactică Evaluare
Ob. Forme de
Etapele activității Conținutul instructiv educativ Metode şi
op. Mijloace organizar
procedee
e
I.Moment O12 -Creeaz un climat favorabil Conversaţia - Frontal Aprecierea
organizatoric O13 începerii lecţiei ; Metoda activ- comportamentului
-Pregătesc materialul didactic şi participativă elevilor.
îl aşeaz la vedere . Aprecierea
verbală

-Cânt melodia intitulată -Imagine cu Frontal Aprecierea


O5 ”Greierașul”, iar copiii sunt Explicația greierele comportamentului
II.Captarea O6 invitați să se miște și să bată din -Cutia elevilor.
atenției O12 plame; Conversaţia greierului
O13 - Prezint personajul –Greierele- -Coroane Aprecierea
și le povestesc că el trebuie să Aprecierea rezultatelor elevilor .
unească punctele și să deseneze verbală
imaginile pentru a ajunge la Metoda activ-
casa lui, iar cei ce îl vor ajuta participativă
vor reuși să obțină coroana din
cutia greierașului.
-Anunţ titlul activităţii “ Linia Conversaţia - Frontal Evaluarea capacității
III.Anunțarea O12 Şerpuită, Ovalul, Semiovalul”; de cunoaștere a
temei și a O13 Metoda activ- titlului şi a structurii
obiectivelor - Precizez obiectivele într-un participativă activităţii .
limbaj accesibil elevilor .
Elevilor li se adresează diferite - Planșă Frontal
IV.Reactualizarea O1 întrebări: - Imagini Individual
cunoştnţelor O2  ”Ce este aici?” Conversația -Linie
O4  ”Care este linia? ” Explicația șerpuită/ Evaluarea
O5  ”Cu ce aseamănă Demonstrația oval/ capacităților elevilor
O7 ovalul/semiovalul?” Metoda activ- semioval de reţinere a

3
O11  ”Arată cu degetul unde participativă decupate detaliilor .
O12 este linia/ovalul/ -Scoci/
O13 greierele? ” autocolant
 Ce culoare are
balonul/înghețata?

-Ofer ajutor acolo unde este


necesar și invit elevii să iasă pe
rând la tablă pentru a completa
planșa, lipind diverse imagini ce
se aseamănă cu linia șerpuită,
ovalul și semiovalul, în spațiul
indicat.
Anexa 1.
O1 -Anunț eleviii că vor trebui să -Fișe de Frontal
V.Desfășurarea O2 rezolve o serie de sarcini pentru Conversația lucru Individual
activității propriu- O3 a caștiga la final coronița Explicația individuale Observarea
zise O4 Greierașului; Demonstrația -Culori sistematică a
O5 -Împart , pe rând, fișele de lucru Metoda activ- -Pix, creion comportamentului
O7 și explic cerințele fișei frontal, participativă -Imagini elevilor
O8 dar și individual; (Anexa nr. 2) autocolante
O9 -Arăt cum trebuie rezolvată cu greierul
O10 fiecare fișă, pe rând, individual Aprecierea
O12 celor care întâmpină dificultăți răspunsurilor date de
O13 -Ofer sprijin elevilor care au elevi .
dificultăți
-Fișă de Frontal
-Precizez că pentru a obține lucru Individual Capacitatea de a
VI. Fixare și coronița greierului din cutie Conversaţia -Imagini aplica cunoștințele
consolidare O2 elevii vor mai avea de rezolvat o Metoda activ- -Creioane învățate
O8 fișă cu o coroana ce conține participativă colorate
O9 ovalul; (Anexa nr. 3) Explicația -Șablon Observarea
O10 -Ofer sprijin elevilor care au Demonstrația coroniță comportamentului

4
O11 dificultăți; -Autocolante elevilor
O12 -Ofer coronițele din cutie în formă de
O13 fiecărui elev pentru a le putea linii
orna așa cum își doresc cu linii șerpuite, Aprecierea
șerpuite, ovale și semiovale, dar ovale și rezultatelor .
și cu Greierașul pe care l-au semiovale
ajutat.
-Apreciez rezultatele elevilor și Conversația Coronițele Frontal Aprecieri verbale
VII.Încheierea O12 îi recompensez verbal pentru Metoda activ- realizate Individual asupra
activității O13 răspunsurile date și pentru participativă comportamentului și
implicarea în activitatea Explicația răspunsurilor elevilor.
propriu-zisă; Autoevaluarea şi
-Le ofer elevilor coronițele să le interevaluarea
poarte și le ofer acasă celor care
le doresc.

*În funcţie de comportamentul şi nevoile elevilor la momentul


respectiv, activităţile se pot modifica!

ANEXA NUMĂRUL 1.

5
6
7
8
9
10
11
ANEXA NUMĂRUL 2.

12
ANEXA NUMĂRUL 3.

13

S-ar putea să vă placă și