Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

PROPUNĂTOR: Prof. Stan-Talpes Valentina


DATA: 23.03.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Primara Binis
CLASA: a III-a
DISCIPLINA: Religie Ortodoxǎ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Dumnezeu este izvorul vieții
TITLUL LECŢIEI: Viaţa pe pămant şi Împărăţia lui Dumnezeu
TIPUL DE LECŢIE: mixtǎ
SCOPUL LECŢIEI: dezvoltarea valorii morale- iertarea, în relaţie cu cei care ne greşesc.
DURATA: 50 minute
Competenţe generale
1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viață
2. Colaborarea cu copiii și cu adulții din mediul familiar, în acord cu valorile religioase
3. Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe
Competenţe specifice:
1.2. Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii, pe baza valorificării unor experiențe din viața cotidiană
1.3. Formularea unor reguli de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare
2.2. Descrierea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase, pornind de la situații concrete
Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1 → sǎ identifice împărăția lui Dumnezeu;

1
C2 → sǎ explice cine formează și cine conduce această împărăție cerască;
C3 → să identifice diferențele între împărația cea cerască și una pământească;
C4 → sǎ precizeze tipuri de compartament ce ne aproprie de împărăția lui Dumnezeu;
Strategia didactică

1. Metode şi procedee: conversatia, lectura explicativa, explicatia, exercitiul, problematizarea, povestirea, munca cu
manualul,observarea dirijată, auditiamuzicala;

2. Mijloace de invatamant:Sfanta Scriptură, manualul, Manual Digital Religie Ortodoxă Ed. Corint Clasa a III-a Sem. I, icoane,Serial
educativ Religios - Cartea Cărților

3. Forme de organizare a activitătilor: activitate individuala si frontală.

Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a III-a și a IV-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III-a
2. Temporale: 50 min. nr. de lecţii: 1

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misune al BOR, Buc., 1988
2. Cucoş, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998;
3.Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A., Bucureşti, 1996;
4. Şebu, Pr.Prof. Univ. Dr Sebastian, Opriş , Dorin, Opriş , Monica, Metodica predării religiei, Editura „ Reîntregirea”, Alba Iulia,
2000;
RESURSE DIGITALE:

2
1) Manual Digital Religie Ortodoxă Ed. Corint Clasa a III-a Sem. I
2) Cartea Cărților Serial educativ Religios
3) www.youtube.com
4) https://learningapps.org/watch?v=pfj8yqpyk20

II. Desfăşurarea lecţiei

Nr Etapele Com Ti Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloac Forme de Evalua-
. p. mp procedee e de organizare re
crt lecţiei învăţă
. mi mânt
n

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3
1. Momentul 2’ - Salută pe elevi. -Răspund la salut. -conversaţia - activitate
organizatoric - Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. -Rostesc rugăciunea. frontală;
-Organizare materiale digitale -Se pregătesc pentru
începerea lecţiei, cu
camere pornite și
microfonul oprit
2. Reactualizare 4’ Se recapitulază principalele ideii ale -Copii intervin -povestirea, Manua - activitate -
a lecției Omul în relație cu natura: prezentând un exemplu -descrierea, lul individual apreci
cunoştinţelor -Între om și natură există o relație dintr-e sfinții amintiți -explicaţia digital ă eri
armonioasă. ora trecută.
anterioare. verbal
-Sfinții ne oferă exemple de iubire față de
animale și respect față de întreaga creație. e
- Omul este chemat să ocrotească natura și
viața.
3. Anunţarea 2’ - Se prezintă ecranul cu lecția zilei -Scriu data şi titlul în - explicaţia Manua - activitate
titlului lecţiei -Astăzi vom vorbi despre Viaţa pe pămant caiete şi ascultă lul frontală;
noi şi şi Împărăţia lui Dumnezeu explicaţiile digital
profesorului.
prezentarea C1 - Vom descoperi în ce constă împărăția lui
obiectivelor
Dumnezeu și cum putem face partea din
propuse C4
ea.

s4 Comunicarea C1 7’ - Se cere elevilor să citească fiecare -Ascultă explicaţia - explicaţia - activitate apreci-
. noilor câte o frază din lecția zilei din profesorului. frontală; eri
cunoştinţe maualul digital. verbal
- - Elevii numiţi de
e
profesor vor citi - munca cu Manua
fragmentul dat. manualul lul - activitate
digital individual
ă
- Se fac câteva precizări pe baza
textului din manual, explicându-se -explicaţia

4
termeni noi întâlniți.

C2 - activitate
frontală
- Pentru o mai bună fixare a noțiunilor - Elevii vor asculta -audiție Manua
se ascultă din maualul digital fragmenul audio lul
fragmetul audio. radiofonic al lecției digital

5. Fixarea şi 7’ Se vor folosi următoarele întrebări


sistematizarea pentru fixarea cunoștințelor:
noilor C1 - Cum este Împărăția lui Dumnezeu? -minunată, unde - proble- Manua
cunoştinţe domnesc dragostea, matizarea; lul
dreptatea, pacea și digital
bucuria. - activitate -

C2
- Cine conduce această împărăție? -Este condusă cu - conversa- individual apreci-
înțelepciune de ţia ă; eri
Dumnezeu, verbal
e;

C4 - Care este legătura dintre Împărăția lui -Biserica este o


Dumnezeu și Biserică? incercare de a
reproduce raiul pe
Pământ
- Unde este Împărăţia lui Dumnezeu
C1 -În ceruri.
conform rugăciunii Tatăl nostru? -
-https:// Cartea
- viziona- cărțilo - activitate
- Vizionare fragment video cu www.youtube.com/ rea; frontală;
Împărăția cea cerească din Cartea watch? r
v=YihyuikyHIg&t=133

5
C2 Cartilor Episodul - 1.01 - La inceput 4s

- Vizionare fragment video cu Sfânta -https:// - viziona- -


Liturghie, imaginea Pământească a www.youtube.com/ rea; Youtu
Cerului watch?v=IvXky- be.co
UoA44 m

6. Asocierea, 3’ - Elevii citesc textul exerciţiului nr. 1, -citesc textul - lectura; Manua - activitate -
generalizarea de la pagina 21, pentru a indentifica lul frontală; apreci-
şi aplicarea C1 plecând de la imaginile de mai jos, -rezolvarea digital eri
identifi că însemnele specifice unui -rezolvă oral cerința de exerciţii
C3 verbal
împărat. şi probleme, e;
- proble-
-Cum putem face parte din această -Prin fapte bune, și prin matizarea;
împărăție? participarea la Sf.
Liturghie
C4
- De reținut:

Împărăția lui Dumnezeu înseamnă Manua


- observa-rea lul - activitate
dragoste, dreptate,pace și bucurie.
dirijată digital frontală;
Domnul Iisus Hristos îi cheamă pe toți
oamenii în Împărăția Sa.

Prin participarea la Sfânta Liturghie


suntem cu adevărat în

Împărăţia lui Dumnezeu, alături de îngeri


și sfinți.

Împărăția lui Dumnezeu este veșnică.

6
7. Aprecierea 1’ -Face aprecieri generale şi individuale -Ascultă aprecierile - activitate -
activităţii privind atât pregătirea elevilor pentru profesorului. frontală; apreci-
elevilor lecţie, cât şi implicarea lor în predarea eri
noilor cunoştinţe.
verbal
-Notează în caietul profesorului elevii
care au participat la lecţie. e/
scrise;

8. Activitatea 2’ -Anunţă tema pentru acasă, ce va fi -Tema va fi generată - explica- Learni - activitate
suplimentară postată pe platforma Google Classroom. automat pe platformă ţia; n apps frontală;
Ea constă într-un joc de identificare al
cuvintelor cheie din lecție ce formează https://
împărăția lui Dumnezeu: dragoste, botez, learningapps.org/
spovedanie, blândețe, credință, biblie, watch?v=pfj8yqpyk20
nădejde, smerenie, biserica
9. Încheiere 2’ -Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. -Rostesc rugăciunea. - activitate
-Salută pe elevi. -Răspund la salut. frontală;
-Salvare raport absenţii generat automat

S-ar putea să vă placă și