Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

PROPUNĂTOR:
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a V-a B
DISCIPLINA: Religie Ortodoxǎ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Dumnezeu Se face cunoscut omului
TITLUL LECŢIEI: Iosif şi fraţii săi- model de iertare
TIPUL DE LECŢIE: însușire de noi cunoștințe
PREDARE: on-line
SCOPUL LECŢIEI: - dezvoltarea valorii morale- iertarea- în relaţie cu cei care ne greşesc.
DURATA: 40’
Competenţe generale
C.G.1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
C.G.2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală şi în societate, în acord cu valorile religioase;
Competenţe specifice:
1.1. – Explicarea rolului personalităților din Vechiul Testament în devenirea umanității/istoria mântuirii;
1.3. – Identificarea mesajului moral-religios din texte sau suporturi expresive date (biblice, religioase, literare, plastice, istorice);
2.1. - Exprimarea unor aprecieri personale privind semnificația morală a comportamentului persoanelor din textele studiate.
Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1 → sǎ desprindǎ calităţile morale ale unei personalităţi biblice;

1
C2 → sǎ explice atitudinea personalităţii biblice faţă de Dumnezeu, faţă de familie şi faţă de ceilalţi oameni;
C3 → să identifice mesajul moral-religios dintr-un text (biblic);
C4 → sǎ precizeze tipuri de comportament din viaţa de zi cu zi, raportându-se la viaţa lui Iosif.
Strategia didactică

1. Metode şi procedee: conversatia, lectura explicativa, explicatia, exercitiul, problematizarea, povestirea, munca cu
manualul,observarea dirijată, auditiamuzicala;

2. Mijloace de invatamant:Sfanta Scriptură, manualul, Manual Digital Religie Ortodoxă Ed. Art Akademos a V-a, icoane, Biblia
Online, Serial educativ Religios - Cartea Cărților, hartă digitală Googleearth.com https://learningapps.org/,www.youtube.com,
https://wordwall.net

3. Forme de organizare a activitătilor: activitate individuală si frontală.

Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a V-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a
2. Temporale: nr. de lecţii: 1
3. Platformă on-line: Goolge Classroom

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misune al BOR, Buc., 1988
2. Cucoş, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998;
3. Mircea, Pr. Dr. Ioan, Dicţioner al Noului Testament, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti, 1995;
4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A., Bucureşti, 1996;

2
5. David. Diac. Petru, Caută si vei afla, Editura Episcopiei Ortodoxe de Alba Iulia, Alba Iulia, 1998;
6. Şebu, Pr.Prof. Univ. Dr Sebastian, Opriş , Dorin, Opriş , Monica, Metodica predării religiei, Editura „ Reîntregirea”, Alba Iulia,
2000;
RESURSE DIGITALE:
1) Manual Digital
2) Cartea Cărților Serial educativ Religioas
3) www.youtube.com
4) https://earth.google.com
5) https://learningapps.org/watch?v=pcoz9tg7j20
6) https://wordwall.net/ro/resource/7466661/iosif-%c8%99i-fra%c8%9bii-s%c4%83i

3
II. Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele Co Tim Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace Forme de Evalua-
crt. mp p procedee de organizare re
lecţiei . învăţăm
min ânt

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Momentul 3’ - Salută pe elevi. -Răspund la salut. - - activitate


organizatoric - Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. -Rostește rugăciunea. conversaţia frontală;
-Se pregătesc pentru
începerea lecţiei, cu
camere pornite și
microfonul oprit
2. Anunţarea 2’ - Se prezintă ecranul cu lecția zilei - Scriu data şi titlul în - explicaţia Manual - activitate
titlului lecţiei - Astăzi vom vorbi despre Iosif şi fraţii caiete şi ascultă ul frontală;
noi şi săi- model de iertare explicaţiile digital
- Vom descoperi: profesorului.
prezentarea
obiectivelor -calităţile morale ale Patriarhului Iosif -Icoana
propuse -iertarea ca valoarea morală
indispensabilă pentru mântuire
-și pronia divină ce are grijă de toți
oamenii
3. Comunicare 12’ -Se cere elevilor să citească fiecare câte o -Ascultă explicaţia - explicaţia - activitate apreci-
a noilor frază din lecția zilei din maualul digital. profesorului. frontală; eri
cunoştinţe verbal
-Elevii numiţi de
e
profesor vor citi - munca cu Manual
fragmentul dat. manualul ul - activitate
individual

4
C1 -Se fac câteva precizări pe baza textului digital ă
din manual, explicându-se termeni
C2 necunoscuți. -explicaţia

C3 - activitate apreci-
- Se aprofundează cunoștințele de la Știați individual eri
că. -Elevii numiţi de - munca cu Manual ă verbal
profesor vor citi manualul ul
fragmentul dat. e
digital

4. Fixarea şi C3 11’ - Vizionare de fragmente video cu Iosif si -https:// - viziona- - - activitate


sistematizare frații săi din din Cartea Cartilor Episodul www.youtube.com/ rea; Youtub frontală;
a noilor 2 serialul 2 watch? e.com
cunoştinţe v=8YyV_vJe28Q

C2 -Iertarea! -
-Ce „pedeapsă” primesc frații luiIosif? https://www.youtube.c - proble- Youtub
e.com - activitate apreci-
om/watch?v=vraDAdt- matizarea; individual eri
n4k Manual ă; verbal
-Elevii folosesc Biblia ul e;
digital -
-Folosindu-ne de exercițiul 3 de la pagina online pentru a afla -Exercițiul
25 descoperim care sunt ceilalți 11 frați ai numele fraților lui Biblia
lui Iosif. Iosif. online

5. Asocierea, 7’ -Elevii rezolvă exerciţiului interactiv din -Rezolvă cerința -rezolvarea Manual - activitate -
generalizare manualul digital, de la pagina 25 digitală de exerciţii ul individual apreci-
a şi aplicarea şi digital ă eri
probleme, verbal
-Se citește txtul de la Unitatea Vechiului -Elevi citesc despre - proble- e;
și Noului Testamen ce îl identifică pe vânzarea lui Iosif și a

5
C3 Iosif în chip profetic și simbolic cu lui Mesia. matizarea;
Mesia pag.27

-Se citește textul de la Valoare morală


Iertarea pag.27 -Elevii descoperă -Lectura Manual
valoarea morală a ul
C4 iertăii ca fundament al digital - activitate apreci-
vieții creștinilor. frontală; eri
verbal
e;
- De reținut:
C2 Patriarhul Iacov a avut doisprezece fii. - observa-
Iosif a fost al unsprezecelea fiu, vândut rea dirijată
C3 de frații lui mai mari și ajuns în Egipt.
Acolo el a devenit conducător înțelept,
încât s-a lăudat numele lui Dumnezeu
prin faptele sale bune.
Iosif și-a iertat frații și a simbolizat pe
Însuși Domnul Iisus Hristos prin înțelep-
ciunea, răbdarea și mărinimia lui.
Poporul ales s-a strămutat în Egipt pentru
câteva sute de ani.
6. Aprecierea 1’ -Face aprecieri generale şi individuale -Ascultă aprecierile - activitate -
activităţii privind atât pregătirea elevilor pentru profesorului. frontală; apreci-
elevilor lecţie, cât şi implicarea lor în predarea eri
noilor cunoştinţe.
verbal
-Notează în caietul profesorului elevii
care au participat la lecţie. e/
scrise;

7. Activitatea 2’ -Anunţă tema pentru acasă, ce va fi -Tema va fi generată - - activitate


suplimentară postată pe platforma Google Classroom. automat pe platformă

6
Ea constă într-un joc de identificare al explicaţia; frontală;
cuvintelor lipsă din textul dat. https://
learningapps.org/
watch?
v=pm03n0nh320

Iosif si fratii sai- model


de iertare - Religie
ortodoxă, clasa a V a
(learningapps.org)

8. Încheiere 2’ -Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. -Rostesc rugăciunea. - activitate


-Salută pe elevi. -Răspund la salut. frontală;
-Salvare raport absenţii generat automat

S-ar putea să vă placă și