Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

PROPUNĂTOR:
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Religie Ortodoxǎ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Dumnezeu Se face cunoscut omului
TITLUL LECŢIEI: Iosif şi fraţii săi- model de iertare
TIPUL DE LECŢIE: însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECŢIEI: - dezvoltarea valorii morale- iertarea- în relaţie cu cei care ne greşesc.
DURATA: 50’
Competenţe generale
C.G.1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
C.G.2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală şi în societate, în acord cu valorile religioase;
Competenţe specifice:
1.1. – Explicarea rolului personalităților din Vechiul Testament în devenirea umanității/istoria mântuirii;
1.3. – Identificarea mesajului moral-religios din texte sau suporturi expresive date (biblice, religioase, literare, plastice, istorice);
2.1. - Exprimarea unor aprecieri personale privind semnificația morală a comportamentului persoanelor din textele studiate.
Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1 → sǎ desprindǎ calităţile morale ale unei personalităţi biblice;
C2 → sǎ explice atitudinea personalităţii biblice faţă de Dumnezeu, faţă de familie şi faţă de ceilalţi oameni;
C3 → să identifice mesajul moral-religios dintr-un text (biblic);
C4 → sǎ precizeze tipuri de comportament din viaţa de zi cu zi, raportându-se la viaţa lui Iosif.
Strategia didactică

1. Metode şi procedee: conversatia, lectura explicativa, explicatia, exercitiul, problematizarea, povestirea, munca cu manualul,
observarea dirijată, auditia muzicala;

2. Mijloace de invatamant:Sfanta Scriptură, manualul, Manual Digital Religie Ortodoxă Ed. Art Akademos a V-a, icoane, Bilia
Online, Serial educativ Religios - Cartea Cărților, hartă digitală Googleearth.com https://learningapps.org/, www.youtube.com,
https://wordwall.net

3. Forme de organizare a activitătilor: activitate individuală si frontală.

Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a V-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a
2. Temporale: nr. de lecţii: 1
RESURSE BIBLIOGRAFICE:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misune al BOR, Buc., 1988
2. Cucoş, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998;
3. Mircea, Pr. Dr. Ioan, Dicţioner al Noului Testament, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti, 1995;
4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A., Bucureşti, 1996;
5. David. Diac. Petru, Caută si vei afla, Editura Episcopiei Ortodoxe de Alba Iulia, Alba Iulia, 1998;
6. Şebu, Pr.Prof. Univ. Dr Sebastian, Opriş , Dorin, Opriş , Monica, Metodica predării religiei, Editura „ Reîntregirea”, Alba Iulia,
2000;
RESURSE DIGITALE:
1) Manual Digital
2) Cartea Cărților Serial educativ Religioas
3) www.youtube.com
4) https://earth.google.com
5) https://learningapps.org/watch?v=pcoz9tg7j20
6) https://wordwall.net/ro/resource/7466661/iosif-%c8%99i-fra%c8%9bii-s%c4%83i
II. Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele Comp. Tim Activitatea Activitatea elevului


crt. p profesorului
lecţiei
min

1 2 3 4 5 6

1. Momentul 3’ - Salută pe -Răspund la salut.


organizatoric elevi. -Rostește rugăciunea.
- Rosteşte -Se pregătesc pentru începerea lecţiei, cu camere
rugăciunea pornite și microfonul oprit
împreună cu
elevii.

2. Anunţarea 2’ - Se prezintă - Scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicaţiile


titlului lecţiei ecranul cu profesorului.
noi şi lecția zilei
- Astăzi vom
prezentarea
vorbi despre
obiectivelor
Iosif şi fraţii
propuse
săi- model de
iertare
- Vom
descoperi:
-calităţile
morale ale
Patriarhului
Iosif
-iertarea ca
valoarea
morală
indispensabilă
pentru
mântuire
-și pronia
divină ce are
grijă de toți
oamenii
3. Comunicarea 12’ -Se cere -Ascultă explicaţia profesorului.
noilor elevilor să
cunoştinţe citească -Elevii numiţi de profesor vor citi fragmentul dat.
fiecare câte o
frază din
lecția zilei
din maualul
digital.
C1
-Elevii numiţi de profesor vor citi fragmentul dat.
C2

C3

-Se fac
câteva
precizări pe
baza textului
din manual,
explicându-
se termeni
necunoscuți.
- Se
aprofundează
cunoștințele
de la Știați că.
4. Fixarea şi C3 11’ - Vizionare de -https://www.youtube.com/watch?
sistematizarea fragmente v=8YyV_vJe28Q
noilor video cu Iosif
cunoştinţe si frații săi din -Iertarea! https://www.youtube.com/watch?
din Cartea v=vraDAdt-n4k
C2 Cartilor -Elevii folosesc Biblia online pentru a afla numele
Episodul 2 fraților lui Iosif.
serialul 2

-Ce
„pedeapsă”
primesc frații
luiIosif?

-Folosindu-ne
de exercițiul 3
de la pagina
25 descoperim
care sunt
ceilalți 11 frați
ai lui Iosif.

5. Asocierea, 7’ -Elevii -Rezolvă cerința digitală


generalizarea rezolvă
şi aplicarea exerciţiului
interactiv din
manualul -Elevi citesc despre vânzarea lui Iosif și a lu
digital, de la Mesia.
pagina 25
C3
-Elevii descoperă valoarea morală a iertăii ca
-Se citește fundament al vieții creștinilor.
txtul de la
Unitatea
C4 Vechiului și
Noului
Testamen ce
îl identifică
pe Iosif în
C2 chip profetic
C3 și simbolic
cu Mesia
pag.27

-Se citește
txtul de la
Valoare
morală
Iertarea
pag.27

- De reținut:
Patriarhul
Iacov a avut
doisprezece
fii.
Iosif a fost al
unsprezecelea
fiu, vândut de
frații lui mai
mari și ajuns
în Egipt.
Acolo el a
devenit
conducător
înțelept, încât
s-a lăudat
numele lui
Dumnezeu
prin faptele
sale bune.
Iosif și-a iertat
frații și a
simbolizat pe
Însuși
Domnul Iisus
Hristos prin
înțelep-
ciunea,
răbdarea și
mărinimia
lui.
Poporul ales
s-a strămutat
în Egipt
pentru câteva
sute de ani.
6. Aprecierea 1’ -Face -Ascultă aprecierile profesorului.
activităţii aprecieri
elevilor generale şi
individuale
privind atât
pregătirea
elevilor
pentru lecţie,
cât şi
implicarea lor
în predarea
noilor
cunoştinţe.
-Notează în
caietul
profesorului
elevii care au
participat la
lecţie.
7. Activitatea 2’ -Anunţă tema -Tema va fi generată automat pe platformă
suplimentară pentru acasă,
ce va fi https://learningapps.org/watch?v=pm03n0nh320
postată pe
platforma Iosif si fratii sai- model de iertare - Religie
Google ortodoxă, clasa a V a (learningapps.org)
Classroom. Ea
constă într-un
joc de
identificare al
cuvintelor
lipsă din
textul dat.
8. Încheiere 2’ -Rosteşte -Rostesc rugăciunea.
rugăciunea -Răspund la salut.
împreună cu
elevii.
-Salută pe
elevi.
-Salvare
raport
absenţii
generat
automat

S-ar putea să vă placă și