Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Darie Mihaela căs. Tudorică


Data: 22.11.2021
Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
Clasa: a V-a C
Disciplina: Religie Ortodoxă
Domeniul de conținut: Dumnezeu se face cunoscut omului
Subiectul lecţiei: Iosif şi frații săi – model de iertare
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștinte despre începuturile poporul ales, în vederea educării elevilor în spiritul iertării creștine;
Competențe specifice:
CS1.1: Explicarea rolului personalităților din Vechiul Testament în devenirea umanității/istoria mântuirii;
CS2.1: Exprimarea unor aprecieri personale privind semnificația morală a comportamentului persoanelor din textele studiate;
CS3.3: Evidențierea unor elemente definitorii ale propriei identități religioase;
Competențe derivate:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


CD1 - descrierea evenimentelor din viața lui Iosif, pe baza lecturii din Sfânta Scriptură și a imaginilor;
CD2 - identificarea calităților (virtuților) Sfântului Iosif;
CD3 – precizarea țării unde s-a strămutat poporul ales de Dumnezeu și motivul strămutării;
CD4 - explicarea cuvântului invidie, faraon, înțelepciune, pornind de la evenimentele din viața lui Iosif;
CD5 - deducerea unor momente din viața proprie când putem da dovadă de iertare.
CD6- aprecierea Izvorului iertării, înțelepciunii și răbdării.

Strategia didactică:

1 Metode și procedee: conversația, explicația, lectura, observația dirijată, argumentarea, exercițiul;


2. Mijloace de învățământ: imagini cu Iosif, Sfânta Scriptură, fișe de lucru- aplicația Wordwall, filme Youtube, aplicația Livresq;
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală;

Resurse:
1.Oficiale :
 Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a;
 Proiectarea unității de învățare;
 Manual de Religie-cultul ortodox, clasa a V-a;

2. Temporale:
 număr de lecții: 1
 durata: 50 minute

3.Bibliografice:

 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982;
 Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom” , Iași,1999;
 Șebu, Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2017.
Scenariul didactic

Nr. Metode Mijloace


Timp Forme de
crt Etapele lecției CD Conținutul instructiv-educativ și de Evaluare
(min) organizare
. procedee învățământ
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul 2 Salutul conversația
organizatoric Rugăciunea Tatăl nostru
Notarea absențelor
Pregătirea pentru începerea orei
2. Verificarea 5 Verificarea o voi face frontal, cu ajutorul întrebarilor explicația activitate
cunoștințelor adresate elevilor oral: frontală
din lecția anterioară - Ce calități aveau Noe și Avraam? aprecieri
- Ce a încheiat Dumnezeu cu aceștia? conversația verbale
- Putem și noi dobândi astăzi calitățile pe care euristică
ei le aveau?
- Cum?
- Cum mai este numit Avraam?
3. Pregătirea elevilor 1 Prezint elevilor icoana cu Iosif și menționez observația
pentru receptarea acestora, că în ora care urmează, vom călători alături dirijată Icoana lui activitate
noilor cunoștințe de poporul ales, poporul evreu, și vom vedea ce au conversația Iosif cel frontală
făcut urmașii lui Avraam, cine au fost aceștia, ce Frumos
virtuți aveau și care a fost misiunea lor.
4. Anunțarea titlului și a 2 Voi scrie pe tablă data și titlul lecției noi:
obiectivelor lecției Iosif şi frații săi – model de iertare explicația activitate
Precizez care sunt obiectivele, pe care le vom urmări frontală
în această lecție: vom afla cine este Iosif, al cui
urmaș este, ce calități avea el, câți frați a avut acesta,
unde a ajuns după ce a fost vândut de frații lui.
5. Comunicarea/însușirea 20 Citesc împreună cu elevii din prezentarea power observația Icoana cu activitate
noilor cunoștințe point momente din viața urmașilor lui Avraam, dirijată Sfântul Iosif frontală și
CD1 împreună cu elevii, identific câteva aspecte din viața individuală
lui Iosif și a familiei sale: lectura https://view.livresq.c
CD2 - tatăl său Iacov și cei unsprezece frați ai săi; biblică om/view/60958defd activitate
CD3 - momentul vinderii acestuia de către frații lui, 93e2a000787c30a/# frontală și
evaluare
datorită invidiei, unor negustori egipteni; explicația individuală
- calitățile acestuia-răbdare, iertare,înțelepciune, a Power point
tâlcui vise; conversația
CD6 - precizarea țării unde a ajuns să fie vândut Iosif și
prezentarea hărții cu Canaanul și Egiptul. observația https://www.youtub
e.com/watch?
-prezentarea filmulețului cu minutul de Religie. conversația v=tzTS3HiuKN4&t
- precizarea faptului că Izvorul iertării este =55s

Dumnezeu.

6. Fixarea și CD4 10 Explic elevilor următoarele cuvinte: conversația activitate aprecieri


sistematizarea -Invidie(sentiment de ură, de ciudă, opusul iubirii). catehetică frontală și verbale
cunoștințelor -Înțelepciune( capacitate de înțelegere și judecare a individuală
lucrurilor, a fi înțelept, a da și primi sfaturi bune).
-Faraon( conducător al poporului egiptean). explicația

Propun elevilor câteva exerciții, pe care le rezolvăm https://wordwall.net/


play/6836/193/273
împreună, însoțindu-le de explicații menite să exercițiul https://wordwall.net/
clarifice și completeze. play/7800/600/546

7. Asocierea și 5 Adresez elevilor următoarele întrebări conversația activitate aprecieri


generalizarea CD5 -Credeți că Iosif a procedat bine că și-a iertat frații și catehetică frontală și verbale
chiar i-a ajutat? individuală
- Voi dacă ați fi fost în locul lui, ați fi procedat la fel?
-Puteți preciza dacă ați fost nevoiți să iertați într-o
anumită situație? Cum v-ați simțit după ce ați iertat?
-Este greu să ierți?
-Cum ar trebui să cerem iertare lui Dumnezeu?
Cunoașteți vreo rugăciune în care se vorbește despre
iertare, dar vreo Sfântă Taină?

8. Aprecierea activității 2 Fac aprecieri generale și individuale, privind atât conversația activitate
elevilor pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea în frontală și
predarea noilor cunoștințe. explicația individuală
Notez elevii care au participat activ la toate
momentele lecției.
9. Precizarea și 2 Plecând de la exemplul lui Iosif de bunătate și iertare, explicația activitate
explicarea temei vă invit ca la rândul vostru, în cele două săptămâni frontală
pentru acasă care vor urma, să încercați să dați și voi exemplu de
răbdare și bunătate, cu atât mai mult, că ne aflăm
într-o perioadă importanta pentru noi creștinii
ortodocși-Postul Crăciunului.
10. Încheierea activității 1 Rugăciunea Cuvine-se cu adevărat activitate
Salutul frontală

Oglinda tablei
22.11.2021
Iosif şi frații săi – model de iertare

 Patriarhul Iacov a avut doisprezece fii.


 Iosif a fost al unsprezecelea fiu, vândut de frații lui mai mari și ajuns în Egipt. Acolo el a devenit conducător înțelept, încât s-a
lăudat numele lui Dumnezeu prin faptele sale bune.
 Iosif și-a iertat frații și a simbolizat pe însuși Domnul Iisus Hristos prin înțelepciunea, răbdarea și mărinimia lui.
 Poporul ales s-a strămutat în Egipt pentru câteva sute de ani.

S-ar putea să vă placă și