Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa pregătitoare
Titlul lecţiei: Crucea, semnul creştinilor
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de deprinderi practice
Durata: 45/ 50 minute (35' – predare-învăţare-evaluare, 10/15' – activităţi ludice)
Competenţe specifice vizate:
1.1. Recunoaşterea unor elemente de bază ale credinţei religioase
1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin în contexte de viaţă familiare
3.1. Explicarea semnificaţiei unor evenimente religioase cunoscute

Obiective operaţionale1:
O1: să identifice crucea, ca semn al creştinilor, în diferite contexte familiare, pe baza aspectelor
prezentate de profesor
O2: să execute corect semnul crucii, rostind cuvintele care o însoţesc, în urma îndrumării făcute
de profesor
O3: să precizeze, folosind cunoştinţele acumulate în lecţie, cel puţin patru aspecte legate de
închinare (care răspund la întrebările: când, unde, cum, de ce ne închinăm?)
Strategia didactică:
• metode şi procedee didactice: jocul didactic, exerciţiul, povestirea, descoperirea din imagini,
conversaţia, cântarea religioasă
• mijloace de învăţământ: cruce, beţişoare, plastilină, ilustraţii în care apare crucea, literatura
religioasă
• forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Desfăşurarea activităţii
Etapele Ob. Secvenţe de instruire şi evaluare Strategia didactică
lecţiei op.

Moment Rostirea rugăciunii de început. rugăciune


organizatoric
Organizarea clasei pentru începerea lecţiei. - frontal

Anunţarea Organizarea jocului: Să construim, prezentat în - joc didactic


titlului fişa de lucru: - beţişoare
lecţiei şi - plastilină
prezentarea - realizarea şi prezentarea de către elevi a - frontal
obiectivelor produsului construit din două beţişoare şi o bucată - individual
propuse de plastilină; - pe grupe
- explicarea de către profesor a formelor (cei cu aceleaşi
realizate (vor fi apreciate şi alte forme de cruce forme de cruce, pot
decât cea consacrată); fi grupaţi în faţa
clasei)
- valorificarea unor cunoştinţe ale elevilor
despre cruce.

Anunţarea titlului lecţiei noi – Crucea, semnul


creştinilor (profesorul le arată o cruce).

1 Obiectivele operaţionale sunt formulate pentru fiecare activitate didactică şi vizează formarea competenţelor
specifice stabilite prin programa şcolară.
Prezentarea obiectivelor propuse.

Actualizarea O1 Descrierea icoanei Răstignirii şi a imaginii, - conversaţia


unor prezentate în fişa de lucru, pe aspecte referitoare - învăţarea prin
cunoştinţe la: descoperire - icoana
- ilustraţia
- importanţa crucii, pornind de la faptul că - frontal
Domnul Iisus Hristos a fost răstignit pe ea (aici se - individual
poate face o scurtă evaluare a unor aspecte din
lecţia anterioară Ce înseamnă să fiu creştin); - frontal
- locurile unde se întâlneşte crucea.

Colorarea crucii de către elevi şi prezentarea


câtorva desene, la alegere, în faţa clasei, pe un
panou etc.

Efectuarea O2 Observarea de către elevi a gestului închinării - descrierea


activităţii făcut de cei doi fraţi, în imagine, prin întrebări: din imagini
practice Ce fac cei doi fraţi? Cu ce mână îşi fac cruce? - ilustraţia

Învăţarea gestului închinării şi - exerciţiul


a cuvintelor însoţitoare2: - conversaţia
- explicaţia -
- închinarea model, realizată de profesor;
- expunerea regulilor de închinare; frontal
- exersarea mişcărilor; - individual
- învăţarea cuvintelor la începutul - pe grupe
rugăciunii;
- închinarea model însoţită de rostirea
cuvintelor;
- desprinderea corespondenţei dintre
mişcări şi cuvinte; - exersarea gestului închinării
şi a cuvintelor însoţitoare. - povestirea -
literatura religioasă
Profesorul le citeşte elevilor o lectură despre
cruce, în spaţiul din clasă destinat lecturii.

Analiza şi O2 Analiza de către elevi a imaginii de pe fişă, pe - conversaţia


aprecierea aspecte legate de închinare: cum, unde se închină - observarea
modului de cei doi fraţi? activităţii elevilor -
formare a frontal
deprinderii O3 - individual
Conversaţie referitoare la diferite aspecte legate - pe grupe
de cruce: unde o întâlnim, când, unde, de ce ne (în spaţiul de
închinăm, obiceiuri legate de cruce etc. învăţare, în faţa
clasei)
Evaluarea de către profesor a modului în care
elevii au învăţat gestul închinării. Elevii care ştiu
să se închine după regulile enunţate pot fi
apreciaţi cu o cruciuliţă / iconiţă.

Încheierea Prezentarea titlului temei următoare. - rugăciunea

2 Repetarea gestului închinării şi a cuvintelor însoţitoare, de la începutul şi de la sfârşitul rugăciunii, se face pe


parcursul mai multor ore, iar observarea de către profesor a modului în care elevii şi-au format această
deprindere are loc până la sfârşitul anului şcolar, aşa încât nu se va insista excesiv în realizarea acestei secvenţe
de instruire.
Rostirea rugăciunii, cu realizarea gestului - frontal
închinării.

Prezentăm în continuare secvenţele de instruire pentru varianta în care profesorul desfăşoară


două lecţii la tema Crucea, semnul creştinilor.

1. Crucea, semnul creştinilor (partea I) Obiective operaţionale:


O1: să prezinte cel puţin două modalităţi prin care poate fi reprezentată o cruce, cu ajutorul
materialelor puse la dispoziţie de către profesor
O2: să identifice crucea, ca semn al creştinilor, în diferite contexte familiare, pe baza aspectelor
prezentate de profesor
Succesiunea secvenţelor de instruire (despre cruce):
1. Discuţii privind modalităţile prin care se poate reprezenta o cruce, utilizând diferite materiale
(în urma unor activităţi practice) 2. Să descoperim din icoană ce este crucea
2. Jocul Eu am văzut crucea pe / la ...
4. Lectura: Sfânta Cruce şi Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena
5. Să împodobim crucea / Să desenăm crucea din sfântul altar
6. Discuţii despre tradiţia din unele zone de a primi la botez o cruce sau despre alte tradiţii legate
de aceasta, în diferite împrejurări (la Bobotează, împodobirea crucii în preajma sărbătorilor
dedicate Sfintei Cruci etc.)

2. Crucea, semnul creştinilor (partea a II-a) Obiective operaţionale:


O1: să execute corect semnul crucii, rostind cuvintele care o însoţesc, în urma îndrumării făcute
de profesor
O2: să precizeze, folosind cunoştinţele acumulate în lecţie, cel puţin patru aspecte legate de
închinare (care răspund la întrebările: când, unde, cum, de ce ne închinăm?)
Succesiunea secvenţelor de instruire (despre gestul închinării):
1. Descoperire din imagini (pe aspecte legate de gestul închinării)
2. Exerciţiu. Învăţarea gestului închinării
3. Lectura: Crucea, păzitoarea creştinilor / poezia Ne-nchinăm cu mânca dreaptă (de Pr. C.
Popescu).
4. Discuţie, pe baza unor întrebări precum: Când, unde, cum, de ce ne facem semnul crucii?
5. Audiţia unei cântări despre cruce.

S-ar putea să vă placă și