Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Văzut
22.03.2021

Propunător: Voicu Dragoș-Ioan


Data: 22.03.2021
Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași
Clasa: a V-a B
Disciplina: Religie
Domeniul de conținut: Viața creștinului împreună cu semenii
Subiectul lecției: Slujirea propriului popor
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștinte despre însemnătatea slujirii propriului popor, având exemple pe sfinți și sacrificiul acestora;

Competențe specifice:
CS1.1: Explicarea rolului personalităților Vechiului Testament în devenirea umanității/ istoria mântuirii ;

Competențe derivate:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


CD1 - să identifice personajele biblice care au slujit poporului;
CD2 – să identifice personalitățile poporului român care și-au slujit țara;
CD3 – să înțeleagă însemnătatea slujirii poporului;
CD4 – să asocieze Sărbătoarea Înălțării Domnului cu Ziua Eroilor care și-au slujit țara;

Strategia didactică:

1 Metode și procedee: conversația, explicația, lectura biblică, observația dirijată;


2. Mijloace de învățământ: icoana Sfinților Brâncoveni , Sfânta Scriptură, videoclipuri: https://www.youtube.com/watch?v=PVzZtLPea0k&t=2s ,
https://www.youtube.com/watch?v=cZumzU9W3wU ,https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Religie%20Cultul%20Ortodox/Akademos%20Art/
interior.html ; https://e-religie.ro/slujirea-propriului-popor-text-spatii-goale-autor-prof-silviu-cristian-vanghele-scoala-gimnaziala-vasile-alecsandri-nufaru-
tulcea-2020/
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală;

Resurse:
1.Oficiale :
 Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a;
 Proiectarea unității de învățare;
 Manual de Religie-cultul ortodox, clasa a V-a;

2. Temporale:
 număr de lecții: 1
 durata: 50 minute

3.Bibliografice:

 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982;
 Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura „Polirom” , Iași,1999;
 Șebu, Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2017.
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Religie%20Cultul%20Ortodox/Akademos%20Art/interior.html

Scenariul didactic

Nr Tim Mijloace
Metode Forme de
. p de
Etapele lecției CD Conținutul instructiv-educativ și organizar Evaluare
crt (min învățămân
procedee e
. ) t
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Momentul 2 Salutul
organizatoric Rugăciunea Tatăl nostru conversația
Notarea absențelor
Pregătirea pentru începerea orei
2. Verificarea 10 -Care a fost subiectul discutat ora trecută? (…
cunoștințelor respectul în lumina credinței)
din lecția anterioară -Ce înțelegeți prin cuvântul respect? Activitate aprecieri
-Despre ce personaje din Vechiul Testament ați conversația frontal și verbale
discutat ora trecută? (…despre Elimelec, Noemi, cei individual
doi fii și nurorile Ruth și Orfa) ă
-Cum și-a manifestat Ruth, respectul față de soacra
ei?
-De ce daruri s-a bucurat Ruth de la Dumnezeu? (…a
ajuns străbunica regelui David și una din strămoașele
Mântuitorului)
- Credeți că noi ne putem arăta respectul față de țara
noastră?
3. Pregătirea elevilor 1 Astăzi vom discuta despre ,,Slujirea propriului popor” observația
pentru receptarea și vom descoperi ce înseamnă să slujești unui popor dirijată activitate
noilor cunoștințe dar și ce presupune această slujire. conversația frontală

4. Anunțarea titlului și a CD 2 -Anunț și cer elevilor să noteze în caiete data și titlul


obiectivelor lecției 1 lecției ,,Slujirea propriului popor”; explicația activitate
CD Precizez care sunt componentele, pe care le vom frontală
2 urmări în această lecție:
-vom identifica în text anumite personaje din Vechiul
și Noul Testament care au slujit propriului său popor
și cum ar trebui noi, cei de astăzi să slujim poporului
nostru, bineînțeles totate din punct de vedere moral.

5. Comunicarea/
însușirea noilor 10 Le solicit elevilor să citească textul din manual, care Observația Activitate
cunoștințe va fi împărțit în mai multe paragrafe: dirijată frontală și
Se insistă pe momentele principale din text: individual
CD -Personaje ale Vechiului Testament care si-au pus ă
1 viața în pericol pentru propriul lor popor;
CD -Personalitățile poporului român care s-au remarcat în lectura Sfânta
2 slujirea propriului popor; Scriptură
CD -Cum putem sluji neamului nostru în ziua de astăzi;
3
6. Fixarea și 15 Adresez elevilor următoarele întrebări:
sistematizarea
cunoștințelor -Ce personaje regăsim în acest text? (…Ștefan cel Mare, Conversația
CD Neagoe Basarab, Moise, Daniel)
1 Explicația
CD -Vă voi pune spre vizionare două materiale video.
2 Pun spre vizionare un videoclip: Observația Videoclip
https://www.youtube.com/watch?v=PVzZtLPea0k&t=2s dirijată
https://www.youtube.com/watch?v=cZumzU9W3wU

-Ce i-au determinat pe acești sfinți din Vechiul


Testament (Moise și Daniel) să-și iubească țara? (… Conversația
faptul că oamenii erau supuși la chinuri/ robiți, nu aveau Explicația
libertatea unui popor liber) activitate
CD frontală și
3 -Credeți că această slujire a fost riscantă pentru ei? (…) individual

-În text mai este vorba și de alte personaje care și-au


slujit țara. De cine este vorba? (Ștefan cel Mare, Neagoe aprecieri
Basarab, Vlad Țepeș) verbale

-Cum și-au slujit aceste personalități țara? (…au apărat


țara de cotropitorii de alt neam, au apărat credința
strămoșească, au ridicat biserici și mănăstiri etc)

- solicit elevilor să participe la rezolvarea provocărilor Exerciții Activitate


din aplicația de tip LearningApps : interactive frontală și
https://e-religie.ro/slujirea-propriului-popor-text-spatii- Exercițiul individual
goale-autor-prof-silviu-cristian-vanghele-scoala- jocul ă
gimnaziala-vasile-alecsandri-nufaru-tulcea-2020/ didactic

Solicit elevilor să citească fragmentul din


manual ,,Cuvânt din Scriptură” (Matei 20, 25-27) pagina Lectura
66.

7. Asocierea și 5 -Cunoașteți alți oameni sau personalități care și-au conversația


generalizarea CD slujit propria țară, înafara de sfinți și domnitori? (… catehetică
3 cei care au murit pe câmpurile de luptă, în închisori
pentru apărarea poporului roman)

-Este vreo zi închinată celor care s-au jertfit și au activitate aprecieri


CD slujit pentru țară? (…la Înălțarea Domnului/ Ziua frontală și verbal
4 eroilor) individual frontale și
Problematizare ă individual
-Puteți fi slujitori ai propriului vostru popor? (…) a e

-Dacă mai este timp să citim de la pagina 67 de la lectura


rubrica ,,Valoarea morală- Patriotismul”.
8. Aprecierea activității 2 conversația activitate
elevilor Fac aprecieri generale și individuale, privind atât frontală și
pregătirea elevilor pentru lecție, cât și implicarea în explicația individual
predarea noilor cunoștințe. ă

Notez elevii care au participat activ la toate


momentele lecției.

9. Precizarea și 2 Ca temă aveți de copiat cele patru romburi de la explicația activitate


explicarea temei rubrica ,,Sintetizăm” de la pagina 67 frontală
pentru acasă
10. Încheierea activității 1 Rugăciunea Cuvine-se cu adevărat activitate
Salutul frontală

Oglinda tablei

22.03.2021

Slujirea propriului popor

 Slujirea propriului popor este o datorie a fiecăruia, manifestată prin respect față de valorile naționale și prin menținerea credinței și a tradițiilor specifice;
 Multe personalități ale istoriei naționale sunt exemple de patriotism;
 Sfinții Prooroci Moise și Daniel au dovedit credință și dragoste față de popor, în condiții istorice vitrege;
 Participarea la evenimentele organizate în cinstea martirilor și sfinților naționali, ca eroi ai credinței este o formă de manifestarea a patriotismului;

S-ar putea să vă placă și