Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Ciobanu Corina- Diana

Data: 7.06.2017

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național –Iași

Clasa: a VI-a

Disciplina: Religie

Titlul lecţiei: Sf. Mucenic Dimitrie izvorâtorul de mir

Tipul lectiei : mixtă( comunicare și însușiri de noi cunoștințe

Scopul lectiei:dobândirea unor noi cunoștințe despre viața Sf.Mc. Dimitrie pentru a-i aduce cinstirea cuvenită , și pentru a-i urma exemplul ,cultivarea
responsabilității elevilor față de credința pe care o mărturisim.

Competenţe operaţionale:

La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:

01 – să povestească aspecte din viața Sf. Dimitrie

02 – să identifice virtuțile dobândite de Sf. Dimitrie

03 – să explice expresia : „ izvorâtor de mir „

04- să enumere modalități de cinstire a Sf.

05-să desprindă învățăturile necesare progresului vieții spirituale

Competenţe educativ-formative:

E1 - să dorească să urmeze viața Sf. Dimitrie

E2 –să conștientizeze importanța virtuților .


Strategia didactică

1.Metode şi procedee:conversaţia,explicaţia, observarea dirijată metoda Ce știam?/Ce am aflat? , predarea ștafetei , lectura expresivă. Argumentarea .

2.Mijloace de învăţământ: iconița cu Sf.Mc. Dimitrie izvorâtorul de mir , file din calendarul Creștin- Ortodox, fișă de lucru .

3.Forme de organizare: activitate frontal, individuală, pe grupe .

Resurse

1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina religie,clasa a VI-

Planificarea calendaristică orientativă,clasa a VI-a.

2.Temporale: număr de lecţii:1

durata:50’

3.Bibliografice: 1.Biblia sau Sfânta Scriptură,Editura Institutului şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe

Române,Bucureşti,1982

2.Cucoș Constantin,Educatie religioasa,Editura Polirom,Iasi,1999

3.Şebu,Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian,Metodica predării religiei,Editura “Reîntregirea“,Alba Iulia,2000

4.Nicolau,Irina,Ghidul sarbatorilor romanesti,Editura Humanitas,Bucuresti,1998

5. Muha Camelia , Religie creștin ortodoxă = caiet pentru elevi clasa a VI-a , ed, SF, Mina Iași 2002.
Scenariul didactic

Nr. Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de


Crt lecției Op. procedeie organizare
1 Momentul Salutul , Salutul Conversația Frontal
Organizatoric Rugăciunea , Rugăciunea Captarea Individual(
Absențe Motivațiile absențelor atenției elev de
serviciu)
2 Momentul Astăzi la ora de Religie îmi doresc să
aperceptiv devin /să fiu prietena voastră Răspunsuri posible : Captarea Frontală
-voi aveți prieteni? ( prieteni -da/ nu atenției
adevărați) -pentru că ne place persoana Individuală
-de ce i- ați ales? Ce calități deosebite respectivă Conversația
are prietenul sau prietena voastră? -este serios , cuminte, învață bine ,este Argumentarea
- Dumnezeu are prieteni? credincios etc.
E 1. -care sunt aceștia ? -da! Conversația Frontală
De ce au devenit unii oameni sfinți si -Sfinții
prieteni ai lui Dumnezeu? -Pentru că au fost credincioși Conversația Individuală/
E2 Frontală
3 Pregătirea Astăzi vom vorbi despre unul din Elevii ascultă.
elevilor prietenii lui Dumnezeu ,pentru ca și Expunerea Frontală
pentru noi urmându- i viața să fim asemenea
receptarea lui .
noilor -impart mapa de lucru care conține
cunoștințe :iconițe, file din calendar( sept, oct, Primesc mapele de lucru
nov,) fișa de lucru ( extrasă din
ortodoxia abc).
- cer elevilor să privească iconița cu Sfântul Mc. Dimitrie Izvorâtor de mir .
atenție , și să-mi spună despre ce sfânt Conversația Individuală
e vorba
-împart tabla în două și scriu: Frontală
01.
Ce știu ? Ce am aflat? Percepția Individuală
-notez in căsuța ce am aflat Răspunsul Frontal
elevilor.
-rog elevii să privească în filele de
calendar și să gasească data în care -26 octombrie Percepția Individual
Biserica sărbatorește acest sf.
Notez și eu data. Frontal
-Vreți să aflăm cine a fost acest sfânt?
-deschideți caietul la pagina 53. -da Conversația Frontală
-numesc un copil să citească primul
02 paragraf -elevul citește
Ce am aflat?
-ce este un voievod? -sf. A fost fiul unui voievod
- rog sa mi se citească paragraful 2 -conducător al armatei .
-elevul citește .
Ce am aflat? -că era credincios Conversația Frontală
-cum a devenit credincios ?
s- a botezat

Conversația Frontală
03 -solicit să se citească paragraful 3 .
-ce am aflat ? -elevul citește
- cer să mi se citească paragraful 4 -că a devenit voievod
Ce am aflat ? -elevul citește. Explicația Frontală
-de ce ? -că a fost închis.
-pentru că a mărturisit pe Hristos
-cer citirea paragrafului 5
Ce am aflat? Cum a murit?
Străpuns cu sulița .
-dar oare de ce se numea izv. de mir?-
precizez că : din coasta Sf. atunci când
a fost străpuns cu sulița nu a curs
sânge, ci mir care a devenit vindecător -elevii ascultă

-Iisus Hristos
- mai cunoați vreun sf, srăpuns cu
sulița ? -a murit din dragoste pentru Hristos.
-de ce se numea mucenic?
4 Asocierea
Generalizarea
5 Fixarea Voi juca jocul predarea ștafetei . Răspunsuri posible
cunoștințelor Desenez o floare și numesc un copil să
vină la tablă să scrie intr.-una din Credincios , curajos, înțelept.
petalele florii o calitate a sfîntului - Conversația Frontală /
apoi il las să decidă cui predă creta Sf. Inividuală
Dimitrie
mai departe…
Aprecierea
Viteaz, bun , ascultător , smerit

Ce ne învață Sf. Dimitrie? Să fim buni


05 -deschideți caietele notați titlul lecției
și învățăturile pe care eu le scriu pe
tablă :
-notez : Elevii notează Expunerea Frontală
Să-l mărturisim pe Hristos cu prețul
vieții
-să fim curajoși, înțelepți
Să – i iubim pe sfinți imitându-i .

le cer elevilor să privească cu atenție


fișa de lucru și să rezolve exercițiul
Elevii rezolvă exercițiul Individuală

se verifică excercițiul R: Mucenic Individual

6 Aprecierea Apreciez elevii ( oral) pentru Conversația Frontală


elevilor activitatea lor .
7 Individual
Tema pentru Găsiți cel puțin 3 personalități din
acasă literatură sau istorie cu numele de
Dimitrie .
8 Încheierea Rugăciunea( cer elevilor să citească Frontală
Activității troparul Sf Dimitrie de pe spatele
iconiței
Salutul .

S-ar putea să vă placă și