Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Profesor: Lungu Florian


Unitatea de învățământ:
Clasa: a V –a
Data:
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Mântuitorul Iisus Hristos – Învățătorul desăvârșit
Subiectul lecției: Rugăciunea curată – Pilda vameșului și a fariseului
Tipul lecției: mixtă

Competența generală:
C.G.1. Cunoașterea și iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii și desăvârșirii omului

Competențe specifice:
1.2 Identificarea, în pildele studiate, a modalităților de relaționare cu Dumnezeu;
2.2 Comunicarea clară și corectă a conținutului și mesajului moral-religios în textele studiate.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să știe conținutul pildei;
O2 – să descrie atitudinea vameșului și a fariseului;
O3 – să identifice aspecte pozitive și negative ale celor două personaje (vameșul și fariseul);
O4 – să formuleze învățături desprinse din pildă;
O5 – să recunoască importanța rugăciunii în viața noastră.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, povestirea, exercițiul, problematizarea, explicația, descrierea, observația, metoda exploziei stelare.
2. Mijloace de învățământ: icoana din sala de clasă, ghicitoarea creștină, cântarea religioasă Tatăl nostru, fișe de lucru, planșa didactică Pilda vameșului și a
fariseului, Editura Sfântul Mina, telefonul, pentru audiția muzicală, tabla, videoproiector.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și frontală.
Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5229/01.09.2008, pentru clasa a III-a;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a;
3. Unitatea de învățare Mântuitorul Iisus Hristos – Învățătorul desăvârșit.
Temporale:

1
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a V-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009.
8. Opriș, Monica, Sava, Valentina, Lica, Mioara, Opriș, Dorin, Cozma, Irina, Primăvara credinței, Editura Sf. Mina, Iași, 2007
7. cântecul religios Tatăl nostru: http://sfantulapostolandrei.ro/index.php?id=24,36,0,0,1,0
8. filmul religios O problemă de dragoste, sursă: http://www.youtube.com/watch?v=opH4TsBTvnY sau textul: http://ortodox.md/articole/o-problema-de-iubire/

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției Ob. Timp Activitatea profesorului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. op. (min.) Activitatea elevului organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

- Salut elevii.
1. Momentul 1' - Rostesc rugăciunea ”Împărate ceresc” cu elevii.
organizatoric - Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei pentru începerea activității didactice care Exercițiul Icoana Activitate Obs.
urmează să se desfășoare. de din sala frontală comporta-
rugăciune de clasă mentului
- Elevii răspund la salut,rostesc rugăciunea și se pregătescpentru începerea activității didactice. elevilor

Verificarea Profesorul numește câțiva elevi care să precizeze lecția predată anterior și ce temă au avut pentru acasă.
cunoștințelor 3' Profesorul verifică tema calitativ și cantitativ.
dobândite și
2. verificarea - Elevii răspund la întrebările profesorului: ”Lecția: Pilda celor zece fecioare” și spun ce temă
temei au avut pentru acasă, pregătindu-se pentru verificarea temei. Activitate
Conversația frontală și
Ce reprezintă nunta în această pildă? individuală
- Împărăția Cerurilor.
Cine este Mirele?
- Iisus Hristos.

2
Cine sunt fecioarele?
- Noi, oamenii. Conversația Evaluare
De ce sunt numite ca înțelepte cinci fecioare? orală,
- Deoarece ele îngrijesc de sufletele lor. Activitate frontală și
Celelalte cinci fecioare, de ce sunt numite neînțelepte? frontală și individuală
- Deoarece ele nu au avut grijă să trăiasca după învățăturile lui Iisus Hristos. individuală
Ce reprezintă candela?
- Sufletul nostru. Explicația
Dar untdelemnul?
- Credința și faptele bune ale omului.
Ce am învățat din această pildă?
- Noi trebuie să fim pregătiți tot timpul cu credință și fapte bune, deoarece nu se știe clipa când Observația
Mântuitorul va veni să judece vii și morții și să răsplătească pe fiecare după faptele sale.
Profesorul va spune elevilor doua ghicitori creștine, având ca scop descoperirea titlului lecției noi.
Prima ghicitoare:
”Povestiri, istorioare
Moralizatoare
Spuse de Învățător
3. Captarea Ascultate de popor” Problemati- Ghicitori
atenției 1' - Elevii răspund: ”pildele sau parabolele” zarea creștine Activitate Evaluare
A doua ghicitoare: frontală orală
”Noi vorbim cu Dumnezeu Exercițiul frontală
Când ni-i bine, când ni-i greu,
Îl mărim, ne pocăim Explicația
Sau îi cerem. Ce rostim?”
- Elevii răspund: ”rugăciuni”
Sursă ghicitori: Culegerea ”Primăvara credinței”, pag. 264, 265
Obs.
Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ”Rugăciunea curată - Pilda vameșului și a fariseului”. comporta-
4. titlului și a 1' Precizez elevilor obiectivele propuse. Conversația Tabla Activitate mentului
obiectivelor - Elevii notează în caiete titlul lecției de la tablă. frontală elevilor
lecției

În vremea Mântuitorului, era un grup de oameni, numiți farisei, care trăiau separat de restul evreilor
deoarece se credeau drepți și sfinți înaintea lui Dumnezeu și se lăudau cu credința și faptele lor bune. Ei se
rugau și făceau fapte bune doar ca să fie văzuți și lăudați de oameni, dar pe ascuns făceau numai păcate.
De multe ori Mântuitorul a vorbit împotriva fățărniciei fariseilor, precum vom descoperi în ”Pilda

3
vameșului și a fariseului”:

”Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș. Fariseul, stând, așa se
ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și
acest vameș. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig. Iar vameșul, departe Activitate Evaluare
stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, frontală orală
păcătosului. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa decât acela. Fiindcă oricine se înalță Povestirea frontală
pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța” (Luca 18, 10-14).
5. Dirijarea 25'
învățării Planșă
didactică
Pentru a le arăta elevilor deosebirea dintre vameș și fariseu în modul lor de a se ruga, le explic ceea ce
reprezentau ei în societate la acel moment și le arăt o planșă cu imaginea celor doi în templu, rugându-se: Descrierea
fariseul, fățarnic, în picioare, înăuntru templului, iar vameșul este reprezentat stînd ân genunchi, la intrarea
în templu, cu mâinile împreunateși ochii în pămînt.
O1

Dicționar:
- fariseu = om care se laudă cu credința și faptele sale;
- vameș = om care încasa taxe pentru mărfuri la vamă, înșelând adesea și luând mai mult decât se cuvenea. Explicația
- om smerit = om care își vede permanent neajunsurile sufletești, care nu osândește pe nimeni, nu cercetează
păcatele celorlalți, nu are gânduri rele, nu este prefăcut, un om care ține legătura cu Dumnezeu prin
rugăciune.
Pe baza pildei, profesorul va realiza pe tablă ciorchinele personajelor pildei.

4
milo
stiv
credi
smer

posti
mod

ncio
est

tor
Evaluare

it

rugă
s
orală

tor

făcea
fapte
frontală

bune
Problemati-
Aspe Aspe zarea
cte cte Tabla
O1
poziti poziti
ve ve
Pilda
Activitate
vame Exercițiul frontală
șului fari
va seu
me și a
O2 farise l
șul Conversația
ului

Asp Asp
ecte ecte Explicația
nega nega
tive tive
dispr

O3
ețuit
or egoi
nedr

mfat
nstit

lăud
ăros
neci

îngâ

mân
laco

dru
ept

st
m

5
Metoda
Sistematizarea cunoștințelor se va realiza prin: exloziei
 metoda explozia stelară – se realizează pe tablă de către profesor, obținând răspunsurile de la elevi. stelare
Elevii au și ei căte o fișă pentru această metodă în față pe care o vor completa o data cu profesorul. Explicația
(Anexa nr. 1)
Conversația Tabla Evaluare
6. Fixarea și Pe steaua centrală se notează tema centrală: ”Pilda vameșului și a fariseului” orală,
sistematizarea O1 12' Elevii vor trebui să raspundă la întrebări și să noteze pe fișa lor: Activitate frontală și
cunoștințelor - Ce ( este o pildă)? frontală și individuală
Povestire, istorioară moralizatoare. Fișă de individuală
( este un vameș)? lucru
Un încasator de taxe, ce lua de la oameni mai mult decât se cuvenea. Exercițiul
O2 (este un fariseu)?
Un om lăudăros cu credința și faptele sale.
(făceau ei în templu)?
Se rugau.
- Cine (a spus Pilda vameșului și a fariseului)?
Iisus Hristos.
- Unde (se afla la rugăciune fariseul)?
Inăuntru templului, foarte în față. Explicația
(se afla la rugăciune vameșul)?
La intrarea în templu. Activitate
O5 (trebuie să ne rugăm)? frontală și
La biserică, acasă, orinde simțim nevoia de a vorbi cu Dumnezeu. Audiție individuală
- De ce ( le-a spus oamenilor Iisus Hristos această pildă)? cântarea
Ca noi să știm cum să ne rugăm. religioasă Evaluare
- Când (trebuie să ne rugăm)? Tatăl frontală,
Oricând. nostru pe individuală,
telefon orală și în
 fișă de lucru ce cuprinde o poezie creștină cu itemi de completare. scris pe fișele
O1 (Anexa nr. 2) Exercițiul de lucru
În timp ce elevii rezolvă testul (2 minute), vor asculta rugaciunea ”Tatăl nostru” cântat de Corul
Madrigal, sursă: http://sfantulapostolandrei.ro/index.php?id=24,36,0,0,1,0 Film
Voi verifica oral, cu elevii fișa de lucru. religios
Problemati- videopro- Activitate
O5 4'  vizionare film religios ”Popas Duhovnicesc - O problemă de dragoste”, sursă: zarea iector frontală
http://www.youtube.com/watch?v=opH4TsBTvnY
( sau Anexa nr. 3, dacă citim pilda. Sursă: http://ortodox.md/articole/o-problema-de-iubire/)

6
Se va face Schița lecției pe tablă. Tablă/
Elevii notează pe caiete Schița lecției. caiet

7. Obţinerea Se realizează în permanenţă, cu ajutorul conversaţiei din cadrul exerciţiilor de sistematizare a cunoştinţelor. Obs.
performanţei 1' Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor la pregătirea elevilor pentru lecţie, cât și Conversația Activitate comporta-
şi a feed-back- implicarea lor activă la ora de curs. frontală mentului
ului Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor. elevilor

Precizarea Elevii își vor nota tema: Alcătuiește patru propoziții folosind cuvintele ”smerit” și ”mândru”. (câte două Activitate Rezolvarea
8. temei pentru 1' propoziții pentru fiecare cuvânt). Explicația Caietul frontală sarcinii
acasă Elevii ascultă explicațiile la ceea ce vor avea de făcut ca temă și iși notează tema. elevului

Încheierea - Rostesc rugăciunea ”Tatăl nostru” cu elevii, salut și ies din sala de clasă. Exercițiul Icoana Activitate Obs. comp.
9. activității 1' Elevii spun rugăciunea și răspund la salut. de din sala frontală elevilor
rugăciune de clasă

7
SCHIȚA LECȚIEI

Rugăciunea curată – Pilda vameșului și a fariseului

Învățături:
- să ne rugăm cu smerenie.
- rugăciunea trebuie însoțită de pocăință.

8
Anexa nr. 1
metoda exploziei stelare

Ce?

Când Cine
? ?
Pilda
vameșului și
a fariseului

De Unde
ce? ?

Ce?( este o pildă)? ..........................................................................................................................


( este un vameș)................................................................................................................................
(este un fariseu).................................................................................................................................
(făceau ei la templu)?.........................................................................................................................
Cine? (a spus Pilda vameșului și a fariseului)?.......................................................................................
Unde? (se afla la rugăciune fariseul)?..................................................................................................
(se afla la rugăciune vameșul)?.............................................................................................................
(trebuie să stăm la rugăciune)?..............................................................................................................
De ce? ( le-a spus oamenilor Iisus Hristos această pildă)?........................................................................
Când? (trebuie să ne rugăm)?.............................................................................................................
Cum? (trebuie să ne rugăm)?............................................................................................................

9
Anexa nr. 2
Pilda vameșului și a fariseului
fișă de lucru

Completează versurile din poezia creștină ”Să nu disprețuim pe


aproapele: Pilda vameșului și a fariseului”, cu cuvintele care lipsesc:

Un .............. și-un ............... .................. drept stătea


Sus, la ................, au urcat, Pe cei din jur judecând,
Fiecare-n felul său Că-i un ............ el se credea,
Vrând să scape de ................ Spre ............... ruga-nălțând.

Vameșul, departe stând, Și ne-nvață Dumnezeu


................. nu și-i ridica Că, la ............... sa, sporit,
Și din ................, oftând, S-a-ntors cel ce-ofta din greu
Mila ..................... cerea. Pentru că era ................. .

Ia privește-n dreptul tău!


Tu, ce vrei a te sfinți,
................ ești sau ...............?
Scrie-aici și nu minți!

Cuvinte ajutătoare: păcat, fariseu, casa, ochii, smerit, vameș, inimă,


sfânt, Domnului, templu, Domnul, fariseul.

10
Anexa nr. 2
Pilda vameșului și a fariseului
fișă de lucru - rezolvată

Completează versurile din poezia creștină ”Să nu disprețuim pe


aproapele: Pilda vameșului și a fariseului”, cu cuvintele care lipsesc:

Un vameș și-un fariseu Fariseul drept stătea


Sus, la templu, au urcat, Pe cei din jur judecând,
Fiecare-n felul său Că-i un sfânt el se credea,
Vrând să scape de păcat. Spre Domnul ruga-nălțând.

Vameșul, departe stând, Și ne-nvață Dumnezeu


Ochii nu și-i ridica Că, la casa sa, sporit,
Și din inimă, oftând, S-a-ntors cel ce-ofta din greu
Mila Domnului cerea. Pentru că era smerit.

Ia privește-n dreptul tău!


Tu, ce vrei a te sfinți,
Vameș ești sau fariseu?
Scrie-aici și nu minți!

11
Anexa nr. 3

Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească


Pilda: O problemă de iubire

Se spune că într-o zi îngerii de la botez, păzitori ai oamenilor, s-au


prezentat înaintea lui Dumnezeu şi s-au plâns că nu ştiu ce să mai facă, fiindcă
oamenii s-au făcut deosebit de nepăsători şi răi. Au timp pentru toate relele,
numai pentru rugăciune nu.
Domnul Dumnezeu i-a întrebat:
- Voi ce părere aveţi, ce ar trebui să fac pentru ei?
Îngerii au spus:
- Doamne, măreşte-le ziua cu o oră şi noi le vom spune că este darul tău numai
pentru ca ei să se roage.
- Bine, a zis Domnul.
Şi ziua s-a făcut de 25 de ore. Dar oamenii tot nu s-au rugat. Atunci îngerii s-au
prezentat din nou în faţa Stăpânului, supăraţi pentru nepăsarea oamenilor:
- Doamne, oamenii tot nu se roagă.
Domnul i-a întrebat iarăşi:
- Ce credeţi că ar trebui să le mai fac?
- Doamne, fă-le ziua numai de 20 de ore! Îşi vor da seama cât de scurtă este
viaţa şi cât de repede vine judecata ta şi aşa se vor ruga.
Domnul a aprobat cererea şi viaţa a devenit mai scurtă. Dar nici acum
oamenii nu îşi făceau timp să se roage. Îngerii au mers din nou în faţa
Creatorului şi s-au plâns că oamenii sunt tot răi.
- Ce-i de făcut? i-a întrebat Domnul.
Îngerii n-au mai avut nimic de adăugat şi Dumnezeu le-a spus:
- Rugăciunea nu este o problemă de timp, ci de iubire. Cine mă iubeşte găseşte
timp suficient în cele 24 de ore ca să se roage. Şi a lăsat timpul ca mai înainte.
Rugăciunea, spun Sfinții Părinți, este cea mai grea faptă bună. Cred că v-
aţi dat seama. Creştinii practicanţi fac multe fapte bune: ajută pe aproapele,
citesc cărţi sfinte, se ostenesc în vreun fel sau altul, dar când e vorba de
rugăciune…    De ce oare? Pentru că rugăciunea înseamnă să stai de vorbă cu
Dumnezeu, iar vrăjmaşului nu-i convine. Pentru aceasta sunt piedici de tot felul.
Dar noi să facem precum spune Apostolul Pavel: “Rugaţi-vă neîncetat!” 

sursa: http://ortodox.md/articole/o-problema-de-iubire/

12

S-ar putea să vă placă și