Sunteți pe pagina 1din 9

CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUZIVA ,TG JIU

PROIECT DE LECŢIE

Data: 25/04/2013
Propunator:Prof. Eugenia Popescu
Clasa: a II a B
Aria curriculara: CITIRE-SCRIER-COMUNICARE
Disciplina: Formarea abilitatilor de comunicare
Titlul lectiei: “Datini si obiceiuri de Pasti “
Tipul lectiei:transdisciplinar
Continuturi:- Formarea abilitatilor de comunicare-exercitii de citire,descriere imagini;
- Religie-descrierea unor legende,a unor sarbatori religioase,obiceiuri;
- Educatie psihomotrica-decupare ,lipire ;
- Educatie plastica-colorare imagini.

Obiectiv general: Utilizarea si consolidarea deprinderilor de comunicare verbala si


nonverbala;Stimularea proceselor de cunoastere si a conduitei pozitive.

Obiective operationale:
a) cognitive:
O1-sa denumeasca imaginea sugerata ;
O2- sa cunoasca unele obiceiuri creştineşti specifice Paştelui;
O3-sa cunoasca tradiţiile şi obiceiurile de Paşti, cu interes real pentru ei, cu relevanţă
atât pentru experienţa lor de viaţă, cât şi pentru contextul vieţii cotidiene;
O4-sa-si formeze atitudine pozitiva faţă de tradiţiile străbune, de responsabilitate faţă
de ele;
O5-sa-si formeze virtuţile creştine sa-si cultive comportamentul moral – religios.

b)psihomotorii:
O6-sa manuiasca corect materialul didactic;

O7-sa decupeze corect dupa contur;


O8-sa coloreze corect;

c)afective:
O9-sa participe cu interes la lectie;
O10-sa aiba o atitudine pozitiva fata de colegi si profesor, fata de sarcinile didactice.

Strategia didactica:

a). Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, jocul


didactic,invatarea dirijata.
b). Mijloace de invatamant: imagini, fise de lucru, foarfeca,lipici,culori.
c). Mijloc de realizare: joc didactic
d). Forma de realizare a lectiei: activitati de grup si individuale;

Durata: ~ 45 minute
Locul desfasurarii lectiei:sala de clasa

Bibliografie:

Taflan A. Musu I. (coord) – Terapia educaţională integrată, Ed. Pro Humanitate ,


Bucureşti, 1997 ;
 Cristina Neamtu, Alois Ghergut - Psihopedagogie speciala, Ed. Polirom, Iasi, 2003
 „Biblia”sau „Sfânta Scriptură”, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
 Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogia pentru examenele de definitivare şi
grade didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998;
 Muha, Camelia, Caiet de religie clasa a III-a, Editura Sfântul Mina, Iaşi, 2005;
 ***, Sfintele Paşti în datini şi obiceiuri, Editura Porţile Orientului, Iaşi, 1998;
 Zamfir, Dorina, Serbări şcolare, Editura Adan, Piatra-Neamţ, 2002, pp. 58 – 67.
DESFASURAREA LECTIEI:

STRATEGIA
ETAPELE OB. CONTINUTUL DIDACTICA EVALUARE
LECTIEI OP. INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode si Mijloace
procedee de inv.
1.Moment O1 Pregatirea salii de clasa si a Conversaţia Observarea
organizatoric materialului de lucru sistematică a
pentru o buna desfasurare comportamentului.
a lectiei;

Se reamintesc anotimpurile anului Evaluarea


2. Reactualizarea O3 si ce sarbatori avem primavera(1 Conversaţia Imagini cu deprinderilor de
cunostintelor martie,8 martie, Floriile) . Se Observarea rastignirea exprimare/
descrie sarbatoarea de Florii dirijată lui Isus comunicare verbală
Vor fi prezentate câteva imagini: şi a capacităţii de
„Drumul crucii”, „Răstignirea lui transfer a
Iisus”, „Punerea în mormânt”. cunoştinţelor
-Se cere elevilor să le identifice.
-De cine şi de ce a fost răstignit
Iisus? (unii oameni răi Îl urau
pentru că mulţi Îl iubeau şi-L
ascultau pe Hristos.)
-Cum S-a comportat Iisus Hristos
cu aceştia? (S-a rugat Tatălui
Ceresc să-i ierte.)
-Voi iertaţi uşor pe cei care vă fac
câte un rău? De ce?

3. Captarea O3 -Se lecturează expresiv Explicatia Versurile


atenţiei următoarele versuri: poeziei
Duminică, în zori de zi, „Invierea
A-nvins moartea pe vecie, Domnului”
Pământul s-a cutremurat,
Viaţa veşnică ne-a dat,
Din cer răsunau glasuri mii:
Omenirea a salvat-o
„Iisus Hristos a înviat!”
Şi-a iertat-o de păcat.
-Ce mare eveniment prezintă
aceste versuri? (Învierea
Domnului)
4. Anunţarea O1 Anunţarea temei“Datini si Conversatia Aprecieri
temei şi a sarbatori de Pasti“ Explicatia verbale si
obiectivelor Astăzi vom vorbi despre Învierea nonverbale
Domnului, cea mai mare minune
săvârşită de Mântuitorul Iisus
Hristos.
-Trebuie să fiţi atenţi pe parcursul
întregii ore pentru a putea descrie
acest eveniment, a explica
importanţa Învierii Domnului
pentru creştini, a prezenta felul în
care se pregătesc creştinii pentru a
întâmpina această mare sărbătoare.

5. Intuirea O1 Se va prezenta povestirea din Legenda


materialelor şi a O2 Legenda Oualor Rosii. Conversatia Oualor
tehnicilor O3 -Se va afişa imaginea cu Învierea Exercitiul Rosii Aprecieri verbale
de lucru O4 Domnului.
O5 -Se poartă o scurtă discuţie
precizându-se cine a dat piatra la o
parte (îngerul), cutremurul
pământului etc.
6.Executarea Se adresează o serie de întrebări:
temei de către -Când a avut loc Învierea Munca
elevi Domnului? (a treia zi de la independen-
Îngroparea Sa) tă
O5 -În ce zi a săptămânii a avut loc
Învierea? (Duminica) Evaluarea
-Cum a avut loc Învierea capacităţii de
Domnului? (Un înger a dat piatra respectare/ aplicare
la o parte.) corectă a sarcinilor
O6 -Cine a văzut pentru prima dată că Explicatia de lucru
mormântul Mântuitorului era gol?
(nişte femei credincioase –
O7 mironosiţe)
-Ce au făcut femeile credincioase
după ce au plecat de la mormânt?
(Au dus vestea că a înviat Iisus
Hristos)
-Cum se salută creştinii în aceste
zile de sărbătoare? Folosesc
formulele: „Hristos a înviat!”,
„Adevărat a înviat!”)
-Elevii exersează salutul pascal.
-În seara de Înviere, creştinii ce
fac? (Merg la biserică pentru a lua
lumină = simbolul Învierii.)
-De ce este importantă Învierea
Domnului pentru creştini? (Prin
Învierea din morţi, Hristos a biruit
puterea morţii.)
7.Evaluarea/ Cum se mai numeşte sărbătoarea Conversaţia Compoziţii Verificare
analiza activitatii Învierii Domnului? (Sfintele Paşti) finale practică;
elevilor Se notează în caiete. autoapreciere,
-În ce anotimp se serbează această interapreciere.
sărbătoare? De ce ? (primăvara
O6 Explicatia
pentru că natura reînvie, asemenea Legenda Evaluarea
Demonstra-
lui Hristos.) Iepurasului individuala
O5 tia
-Cum se pregătesc creştinii pentru
Exercitiul
Sfintele Paşti? (Postesc, se
O7 spovedesc, se împărtăşesc, se
roagă, fac fapte bune, iartă,
îngrijesc casa, pregătesc mâncăruri
deosebite.)
-Ce mâncăruri sunt specifice?
(Ouăle roşii,, mâncărurile din
carne de miel)
-Ce simbolizează fiecare? (Oul –
mormântul purtător de viaţă al
Domnului Iisus Hristos; Mielul –
jertfa Mântuitorului; Culoarea Fise de
roşie – Sângele Domnului scurs pe lucru
cruce) Lipici
-Ce facem cu ouăle roşii? (Le Foarfeca
ciocnim.) Creioane
-Ştiţi că există o Legenda a colorate
Iepurasului de Pasti?
Se va prezenta Legenda
Iepurasului de Pasti.
Pentru că aţi fost atenţi şi aţi dat
răspunsuri corecte v-am pregătit o
surpriză.
-Pentru ca acum stim si Legenda
Iepurasului care aduce cadouri va
rog sa-l ajutati pe iepuras sa-si
confectioneze un cos in care sa va
aduca dulciuri
-Ajutându-se de creioane colorate,
vor decora cosuletul iepurasului,cu
ajutorul foarfecelor il vor decupa
cu ajutorul lipiciului il vor lipi. În
interior vor scrie „Hristos a
înviat!”.
-Se apreciază câteva lucrări.
8. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la
activităţii modul de desfăşurare a Conversaţia Stimulente Aprecieri
activităţii.Vor fi evidenţiaţi cei mai Explicaţia asupra
activi copii si vor primi o mica desfăşurării
recompensa. lecţiei
TRADITII

1. INVIEREA DOMNULUI

Învierea Domnului se sărbătoreşte în fiecare primăvară, la Paşti, la o săptămână


după Florii.
În noaptea de Înviere, creştinii merg la biserică. Fiecare poartă în mână o
lumânare pe care o va aprinde din lumina pe care preotul o va aduce de pe masa
Sfântului Altar. Această lumânare este simbolul Învierii, al biruinţei vieţii asupra morţii
şi a luminii lui Hristos asupra întunericului păcatului.
În familiile creştine există tradiţia să se mănânce de Paşti, carne de miel şi să se
ciocnească ouă roşii.
Mielul simbolizează pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos, care S-a jertfit pentru
păcatele lumii şi a murit ca un miel nevinovat.
Ouăle simbolizează mormântul purtător de viaţă al domnului nostru Iisus
Hristos, care s-a deschis la Învierea Sa din morţi. De aceea, când ciocnesc ouăle,
creştinii spun: „Hristos a înviat!”, „Adevărat a înviat!”.
Culoarea roşie simbolizează Sângele Domnului care S-a scurs pe cruce pentru
mântuirea lumii.
Timp de 40 de zile, începând cu noaptea Învierii, creştinii ortodocşi se vor
saluta zicând unii către alţii „Hristos a înviat!”, „Adevărat a înviat!”.
Învierea Domnului este cea mai mare sărbătoare creştină.

2. LEGENDA OUALOR ROSII


I. Se spune că, după ce L-au înmormântat pe Iisus, iudeii s-au adunat într-o casă,
pentru a serba victoria asupra Lui.
La masă, unul aminti vorbele lui Iisus, că va învia a treia zi din morţi.. Mai
marele lor spuse atunci în batjocură, că va învia Iisus când vor roşi ouăle din farfuria de
pe masă şi când va învia cocoşul din oala cu supă ce tocmai se adusese la masă.
Nici nu terminară bine vorba, că ouăle se roşiră şi cocoşul învie, bătu din aripi şi
începu să cânte, stropindu-i pe toţi cu supa fierbinte.

II. În vinerea Patimilor Domnului Iisus Hristos a venit în cetatea Ierusalimului o


femeie să aducă cuiva un coş cu ouă.
Auzind vestea osândirii la moarte prin răstignire, purtând coşul cu ouă, femeia a
alergat într-un suflet la Golgota.
Aceasta şi-a aşezat coşul jos, lângă crucea Domnului din mâinile şi picioarele
căruia curgeau şiroind stropi mari de sânge.
Femeia s-a aruncat la pământ, rugându-se şi plângând de durere.
Când s-a ridicat de jos, ouăle din coşul ei erau toate roşii de sângele care
picurase peste ele.
A rămas în Ierusalim şi în dimineaţa Învierii, femeia spunea tuturor despre ouăle
roşii din coşul ei, care erau semnul Patimilor pe care Domnul i-l lăsase. Cu ochii
strălucind de bucurie, ea împărţea tuturor câte un ou, spunându-le: „Hristos a înviat!”.

3. LEGENDA IEPURASUL DE PASTE


In timpul
Sfintelor Sarbatori de Pasti,
toti copii asteapta Iepurasul
sa le aduca multe cadouri,
in general haine, dulciuri
sau jucarii. Dar oare de
unde a aparut acest iepure
in contextul sarbatoririi
Pastelui?
Iepurasul aducator de
oua rosii provine de pe
meleaguri germane si
simbolizeaza fertilitatea.
Prima aparitie a iepurasului
ca simbol al Pastelui a avut
loc in Germania, aparand
mentionat in carti in jurul
anului 1500, desi e probabil ca el sa fie prezent de mai multa vreme in traditia populara.
Germanii sunt, de altfel, primii care au inventat dulciurile in forma de iepurasi, la 1800, din
aluat si zahar. In aceeasi perioada, in Franta si Germania au aparut si primele oua din
ciocolata. Simbolul iepurelui provine inca din vremea festivalurilor pagane dedicate zeitei
Eastre.
Legenda spune ca Eastre a gasit intr-o iarna o pasare ranita pe camp; pentru a o salva
de la moarte, zeita a transformat-o intr-o iepuroaica, aceasta pastrand insa capacitatea de a
depune oua. Pentru a-i multumi binefacatoarei sale, iepuroaica decora ouale facute si i le
daruia zeitei. Din aceasta legenda s-a nascut si traditia ca iepurasul sa aduca daruri copiilor.
In America, aceasta traditie a iepurasului de Pasti, care aduce cadouri oua vopsite
copiilor
cuminti, a fost adusa de emigrantii germani.

S-ar putea să vă placă și