Sunteți pe pagina 1din 17

Colegiul National „Ionita Asan”-Caracal

Profesor: Cristina Mitroi

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a IX-a G
Unitatea de invatare:ATMOSFERA
Subiectul lectiei:Alcatuirea si structura atmosferei
Competente specifice:
1.1 dobândirea de cunoştinţe cu privire la alcătuirea si structura atmosferei;
4.1 dezvoltarea capacităţilor de înţelegere, aplicare, analiză, sinteză şi evaluare;
4.2 folosirea noţiunilor dobândite în scopul demonstrării fenomenelor;
4.3 dezvoltarea capacităţii de comunicare utilizând limbajul specific geografiei;
Obiective operationale:
a)cognitive(de cunoastere si analiza)
 să stabilească limitele atmosferei;
 să enumere gazele componente şi importanţa lor ;
 să identifice şi să caracterizeze straturile atmosferei;
b)metodologice(psihomotorii)
 dezvolte exerciţiul de analiză şi citire a modelelor geografice: harta,
diagrama, schema logica
c)afectiv-atitudinale(comportamentale)
 să manifeste interes, curiozitate ştiinţifică pentru tema propusă;
 să aprecieze importanţa atmosferei;
 să îşi dezvolte sentimentul de protecţie a mediului înconjurător

Tipul lectiei: mixta


Metode folosite:conversatia euristica, explicatia, problematizarea,demonstratia,
exercitiul, lucrul cu manualul
Mijloace de invatamant: calculator,fişe de lucru
Strategia didactica: algoritmica-inductiva
Organizarea activitatii: frontala, individuala
Evaluarea: continua , finala
Loc de desfasurare:cabinetul de geografie
Bibliografie:
 N.Ilinca, O.Mandrut- Elemente de didactica aplicata a geografiei
Ed. CD PRESS-2006
 Smithsonian Institution- Terra-enciclopedia completa a planetei
noastre,Ed.RAO-2007
 Intuitext-Lectii interactive de geografie vol.1
 www.advancedlearning.com
 www.wikipedia.com

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Organizarea clasei- 1 min. Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant pentru lectie, tabla, Pregatesc manualele , atlasele si
se noteaza absentii. caietele
2.Verificarea cunostintelor din  Se adreseaza frontal elevilor mai multe intrebari . •Sunt atenti
lectia anterioara,”Atmosfera –  Tipuri de intrebari: •Urmaresc
caractere generale” – 10 min. Care sunt învelişurile Terrei? •Raspund la intrebari
Ce semnifică fiecare?
Ce învelişuri aţi studiat până acum?
Ce este atmosfera? •Definesc si argumenteaza
Cum s-a format ea ?
Care sunt limitele atmosferei?
 Se face prin prezentarea pe calculator a unei imagini cu •Analizeaza si raspund
3 Activitatea introductivă prin atmosfera terestra si se propune inducerea omogenitatii
captarea atenţiei şi trecerea la lecţia atmosferei. •Sunt atenti
nouă- 2 min.

4.Anuntarea lectiei noi- 1 min.  Se noteaza pe tabla titlul lectiei:”Alcatuirea si structura •Noteaza pe caiet titlul lectiei
atmosferei”.
 Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin
continutul lectiei.

5..Dirijarea invatarii si  Analizand imaginea prezentata pe calculator se poate •Sunt atenti, analizeaza si
dobandirea de noi cunostinte – 32 deduce compozitia chimica a atmosferei-ANEXA 1 raspund
min  Care sunt gazele componente si care este ponderea
acestora? Se schiteaza pe tabla.
 Gazele care alcatuiesc partea inferioara a atmosferei(pana
la 100 Km) sunt in forma moleculara si formeaza •Analizeaza si noteaza
homosfera, iar la peste 100 Km sunt in stare atomica si
formeaza heterosfera.
 Atmosfera este diferentiata in mai multe invelisuri.Daca •Sunt atenti, analizeaza si
urmariti imaginea, stabilti care este cel mai apropiat strat raspund
de suprafata terestra.
 Troposfera este primul strat al atmosferei , are o grosime
de 12 Km;temperatura scade odata cu altitudinea (-70ºC); •Urmaresc, analizeaza si noteaza
concentreaza 80% din masa atmosferei;aici se formeaza si
se desfasoara majoritatea fenomenelor meteorologice.Se
scrie pe tabla fiecare invelis cu cateva caracteristici.
 Stratosfera este la partea superioara a troposferei intre 12- •Analizeaza si formuleaza
35 Km;temperatura incepe sa cresca datorita prezentei raspunsuri
stratului de ozon pana la -4ºC.
 Din cunostintele voastre imi puteti spune ce este ozonul si
ce rol are el? •Analizeaza si formuleaza
 Urmariti aceasta imagine si puteti vedea diferenta intre raspunsuri
oxigen atomic,molecular si ozon.Din imaginea urmatoare
se poate studia rolul stratului de ozon-.ANEXA 2,3,4 •Urmaresc, analizeaza si noteaza
 Urmatorul strat este mezosfera cu o grosime intre 35-80
Km ;aerul se rarefiaza, iar temperatura scade spre partea
superioara pana la - 90ºC •Urmaresc, analizeaza si noteaza
 Ionosfera sau termosfera este un alt invelis cu o grosime
intre 80-1000 Km; temperatura creste pana la 1000ºC;are
rolul de a reflecta undele radio emise de pe Pamant; aici se
formeaza aurorele polare fenomene pe care le puteti vedea
intr-o serie de imagini- ANEXA 5 •Urmaresc, analizeaza si noteaza
 Ultimul invelis este exosfera la peste 1000 Km si face
legatura cu spatiul extraterestru
6.Fixarea cunostintelor -2min Se face prin cateva intrebari cu privire la structura atmosferei: •Analizeaza si raspund
-Care este compozitia chimica a atmosferei?
-Care sunt invelisurile atmosferei?
7.Evaluarea cunostintelor – 2 •S-a facut pe parcursul lectiei, antrenand majoritatea elevilor •Completeaza
min •Prin fisa de evaluare care cupride structura pe verticala a
atmosferei iar elevii trebuie sa completeze denumirile straturilor
-ANEXA 6
8.Tema pentru acasa – 1 min •Invatarea lectiei pe baza manualului, caietului de notite si a
atlasului geografic
•Sa gaseasca informatii suplimentare despre ozon si aurorele
polare.

Colegiul National „Ionita Asan”-Caracal


Profesor: Cristina Mitroi

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a XII-a A
Unitatea de invatare:EUROPA SI ROMANIA-elemente geografice de baza
Subiectul lectiei:Sistemul de orase al Europei
Competente specifice:
2.2. Aplicarea elementelor semnificative, conceptuale şi metodologice, specifice ştiinţelor naturii şi ştiinţelor sociale,
pentru studierea comparativă a geografiei Europei şi a României
2.3. Explicarea relaţiilor observabile dintre ştiinţe, tehnologie şi mediul înconjurător la nivelul continentului, prin
analiza unor sisteme şi structuri (teritoriale şi funcţionale)
2.4. Explicarea relaţiilor observabile dintre sistemele naturale şi umane ale mediului geografic european
2.5. Explicarea unor sisteme şi structuri naturale şi umane, pe baza unor informaţii obţinute prin diferite mijloace de
documentare
3.1. Utilizarea unor reprezentări grafice şi cartografice, pentru interpretarea şi prezentarea realităţii observate
Obiective operationale:
a)cognitive(de cunoastere si analiza)
 să localizeze centrele urbane importante ale Europei si Romaniei
 sa analizeze cateva orase mari din Europa si Romania

b)metodologice(psihomotorii)
 dezvolte exerciţiul de analiză şi citire a modelelor geografice
c)afectiv-atitudinale(comportamentale)
 să manifeste interes, curiozitate ştiinţifică pentru tema propusă;
Tipul lectiei: mixta
Metode folosite:conversatia euristica, explicatia, problematizarea,demonstratia,
exercitiul, lucrul cu manualul,prezentare power point
Mijloace de invatamant: calculator,Harta politica a Europei si Harta Administrativa a Romaniei
Strategia didactica: algoritmica-inductiva
Organizarea activitatii: frontala, individuala
Evaluarea: continua , finala
Loc de desfasurare:cabinetul de geografie
Bibliografie:
 N.Ilinca, O.Mandrut- Elemente de didactica aplicata a geografiei
Ed. CD PRESS-2006
 Smithsonian Institution- Terra-enciclopedia completa a planetei
noastre,Ed.RAO-2007
 S.Negut,M.Ielenicz- Geografie-manual pentru cls. a XII a, Ed.Humanitas,2007
 www.advancedlearning.com
 www.wikipedia.com

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Organizarea clasei- 1 min. Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant pentru lectie, tabla, Pregatesc manualele , atlasele si
se noteaza absentii. caietele
2.Verificarea cunostintelor din  Se adreseaza frontal elevilor mai multe intrebari . •Sunt atenti
lectia anterioara,”Populatia si  Tipuri de intrebari: •Urmaresc
caracteristicile geodemografice” Care este numarul populatiei la nivel european si national? •Raspund la intrebari
– 10 min. Care sunt caracteristicile actuale ale dinamicii populatiei la
nivel european si national?
Care sunt caracteristicile sporului natural actual la nivel •Definesc si argumenteaza
european, national si la nivelul municipiului nostru?
Care sunt valorile densitatii?
Care sunt caracteristicile migratiilor la nivel european, si
national?
 Unde isi desfasoara populatia principalele activitati socio- •Analizeaza si raspund
3 Activitatea introductivă prin economice?
captarea atenţiei şi trecerea la lecţia •Sunt atenti
nouă- 2 min.

4.Anuntarea lectiei noi- 1 min.  Se noteaza pe tabla titlul lectiei:”Sistemul de orase •Noteaza pe caiet titlul lectiei
europene”.
 Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin
continutul lectiei.
5..Dirijarea invatarii si  Lectia este structurata intr-o prezentare PowerPoint dupa
dobandirea de noi cunostinte – 33 urmatorul algoritm:
min -Evolutia oraselor europene si in Romania in perioada
antica; exemple
- Evolutia oraselor europene si in Romania in perioada
medievala;exemple
- Evolutia oraselor europene si in Romania in perioada
moderna si contemporana;exemple
 Dupa cunostintele voastre, nivelul de urbanizare european •Sunt atenti, analizeaza si
si national a fost acelesi de la inceputuri si pana in prezent? raspund
 Care au fost primele civilizatii ale continentului european?
 Deci primele orase care au aparut pe continent dateaza din
perioada antica si sunt orase grecesti si
romane:Atena,Marsilia,Cnossos,Tomis,Callatis,Londra, •Analizeaza si noteaza
Paris,Viena,Alba Iulia ,Cluj Napoca. •Sunt atenti
 Puteti arata pe harta orasele prezentate?
 Orasele din perioada medievala sunt orase de tip „cetate”-
cu ziduri de aparare, sau targuri sau „burguri” •Arata pe harta orasele
:Madrid,Hamburg, Kiev,Budapesta,Suceava,Iasi, prezentate
Targoviste,Sibiu,Sighisoara,Caracal
 Aratati pe harta orasele prezentate. •Urmaresc, analizeaza si noteaza
 Dupa imaginile urmarite puteti spune o asemanare intre
acestea? •Arata pe harta orasele
 In epoca moderna orasele se dezvolta si apar cele mai prezentate
multe pe baza aparitiei si dezvoltarii industriei, iar orasele •Analizeaza si raspund
vechi se extind la nivelul aglomeratiilor
urbane:Manchester,Liverpool,Rotterdam, Odessa,Resita, •Urmaresc, analizeaza si noteaza
Hunedoara
 Aratati pe harta orasele prezentate
 Perioda contemporana se caracterizeaza prin forme gigant •Urmaresc, analizeaza si noteaza
de urbanizare si se contureaza megalopolisurile: •Arata pe harta orasele
-megalopolisul englez prezentate
-megalopolisul german
-megalopolisul olandez •Urmaresc, analizeaza si noteaza
 Sa facem o scurta caracterizare a catorva metropole
europena ca: Paris,Londra,Moscova,Roma si Bucuresti
•Prezinta cateva caracteristici ale
fiecarui oras
6.Fixarea cunostintelor-2min Se face prin cateva intrebari cu privire la evolutia oraselor la nivel •Analizeaza si raspund
european:
-Care sunt cele mai vechi orase europene?
-Dati exemplu de orase aparute in perioada medievala.
-Care este cauza aparitiei celor mai multe orase in perioada
moderna?
-Care sunt megalopolisurile europene
7.Evaluarea cunostintelor – 2 •S-a facut pe parcursul lectiei, antrenand majoritatea elevilor •Completeaza
min
8.Tema pentru acasa – 1 min • Realizati o scurta caracterizare a 2-3 orase din Romania. Noteaza tema
Colegiul National „Ionita Asan”-Caracal
Profesor: Cristina Mitroi

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a XI-a F
Unitatea de invatare:MEDIUL INCONJURATOR-problema fundamentala a lumii contemporane
Subiectul lectiei:Test recapitulativ
Competente specifice:
1.1 Prezentarea in scris a aspectelor definitorii ale mediului inconjurator, utilizand corect terminologia specifica
domeniului
2.1 Explicarea proceselor naturale din mediul inconjurator si a relatiilor observabile care au loc intre
elementele componente
3.1 Utilizarea reprezentarilor cartografice pentru interpretarea si prezentarea realitatii observate
Obiective operationale:
a)cognitive(de cunoastere si analiza)
 sa defineasca mediul inconjurator si principalele fenomene care au loc
 sa localizeze pe harta principalele tipuri de medii geografice
 sa caracterizeze un mediu geografic
 sa identifice areale cu fenomene de desertificare si despadurire
 sa enumere surse de poluare a aerului
b)metodologice(psihomotorii)
 dezvolte exerciţiul de analiză şi citire a modelelor geografice
c)afectiv-atitudinale(comportamentale)
 să manifeste interes, curiozitate ştiinţifică pentru tema propusă;
 sa isi dezvolte sentimentul de protectie pentru mediul inconjurator
Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare
Metode folosite:algoritmizarea
Mijloace de invatamant: Harta fizica a Lumii
Strategia didactica: algoritmica-inductiva
Organizarea activitatii: individuala
Evaluarea: sumativa
Loc de desfasurare:cabinetul de geografie
Bibliografie:
 N.Ilinca, O.Mandrut- Elemente de didactica aplicata a geografiei
Ed. CD PRESS-2006
 Smithsonian Institution- Terra-enciclopedia completa a planetei
noastre,Ed.RAO-2007
 S.Negut,M.Ielenicz- Geografie-manual pentru cls. a XI a, Ed.Humanitas,2006
 www.advancedlearning.com
 www.wikipedia.com

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Organizarea clasei- 1 min. Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant pentru lectie, se Pregatesc manualele , atlasele si
noteaza absentii. caietele
2.Verificarea cunostintelor din  Se face printr-un test sumativ structurat pe itemi subiectivi •Sunt atenti
capitolul:”Mediul Inconjurator – (eseu structurat) ANEXA 1 dupa urmatorul plan •Urmaresc
problema fundamentale a lumii recapitulativ: •Raspund in scris la intrebari
contemporane”- 45 min.  Mediul geografic-definitie si elemente componente,relatii
care se stabilesc intre elementele mediului
 Factori geoecologici-clasificare, fenomene si procese
specifice
 Tipuri de medii geografice: localizare si caracterizare
 Hazarduri:definitie,clasificare, cauze si efect
 Despaduririle, desertificarea si poluarea: definitie, cauze si
efecte asupra mediului

8.Tema pentru acasa – 1 min Plan de recapitulare pentru urmatoarea ora: •Noteaza planul de recapitulare
 Protectia, conservarea si ocrotirea mediului: cauze ale
degradarii mediului si metode de conservare
 Managementul mediului- definitie si caracteristici

Colegiul National „Ionita Asan”-Caracal


Profesor: Cristina Mitroi

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a X-a C
Unitatea de invatare: GEOGRAFIA POPULATIEI SI A ASEZARILOR UMANE
Subiectul lectiei: Planul orasului
Competente specifice:
1.1 Utilizarea terminologiei stiintificespecifice prezentarii unei informatii cu referire la asezari
1.2 Argumentarea unui demers explicativ
5.3 Utilizarea unor metode de analiza directa sau mediata a asezarilor umane
Obiective operationale:
a)cognitive(de cunoastere si analiza)
 să identifice tipuri morfostructurale ale planurilor oraselor
 sa localizeze pe harta orasele discutate
b)metodologice(psihomotorii)
 dezvolte exerciţiul de analiză şi citire a modelelor geografice
c)afectiv-atitudinale(comportamentale)
 să manifeste interes, curiozitate ştiinţifică pentru tema propusă;
Tipul lectiei: mixta
Metode folosite:conversatia euristica, explicatia, problematizarea,demonstratia,
exercitiul, lucrul cu manualul,prezentare power point
Mijloace de invatamant: calculator,Harta politica a Lumii
Strategia didactica: algoritmica-inductiva
Organizarea activitatii: frontala, individuala
Evaluarea: continua , finala
Loc de desfasurare:cabinetul de geografie
Bibliografie:
 N.Ilinca, O.Mandrut- Elemente de didactica aplicata a geografiei
Ed. CD PRESS-2006
 N.Ilinca – Geografia urbana, Ed.Atlas Multimedia, 1999
 ***** - Atlas –intreaga lume la dispozitia ta, Ed. De Agostini
 Smithsonian Institution- Terra-enciclopedia completa a planetei
noastre,Ed.RAO-2007
 G.Erdeli,Gh.Vlasceanu-Geografie,manual pentru clasa aX-a,Ed.
Economica Preuniversitaria, 2005

 www.advancedlearning.com
 www.wikipedia.com

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Organizarea clasei- 1 min. Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant pentru lectie, tabla, Pregatesc manualele , atlasele si
se noteaza absentii. caietele
2.Verificarea cunostintelor din  Se adreseaza frontal elevilor mai multe intrebari . •Sunt atenti
lectia anterioara,”Organizarea  Tipuri de intrebari: •Urmaresc
spatiului urban si rural” – 10 Cum puteti defini organzarea spatiului ? •Raspund la intrebari
min. Care sunt factorii care influenteaza modul de organizare al
spatiului?
Care sunt zonele functionale ale unei asezari urbane? •Definesc si argumenteaza
Dar ale unei asezari rurale?
3 Activitatea introductivă prin  Organizarea spatiului se realizeaza in functie de un plan.sa
captarea atenţiei şi trecerea la lecţia stabilim impreuna ce este un plan •Sunt atenti
nouă- 2 min.

4.Anuntarea lectiei noi- 1 min.  Se noteaza pe tabla titlul lectiei:”Planul orasului”. •Noteaza pe caiet titlul lectiei
 Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin
continutul lectiei.

5..Dirijarea invatarii si  Lectia este structurata intr-o prezentare PowerPoint dupa


dobandirea de noi cunostinte – 33 urmatorul algoritm:
min -Planul orasului:definitie si structura;
-Factorii care influenteaza planul si textura orasului;
-Tipurile morfostructurale cu exemplificari;
 Structurarea intravilanului,vetrei si extravilanului este
ilustrata de o reprezentare cartografica a structurii spatiale •Sunt atenti, analizeaza
a unui areal urban numita planul orasului
 Identificati elementele componente •Urmaresc, analizeaza si noteaza
 Se schiteaza pe tabla elementele componenete ale planului
 Care sunt factorii care influenteaza planul orasului? •Analizeaza si raspund
 Prin textura orasului se intelege strada urbana si piata •Sunt atenti
urbana
 Textura se diferentiaza si orasele au astfel planuri
diferite.Principalele tipuri morfostructurale sunt:
-planul rectangular (tabla se sah) ; cum este reteaua de strazi? •Urmaresc, analizeaza si raspund
Exemplu de orase cu acest tip de plan:Barcelona,New
York,Chicago,Cluj Napoca •Arata pe harta orasele
-localizati pe harta aceste orase prezentate
-planul polinuclear are mai multe piete urbane:Stockholm,Los •Analizeaza
Angeles,san Francisco, Berlin,Timisoara
- localizati pe harta aceste orase •Urmaresc, analizeaza si noteaza
-planul radiar-concentric are o structura circulara:Moscova,
Paris,Bucuresti,Caracal •Urmaresc, analizeaza si noteaza
-localizati pe harta aceste orase •Arata pe harta orasele
-planul liniar(strada) structurat de-a lungul unei artere prezentate
circulate:Alexandria,Honolulu,Petrosani,Busteni,Vatra Dornei •Urmaresc, analizeaza si noteaza
6.Fixarea cunostintelor-2min Se face prin cateva intrebari cu privire la planul oraselor: •Analizeaza si raspund
-Ce este planul orasului?
-Care sunt principalele tipuri morfostructurale?

7.Evaluarea cunostintelor – 2 •S-a facut pe parcursul lectiei, antrenand majoritatea elevilor •Completeaza
min •Fise de lucru:sa recunoasca din imagini 4 tipuri morfostructurale
de orase- ANEXA1
8.Tema pentru acasa – 1 min • Invatati lectia pe baza notitelor si a manualului.

S-ar putea să vă placă și