Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător
Unitatea de învățământ:
Data:
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie Ortodoxă
Unitatea de învățare: Viața comunității și sărbătorile creștine
Titlul lecţiei: Frumosul în viața creștinului
Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Durata lecţiei: 45 min.

Competențe generale:
2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală şi în societate, în acord cu valorile religioase
3. Raportarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității şi diversității religioase

Competențe specifice:
2.1. Identificarea de repere şi modele dezirabile din punct de vedere religios, în plan personal şi social
3.2. Manifestarea reflecției critice față de responsabilități asumate în viața proprie şi a comunității, prin raportarea la valori moral-religioase

Competențe derivate:
C1: definirea termenului „frumos”;
C2: identificarea frumosului în Revelația naturală;
C3: cunoașterea modului prin care un om își poate îndeplini frumusețea .

Strategia didactică:
-       mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: laptop, manualul, icoane;
-       metodele de învăţământ folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, problematizarea, argumentarea, exerciţiul, lectura;
-       formele de organizare a clasei: frontal, individual, lectura individuală.
Bibliografia:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982;

2. Programa şcolară pentru disciplina RELIGIE, Clasele V-VIII, CULTUL ORTODOX, Bucureşti, 2017;

2. Dicţionar religios, Ion M. Stoian, Editura Garamond, Bucureşti, 1995;

3. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999;

4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998;

5. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;

6. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010;

7. Metodica predării religiei, Prof. Monica Opriş, Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;

8. Religie. Cultul ortodox, Manual pentru clasa a VII-a, Editura Litera, București, 2019.
Mijloace Evaluare
Com
Nr. Metode şi de Forme de
Etapele lecţiei p. Conţinutul instructiv - educativ
crt. procedee învăţămâ organizare
deriv.
nt
Momentul - salutul; Activitate
Conversaţia
1. organizatoric - rugăciunea Tatăl nostru; frontală/indivi-
2 min. - notarea absențelor duală
- La ce va gandiți când auziți termenul „frumos”? Explicația Activitate Aprecieri
Pregătirea
- dați exemple de lucruri pe care le considerați frontala verbale
aperceptivă a
2. frumoase.
elevilor
2 min.
Anunţarea Prezentarea lecţiei noi: „Frumosul în viața Conversația Activitate
titlului/a creștinului" Explicația frontala
3. obiectivelor - Vom discuta astăzi despre cum influențează
lecţiei frumosul din jurul nostru viața unui creștin, dar mai
1 min. ales despre împlinirea frumuseții interioare.
4. Comunicarea/ - Definiția termenului „frumos”.
însuşirea Frumosul este un termen abstract, ale cărui aspecte
noilor sunt în strânsă legătură cu gusturile omului Conversația
cunoştinţe - Ce înseamnă Revelație naturală?
25 min. Prin Revelație Dumnezeu se descoperă omului,
împărtașindu-i tot ce îi este necesar pentru mântuirea Activitate Aprecieri
lui. frontală/indivi- verbale
Revelația este de două feluri: naturală (nedeplină) și Povestirea duală
supranaturală (deplină).
Revelația naturală = cunoașterea lui Dumnezeu de
catre om din observarea propriei sale vieți interioare,
prin ce se petrece în natură, în societate și în lume.
Toate fenomenele acestea îl duc pe om cu gândul la Explicația
existența lui Dumnezeu.
Reprezentativ pentru exprimarea acestui mod de
cunoaștere este versetul: „Cerurile spun slava lui
Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria”.
(Ps. 18,1)
Deci, Dumnezeu a instalat în oameni un Gps care să
deosebească frumosul de urât, binere de rău, ș.a.m.d.
- Din referatul biblic al creației știm că Dumnezeu a Conversația
creat lumea bună foarte. Așadar, din Creație putem
descoperi iubirea lui Dumnezeu pentru lume,
exprimată în frumusețile naturii: un răsărit sau apus
de soare, frumusetea florilor, coloritul păsărilor,
peisajele specifice fiecărui anotimp, cerul înstelat,
etc. Explicația Activitate Aprecieri
- din aceste observații naturale s-au născut în timp frontală/indivi- verbale
reprezentările artistice: muzică, pictură, sculptură, duală
literatură, iar în cadrul sacrului s-a dezvoltat arta
creștină.
- arta creștină educă sufletul, îl înnobilează, îi oferă
liniște și echilibru. Exemplu: muzica bisericească, Povestirea
picturile, mozaic, cusături, etc.
Prezentarea încreștinării poporului rus
- Pe lângă frumusețea exterioară, pe lângă latura
estetică, omul mai deține și o frumusețe interioară,
spirituală, care este mai importantă și care ar trebui
să ne preocupe pe toți. Nu trebuie să neglijăm
aspectul interior, dar accentul trebuie pus pe
inmulțirea virtuților și pe dezvoltarea armonioasă și
frumoasă a frumuseții spirituale.
Clement Alexandrinul ne spune ca: „Numai omul
virtuos este într-adevăr frumos și bun; și numai
frumusețea morală se socotește bună, deci frumos
este omul drept, omul cuminte, într-un cuvânt, omul
frumos”.
- Deci, frumusețea nu însemnă doar aspectul
exterior, desigur ca il include și pe acesta, ci mai
degrabă aspectul axterior trebuie să fie în strânsă
legătură cu frumusețea interioară. Frumusețea
spirituală este definită de bunătate, compasiune,
răbdare, blândeșe, iubire, credință, solidaritate și alte Conversația
calități care ne definesc și caracterul. Un om frumos
este un om cu caracter bun. Activitate Aprecieri
- dezvoltarea calităților care ne înfrumusețează frontală/ verbale
spiritual ne aduc tot mai aproape modelul suprem Explicaţia individuală Aprecieri
care este Iisus Hristos. În viața creștinului, frumosul verbale
trebuie să corespundă menirii omului pe pământ,
adică unirea cu Dumnezeu, iar ceea ce este frumos
pentru un creștin trebuie sa aibă legătură cu Povestirea
Dumnezeu.
Deci, să fiți foarte atenți cand vă alegeți modelele în
viață, mai ales în societatea contemporană care
promovează foarte multe nonvalori. (exemple)
Acestea trebuie să fie constructive și să vă ajute să
progresați.

Ce însemnă Revelația naturală?


De cate feluri este frumusețea?
Care frumusețe este mai importantă? Conversaţia
Fixarea şi Activitate
C1 Prin ce este caracterizată frumusețea din viața Aprecieri
sistematizarea frontală/indivi-
5. C2 creștinilor? verbale
cunoştinţelor Povestire duală
C3 Dați exemple de surse (exemple) de frumos.
8 min.
Ce caracterizează arta creștină?
Explicația
- Ia românească constituie o sursă de inspirație
pentru mulți artiști și reprezintă o carte de vizită
pentru țara noastră. Puneți în paralel, prin
Exercițiul
imaginație, un copil îmbrăcat în costum popular și
unul costumat de Haloween. În cazul căruia se Activitate Aprecieri
C1 exprimă frumusețea spirituală? frontală/indivi- verbale
Explicația
C2 - Mănăstirea Voroneț, ctitoria lui Stefan cel Mare, duală
6. Asocierea si C3 supranumită „Capela Sixtină a Estului”, face parte
generalizarea din lista Patrimoniului Cultural Mondial Unesco.
3 min. Aceasta are o pictură foarte frumoasă la exterior, iar
albastrul din această pictură este considerat de Conversaţia
specialiști unic în lume și foarte greu de reprodus.
- Poporul român este un popor frumos cu foarte
multe valori, deci avem de unde selecta exemple
pentru o viață frumoasă.

Aprecierea Activitate
activității Profesorul apreciază activitatea elevilor și îi notează frontală/indivi-
7.
elevilor pe elevii care s-au evidențiat pe parcursul lecției. duală
2 min.
Încheierea Rugăciunea „Tatăl nostru”. Activitate
8. activităţii Salutul! frontală/indivi-
2 min. duală

S-ar putea să vă placă și