Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Propunător:
Data : 11 martie 2015
Unitatea de învăţământ: Clasa : a IV-a
Disciplina : Religie Ortodoxă
Subiectul lecţiei: „Cina cea de Taină”
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoștințe
Scopul lecţiei: însuşirea unor noi cunoştinţe despre Cina cea de Taină; educarea elevilor în vederea cinstirii evenimentelor din Săptămâna
Patimilor

Competențe specifice:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor avea competențe în a:
C1 - precizeza locul, timpul şi participanţii la Cina cea de Taină;
C2 - descrie momentul culminant al Cinei de Taină (instituirea Sfintei Taine a Împărtăşaniei);
C3 - prezenta prevestirile făcute de Mântuitorul Iisus Hristos Apostolilor Săi;
C4 - explica sintagma Cină cea de Taină;
C5 - descrie conexiunea (legătura) dintre Cina cea de Taină şi Sfânta Liturghie.

Strategia didactică

1
1. Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lectura, demonstraţia cu substitute, intonația muzicală, observarea dirijată.
2. Mijloace de învăţământ: icoana Cina cea de Taină, planşa Sfinta Liturghie
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse
1. Oficiale : • Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a IV-a ;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale : • număr de lecţii :1
• durata: 45'
3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
2. Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală (I), Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990.
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998. 4 .Muha,
Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a IV-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2002.
5.Plămădeală, Mitropolit Antonie, Cuvinte la zile mari, Sibiu, 1989.
6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
7. *** Viu este Dumnezeu, Editura „Harisma", Bucureşti, 1992.

Scenariul didactic

2
Metode Mijloace Forme de
Nr. Etapele Comp. Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevului şi de învăţă- organi- Evaluare
crt. lecţiei Spec. (min.)
procedee mânt zare

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

• Salutul • Salutul
Momentul
• Rugăciunea: • Rugăciunea:
1. organiza- 2'
• Notarea absenţelor • Pregătirea pentru începerea
toric
• Pregătirea pentru începerea lecţiei lecţiei

2. Pregătirea 5' •Elevii cântă împreună cu •Intonați


elevilor • Se intonează Colindul de Florii profesorul a
pentru muzicală •Activitate •Apreci-
receptarea • Se adresează elevilor următoarele • Elevi răspund la întrebări: frontală eri
noilor întrebări: verbale
cunoștințe „ - De ce a mers Mântuitorul Iisus „... pentru a participa la marea
Hristos la Ierusalim? sărbătoare a Paştelui evreilor."
„ - Ce eveniment deosebit sărbătorea „... ieşirea poporului evreu
poporul evreu la Paşti?" din robia egipteană, trecerea de •Conver-
la starea de robie la saţia
„ - Cu cine a mers El la Ierusalim?" libertate." .... cu Apostolii Săi."
„ - Era pentru prima dată când Iisus „... Nu. Atunci a fost pentru
Hristos mergea la Ierusalim şi sărbătorea ultima dată când a mers la
Pastele?" Ierusalim să sărbătorească
Pastele, dar nu a mai
participat la sărbătoare pentru
că a fost prins şi omorât."

„... cu mare bucurie, I-au făcut o

3
„ - Cum a fost Mântuitorul Iisus Hristos primire deosebită."
întâmpinat la Ierusalim de cei mai mulţi
oameni?" .... Nu. După câteva zile de la
„ - Cu acelaşi sentimente de dragoste şi Intrarea Sa în Ierusalim, acei
bucurie a fost înconjurat tot timpul oameni care L-au primit cu
Mântuitorul lisus Hristos cât a stat în bucurie s-au aliat oamenilor
Ierusalim?" răi, fariseilor, cărturarilor şi
au cerut condamnarea
Domnului nostru Iisus
Hristos, la moarte."

2`
• Se reaminteşte elevilor că la marea • Elevii ascultă cu atenţie.
sărbătoare a Paştelui iudeilor exista
tradiţia ca toţi evreii să
sărbătorească pastele la templul din
Ierusalim. Fiind adunat mult popor, la •Activitate
Ierusalim, arhiereii, fariseii şi cărturarii •Explica- frontală
au decis să-L prindă şi să-L omoare pe ţia
Iisus Hristos. Miercuri după intrarea
Domnului în Ierusalim, aceştia s-au
sfătuit cum să-L prindă pe Iisus. Atunci l-
au găsit pe Iuda care era lacom după
bani. Amăgindu-l, i-au plătit 30 de
arginţi, iar Iuda le-a dat amănunte despre
locul unde putea fi găsit Iisus. Domnul
nostru Iisus Hristos ştiind ce avea să
urmeze a dorit să stea la o cină de
despărţire cu prietenii săi (Apostolii).

4
Precizarea • Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul • Elevii scriu data şi titlul în
•Explica- •Activitate
3. titlului şi a 1' lecţiei Cina cea de Taină. caiete şi ascultă explicaţiile
ţia frontală
obiectivelor • Se precizează obiectivele lecţiei. profesorului.

4. Comunica- 10'
rea • Se prezintă aspectele semnificative ale Cinei celei de Taină.
noilor „Joi seară,Iisus S-a aşezat cu toţi Apostolii Săi ca să mănânce împreună
cunoştinţe ultima Cină de Paşti, numită şi Cina cea de Taină. În timp ce mâncau
ei, Iisus a luat pâinea, a binecuvântat-o, a frânt-o şi, dând-o
ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, Acesta este Trupul Meu care se dă pentru
voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea". Luând paharul, a mulţumit şi
le-a dat, de-au băut din el toţi, zicând: „Beţi dintru acesta toţi, că acesta
este Sângele Meu, al legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre
iertarea păcatelor".
Astfel Hristos le-a poruncit Apostolilor Săi şi urmaşilor lor să facă şi ei,
spre pomenirea Sa, ceea ce a făcut El la Cina cea de Taină, când a frânt
pâinea şi a binecuvântat paharul cu vin şi le-a dat să mănânce şi să bea.
Iisus S-a tulburat cu duhul. El ştia că unul dintre ucenici Săi, Iuda, îl va • Lectura •Activitate
vinde, iar El va rămâne singur. Ucenicii se întrebau despre cine vorbeşte. frontală
Iisus era trist. Privindu-Şi Apostolii cu duioşie, le-a mai zis: „Voi toţi vă
veţi lepăda de Mine în noaptea aceasta.. Petru însă L-a contrazis şi i-a
spus că El nu se va lepăda niciodată, chiar de ar fi să moară împreună cu
El.

5
DarIisus i-a zis: adevărat zic ţie, că în noaptea aceasta mai înainte de a
cânta cocoşul, de trei ori te vei lepăda de Mine." Apoi, Iisus cu Apostolii
au mers în Grădina Ghetsimani.
În biserică, Cina cea de Taină se reactualizează la fiecare Sfântă
Liturghie. La rugăciunea preotului şi a întregii Biserici, Duhul Sfânt Se
pogoară din ceruri şi preface pâinea şi vinul de pe masa Sfântului Altar în
Trupul şi Sângele lui Hristos.
Pâinea şi vinul care s-au prefăcut în Trupul şi Sângele Domnului se mai
numesc şi Sfânta Împărtăşanie sau Euharistie."
• Elevii notează cu atenţie. • Demon- • Icoana •Activitate •Aprecie-
straţia cu Cina cea frontală ri ver-
substitute de Taină bale
• Se prezintă icoana Cina cea de Taină şi se cere elevilor să recunoască
persoanele din icoană.
• Elevii privesc cu atenţie şi identifică persoanele din icoană.
5. 15' • Se cere elevilor să citească lecția din • Elevii citesc lecția •Lectura •Activitate
Fixarea şi caietele speciale frontală
sistemati- C1 • Se adresează elevilor următoarele • Elevii răspund la întrebări: • Conver- •Activitate •Aprecie-
zarea întrebări: saţia frontală ri verbale
cunoştin- „ - în ce zi a săptămânii a stat Iisus „... într-o zi de joi."
ţelor Hristos la cina de Paşti cu ucenicii săi
pentru ultima oară?"
„ - Unde a avut loc această Cină?” „.'.. într-un foişor în Ierusalim."
C2 „ - Ce fapte a făcut Mântuitorul Iisus „...a luat pâinea a binecuvântat-
Hristos în timp ce ucenicii săi stăteau la o, a rupt-o şi a dat-o ucenicilor
masă?” Săi zicând: «Luaţi, mâncaţi.
Acesta este Trupul meu care se
dă pentru voi. Aceasta să faceţi
spre pomenirea Mea»."
„... a luat paharul cu vin, a
mulţumit şi le-a dat ucenicilor
zicând: «Beţi dintru acesta toţi,

6
acesta este Sângele meu, al
Legii celei noi, care pentru
mulţi se varsă spre iertarea
păcatelor”.
„ - Ce reprezintă această binecuvântare a „instituirea Sfintei Taine
pâinii şi a vinului pe care a făcut-o a Împărtăşaniei.
Domnul nostru Iisus Hristos?”
C3 „-Mântuitorul lisus Hristos la Cina cea „... Le-a spus că unul dintre ei îl
de Taină le-a dat Apostolilor şi nişte veşti va vinde.”
impresionante. Care sunt acestea?"
„ - Care dintre Apostoli L-a vândut pe „... Iuda."
Hristos?" • Conver- •Activitate
„ - Găsiţi în text cuvintele prin care „.... Voi toţi vă veţi lepăda de saţia frontală
Domnul nostru Iisus Hristos le spune Mine în noaptea aceasta!»"
Apostolilor că ei îl vor părăsi!"

• Profesorul explică elevilor expresia „a


se lepăda" = a se face că nu cunoaşte.
„ - Ce altă veste uimitoare a spus „... i-a spus lui Petru că el de
Domnul nostru Iisus Hristos, trei ori va spune în acea noapte
Apostolilor?" că nu-L cunoaşte pe Mântuitorul
Iisus Hristos."
C4 „... pentru că atunci
„ - De ce credeţi că ultima Cină a Mântuitorul Iisus Hristos a
Mântuitorului Iisus Hristos cu Apostolii instituit Sfânta Taină a
se numeşte Cină de Taină?" Împărtăşaniei şi le-a povestit
ucenicilor lucruri tainice."
„... era trist pentru că ştia că se
„ - Care era starea sufletească a apropiau
Mântuitorului Iisus Hristos la acea cină?" patimile şi, ucenicii Lui,
apostolii, se vor face că nu-L
cunosc."

7
Precizare: • Elevii ascultă cu atenţie.
După Cină Mântuitorul Iisus Hristos a •Explica- •Activitate •Aprecie-
mers cu ucenicii Săi să se roage în ţia frontală ri ver-
grădina Ghetsimani; acolo a fost prins şi bale
apoi judecat.
• Elevii rezolvă exerciţiul. •Exerci- •Activitate •Aprecie-
• Se rezolvă exerciţiul: ţiul individu- ri ver-
Subliniază varianta corectă: ală bale
- În timp ce Iisus Se ruga, ucenicii:
a. cântau; b. dormeau; c. se rugau.
- Sudoarea Lui era din picături de:
a. apă; b. rouă; c. sânge.
- Iisus a rostit rugăciunea către
Dumnezeu: a. o dată; b. de două ori; c.
de trei ori.
- Îngerul Domnului I s-a arătat Lui Iisus
şi: a. îi vorbea; b. îl mângâia; c. îl întărea.
- Cuvântul pahar folosit în rugăciune
înseamnă:
a. bucurie; b. obiect în care se pune apă;
c. patimile ce avea să le îndure Iisus. • Elevii prezintă rezolvarea
exerciţiului.
• Se cere elevilor să prezintă rezolvarea
exerciţiului.
6. .Asocierea și 4` • Planşa Sf.
generalizare C5 • Elevi privesc cu atenţie •Obser- Liturghie •Aprecie-
a • Se prezintă imagini din timpul imaginile şi prezintă varea ri ver-
binecuvântării pâinii şi a vinului din conexiunile dintre Cina cea de dirijată bale
timpul Sfintei Liturghii şi se cere elevilor Taină şi Sf. Liturghie.
să prezinte conexiunile dintre Cina cea
de Taină şi Sf. Liturghie.

8
• Se fac aprecieri generale şi individuale • Elevii ascultă aprecierile •Activitate
privind atât pregătirea elevilor pentru profesorului. frontală
lecţie, cât şi implicarea lor în predarea
Aprecierea
noilor cunoştinţe.
Activității 2`
7 • Se notează elevii care au participat la
elevilor
lecţie.

Precizarea • Se anunţă tema pentru acasă. • Elevii notează în caiete. •Expli- •Activitate
şi „Completaţi spaţiile punctate: caţia frontală
explicarea 2' În noaptea de .......... când Iisus Se afla în
temei pentru grădina Ghetsimani şi se............, a
8.
acasă venit.......... însoţit de .......... ca să-L
prindă. .......... a primit ......... de arginţi
ca
să-L .... şi să-L ......... pe Iisus.

Încheierea 2' • Rugăciunea. • Rugăciunea. •Exerci- •Activitate


9.
lecţiei • Salutul • Salutul ţiul frontală

S-ar putea să vă placă și