Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.XII.2013
Profesor: Nicolcea Cristian
coala Gimnaziala Nr. 2 Grigore Moisil Nvodari
Clasa a IV-a A
Disciplina: Religie ortodox
Subiectul leciei: Naterea Domnului moment de bucurie sfnt
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine
Obiectivul cadru general:
Cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a istoriei Bisericii;
Obiective formative:
Manifestarea interesului pentru lecturarea unor texte cu caracter religios..
nelegerea rolului Vechiului Testament n pregtirea lumii pentru venirea Mntuitorului.
Obiective operaionale
O1: s povesteasc evenimentele petrecute cronologic la Naterea Domnului avnd ca suport vizual plane didactice;
O2: s enumere minunile ce s-au petrecut la naterea Mntuitorului Iisus Hristos desprinse din versetele evanghelice;
O3: s identifice modalitile de srbtorire a Crciunului;
O4: s enumere tradiiile si obiceiurile cretine romaneti;
Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura expresiv, exerciiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijat;
Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur, plane, CD-ul, casetofon-ul
Forme de organizare: activitate frontal/individuala;
Resurse:
1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie Ortodox, clasa a IV-a
- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IV-A
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfnta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 2005;
2. *** Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1993;
3. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iai, 2009;
4. Dorin Opri, Monica Opri, Metodica Predrii religiei, Iai, 2005;

SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt Etapele leciei
.
1.

2.

4.
5.

Momentul
organizatoric
Actualizarea
cunotinelor
anterioare
Pregtirea
aperceptiv a
elevilor
Anunarea
titlului/a
obiectivelor
leciei
Comunicarea/ns
uirea noilor
cunotine

Ob.
op.

Coninutul instructiv - educativ


- Salutul;
- Rugciunea

Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

conversaia

Profesorul adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:


Care este marea srbtoare ce se apropie?
Marea srbtoare ce se apropie este Naterea Domnului.
Cum se mai numete aceast srbtoare sfnt?
Aceast srbtoare sfnt se mai numete i Crciun.

Evaluare

Activitate
Frontal/individual

exerciiul
- Se adreseaz elevilor cteva ntrebri cu privire la zilele de
srbtoare ce au trecut: Sf. Ap. Andrei, Sf. Ier. Nicolae.

Forme de
organizare

Conversaia
explicaia

Evaluare
formativ

Explicaia

Activitate frontala

Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl: Naterea Domnului


moment de bucurie sfnt i precizeaz obiectivele leciei.
activitate
frontal

Profesorul prezint elevilor pericopele evanghelice care


relateaz despre Naterea Domnului:
Iar dac S-a nscut Iisus n Betleemul Iudeii, n zilele lui
Irod regele, iat magii de la Rsrit au venit n Ierusalim,
ntrebnd: Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a nscut? Cci
am vzut la Rsrit steaua Lui i am venit s ne nchinm
Lui. ()i intrnd n cas, au vzut pe Prunc mpreun cu
Maria, mama Lui, i cznd la pmnt, s-au nchinat Lui; i
deschiznd vistieriile lor, I-au adus Lui daruri: aur, tmie i
smirn. (Matei II, 1 - 13); i a nscut pe Fiul su Cel UnulNscut i L-a nfat i L-a culcat n iesle, cci nu mai era loc
de gzduire pentru ei. i n inutul acela erau pstori, stnd
pe cmp i fcnd straj noaptea mprejurul turmei lor. i
iat, ngerul Domnului a sttut lng ei i slava Domnului a
strlucit mprejurul lor, i ei s-au nfricoat cu fric mare.
Dar ngerul le-a zis: Nu v temei. Cci, iat, v binevestesc
vou bucurie mare, care va fi pentru tot poporul; c vi S-a
nscut azi Mntuitor, Care este Hristos Domnul, n cetatea lui
David. i acesta v va fi semnul: Vei gsi un Prunc nfat,
culcat n iesle. () i, grbindu-se, au venit i au aflat pe
Maria i pe Iosif i pe Prunc culcat n iesle. (Luca II, 1 - 20)

activitate
frontala/individuala

Lectura biblic
Sfnta
Scriptur

activitate
frontala/individual
Povestirea
explicaia

activitate frontala

Evaluare
formativ
oral

Profesorul explic importana ntruprii Mntuitorului Iisus


Hristos. (Rscumprarea noastr )

6.

Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

Se prezint elevilor planele didactice care relateaz


minunea ntruprii.
Se va discuta pe baza fiecrei imagini.
Ce observam in aceasta imagine ? (Se rspunde pentru
fiecare imagine)
Ce personaje prezint ea?
Ce fac acestea?
Unde s-a nscut Mntuitorul Iisus Hristos?
1. ,,In zilele acelea a ieit porunca de la Cezarul August sa se
nscrie toata lumea.( Luca II, 1)
2., ,Si se duceau toi sa se nscrie,fiecare in cetatea sa . (Luca
II, 3)
3 .,,Si s-a suit si Iosif din Galileea din cetatea Nazaret,in
Iudeea, in cetatea lui David care se numete Betleem, pentru
ca el era din casa si din neamul lui David, ca sa se nscrie
mpreun cu Maria, cea logodita cu el, care era nsrcinata.
(Luca II, 4-5)
4. ,,Dar pe cnd erau ei acolo, s-au mplinit zilele ca ea sa
nasc. Si a vzut pe Fiul sau,Cel Unul-Nscut si L-a nf at
si L-a culcat in iesle,caci nu mai era loc de gzduire pentru
ei. (Luca II, 6-7)
5. ,,Si iat ngerul Domnului a statut lng ei si slava
Domnului a strlucit mprejurul lor si ei s-au nfrico at cu
frica mare. Dar ngerul le-a zis: Nu va temei. Caci, iat, va

Explicaia
Povestirea
activitate
frontala/individuala

Evaluare
formativ
oral

activitate
frontala/individual

Povestirea
Plana
Conversaia

Evaluare
formativ
oral
activitate frontala

Descrierea
binevestesc vou bucurie mare, care va fi peste tot poporul.
Ca vi s-a nscut azi Mntuitor, Care este Hristos Domnul, in
cetatea lui David.(Luca II, 9-11)
6. ,,Si, grbindu-se, au venit si au aflat pe Maria si pe Iosif si
pe Prunc,culcat in iesle. Si vzndu-L au vestit cuvntul grit
lor despre acest Copil. Si toi ci auzeau se mirau de cele
spuse lor de ctre pastori. (Luca II, 16-18)

6.

7.

8.
9.

Asocierea si
generalizarea

Aprecierea
activitii
elevilor
Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
ncheierea
activitii

O1
O2
O3
O4

Cum cinstim noi romanii aceasta mare srbtoare?


Noi cinstim aceast, are srbtoare prin primirea
colindtorilor care aduc vestea Naterii, participnd la Sfnta
Liturghie i prin fapte bune.
Ce trebuie sa fac un bun cretin intr-o astfel de zi?
Un bun cretin ar trebui s fac fapte bune, precum: ngrijirea
unui copil orfan, a unui btrn, a unui copil, a celor nevoiai.
Voi mergei cu colindul?
Se cnt unui colind.
Profesorul va face aprecierile generale i individuale referitor
la pregtirea elevilor pentru lecie cat si implicarea lor in
predarea noilor cunotine.
Se noteaz elevii care au participat la lecie.
Se anun , se explic si se noteaz tema pe tabla: Povestii
cum ai petrecut duhovnicete srbtoarea Crciunului.
Rostirea rugciunii mpreun cu elevii.
Salutul.

conversaia

activitate
frontala/individuala

exerciiul
explicaia

explicaia

explicaia
exerciiul

activitate
frontal/individuala

activitate
frontal/individuala
activitate
frontal/individuala

Evaluare
formativa
oral

S-ar putea să vă placă și