Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Profesor:
Clasa: a X-a Filologie A
Subiectul: ”Virtutea și păcatul”
Tipul lecției: mixtă
Timpul: 50 min.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
1. să argumenteze necesitatea împlinirii poruncilor divine;
2. să definească virtutea și păcatul;
3. să prezinte caracteristicile virtuții și păcatului;
4. să enumere principalele virtuți și păcate;
5. să recunoască simboluri creștine în trei basme românești pe această temă.
Resurse: Sfânta Scriptură, Auxiliar clasa a X a Sf. Mina, prezentare PPT, laptop conectat la
Internet, televizor conectat la tabletă, platforma classroom google, site bibliaortodoxa.ro,
platforma red-religie.ro
Metode: conversaţia, expunerea, problematizarea, explicația, lectura.
Desfășurarea activității
Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Resurse
I. Moment Salutul. Salutul Conversație Laptop conectat la
Organizatoric Prezentarea clasei. Rugăciunea Explicația internet, fiind deschisă
(3 min.) Rugăciunea ”Împărate ceresc” Pregătirea caietelor de religie. sesiune meet, pentru
Apelul comunicare audio-
Pregătirea tehnologiei IT pentru comunicare video cu cei conectați
online prin programul meet. la platformă.
II.Verificarea Prin întrebări verifică cunoștințele din lecția Răspund la întrebările profesorului, pornind Conversaţie Sesiune meet google.
cunoştinţelor anterioară: ”Legea morală a Vechiului și Noului de la informaţiile dobândite anterior şi de la
(3 min.) Testament”. tema pe care au avut-o de pregătit.
Face completările și corectările de rigoare.
Urmăreşte consolidarea cunoştinţelor deja
achiziţionate.

III.Captarea ”Dragi copii, de ce credeți că Dumnezeu cere Lectura Prezentare PPT


atenţiei omului să împlinească aceste porunci și R: ”Ca oamenii să fie buni”. Ilustrații cu inima
(3 min.) fericiri?” Explicaţia omului credincios și
”Așa este, dar pentru a ne convinge, să privim la inima omului păcătos.
două imagini sugestive, citind și două texte Un elev va citi textele sfinte. Sfânta Scriptură
biblice: Galateni 5,22-23 și Marcu 7,21-23. Lectura Sau
Observăm în cele două imagini un fenomen care bibliaortodoxă.ro
se petrece în interiorul nostru dacă împlinim sau
nu împlinim poruncile lui Dumnezeu”.
Prin dialog cu elevii, pe baza ilustrațiilor și
textelor biblice, se va ajunge la ideea de trăire
bună sau rea.

IV. Anunţarea Astăzi vom studia împreună: Elevii notează titlul lecţiei pe caiete și sunt
lecţiei şi a ”Virtutea și păcatul” atenți la explicațiile date de profesor. Expunerea Dispozitiv PPT
obiectivelor ”La sfârșitul lecției vom ști: Conversaţia
(1 min.) O1: să definim virtutea creștină și păcatul;
O2: să prezentăm câteva carateristici ale virtuții
creștine și ale păcatului;
O3: să enumerăm virtuți și păcate principale;
O4: să recunoaștem câteva simboluri creștine în Explicaţia
trei basme românești despre virtute și păcat”.
V.Dirijarea ”Pentru a vedea cât de importantă este tema
noului conținut pentru viața noastră vă rog să priviți copia după Elevii răspund la întrebări pe baza imaginii Explicaţia
(30 min.) o icoană a judecății sufletului și două texte religioase și a textelor sfinte. Lectura Prezentare PPT
sfinte: Deut. 30,19-20 și I Cor.6,9-10”. Imagini religioase
1.Prin dialog se ajunge la concluzia: virtutea Sfânta Scriptură
conduce pe om în rai, de aceea trebuie urmată,
iar păcatul conduce spre iad de aceea trebuie Expunere
evitat.
”Dragi copii, în toate generațiile de oameni, o
parte au ales să caute să trăiască plăcut lui Conversația
Dumnezeu, iar o altă parte nu. Vă propun două
exemple: Sfânta Muceniță Ecaterina și Iuda Argumentarea
Iscarioteanul”.
”Care credeți că ar fi calea de urmat?” R: ”Cea a împlinirii poruncilor dumnezeiești”.
2.”Pentru a defini virtutea și păcatul, vă rog să Elevi desemnați vor citi, apoi toți vor nota
citim și să notăm în caiete pasajele din definițiile.
Auxiliarul pentru clasa voastră Editura Sfântul Conversaţie Auxiliar Editura
Mina, paginile 34 și 35, în fiecare aflat la Explicația Sfântul Mina
mijlocul paginii scrise cu culoare roșie”. ”Pentru
a clarifica săvârșirea binelui de noi, să ne Imagini religioase
amintim de pilda viței de vie (Ioan 15,1-6), Lectura Sfânta Scriptură
studiată de voi în clasa a VII a”. Concluzia
dialogului: binele îl împlinim numai cu ajutorul Explicația
lui Dumnezeu.
3.”Să aprofundăm cele două manifestări Elevii vor identifica trei trăsături ale virtuții și Conversația Prezentare PPT
observând caracteristicile lor, urmărind păcatului.
dispozitivele PPT”.
4.”Pentru că noi oamenii suntem ființe
personale complexe, vom vedea o parte din Lectura Imagini religioase în
manifestările virtuții și ale păcatului privind Elevii vor citi pe rând tipurile de virtute și dispozitiv PPT.
tabelele de la pagina 36 și 37 din Auxiliar. păcat și le vor nota în caiet. Conversaţie Auxiliar clasa a X a Sf.
Despre manifestarea fiecărei virtuți și a fiecărui Explicația Mina
păcat vom vorbi ora următoare”.
Profesorul va face mențiuni acolo unde va fi
cazul (definirea lor pe scurt).
-”Vă aduc la cunoștință că din vremea Regelui Prezentare PPT.
Solomon s-au folosit simboluri care să Conversaţie
desemneze cele două tipuri umane de viețuire: Explicația
virtuțile sunt simbolizate de fecioare prea
frumoase, iar păcatele de fiare cu mai multe
capete, așa cum le puteți observa în imaginile
afișate, cum au fost reprezentate în Evul
Mediu”.

VI. Fixarea ”Acum să vedem ce am învățat astăzi. Despre ce Răspund solicitărilor profesorului. Conversație Platforma red-religie.ro
Cunoştinţelor am studiat astăzi la lecție? Puteți preciza măcar Se vor completa spațiile disponibile din
(5 min) o carateristică a virtuții creștine și a păcatului?” exercițiile propuse:
”Cu ajutorul exercițiilor din platforma red- https://red-religie.ro/red/clasa-x/lectia-7-
religie.ro vom fixa în minte care sunt tipurile de virtute-si-pacat/
virtuți și păcate”. Exercitiul 4 Vitruțile creștine
https://wordwall.net/ro/resource/6450329/virtu
tea-crestina
Exercițiul 2 clasificare păcate:
https://wordwall.net/ro/resource/6106357/paca
tul-clasificare

VII.Aplicarea ”Dragi copii, autorii basmelor românești pe care Elevii sunt atenți la explicații și răspund la Conversaţie Prezentare PPT
și generalizare le-ați avut de studiat acasă, au fost creștini, întrebările profesorului. Explicația
(5 min.) acestea având un mesaj spiritual care se referă la
această luptă a noastră cu păcatul pentru
dobândirea virtuților. Iată o schemă simplă a
simbolurilor creștine din basmele pe care le Conversaţie Prezentare PPT
consider parabole sau pilde despre viața Elevii sunt atenți la explicații și răspund la Explicația
spirituală”. Concluzia dialogului: eroul este întrebările profesorului.
sufletul nostru care trebuie să lupte cu zmeul
pentru eliberarea prințesei, simbol al virtuții și
implicit al vieții veșnice fericite.
”Cei din această clasă ne-am putea identifica cu
eroii din basme? Suntem născuți pentru viața
veșnică? Deținem armele spirituale pentru
înfruntarea păcatului? Suntem ajutați de îngerul
păzitor? Dacă am lupta cu păcatul am primi
viața veșnică fericită?
Suntem datori să învățăm să biruim păcatele,
asemeni eroilor din basme. Aceste pilde creștine
din folclorul românesc au fost și pot fi călăuze
nouă tuturor pentru viața spirituală, demne de
apreciat și transmis mai departe generațiilor de
după noi”.
VIII. Încheiere Aprecierile. Mulțumirile.
Rugăciunea –”Tatăl nostru”.

S-ar putea să vă placă și