Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Relația omului cu Dumnezeu: Adorarea lui Dumnezeu; preacinstirea Maicii Domnului; cinstirea sfinților

Profesor: Ciornei Dragoș-Constantin


Unitatea de învățământ: Liceul Varlaam Mitropolitul
Data: 21.09.2020
Obiectul: Religie – cultul ortodox
Clasa a IX-a
Unitatea de învățare: Învățătura de credință
Subiectul lecției: Relația omului cu Dumnezeu: Adorarea lui Dumnezeu
Tipul lecției: de predare de noi cunoștințe
Competențe specifice:
C 1.1. Argumentarea importanței sfințeniei și a respectului creștinilor față de cele sfinte;
C 2.1. Utilizarea adecvată a termenilor specifici religiei în argumentarea învățăturii de credință ortodoxă;
C 3.1. Identificarea și folosirea unor modele de comportament creștin în exemplele din Biblie și din istoria Bisericii;
Obiectivele operaționale derivate din competențe specifice:
O.1. – să definească dogma Sfintei Treimi;
O.2. - să identifice trei atribute ale lui Dumnezeu;
O.3. – să recunoască simboluri ale Sfintei Treimi;
O.4. – să interpreteze simbolurile din icoana Sfintei Treimi a lui Andrei Rubliov;
Locul desfășurării lecției: sala de clasă;
Metode și procedee utilizate: conversația, povestirea, explicația.

1
Mijloace de învățământ: video-proiector;
Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală.
Resurse:
1. Oficiale: Anexa ........... la Ordinul ministrului educației, cercetării și tineretului cu nr. 5230/01.09.2008, Programa școlară
pentru disciplina Religie clasele IX-XII, cultul ortodox, București, 2008;
Planificarea calendaristică, clasa a IX-a;
Proiectarea unității de învățare: Învățătura de credință
2. Temporale: număr de lecții: 2
Lecția nr. 1 - 50 minute
3. Bibliografice:
- *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1982.
- Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
- Sf. Iustin Popovici, Dogmatica

2
Nr. Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Competențe Metode și Mijloace de Modalități
crt. specifice și strategii învățământ de evaluare
obiective
operaționale
1. Moment organizatoric Salutul
și captarea atenției Rugăciunea
(4') Crearea unei atmosfere propice orei
2. Reactualizarea Elevii sunt întrebați cum și-L imaginează ei C 2.1. Interogația Aprecieri
cunoștințelor ancoră pe Dumnezeu, ce știu și ce curiozități au O.1. verbale
(5') despre El. Conversația

3. Anunțarea subiectului Astăzi vom discuta despre Relația omului cu


(1') Dumnezeu. Adorarea lui Dumnezeu
4. Organizarea și
dirijarea procesului de
receptare
(35')
Pe baza celor povestite de către elevi, O.1. Explicația flipchart
profesorul face mențiuni cu privire la Dogma
Sfintei Treimi.
5' Definiție: Dumnezeu este unul în Ființă și
întreit în Persoane. Conversația
Exemple ilustrative: C 3.1.
3' - Sf. Spiridon și cărămida; O.3.
- Soarele: cercul, razele, căldura Aprecieri
Profesorul le cere elevilor să exemplifice și ei verbale
un simbol al Sf. Treimi. Explicația
- Profesorul oferă al treilea exemplu cu
triunghiul echilateral având un cerc în
10' interior. O.2. Explicația
Elevilor li se vorbește despre modul de
existență al fiecărei Persoane dumnezeiești,
despre unitatea de voință și despre atributele

3
divine.
5' O.2. Problematizarea
Profesorul problematizează cu elevii pe
marginea atributelor divine și a felului în care
acestea se manifestă în viața oamenilor.
(adresează întrebări dilemă: Dacă Dumnezeu
a creat întreaga lume și universul, pe El cine
l-a creat?; Faptul că Dumnezeu este
Atotștiutor și cunoaște trecutul, prezentul și
viitorul, poate influența în vreun fel viața
2' oamenilor?) Laptop Aprecieri
Videoproiector verbale
Profesorul face o mică digresiune pe
marginea definiției icoanei, aducând în
atenția elevilor formula dogmatică dată de Sf.
10' Ioan Damaschin icoanei. O.4. Explicația
Conversația Slide-uri
Elevilor le sunt prezentate două icoane ale euristică
Sfintei Treimi, una canonică, iar alta mai
puțin canonică. Sunt întrebați ce reprezintă
acestea și dacă observă diferențe.
Profesorul interpretează fiecare simbol din
icoană (cei trei îngeri; casa; copacul;
muntele; cupa; masa; culorile veșmintelor) și
oferă explicațiile dogmatice aferente.
5. Feedback Profesorul apreciază activitatea elevilor, cu Conversația Aprecieri
(3’) menționarea aspectelor care i-au plăcut în Povestirea verbale
mod deosebit.
6. Asigurarea retenției și De învățat pe de rost rugăciunea către Sf. Evaluare
a transferului Treime: Nădejdea mea este Tatăl... frontală și
(2’) individuală

S-ar putea să vă placă și