Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Prof. Isvoranu Cătălin


Data : 23.11.2020
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 1, Cârlomănești
Clasa : a IV- a A
Disciplina : Religie Ortodoxă
Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Subiectul lecţiei: Ajutorul lui Dumnezeu în situații dificile
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Nr.ore : 1 h

Competenţe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței
2. Manifestarea unui comportament moral, în viaţa personală şi în societate, în acord cu valorile religioase
3. Raportarea experienţelor din viaţa de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identităţii şi diversităţii religioase
Competenţe specifice:
1.3. Analizarea modului în care sunt aplicate reguli de comportament moral-creștin, în diferite contexte de viață familiare
1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața cotidiană, a exemplelor unor persoane din Biblie și a
unor sfinți
2.2. Analizarea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase, pornind de la situații concrete
Competențe derivate:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
CD1 – să cunoască aspecte semnificative din viaţa lui Moise;
CD2 – să înţeleagă importanţa ajutorului oferit de Dumnezeu;
CD3 – să înţeleagă rolul în păstrarea credinţei în Dumnezeu;
CD4 – să conştientizeze importanţa credinţei în viaţa de zi cu zi;
CD5 – să ştie că purtarea de grijă a lui Dumnezeu faţă de fiii săi este neîntreruptă.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, expunerea, lectură biblică, problematizarea, meditația religioasă.
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, Manual clasa a IV-a.;
3. Forme de organizare a activităţii: În fata dispozitivului (telefon, tabletă, laptop, PC) / Activitate on-line

1
Resurse:
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M.3393 din 28. 02.2017, pentru clasa a IV-a;
2. Planificarea calendaristică, clasa a IV-a;
3. Unitatea de învățare

Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 30 min

DEMERSUL DIDACTIC AL LECȚIEI ON-LINE

Nr. Etapele lecției CD Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
crt (min. procedee organizare
)
Prof. creează linkul întâlnirii, îl Elevii solicită și primesc Exercițiul În fata Observarea
Momentul transmite elevilor, permite acceptul pe meet, dispozitivului comportame
1. 2'
organizatoric accesul acestora, salută elevii, răspund la salut, spun (telefon, tabletă, ntului
rosteşte rugăciunea cu ei. rugăciunea şi se laptop, PC) elevilor
pregătesc pentru Activitate on-
începerea activităţii line
didactice
2. Verificarea Fac verificarea lecţiei Nevoia Elevii răspund Conversaţia În fata
cunoștințelor de a primi îndrumare în viață. întrebărilor. dispozitivului
însușite 4'
Se realizează prin întrebări (telefon, tabletă,
adresate de profesor şi laptop, PC)
răspunsuri oferite de elevi. Activitate on-
Când avem nevoie de sfaturi? line
Cine ne poate îndruma în Aprecieri
viață? verbale
De ce are nevoie omul să fie Explicaţia
sfătuit în viață?

2
3. Pregătirea Astăzi vom învăţa despre Elevii ascută profesorul. Explicaţia În fata
elevilor pentru Ajutorul lui Dumnezeu în dispozitivului
receptarea 1'
situații dificile (telefon, tabletă,
noilor laptop, PC)
cunoştinţe Activitate on-
line
4. Anunţarea Anunţ data şi titlul lecţiei Elevii notează în caiete În fata
titlului şi a „Ajutorul lui Dumnezeu în dispozitivului
1'
obiectivelor situații dificile” (telefon, tabletă,
lecţiei Se precizează obiectivele laptop, PC)
lecţiei. Activitate on-
line
5. Comunicarea Atunci când Dumnezeu ne Elevii urmăresc cu Expunerea În fata
noilor trimite ajutorul Său, de multe atenţie şi citesc textul. dispozitivului
cunoştinţelor ori, El poate să lucreze prin (telefon, tabletă,
10' oamenii din jurul nostru. La Sunt atenţi la explicaţiile laptop, PC)
rândul nostru, fiecare dintre profesorului. Explicaţia Activitate on-
noi putem fi aleşi de line
Dumnezeu pentru a dărui cuiva Aprecieri
Lectura biblică
CD1 ajutorul Său, fapt care ne face verbale
să împlinim porunca divină a
CD2 iubirii: Să iubești pe aproapele
Sfânta
tău ca pe tine însuți. (Matei
Scriptură
22,39). Le amintesc de
povestea ,, Lecții de la un
pastor de oi”.
Le solicit să lectureze textul.
Se citeşte textul din manual.
6. Fixarea şi Îndemn elevii să descrie, prin Elevii povestesc. Povestirea În fata Rezolvarea
sistematizarea CD3 cuvinte proprii modul în care dispozitivului sarcinii
cunoştinţelor pot ajuta ei pe cei din jur: (telefon, tabletă,
6' sprijinul oferit unui coleg laptop, PC)

3
CD5 pentru a înțelege o lecție la Conversaţia Activitate on-
matematică (poate fi istorie, line
geografie, română etc); ajutor
dat unuia din părinți la
treburile gospodărești; ajutor
dat unui necunoscut pe stradă,
căruia i s-au împrăștiat mai
multe lucruri mărunte dintr-un
bagaj mai mare.,
Solicit elevilor să formuleze
învăţăturile spirituale desprinse
din lecţie.
7. Asocierea, Dumnezeu a creat lumea și
generalizarea omul din iubire. Purtarea de Meditează şi răspund Problematizarea
şi aplicarea grijă pe care Dumnezeu o În fata Aprecieri
manifestă în mod permanent Prin binecuvântarea Meditaţia dispozitivului verbale
față de întreaga creație și în Domnului Iisus Hristos, religioasă (telefon, tabletă,
3' mod special față de om se primești ajutor în viață. laptop, PC)
numește providență divină sau Activitate on-
pronie dumnezeiască. line
Solicit elevilor să răspundă la
întrebarea: Prin binecuvântarea
CD4 cui primim ajutor în viață?
8. Precizarea 1' Elevii își vor nota tema: Elevii ascultă explicațiile Manual religie,
temei pentru Alcătuiește o compunere de 5- la ceea ce vor avea de clasa a IV-a În fata Rezolvarea
acasă 7 rânduri cu titlul: „Ajutorul făcut ca temă și își dispozitivului sarcinii
primit de la Dumnezeu”. notează tema. (telefon, tabletă,
laptop, PC)
Activitate on-
line
9. Aprecierea 1' Se fac aprecieri generale şi Elevii ascultă profesorul. În fata
activităţii individuale privind pregătirea dispozitivului

4
elevilor elevilor pentru lecţie şi (telefon, tabletă,
implicarea lor în predarea laptop, PC)
noilor cunoştinţe. Activitate on-
Se notează elevii care au line
participat la lecţie.
10. Încheierea 1' Profesorul rosteşte rugăciunea Elevii spun rugăciunea, Exerciţiul În fata Observarea
activității împreună cu elevii și salută. salută și închid aplicația. Rugăciunea dispozitivului comporta-
Profesorul închide aplicația (telefon, tabletă, mentului
google.meet - platforma Icoana laptop, PC) elevilor
Classroom Activitate on-
line

S-ar putea să vă placă și